Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Wielkanoc w wersji light

edytowano marzec 2013 w Kuchnia
Zgodnie ze zwyczajem pojawi się  na świątecznym stole wiele kalorycznych dań obfitujących w tłuszcze nasycone i rafinowane cukry, takich jak kiełbasy, wędliny, majonezy, pasztety, mazurki, ciasta i inne lukrowane desery. 
Już samo wielkanocne śniadanie to średnio ok. 2000 kcal.
Może warto pokusić się o lżejszą i zdrowszą wersją świątecznego menu.
Znalazłam kilka przepisów na świąteczne potrawy w wersji light, Może ktoś również skorzysta.
Żurek
2 litry wody,
0,5 kg ziemniaków,
0,5 l zakwasu do żurku (z butelki),
marchewka,
pietruszka,
2-3 suszone grzybki,
opakowanie kiełbasek sojowych,
majeranek suszony (2 łyżeczki),
4 liście laurowe,
6 ziarenek ziela angielskiego,
chrzan ze słoika,
2 łyżeczki soli,
½ łyżeczki pieprzu.
Sposób przygotowania:

Gotujemy osoloną wodę z grzybami. W międzyczasie obieramy warzywa, kroimy je w kostkę i wrzucamy do garnka – woda powinna zakryć warzywa. Dodajemy ziele angielskie i liście laurowe. Zostawiamy na gazie przez 15 minut, aż ziemniaki się ugotują, a potem dolewamy zakwas z butelki i dodajemy pokrojone w kawałki kiełbaski sojowe; całość gotujemy. Doprawiamy do smaku majerankiem, solą, pieprzem i dodajemy 3-4 czubate łyżki chrzanu. Opcjonalnie można dodać również śmietanę sojową do smaku (aby się nie zważyła, należy rozmieszać ją w osobnej miseczce z niewielką ilością gorącej zupy i stopniowo dodawać do garnka).

Pasztet z soczewicy
500 g soczewicy czerwonej,
1 marchewka,
2 jajka lub 3 łyżki mielonego siemienia lnianego,
1 cebula,
4 ząbki czosnku,
pieprz mielony,
1 łyżeczka soli,
2 cm korzenia świeżego imbiru, startego.

Cebulkę dusimy na oleju rzepakowym, po ok. 2 minutach dodajemy startą marchew i imbir, dusimy przez kolejne 2 minuty. Przekładamy wszystko do garnka, dodajemy soczewicę i zalewamy wrzątkiem tak, aby pokryć całość wodą. Doprawiamy i gotujemy do miękkości (ok. 15 minut). Dodajemy rozgnieciony czosnek. Wszystko razem miksujemy i studzimy. Dodajemy jajka lub siemię lniane i mieszamy. Przekładamy do foremki wyłożonej papierem do pieczenia. Zapiekamy w 160⁰C przez 30 minut.

Majonez wegański (bez jaj)
kilka ugotowanych ziemniaków,
1 szklanka oleju,
1 łyżeczka musztardy,
1 łyżka soku z cytryny,
sól, pieprz biały do smaku.
Sposób przygotowania:

Ugotowane, lekko ciepłe ziemniaki, musztardę i sok z cytryny ucieramy mikserem na gładką masę. Nie przestając miksować, dodajemy powoli, małymi porcjami, olej. Gdy majonez osiągnie prawidłową gęstość, doprawiamy solą i pieprzem. Przechowujemy w lodówce.

Śledzie pod pierzynką z buraczkami
5-6 filetów śledziowych,
4-5 ogórków kiszonych,
3 ugotowane buraki,
1 duża cebula,
majonez wegański,
4 jajka,
pieprz,
szczypiorek
Śledzie moczymy w wodzie, a następnie kroimy w kostkę i układamy na dnie naczynia. Smarujemy je warstwą majonezu wegańskiego i posypujemy mielonym pieprzem. Cebulę obieramy i drobno kroimy, układamy ją jako kolejną warstwę. Ogórki kiszone kroimy w kostkę i układamy na warstwie cebuli. Całość ponownie smarujemy majonezem i posypujemy pieprzem. Buraki gotujemy, po wystudzeniu ścieramy je na tarce o grubych oczkach, a po odciśnięciu z nich soku układamy je w naczyniu. Ponownie smarujemy majonezem i posypujemy pieprzem. Wierzch sałatki posypujemy startymi na drobnych oczkach tarki jajkami i posiekanym szczypiorkiem. Sałatkę wstawiamy do lodówki na minimum godzinę.

Ciasto marchewkowe
2 szklanki marchewki drobno utartej,
2 szklanki mąki razowej pszennej,
pół szklanki gorącej wody,
⅓ szklanki oleju (np. z orzechów włoskich lub rzepakowego),
1 łyżeczka cynamonu,
1 łyżeczka imbiru,
1 łyżeczka sody,
pestki dyni,
pół szklanki fig zalanych wrzątkiem na 30 minut,
2 łyżki zmielonego siemienia lnianego.
Figi miksujemy w blenderze, łączymy z olejem, dodajemy utartą marchewkę, wodę, mąkę, siemię lniane, sodę, przyprawy i miksujemy (w razie potrzeby dolewamy trochę wody). Powstałą masę wkładamy łyżką do wysmarowanej olejem blaszki i pieczemy w temp 200⁰C przez 30-40 minut.

I jeszcze jedno pyszne ciasto marchewkowe bez cukru i mąki:

Komentarz

  • Przeczytałam - życzę Smacznego. My jednak pozostaniemy przy tradycyjnych "tłustościach". :)
  • a ja dziękuję - na pewno wykorzystam majonez i pasztet z soczewicy :)

    zy gdybym chciała robić pasztet z mięsa, konieczne tam są jajka? Fela nie może jajek, glutenu i mleka. Zastanawiam się nad delikatnym pasztetem np. z piersi indyka z warzywami
  • U nas kolejne wegańskie święta :) Żadna ideologia, po prostu od miesięcy bardzo wielu zostaliśmy na Poście Daniela i jego II-gim etapie. W święta jednakże jemy jajka i rarytasy czyli : majonez na przykład :) 

  • edytowano marzec 2013
    a ja dziękuję - na pewno wykorzystam majonez i pasztet z soczewicy :)

    zy gdybym chciała robić pasztet z mięsa, konieczne tam są jajka? Fela nie może jajek, glutenu i mleka. Zastanawiam się nad delikatnym pasztetem np. z piersi indyka z warzywami



    Nie, teściowa mi dała fajny przepis. Samo mięcho i przyprawy :)

    Podam, bo potem zapomnę:

    1kg boczku, 60 dag uda indyka, 30 dag wątróbki kurzej i 50 dag łopatki. 

    Boczek, udziec i łopatkę obkładasz liśćmi laurowymi i zielem angielskim i wkładasz do pieca na 1,2 godz. 

    Wątróbkę wrzucasz na patelnię i zalewasz wodą, dużo wody, zagotowujesz, wylewasz wodę, potem znów zalewasz świeżą wodą, zagotowujesz i wylewasz wodę. 

    Studzisz wszystko, kroisz na kawałki i mielisz. Potem doprawiasz cząbrem, majerankiem i pieprzem.

    Teściowa doradzała, żeby na koniec wlać ten tłuszcz z pieczenia, bo inaczej będzie suchy ten pasztet. 

    Kalorycznie wychodzi masakara :D, ale dobry, dobry :). Poczyniłam tydzień temu, zamrozilam, jeden kawałek zjadliśmy. 

    A przed pieczeniem i gotowaniem myjesz mięso, ale to oczywista oczywistość! :)

  • edytowano marzec 2013
    Haku, a ja dziękuję - na pewno wykorzystam majonez i pasztet z soczewicy :)

    zy gdybym chciała robić pasztet z mięsa, konieczne tam są jajka? Fela nie może jajek, glutenu i mleka. Zastanawiam się nad delikatnym pasztetem np. z piersi indyka z warzywami
    Kiedyś robiłam pasztet wg tego przepisu i był naprawdę dobry. Wołowinę można wywalić:

    Jajka można zastąpić agarem. Robiłam pasztet z agarem z ryby i z soczewicy. Postaram się znaleźć proporcje ilości agaru/ kg mięsa. 


  • Haku, jak widać z przepisu na pasztet ze strączkowych - 1 jajko można zastąpić 1 łyżką agaru.

    Pasztet ze strączkowych na agarze wg kucharza z Gołubia: 
    - 1/2 kg strączkowych ugotować. Np. cieciorkę namoczyć na noc i potem gotować 3 do 3,5 godz. 
    - 1 ( 2 małe) cebulę posiekaną podsmażyć, 
    - 30 dkg grzybków pokrojonych ( pieczarki- podsmażone, boczniak- obgotowany), 
    - 2 (3) ząbki czosnku 
    - 2 łyżki agaru ( lub 2 jajka), 
    - zioła: oregano, tymianek, pieprz ziołowy, majeranek - wg smaku, 
    - sól ziołowa, 
    - glony ( kombu, nori) ugotowane - niekoniecznie, 
    Ugotowane strączkowe wraz z cebulą, czosnkiem, pieczarkami, glonami, etc. przepuścić przez maszynkę do mięsa, dodać przyprawy i dobrze wyrobić. 
    Masa powinna być luźna, nie dosypywać mąki. Można też dodać namoczone uprzednio pestki dyni lub słonecznika. 
    Przełożyć masę do wysmarowanej tłuszczem foremki. 
    Piec w nagrzanym do 220 st.C piekarniku przez ok. 45 min.

    Tu pasztet z kurczaka i jarzyn:

  • a ten agar skąd się bierze?
    Zrobiłam wczoraj pasztet z soczewicy - wyszedł bardzo dobry!
  • Haku, a ten agar skąd się bierze?
    Zrobiłam wczoraj pasztet z soczewicy - wyszedł bardzo dobry!
    Jest w sklepach z tzw. zdrową żywnością.
    Np. tu:

  • Kosztuje jakieś 2,50

    Ciasto marchewkowe mnie kusi, oj kusi :D
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.