Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

MIÓD Z KWIATÓW MNISZKA

13

Komentarz

  • A ja wczoraj niemal przez pól dnia przebierałam szczaw. Własnoręcznie zbierany na wsi. Wprawdzie już kiepski, bo dośc "stary". Ale do słoików to chyba bez różnicy. Zrobiłam 8 słoiczków po dzemie.
  • Osolić i zalać wodą z solą...?
    A ile osolić... ?
  • Przeczytałam tutaj w zeszłym roku. Nie zdążyłam zrobić.
    Ale zrobiłam teraz z eko mniszków :)
    Podnoszę, może ktoś też ma ochotę i możliwości :)
  • edytowano czerwiec 2013
    POMOCY !!!! Zrobiłam syrop z kwiatów bzu (tak, jak w zeszłym roku) i mam 2 sloiki (z 5) z fermentacją!!!! Tzn. jakies niezłe wino sie zrobiło..... :) Wywalić? Wypić? Dolać jakichs procentów...;) ? 
    Pozostałe spasteryzuję, ale co z tymi??? I powodów nie znam takiego obrotu kulinarnego....poza tym, ze to moja/e wina....

    edit: Tez nie wiecie...szkoda. Wylałam taki cenny syrop....buuuuu
  • A.... podbiję sobie :) Wokół domu zakwitło tyle mleczyska, że żal byłoby nie zebrać tych 200!
  • hmmmm,u mnie też jeszcze żólto....
  • Dzięki za wyciągnięcie. :x
  • A czy ktoś z Was zamiast cukru dawał miód.
  • @Bea i jak z ta botwinka wyszła?
  • Mój się właśnie gotuje :D
  • Rzadki mi wyszedł.
  • Kupiłam kiedyś w markecie miód manuka, coś ok 30 zł za słoiczek
    Potem robiłam pierniczki i oczywiście o miodzie zapomniałam to dałam manukę
    Jak potem chciałam kupić to nagle już w żadnym sklepie manuki nie widziałam, za to w zielarkim zaśpiewali mi 80 zł za taki sam pojemnościowo słoiczek :/
  • Te kwiaty mniszka to taki mlecz zwyczajny ci wszedzie rosnie?
  • O kurcze a ja cale zycie myslalam, ze mlecz jest trujacy i dzieciom tez tak wmawialam a tu takie rzeczy, zrobie miod, ciekawa jestem reakcji meza, pewnie pomysli, ze biedna zwariowalam ze zmeczenia
  • Dziewczyny, a ktoras robila mniszek z gliceryną?

    @Katarzyna

    mozna taka "nalewke" na glicerynie dla roczniaka?
    Jakoś gliceryna mi sie strasznie kosmetycznie, chemicznie, blee i fuu kojarzy..
  • ale @Agnicha myslisz, ze mozna gliceryne malutkim dzieciom podawac?
    Kurcze, bardziej mi sie kojarzy z czopkami, niż z piciem :P
  • Cukier natomiast ma działanie uzależniające i jest przyczyną prawie wszystkich chorób naszej "cywilizacji".
    Przestałam robić przetwory z cukrem.
    Precz z syropami!

    ;)
  • Tak, tak, Agnicho, masz rację.
    Odniosłam się do tematu wątka
  • czy ktoś wie jak zrobić syrop w wersji bez gotowania? jutro jedziemy zbierać kwiatki :)
  • A jakby tak...
    Te kwiatki na świeżo przecisnąć przez wyciskarkę a potem pomrozić w woreczkach na lód.
  • Kitek można bez gotowania, układasz kwiatki w słoiku przesypując warstwami cukrem. Potem wstrząsasz codziennie i robi się syrop. Nie wiem jedynie jak długo się przechowuje, chyba, że po odcedzeniu zapasteryzujesz, albo dodasz sporo cukru, albo dodasz alkoholu (dla dorosłych). Maliwiju można ewentualnie też suszyć, ale w ciemnym miejscu (jeśli to nie na syrop).
  • edytowano kwiecień 2016
    Sok z młodych liści mniszka również ma właściwości lecznicze: oczyszczają organizm z toksyn, usuwają szkodliwe metabolity, wzmacniają, zawierają krzem i żelazo (poprawiają wyniki morfologii), są żółciopędne.
    Przepis (wg dr Ożarowskiego): mielimy umyte i osuszone liście maszynką do mięsa i odciskamy przez gazę (ja potraktowałam sokowirówką). Dla zwiększenia trwałości można dodać spirytusu 70% w proporcji na 5 szklanek soku 1 szkl. spirytusu 70%.
    Przechowywać w lodówce w ciemnej butelce.
    Stosować łyżeczkę dziennie dodaną do soku lub kompotu (sam jest gorzki).
  • ... po 10 dniach można zwiększyć do 2 łyżeczek, po kolejnych 10 do 3 łyżeczek.
  • ponoc bogaty w luteine.. bralam z ula.. przez pierwszy miesiac
  • edytowano maj 2016
    Hmmm czy ktoś wie jak długo można przechowywać taki miód ?
  • Dostaliśmy w grudniu robiony w zeszlym roku. Właśnie otworzyłam. Nic mu nie dolega.
  • Ma pytanie mniszek to inaczej mlecz.?
    czy można już zbierać czy za późno?
    Jak długo to można przechowywać?
  • Dziekuje za info
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.