Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

ciekawostki

edytowano luty 2007 w Ogólna
taki temat trochę z boku rodzin wielodzietnych. Ale pomyslałam, sobie, że skoro tutaj sa tak rozne osoby, kazde cos innego fascynuje, to na tym wątku mozna by się tym dzielić
W dyskusji przewija się co i rusz religia, Pismo święte jest obficie cytowane. Niedawno wszedł do kin film "Wielka cisza". Zapis pobytu reżysera w zamknietym klasztorze. Zobaczcie jakie ciekawe są jego refleksje, a także podejście do religii
wywiad z reżyserem

zapraszam do dzielenia się ciekawostkami i fascynacjami z różnych dziedzin, co komu w duszy gra;)

Komentarz

  • Jola, a czytałaś o tym filmie na wychowaniu w wierze?
  • dokleiłam tam rano link z wywiadem. Tam są zwykle ciekawe dyskusje, więc ta też:), chociaz zeszła trochę w stronę jakby lekkiego smutku, jaki może być za klasztorną bramą i wyobcowania. Reżyser mówi więcej o powołaniu i spełnieniu. I ten motyw na WwW też się pojawił.
    A z innej beczki, swoją drogą trzy-godzinna cisza w kinie to prawdziwe wyzwanie:)
  • [cite] Maciek:[/cite]Dla mnie takim "SPA dla duszy" - zachowując konwencję "Przekroju" - jest coniedzielna Msza św.
    A dla mnie adoracja :-)
  • to ja mam inny rodzaj religijności, raczej słowo jest dla mnie wazne, cisza mnie nie koi, a Bóg mieszka między ludźmi. Mistyka do mnie nie przemawia, raczej filozofia, spójny obraz.
    Ale to chyba ma podłoże charakterologiczne
  • Jola, Słowo zdecydowanie jest ważne! Ze słuchania rodzi się wiara :-) Jedno nie wyklucza drugiego. Dla mnie ważna jest i słowo i cisza - każde w swoim czasie.
  • Jeśli chodzi o liturgię to jest ona mi bardzo bliska. Nasza wspólnota nazywa się liturgiczno-ewangelizacyjną :-) Ukochanie liturgii zaszczepił nam jeden z franciszkanów.
  • o życiu (wywiad z Ewą Błaszczyk)
    mądre i ciekawe spojrzenie na własne życie
  • Nasz inny forumowicz PawełM pokusił się o ciekawą recenzję na swoim blogu. Akurat takiego podejścia do tego filmu gdzie indziej nie spotkałem.
  • Mnie interesuje biblioterapia. Niesamowite jak kiążka może wpłynąć na nas.
    ,,Biblioterapia w pracy z dziećmi

    Agata Żurek

    Biblioterapia jest to wykorzystanie książek do pomocy ludziom w rozwiązywaniu ich problemów. Jako forma psychicznego wsparcia już od wielu lat ma zastosowanie w psychoterapii. Coraz częściej stosuje się ją, nie tylko w lecznictwie dzieci i dorosłych niepełnosprawnych i przewlekle chorych, ale i wśród zdrowych, mających osobiste problemy i przeżywające różnego rodzaju lęki.
    ...Interwencję biblioterapeutyczną można stosować w wielu przypadkach:

    * dla poprawy obrazu własnej osoby,
    * dla lepszego zrozumienia ludzkich zachowań i motywacji,
    * dla zwiększenia szacunku wobec siebie,
    * dla rozbudzenia szerszych zainteresowań wykraczających poza własną osobę,
    * dla ulżenia presji emocjonalnej lub intelektualnej,
    * dla pokazania, że nie jest się pierwszą osobą, która zetknęła się z danym problemem,
    * dla wskazania, że istnieje więcej niż jedno rozwiązanie problemu,
    * aby pomóc przedyskutować dany problem w swobodniejszy sposób,
    * aby pomóc ułożyć indywidualny plan kierunku działań prowadzących do rozwiązania problemu.

    CELE I ZADANIA BIBLIOTERAPII

    Biblioterapia opiera się głównie na wykorzystywaniu terapeutycznych wartości literatury. Literatura daje szansę oderwania się od smutnej rzeczywistości. Pomaga zrozumieć siebie i innych ludzi. Może stać się punktem wyjścia do rozważań nad własną sytuacją życiową, nad sposobem pomocy samemu sobie. Czytanie, jako jeden z podstawowych elementów procesu biblioterapeutycznego, prowadzi do istotnych zmian w procesie leczniczym i wychowawczym.
    Dlatego prawidłowo przebiegający proces biblioterapii ma na celu wykrywanie i diagnozowanie oraz stymulowanie potrzeb i uzdolnień oraz wskazywanie możliwości kompensacyjnych uczestników procesu biblioterapii.
    Biblioterapia, w jej głównych założeniach i sposobie realizacji celów terapeutycznych, jest zbliżona do psychoterapii. Celem nadrzędnym obu rodzajów terapii jest bowiem niesienie pomocy"

    pracowałam w bibliotece dle dorosłych w klinice, niestety nie dane mi było w grupie przeprowadzić takiej formy biblioterapii. Ale może kiedyś.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.