Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

pytanie do homeschoolersów - 5 latka

2

Komentarz

  • W naszej poradni termin mam na 7 maja... Prywatnie - ponad 400 zł. Cóż, przecież psycholog to specjalista, więc musi się cenić.
  • Nowe podanie o zgodę na kontynuowanie ED?
    Niestety tak. Tym razem już nie na obowiązek przedszkolny, tylko na obowiązek szkolny.
  • edytowano marzec 2013
    W naszej poradni termin mam na 7 maja... Prywatnie - ponad 400 zł. Cóż, przecież psycholog to specjalista, więc musi się cenić.
    W jakim mieście? Pamiętam, że jakiś czas temu dzwoniłem po dalszych
    okolicach Wawy (Ciechanów? Coś w tym rodzaju) i wołali 150 zł.
  • Spróbujcie tego, również w prywatnej, może sobie ustalili wyższe stawki za ED?:

    http://wielodzietni.org/discussion/comment/726310#Comment_726310
  • @Ania D. to psycholog może być prywatny? Nie musi być z tej poradni pod którą podlega placówka przedszkolna czy szkolna???
  • Warto również podzwonić po mniejszych miejscowościach.

    Poza tym są tzw. przyjazne poradnie...
  • No tak, ale mi pani w przedszkolu mówiła, że chodzi o poradnię pod którą oni podlegają...
  • WdRW, ale co mamy spróbować? Jeśli chcemy iść państwowo, to obowiązuje nas rejon (tak mi stanowczo powiedziano w innej PPP w Lublinie. Zapisałam się więc w rejonie na 7 maja. Jest prywatna PPP, zadzwoniłam tam, Pani mi podała taką cenę za badanie niespełna 5 letniego dziecka.Uważam, że to duże przegięcie - ponad 400 zł. Może spróbuję w mniejszej miejscowości, o tym nie pomyślałam.
  • Tebacha, ja dzwoniłam do prywatnej PPP, nie do prywatnego psychologa.
  • WdRW, ale co mamy spróbować? Jeśli chcemy iść państwowo,
    Nie rozumiem. Poradnia to poradnia. Ma uprawnienia albo nie. Rejonizacja dotyczy tylko ppp publicznych, a poradnie prywatne o uprawnieniach publicznych (kuratoryjnych) nie podlegają rejonizacji.
  • W najbliższą środę z córkami, a w czwartek z synami mamy badanie. Troszeczkę się denerwuję.
  • WdRW, ale co mamy spróbować?
    A, teraz jarzę. Chodziło mi o to, że publiczne PPP mogą w ten sposób po cichu dyskryminować ED, w Lublinie to o ile pamiętam norma. Tak więc idziesz do poradni i nie mówisz nic o ED, tylko że chcesz odroczyć itd., jak opisałem w innym wątku, może Ci wyznaczą bliższy termin? Spróbować nic nie kosztuje.
  • Zadzwonię i zapytam o bliższy termin. Prywatnie nie damy rady, za drogo.
  • Do szkoły muzycznej wymagana jest też opinia PPP, w naszej można już zapisać dziecko z rocznika 5-latków. Ciekawe, jak na takie badania zapatrują się poradnie, czy nie robią trudności z terminami ( w szkole muz. papiery składa się do 30.IV). Pan Budajczak mówił, że nie ma rejonizacji dla poradni PPP - a jakaś mama mówiła, że zgłosiła się do poradni w śródmieściu Wa-wy, gdzie jest mało dzieci, a mieszka dużo osób starszych.

    A ta szkoła Salomon, o której pisałam to popiera cóś takiego http://www.edukacjademokratyczna.pl/ ,czerpiące wzorce z anarchistyczno-lewackiej szkoły Summerhill.

  • Jeszcze jedno pytanie, bo Wy tu wiecie lepiej niż pani w sekretariacie:)
    Zapisałam dziecko do prywatnej PPP (250zł gdyby ktoś chciał znać cennik na Białołęce). Ale jesli dobrze rozumiem: ja i tak oficjalnie zgłaszam się z dzieckiem do placówki przedszkolnej, która będzie miała dziecko zapisane "u siebie" tyle że ono nie chodzi na zajęcia, ewentualnie coś tam sprawdzą w swoim czasie z jego domowych osiągnięć, tak? To znaczy jak będzie nasza córka miała ED to i tak powinnam wyrazić wolę zapisu dziecka do danego przedszkola, w którym to z panią dyrektor mam umowę o ED?
  • Składasz w wybranym przedszkolu opinię i podanie o zgodę na odbycie rocznego przygotowania przedszkolnego w tym i tym przedszkolu w ramach edukacji domowej. Pani dyr się zgadza, a egzaminów żadnych po zerówce nie ma. o.
  • Tak. do konca maja musisz zapisac dziecko i przedstawic stosowne dokumenty w ty opinie z ppp. Albo to robisz w szkole rejonowej,albo w innej wybranej przez ciebie i wtedy ta twoja szkola informuje rejonowa ze dziecko jest u nich. Z zerowka w przedszkolu nie mam doswiadczenia. W zerowce nie ma egzaminow koncowych.
  • Dzięki. Nasza szkoła rejonowa ani żadna w okolicy  nie przyjmuje 5-latków - odsyłają do przedszkola.
  • Słuchajcie... Okazuje sie, że jest LUKA prawna. Jest rozporządzenie o ED odnośnie szkół, ale nie ma tego dla przedszkoli. W naszej gminie nie ma szkoły, do której przyjmują 5-latki. (jedna niby, ale gdzieś daleeeko). I pani dyrektor przedszkola mówi, że dziecku po zerówce wystawia się opinię jak dziecko funkcjonuje społecznie, jak sobie radzi w relacjach z rówieśnikami i w jaki sposób ona ma to opisać gdy dziecko będzie w domu - nie ma wytycznych z ministerstwa i ta luka nie pozwala jej ostatecznie stwierdzić czy może wyrazić zgodę na ED. Dzwoniła do gminy i jesteśmy pierwszym przypadkiem - nie wiedzą jak to się robi. Czy Wy wiecie coś na temat wystawiania opinii po odbyciu rocznego przygotowania do szkoły w placówce PRZEDSZKOLNEJ? Pani dyrektor mówi, że chetnie posłucha jak to robic, ale ona nie ma już kogo pytac.

  • @tebacha pisze priv.
  • W publicznych poradniach jest bezpłatne. Popytaj o rejonową poradnię - według szkoły rejonowej.
  • @Eleonora-ciekawa jestem czy jest jakaś podstawa prawna o tym że nie ma rejonizacji w PPP,bo ja też słyszałam o tej rejonizacji i na pewno Panie w PPP do której należę też tak mówią,że rejonizacja jest.
  • edytowano marzec 2013
    Tak, luka prawna jest, ale jak na moje oko, to p. dyr. się zabezpiecza i będzie robić problemy, tak na wszelki wypadek. Nie warto w to się pchać. Jak dla mnie oznaczałoby to, że lepiej spróbować w innym przedszkolu.

    Jeśli chodzi o opinię o gotowości szkolnej (bo chyba o tym p. dyr. mówi), to w ramach opinii PPP, przynajmniej u nas była wzmianka o tym, że dzieci powinny być poddane badaniu gotowości w tejże PPP w roku szkolnym poprzedzającym ich planowane pójście do szkoły. A więc jeśli nie przedszkole, to PPP taką opinię wyda.

    Jeśli chodzi o rejonizację PPP to nie wiem jak podstawa prawna, ale my w zeszłym roku próbowaliśmy w rejonie i terminy były zabójcze, więc poszliśmy do dowolnej innej PPP, gdzie terminy były wolne i wszystko się odbyło bez przeszkód (i za darmo). Z tego co wiem, rejonizacja, przynajmniej w praktyce (jak mówiłam nie wiem jak w teorii) oznacza, że pierwszeństwo mają dzieci z rejonu, ale jeżeli są wolne terminy, to każdy może się załapać.
  • Tak mówił pan Budajczak, trzebaby go pytać e-mailem. Nam w PPP mówiono, że mamy rejon wg miejsca zamieszkania, skoro dziecko 5-letnie (wtedy 4) nigdy nie uczęszczało do przedszkola. Gdyby uczęszczało chociaż parę dni (jak nasz starszy), to wtedy rejon przedszkola, do którego chodził.

  • To jeszcze się podzielę naszym ostatnim doświadczeniem w PPP (Nowy Dwór Maz.), żeby dodać otuchy tym, co się borykają z problemami.

    Rozmawiałam wczoraj z panem dyr tejże placówki, bo nie było jasne, czy dla bliźniaków mam mieć nową opinię w tym roku do ED. Pan dyr. powiedział, że wszystko zależy od tego, czy chcemy chłopców posłać w tym roku do 1 klasy jako 6 latków, czy też, jak Pan Bóg przykazał, dopiero jak skończą 7 lat. Jego słowa. A więc bywają normalnie myślący ludzie w tychże placówkach.

    Jeszcze powiedział, że jeśli by w szkole się czepiali, że zeszłoroczna opinia, to mam do niego zadzwonić i coś wymyślimy bo "jak pani zauważyła ED jest zupełnie nieznana, szczególnie na tym poziomie edukacji".
  • o... tu jest tekst rozporządzenia o PPP http://dokumenty.rcl.gov.pl/D2010228148801.pdf

    w paragrafie 3 jest o rejonizacji i o możliwości udzielania pomocy poza rejonem "na podstawie porozumienia zawartego między organami prowadzącymi"

    My w tym roku nie mamy konieczności zdobywania opinii, bo drugi raz zerówkę będziemy robić, mamy tylko rozmowę w szkole, bo szkoła bardzo chciała poznać nasze dziecko lepiej. :)

  • To jeszcze się podzielę naszym ostatnim doświadczeniem w PPP (Nowy Dwór Maz.), żeby dodać otuchy tym, co się borykają z problemami.

    Rozmawiałam wczoraj z panem dyr tejże placówki, bo nie było jasne, czy dla bliźniaków mam mieć nową opinię w tym roku do ED. Pan dyr. powiedział, że wszystko zależy od tego, czy chcemy chłopców posłać w tym roku do 1 klasy jako 6 latków, czy też, jak Pan Bóg przykazał, dopiero jak skończą 7 lat. Jego słowa. A więc bywają normalnie myślący ludzie w tychże placówkach.

    Jeszcze powiedział, że jeśli by w szkole się czepiali, że zeszłoroczna opinia, to mam do niego zadzwonić i coś wymyślimy bo "jak pani zauważyła ED jest zupełnie nieznana, szczególnie na tym poziomie edukacji".
    Potwierdzam pan dyr super na razie miałam wstępne rozmowy na temat praktyk u niego, ale po tym co napisałaś @PowołAnia - nie mogę się doczekać już :)
  • Nie pięciolatka, bo dwie najstarsze, jutro. Chłopcy w czwartek.  Denerwuję się trochę.
  • Potwierdzam pan dyr super na razie miałam wstępne rozmowy na temat praktyk u niego, ale po tym co napisałaś @PowołAnia - nie mogę się doczekać już :)
    A praktyki z czego?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.