Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Czas na przetwory

13468955

Komentarz

  • a ja jestem szczesliwa posiadaczka wlasnych 40 sloikow pomidorow (z maszynki do miesa), 6 powidel sliwkowych i 6 butelek po bobofrutach malin z cukrem... tata nawiozl mi wczoraj od kolegi jablek ekologicznych i choc mi sie juz nie chce to cos trzeba zrobic.. ale nie wiem co.. jeszcze...
  • WŁOSZCZYZNA SOLONA DO ZUPY

    2 kg cebuli
    2 kg marchwi
    1,5 kg pietruszki
    1 kg pomidorów (obranych ze skórki)
    0,75 kg selera 1 główka kapusty włoskiej
    kalafior
    4 pory
    pęczek pietruszki
    pęczek koperku

    1,5 kg soli

    Wszystkie warzywa myjemy, (obieramy), kroimy i przepuszczamy przez elektryczną maszynkę do mięsa. Jeśli chcemy mniejszą ilość słoiczków to zmniejszamy o połowę proporcję :))
    Mieszamy z solą i wkładamy do słoiczków. Nie trzeba pasteryzować, bo mamy sól, która konserwuje. Odstawiamy do spiżarni lub do szafki.

    Do zupy lub wszelkiego rodzaju sosów dodajemy 2 stołowe łyżki tej wyśmienitej warzywnej przyprawy.!
    Zamiast wszelkiego rodzaju kostek rosołowych drobiowych czy warzywnych.
    Mnie wyszło 18 słoiczków :bigsmile:
    życzę smacznego!
  • Kasiu, można prosić o ten przepis na buraczki z kiszoną kapustą?
  • ja tez proszę :)
  • Ojej, nie widziałam, że od 18 godzin czekacie... przepraszam.

    BURAKI Z KAPUSTĄ

    2 kg buraków
    2 kg kapusty
    40 dag cebuli
    1/2 szkl.oleju
    1 szkl. octu winnego
    3/4 szkl. cukru
    1/3 szkl. wody
    2 łyżki soli

    Kapustę pokroić, zagotować odcedzić.
    Buraki ugotować i zetrzeć na grubych oczkach.
    Cebulę pokroić w piórka, sparzyć.
    Wszystko razem wymieszać.

    Z octu, oleju, cukru, wody i soli zagotować zalewę.

    Zalać warzywa zalewą, dobrze wymieszać włożyć do słoików i pasteryzować 15 minut.

    Uwaga!
    Musiałam coś pomylić, bo tu nic nie ma o KISZONEJ kapuście...

    :shamed::shamed::shamed:

    Skonsultowałam z mamą i faktycznie, kapusta ma być zwykła, biała, niekiszona.
  • juka - dzięki !

    znaczy ze jak wsadziłam słoiczki z papryką i sałatką z cukini na 30 minut w 130 stopniach - to będzie ok?
    wyjelam są wklęsłe nic nie popękało i tak sie zastanwiam - zanieść do piwnicy czy jeszcze coś im zrobić?

    gdybyte buraczki można bylo pasteryzować w piekarniku to też bym zrobiła:confused:
  • no ja właśnie chciałam zapytać o ten mus z jabłek i dyni.. czy robicie go z jabłek antonówek czy jakichś słodszych?
  • A ja znów buraczki:wink:i jabłka zaprawiłam:bigsmile:
  • cieszę się :D a czy ktoś mi powie co z tymi jabłkami?:cool:
  • Hej, przetwórcy z Warszawy i okolic!
    Mam na zbyciu słoiki, bo "Pan Ogórkowy" w tym roku nimi wzgardził:cry:

    Może Wy się skusicie? Transport wliczony w cenę:wink:
  • Dzisiaj robię ocet jabłkowy-bardzo zdrowy:wink:

    Ocet jabłkowy ( na 4 litry octu)
    Przygotowanie: 1 godzina. Fermentacja: 40 dni.

    Składniki:
    ... 2 kg jabłek, 2 litry wody, 400 g miodu, 40 g drożdży, kromka suchego chleba razowego, 200 g cukru.

    Przygotowanie:
    1. Jabłka dokładnie umyć pod bieżącą wodą,usunąć ogonki (nie obierać ze skórki i nie wycinać gniazd nasiennych). Zetrzeć na tarce jarzynowej o dużych oczkach lub rozdrobnić w malakserze.

    2. Wodę (najlepiej oligoceńską) zagotować i ostudzić do 32-35 stopni.
    Jabłka przełożyć do szerokiego naczynia emaliowanego lub kamiennego, wlać wodę, dodać miód i drożdże, wymieszać. Wrzucić kromkę chleba.

    3. Naczynie z masą jabłeczną odstawić na 10 dni do ciepłego, ciemnego pomieszczenia. Codziennie 2-3 razy zamieszać pulpę drewnianą łyżką. W tym czasie następuje bardzo burzliwa fermentacja.

    4. Płyn przelać przez gęste sito, odciskając sok, wlać do butelki lub słoja. Dodać cukier, wymieszać. Naczynie obwiązać gazą, odstawić na 40-50 dni w ciepłe miejsce, aby ocet nabrał pięknego zapachu i stał się klarowny.

    5. Ocet zlać do niedużych butelek, szczelnie zakorkować. Do każdej butelki można włożyć odrobinę ziół: melisy, tymianku, estragonu, goździków. Zioła nadadzą przyprawie dodatkowego smaku i aromatu.

    ! Podczas fermentacji sok jabłkowy, zasobny w witaminy i mikroelementy, wzbogaca się o kwasy organiczne, witaminę H (zapobiegającą między innymi wrzodom żołądka) oraz witaminy B6 i B12.
    Ocet jabłkowy ma właściwości odwadniające, zalecany jest więc w dietach odchudzających.
    Octu jabłkowego, tak jak cytryny,używa się do przyprawiania potraw, od zup i sałatek poczynając, a na deserach kończąc.
  • Wodę (najlepiej oligoceńską)
    A mozna taką zwykłą kranówę zostawic do odstania....?
  • Jeśli ma dużo chloru to nie za bardzo .Czyba że masz swoją z własnej studni.
  • ciekawe czy można zrobić dynię lub buraczki marynowane w occie jabłkowym??
  • No ja też będę miała jabłka, co można z nich zrobić oprócz octu???
  • [cite] Kasia_M:[/cite]No ja też będę miała jabłka, co można z nich zrobić oprócz octu???
    przecier jablkowy, albo tarte jablka, takie jak na szarlotke. Jak masz naprawde duzo tych jablek to nawet soki robic mozna.
  • Sałatka warzywna

    1 kg buraczków ćwikłowych,
    1 kg marchwi,
    1 kg cebuli,
    1 kg kapusty białej,

    zalewa:
    6 szklanek wody,
    6 płaskich łyżek cukru,
    3 płaskie łyżki soli,
    1 szklanka octu 10%,
    ziele angielskie,
    liść laurowy.

    Surowe buraczki i marchew zetrzeć na grubej tarce. Cebulę i kapustę posiekać. Zagotować zalewę, dodać buraczki i marchew- gotować 15 min. Następnie dodać kapustę i cebulę i gotować 20 min. Gorącą sałatkę wkładać do słoików, zakręcać i odwracać do góry dnem.
  • SAŁATKA Z BURACZK??W I CZOSNKU
    3 kg buraczków ugotować, obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach
    3 cebule pokroić w kostkę
    3 ząbki czosnku posiekać lub cieniutkie plasterki

    zalewa:
    Półtorej szklanki wody
    1 szklanka cukru
    1szklanka octu 10%
    ziele angielskie,liść laurowy, sól
    Zalewę zagotować, dodać warzywa ponownie zagotować. Gorące wkładać do słoików, szybko zakręcać i odwracać do góry dnem, pozostawić do ostygnięcia.

    Obydwa przepisy sprawdzone i polecane :bigsmile:
  • Mniam mniam chętnie bym dołączyła do dzieci,bo choroba mnie rozłożyła.
    ja natomiast daje tyle cukru ile żurawiny:bigsmile:
  • [cite] Jadwiga:[/cite]
    [cite] Bea@:[/cite]Olesia wspominała, że z czosnkiem robi...
    No właśnie. Olesia, rzuć przepis. Znalazłam kilka różnych przepisów w necie. Właściwie wszystkie nieco podobne do siebie, ale muszę jakiś w końcu wybrać.



    Jadwigo Kochana - ja wszystkie buraczki robię "na oko".:shamed:
    Na garnek ugotowanych i startych buraczków daję dwa - trzy ząbki drobno pokrojonego (lub przeciśniętego) czosnku plus wszystko to, co normalnie:bigsmile: tzn. troszkę cukru, kwasek cytrynowy, sól. Dla nas są rewelacyjne, zima bez takich buraczków jest zima straconą po prostu. :bigsmile:
    Akurat tez robię ostatnią, drugą, partię naszych z działki, ale nam nie obrodziły w tym roku i chcę dokupić. Nabrałam ochoty na te buraczki Cartowe z papryką... Mniam...:cool:

    Edit: z zalewą octową robię tylko małe buraczki, lub pokrojone.
  • Juka - poszłabym na te żurawiny do Ciebie, ech...
    Kiedyś śp. Teściowa mi zbierała lub kupowała... Jeszcze raz... ech...
  • juka a skąd masz żurawinę???????
  • Miałam nadzieje, że lasy żurawinowe koło niej rosną:wink: i sama zbiera...:wink:
  • no właśnie dlatego pytam :bigsmile:
  • [cite] Sylwunia:[/cite]juka a skąd masz żurawinę???????

    U nas na targu można kupić.
  • no właśnie u nas nigdzie nie ma takiej żywej :) w sensie nie pakowanej fabrycznie

    i tak z ciekawości pytam
  • A właściwie nie lasy, tylko trzęsawiska...:wink:
    Na Kaszubach powinny być chyba...?:bigsmile:
    U nas na targowisku tez sprzedają żywą.:bigsmile:
  • [cite] Sylwunia:[/cite]no właśnie u nas nigdzie nie ma takiej żywej :) w sensie nie pakowanej fabrycznie

    i tak z ciekawości pytam

    Może kupić Tobie i wysłać? To nie jest jakiś wielki problem na targ chodzę dwa razy w tygodniu.

    A co robicie z tej żurawiny? Wklejcie jakiś przepis/pomysł. I dobre to potem jest?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.