Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

pierogi

13

Komentarz

  • Na wrzątku wychodzą najsmaczniejsze pierogi - miękkie i delikatne, do tego ciasto tak nie schnie podczas robienia pierogów.
  • Mi sie ciasto kurczylo, jak bylo za duzo maki wrobione. Robilam placek, a on sie zmniejszal, za to w gotowaniu z pieknie napchanych robily sie dwa razy wieksze flaki.
  • A ktos robil pierogi bez pszenicy? Zytnie czy inne? Jak dobrac proporcje?

    I przy okazji ktos robil zytnie nalesniki? Mi wychodza rozciapane.
  • I proporcje, ile czego poproszę
  • Ktoś pisał kiedyś, że robił naleśniki żytnie, ale nie bardzo wyszły. Chyba sama mąka żytnia nie nadaje sie. Ale ja nie wiem na pewno.
  • I ja zawsze robię z wrzątkiem,podobnie jak podpłomyki. Dzięki@Katarzyna-z tym "szczytem zdrowotności" to oczywiście wiem. Ale serce się kraje,jak cała rodzina może jeść orkiszowe,a jeden maluszek nie:-(. Dlatego próbuję cokolwiek,byleby nie czuł siew wykluczony.
  • @Felicyta z mąki gryczanej wychodzą :)
    Przepis jest chyba w wątku o świętach bez..ale nie mogę znaleźć z telefonu.
  • Dziękuję!
  • @Felicyta, a jak robisz podpłomyki? Raz tylko w dzieciństwie na wsi jadłam. :)
  • @Aniuszka- kiedys dodawalam drozdze, ale musielismy wyeliminowac.
    Teraz po prostu zalewam wrzatkiem make, dodaje ok. 2 lyzek oleju slonecznikowego na ok. 4 szkl. maki oraz szczypte soli.
    Gdy uzywam maki orkiszowej typ 650, wowczas ciasto wychodzi bardzo sprezyste i elastyczne.
    Z dodatkiem maki z pelnego przemialu, ciasto juz zmienia strukture, jest bardziej kruche.
    Smaze krociutko cieniutkie placki na rozgrzanej suchej patelni zeliwnej.

    Dla nas to zawsze pyszny ratunek, gdy skonczy sie chleb.
  • Dzisiaj robiłam pierogi. Również robię z gorącą wodą, oleju nie dodaję. A zrobione ciasto trzymam pod szmatką żeby wolniej stygło. Zawsze wychodzą delikatne.
  • z tamtego ciasta usmażyłyśmy podpłomyki, kolejne już wychodziło należyte :)
  • Rozwińcie temat bezglutenowych - bo mnie w tym roku czeka i nie wyobrażam sobie Wigilii bez pieroga w barszczu. Chociaż kilka bym zrobiła dla siebie.
  • Dzięki@Patia- spróbuję!
  • @Agnieszka5 - a grykę możecie jeść? Mąka gryczana ma chyba jakiś rodzaj glutenu, skoro wychodzą z niej ładne, zwięzłe placki. Pierogi też powinny. A smak jest dość delikatny.
  • @Agnieszka5 - ja robiłam bezglutenowe z mieszanki Schara MixB (ona niby jest do pieczywa drożdżowego, ale na pierogi była bardzo dobra). Zaparzałam tą mąkę wrzątkiem z tłuszczem i już. Ciasto było technologicznie całkiem dobre i w smaku jadalne. Robiłam z niego i pierogi i uszka.
    Z gryczanej nie próbowałam. Gryka glutenu nie ma - dementuję.
  • To jeszcze lepiej :D

    W każdym razie ma coś, co utrzymuje ciasto w całości :)
  • Dzięki @Katarzyno - chyba się zaopatrzę w ten Schar - chodzi mi właśnie o efekt technologiczny. Gryczana nie jest plastyczna i smakowo słabo mi w chodzi, chociaż tu może zabiły by ją grzyby ;)
  • A pamiętasz proporcje wrzątku do mąki?
    @Katarzyna
  • edytowano grudzień 2015
    Robiłam z gryczanej
    Powiem tak
    Nigdy więcej :)) bo to istna mordęga
    Smak zreszta du*y nie urywa ;)
  • A jakiej maki uzywac do poerogow. O glutenowe mi chodzi :)
  • @Agnieszka5 - na oko robiłam. Mąki było więcej niż wrzątku razem z tłuszczem. Pewnie ze 2 razy więcej.
    @andora - technologicznie, najlepiej się sprawdza biała pszenna, ale walory zdrowotne ma ujemne. Ja robię z orkiszowej pełnoziarnistej. Trochę grubiej trzeba wałkować, ale nam smakują i tak.
  • Katarzyno my jemy pierogi raz do roku na święta. Mogą być niezdrowe :). A typ maki? Bo sa jakies 400, 450, 550. Który najlepszy?
  • 450-550 jest OK.
  • A ja musze zrobic bezglutenowe...:-(
  • W Auchan widziałam
    różniaste gotowe mieszanki bezglut - na ciasto kruche, na pizzę, na naleśniki, moze i nawet na pierogi było :/
    Zastanawiam sie czy taka mieszanka jest lepsza, tzn czy ta kleistosc ciasta jest na tyle ok, żeby włosów nie rwać jak przy pierogach z gryczanej maki :))
  • @Pax a może spróbuj zrobić z tego przepisu: mąka z ciecierzycy plus z manioku albo z mąki kukurydzianej?
  • Jakby kto jeszcze mogl jeść tradycyjne to ja b polecam tips mojej teściowej niedościgłej Mistrzyni. Mam juz zamrożone 105 ruskich, 130 z kapusta i grzybami i 180! Uszek

    Ciasto super elastyczne, mięciutkie, swietnie sie klei, nie wysycha, po ugotowaniu miękkie.

    Na ok 1kg maki, 0,5l wody cieplej- letniej, 2 jaja całe, sol. Tips to... MĄKA KRUPCZATKA.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.