Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Drogie Kury Domowe... :) [help!]

edytowano czerwiec 2012 w Ogólna
Początkująca kura domowa potrzebuje pomocy!

Jak Wy mi nie pomożecie, to krucho będzie...

Odwołuję się do Waszego niezastąpionego żadnym podręcznikiem, doświadczenia w prowadzeniu domu..

Bo... na obiciu kanapy (materiał coś a la bawełna+len) jest mała tłusta plamka. Ni jak tego wrzucić do pralki się nie da - bo nie zdejmuje się tej części obicia, a dwa - wszelkie próby zapierania pozostawiają wybarwienia jasne... Potrzebuję dobrej rady! :) Macie jakieś rewelacyjne sposoby na wywabienie plamy bez wywabienia koloru mebla? :)
«13

Komentarz

  • Może płynem do naczyń spróbuj. Czasem działa na tłuste plamy.
  • aha - czyli płyn na szmatkę i przetrzeć lekko, tak? czy potem jeszcze szmatką z wodą bez płynu przetrzeć?
  • edytowano czerwiec 2012
    Ja bym najpierw z płynem, a później bez płynu spróbowała (inaczej go nie wypłuczesz). Płyn do naczyń Ci raczej koloru nie usunie.
  • Brrr... moja trauma! Nienawidzę plam na naszych obu sofach!
    Ja próbowałabym płynem do mycia naczyń samą plamę, a potem większą powierzchnię, która na pewno jest brudna, choć nie poplamiona - i wyraźnie by się odbijała od czyściutkiego miejsca. 
    Albo resztę sofy proszkiem do prania rozpuszczonym w wodzie.
    Na moich sofach zostają plamy nawet po wodzie :/
  • moze płyn do naczyń?albo mydełko takie specjalne na plamy,nie pamiętam(opakowanie wyrzucilam) nazwy ale można je kupić w sklepach typu "społem"sporo plam nim usunełam!
  • Oprócz płynu do naczyń, który niestety może zrobić zacieki,  może się też sprawdzić papka z mąki ziemniaczanej, odrobinę wymieszać z wodą, nałożyć na tłustą plamkę, cierpliwie poczekać aż całkiem wyschnie, zmieść/odkurzyć/wyszczotkować mąkę :)
  • Ja ostatnio usunęłam plamy po coli z jasnego dywanu wcierając w te plamy sodę oczyszczoną. I tak zostawiłam. Potem odkurzyłam i śladu po plamie nie zostało.
    Wypróbuj najpierw sodę. Zmieszaj 3 łyżki sody z 1 łyżką wody gazowanej i wetrzyj to w plamy. Po jakimś czasie zetrzyj zmoczoną w czystej, ciepłej wodzie i bardzo dokładnie wyciśniętą szmatką.
    Możesz też wypróbować octem (zwykłym, spirytusowym). Umocz róg ściereczki i pocieraj. Ale soda lepsza.
  • Na poprzedniej naszej sofie tłuste plamy czyściłam tak, jak katarzyna s.
    Ja tę papkę po nałożeniu dosuszałam suszarką, gdyż albowiem niecierpliwa jestem. :D

  • Na poprzedniej naszej sofie tłuste plamy czyściłam tak, jak katarzyna s.
    Ja tę papkę po nałożeniu dosuszałam suszarką, gdyż albowiem niecierpliwa jestem. :D

    a ta papka nie zostawi śladów?

    Jutro kupię mąkę ziemniaczaną! :D
  • Siostra czyści swoją kanapę środkiem do czyszczenia tapicerki samochodowej  w sprayu, tyle wiem. Efekty takiego prania super, kanapa wygląda jak nowa ( do następnego ubrudzenia ;) )
    Jakiej firmy i co i jak to na razie nie powiem, mogą ją jutro zapytać
    W każdym razie po takim czyszczeniu jest leciuteńko wilgotna  ( w sumie tyle co nic ).
    Siostrzeniec zaczyna chodzić, więc w kanapę wytarte/wtarte  jest "wszystko" czego nie zje a sobie rączką wytrze a rączkę w kanapę, mają też psa i w sumie to on najbardziej winny temu, ze kanapę prać często muszą ;)
  • Z mąką ziemniaczaną próbowałam jak mi się buty zamszowe zabrudziły , tłuste plamy poschodziły rewelacyjnie ! :)
  • Ja czyszczę sofę Vanishem do dywanów. Nie jest to ekologiczny sposób ale schodzi wszystko, jedzenie, pisaki, itd...
  • Tłuste plamy powinny schodzić po potraktowaniu rozpuszczalnikiem uniwersalnym, oczyszczoną benzyną.
  • A ja mam inne pytanie: mam w lodówce zakwas, stoi trochę dłużej niż dwa tygodnie. Na górze pojawił się białawy nalot. Mam się tedy pożegnać z zakwasem?
  • Tłuste plamy powinny schodzić po potraktowaniu rozpuszczalnikiem uniwersalnym, oczyszczoną benzyną.
    + zapałka. Plamy znikają na dobre :D
  • Jest takie mydełko w Rossmanie do odplamiana, ja go używam do trudnych plam.
  • Tłuste plamy powinny schodzić po potraktowaniu rozpuszczalnikiem uniwersalnym, oczyszczoną benzyną.
    + zapałka. Plamy znikają na dobre :D
    A ja płyn cudowny mam
    płyn do usuwania plam
    takim płynem się posiura
    znika plama a jest dziura! :D
  • A ja mam inne pytanie: mam w lodówce zakwas, stoi trochę dłużej niż dwa tygodnie. Na górze pojawił się białawy nalot. Mam się tedy pożegnać z zakwasem?
     Jeśli to nie wygląda jak pleśń to chyba nie. Powiedz czy zakwas jest przykryty szczelnie? Jeśli nie, to prawdopodobnie trochę wysechł, stąd białawe na wierzchu ;) Ja mój trzymam dłużej niż 2 tygodnie i żyje.
  • Zamknięty w słoiku, więc raczej szczelnie. Czyli jeszcze jest dla niego nadzieja :) Dzięki.
  • Jinia: lepiej jakby nie byl zamknięty szczelnie, bo wtedy prędzej wyschnie niż skiśnie ;)
  • image
    Fill a spray bottle with hydrogen peroxide and 1/2 handful of baking soda. Shake it up and spray on carpet stains, upholstery stains, and clothing stains. pinner said, "I've used it for years and it works better than anything else."
    Z Pinterestu:
    Napełnić butelkę z rozpylaczem wodą utlenioną i połową garści sody oczyszczonej. Wstrząśnij i spryskaj plamy na dywanie, tapicerce i ubraniach. Użytkownik napisał: "Używam tego od lat. Działa lepiej niż wszystkie inne środki"
  • Joanko, mader - dziękuję, kompletnie się nie znam na robieniu chleba, robiłam tylko parę razy genialny chleb z przepisu IrenyB i nie wiedziałam, co się z zakwasem robi :) , bo dostałam go od kogoś.
  • Tłuste plamy powinny schodzić po potraktowaniu rozpuszczalnikiem uniwersalnym, oczyszczoną benzyną.
    + zapałka. Plamy znikają na dobre :D
    :D :D :D
  • Woda utleniona z soda działa rewelacyjnie!
  • A nie odbarwiają tkaniny przy okazji?
  • podoba mi sie tytuł   Drogie Kury Domowe.  :)
  • najlepsze na plamy na kanapie są kanapy z ciemnej skóry :P  wystarczy wówczas na elementy stałe i suche - odkurzacz, na elementy lepkie i inne - mokra szmata :D , poza tym takie kanapy dobrze eliminują stres młodszych domowników bo matka się nie drze już na sam widok dziecięcia zbliżającego się do kanapy z kredką lub parówką z keczupem

    :D
  • No właśnie taką niedawno zakupiliśmy, ale póki nie zestarzeje się trochę, nie zetrze nieco i nie zdeformuje od siedzenia, to jej nie polubię. Bo ze skórzanych to ja lubię tylko takie lekko "zmaltretowane". Wszystkie inne wydaja mi się drobnomieszczańskie.
  • A czym zmyc z lakierowanego drewna plamy po takiej brazowo-szarej tasmie klejacej (takiej, jakiej sie do paczek uzywa)? Syn obkleil taka tasma barierke w pokoju, przy odklejaniu wieksza czesc kleju zostala...
  • Czy te plamy to klej z taśmy? Mozna nasączyć oliwką lub olejem i wtedy świetnie schodzi, ale nie wiem jak zachowa się drewno.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.