Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

jak gotujecie fasolkę, żeby ładnie wyglądała

edytowano lipiec 2011 w Kuchnia
Konto skasowane na prośbę użytkownika.

Komentarz

  • strasznie fajny tytul watka :bigsmile:
  • [cite] Wanda:[/cite]i miała żółty kolor, a nie jakiś smętno-blady, z nieapetycznie prześwitującymi fioletowymi fasolkami w środku? Są jakieś metody czy też efekt zależy po prostu od gatunku fasolki???

    tak mnie natchnęło po dzisiejszej kolacji :)


    Może jakąś podłą fasolkę miałaś. Gotuję normalnie, nic się nie dzieje.
  • Dodaję dużo marchewki, zieloną pietruszkę i różne zioła - wtedy ładnie się maskuje.
  • Och, nie doczytałam, że chodzi o fasolkę szparagową?
  • [cite] Bea@:[/cite]tez normalnie, tylko troszkę cukru do wody sypię - mnie tak lepiej smakuje.
    Zawsze żółta - pod warunkiem, że świeża
    tez cukier dodaję
  • ja też


    :bigsmile:
  • Eee... Nie znam się na gotowaniu fasolki, ale ostatnio uwielbiam ją! I specjalnie to nawet nie mam czasu się zastanowić, dlaczego jest bardziej czy mniej żółta, bo za moment już jej nie ma :bigsmile:

    Często zalewam ją sosem czosnkowym lub otrębami na masełku, więc kolor i tak nie robi żadnej różnicy.
  • Mam w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, mnóstwo fasolki - zielonej.:bigsmile:
    I już się cieszę na ten smak i na mrożonki...:wink:
  • cukier 1:1
  • Ja zazwyczaj fasolkę po ugotowaniu i odcedzeniu przepłukuję zimną wodą.Ale czy pomaga na ładny kolor w porównaniu gotowaną z solą i cukrem ,trudno powiedzięć.

    Właśnie skończyłam przetwory z fasoli szparagowej i dzielę się dobrym przepisem;
    5 kg.fasoli /3.5 kg. żółtej reszta zielonej /
    2 kg mięsistych pomidorów
    1 koncentrat pomidorowy /mozna więcej /
    2 kg marchwi
    2 kg cebuli
    15 łyżek octu jabłkowego
    3/4 l oleju
    sól ,pieprz ,listek laurowy ,ziele angielskie ,
    czosnek zmiażdżony /ja dałam 6 ząbków

    Fasolę obgotować na aldente ,póżniej pokroić.
    Poszatkowaną cebulę poddusić na oleju,dodać poszatkowaną marchewkę i dusić jeszcze chwilę.
    Pomidory sparzyć i obrać ze skórki i pokroić.
    Wszystko połączyć ,doprawić i włożyć do słoików i zapasteryzować.
    Pasteryzację ponawiam jeszcze następnego dnia.
    Smakuje ze wszystkim.
  • a długo pasteryzujesz?
  • 0.9 l -45 minut
    0.5 l-30 minut
    Następnego trochę skracam
  • dziękuję Kristi :smile:
  • basja zapomniałam dorzucić aby poobcinać końcóweczki fasolkom
  • a to ja zawsze robię :smile:
  • [cite] Wanda:[/cite] co do sody to chyba juz gdzies o tym slyszalam, ale jak to wplywa na walory odzywcze warzyw???
    Lepiej zrezygnować z dodatku sody do gotowania, niszczy witaminy z grupy B, częściowo też C. Czasem gdzieś ktoś poleca dodawać sodę do gotowania strączkowych, ale wg mnie szkoda tego, co się traci. Ja do gotowania nie dodaję niczego, czasem troszkę soli. Utrata koloru związana jest z gatunkiem fasolki.
  • każdą osobno
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.