Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

topi nam bór? ;)

edytowano styczeń 2013 w Kuchnia
Sorry, że tak napisałam po prezydencku ;)) Mam na myśli, oczywiście, topinambur.
Uczyłam się o nim na studiach, że to warzywo na paszę zwierzęcą, ale podobno niektóre dwunogi też je jadają. Dwunogi z forum, dajcie głos - je to się łyżką :-??
«1

Komentarz

  • edytowano styczeń 2013
    zjadłem parę razy i nigdy więcej (chyba, że z musu)

    smak taki sobie, gorszy niż ziemniaków i tylko po usmażeniu na frytki,

    gazuje strasznie
  • edytowano styczeń 2013
    Eeee tam Piszo, topinambur jest pyszny! Szoruje sie go i chrupie jak marchewke, tylko, ze smak ma słonecznika! :-)

    edit: u nas nikogo nie gazował :D
  • Aaale dobre!
    Polecam, taki słodkawy smak który przypomina serce karczocha.
    @Katia, dobrze że mi przypomnialaś! Już lecę na zakupy! ;)
  • Jakoś nie trafiłam nigdy. Można tak o - w warzywniaku spotkać? 
  • no widać nie znam się na sercach karczocha, wolę ziemniaki :)

    słodkawe bleee :)
  • @Marcelina

    na alledrogo sprzedają
  • A może jakieś kiepskie trafiłeś?

    Ja mam wiosną ze swojego ogródka.

    W tym roku muszę odnowić plantację, bo dosłownie kilka zostało.
  • Savia - podzielisz sie ?
    Czy trzeba kupowac nasionka np. na allegro?
    Podobno usmazone w tluszczu b.dobre, ale tez straszliwie gazuje. Ale samo nei ma kalorii ;)
  • @Savio, skąd się bierze sadzonki/nasionka?
  • @Savio, skąd się bierze sadzonki/nasionka?
    sadzonki to są po prostu bulwy, które się je. Tak samo jak ziemniak. Można kupić (allegro i może w marketach) ale...

    - topinambur szybko parcieje, więc trzeba kupić tuż przed posadzeniem
    - topinambur ma bulwy tylko w okresie jesienno-zimowo-wiosennym czyli gdzies od października do kkwietnia. Potem zapasy idą w rośline i bulw nie ma tylko same korzenie.
  • A może jakieś kiepskie trafiłeś?

    Ja mam wiosną ze swojego ogródka.

    W tym roku muszę odnowić plantację, bo dosłownie kilka zostało.
    w zeszłym roku (2011) zasadziłem, gdzieś z 80 m2
  • edytowano styczeń 2013
    @Savio, @Pioszo54,
     czyli mam sobie kupić bulwy (choćby w supermarkecie) i wsadzić do ziemi?
    Po jakim czasie mogę to wykopać?
    Bo ziemniaki to potrzebują od maja do sierpnia minimum siedzieć w ziemi.
    Topinambór tak samo?
  • ale odmiany też są różne... jedne bardziej czerwonawe, inne żółte... tak jak ziemniaki są różne.
  • Amica

    bulwa topinambura jest wieloletnia - zimuje w gruncie. Sadzisz wiosną, w ciągu lata topinambur rozrasta się, tworzy przyrosty i na jesieni jest więcej bulw.
  • Ciekawa jestem czego Savia w ogródku nie ma! ;))
  • Pierwsza lepsza strona:

    http://topinambur.pl/
     
  • Ciekawa jestem czego Savia w ogródku nie ma! ;))

    :P
  • Przy sadzeniu można ćwiartowa jak ziemniaka, czy jeden topi =jeden krzaczek?
  • Przy sadzeniu można ćwiartowa jak ziemniaka,
    Nie wiem. Na moje wyczucie to osłabi roślinę...
     czy jeden topi =jeden krzaczek?
    Tak. Bulwa w ziemi znika i powstaje krzak, a w zasadzie kilka wysokich badyli co chca zakwitnąć i nie zawsze zdążą. Na jesieni badyle ścinam - króliki je lubią - mozna dobrac sie do bulw.
  • @Marcelina - w ramach ratowania rolnika można nabyć w najbliższą sobotę :D W warzywniaku nie widziałam (albo nie poznałam).

    Osobiście jednak się nie zdecydowałam kupić z tej dostawy, bo i tak będę wracać przez Pragę objuczona jak niewielka karawana (5 kg marchwi! Co mi strzeliło do głowy :-/ ).

    Ale dzięki za info, zamówię następnym razem :)
  • Tak. Bulwa w ziemi znika i powstaje krzak, a w zasadzie kilka wysokich badyli co chca zakwitnąć i nie zawsze zdążą. Na jesieni badyle ścinam - króliki je lubią - mozna dobrac sie do bulw.
    @Savia, masz bulwy i co dalej? Obierasz, gotujesz jak swojskie, zwyczajne kartofle?
  • Tak można, jak kartofle.
    A zapiekaki jakie pyszne!
    :-j
  • To forum jest nie-sa-mo-wi-te!!!

    Wchodze sobie wlasnie tu z mysla: zakupilam topinambur (tani nie jest), popytam na forum, jak to sie je. I prosze, nawet osobnego watka nie trza zakladac, bo juz jest, na pierwszej stronie
    :D :D :D

    Jako ciekawostke zapodam, ze jak tesciowa uslyszala, ze teraz bede rodzine topinamburem karmic, to rzekla z niesmakiem: "Jak po wojnie, nic innego ludzie nie mieli tylko ten topinambur". Zastanawiam sie, czemu po wojnie we Francji akurat to warzywo takie popularne bylo? Prostota hodowli?
  • Ja się dopiero dowiedziałam ,że takie coś istnieje
    ;;)
    Podziękowali 1Nika76
  • Tapinambór sadzą dla zwierzyny leśnej koła łowieckie.Rośnie on od wiosny do jesieni w ogrodzeniu.Na zimę usuwane są bramki i rajcuje tam zwierzyna leśna.Z ziemi wydobywa bulwy /kłącza /,przy okazji spulchnia ziemię i tym sposobem się rozmnaża .Wiosną kielkują z tego ponownie młode rośliny.
    Rośnie blisko mnie ale tego jeszcze nie jadłam.
  • Tapinambór sadzą dla zwierzyny leśnej koła łowieckie.Rośnie on od wiosny do jesieni w ogrodzeniu.Na zimę usuwane są bramki i rajcuje tam zwierzyna leśna.Z ziemi wydobywa bulwy /kłącza /,przy okazji spulchnia ziemię i tym sposobem się rozmnaża .Wiosną kielkują z tego ponownie młode rośliny.
    Rośnie blisko mnie ale tego jeszcze nie jadłam.
    Niezbity dowód na to, że nie jesteś leśną zwierzyną ;))
  • Oj to raczej sprawa złożona
    Bo nie brakuje mi pazurków ,rożków i kopyt.
    \:D/
  • i rajcuje tam zwierzyna leśna.Z ziemi wydobywa bulwy /kłącza /,przy okazji spulchnia ziemię i tym sposobem się rozmnaża
    ---------------------------------------------------

    hm...
  • edytowano styczeń 2013
    czyli  ..... jest dobry na rozmnażanie? #-o :-?
  • Czy ktoś wie, jak się uprawia tę roślinę???
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.