Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

ED - materiały

1910111315

Komentarz

 • Matematyczne śledztwo jest super.
  Podziękowali 1Wela
 • Ciekawe są też numery dla młodszej podstawówki "Miniatur matematycznych"- my mamy m. in. nr 56 i 60. Wydawnictwo Aksjomat z Torunia - to od Kangura. Najpierw są przedstawione 3 zagadnienia matematyczno-geometryczne, a potem przykładowe testy przygotowujące do Kangura z etapu "Maluch" i "Beniamin".
  https://www.aksjomat.torun.pl/pl/c/Dla-szkoly-podstawowej/47/3
  Podziękowali 2AB blaekie
 • @E.milia - zaintrygowały mnie te figury do gramatyki. Wyjasnisz o co chodzi albo gfzie o tym poczytac? Ja z gadżetów okołomatematycznych polecam klocki newmero
 • Te klocki newmero świetne zwłaszcza do zrozumienia, że 123=100+20+3.  
 • Wanda powiedział(a):
  @E.milia - zaintrygowały mnie te figury do gramatyki. Wyjasnisz o co chodzi albo gfzie o tym poczytac? Ja z gadżetów okołomatematycznych polecam klocki newmero
  Gramatyka w systemie pedagogiki Montessori, przepraszam ale jutro mamy Komunię i nic więcej nie znajdę na już 
 • ABAB
  edytowano kwiecień 2019
  Wanda powiedział(a):
  @E.milia - zaintrygowały mnie te figury do gramatyki. Wyjasnisz o co chodzi albo gfzie o tym poczytac? Ja z gadżetów okołomatematycznych polecam klocki newmero
  http://www.alezabawki.co/media/catalog/product/cache/1/image/650x/bc5ab5afafb80eb730ada705600ff675/L/A/LA0114_5.jpg

  https://sklep.educarium.pl/img/231236/.jpg


 • Newmero są super! Też mamy i używamy.
 • Do nauki ułamków polecam grę ułamkowy wyścig. Są w niej 4 cylindry jednostkowe, które zapelnia się rożnymi ulamkami. Wygrywa ten, kto będzie najbliżej 1, ale jej nie przekroczy.
  Podziękowali 1E.milia
 • edytowano kwiecień 2019
  Ja do ulamkow kupiłam kiedyś takie klocki 
  Sa stacjonarnie w Krakowie dostępne   https://www.drugaswinka.pl/klocki/178-ukladanka-edukacyjna-ulamki-bajo.html
 • Jest też fajna pomoc do nauki mnozenia ulamków. Wychodzi się od tego, ze pole prostokąta, to iloczyn dlugosci boków. Mamy dwa rodzaje płytek tego samego rozmiaru. Jedne są półprzeźroczyste, drugie z kartonu. Na jednych płytkach częsci zaznaczone są na żólto, na drugich na niebiesko. Gdy nałozymy je na siebie tak, aby paski były do siebie prostopadle, to otrzymujemy zielony prostokat, którego pole jest iloczynem ulamkow przedstawionych na dwoch plytkach. Wiem, ze piszę zawile, ale to tak na szybko. Myslę, ze mozna spróbować zrobic to samemu.
 • Ciekawe te pomoce, do ułamków sama robiłam koła i cięłam - bez tego córce było trudno zrozumieć. 
  Tak się zastanawiałam nad pracą z uczniem zdolnym matematycznie i może opiszę, co nam się sprawdziło. Może najstarszy nie jest super zdolny- na pewno nie na poziomie olimpijskim, ale efekty mamy takie, że w 8 SP sam się przygotował (i uczył cały rok oczywiście) do egzaminu z matmy na poziomie szóstki (ze 2 razy tata mu tylko coś wyjaśnił). 
  Na początku w 1-3 SP korzystaliśmy ze starych podręczników z lat 70-tych wyszperanych na allegro (program b. rozbudowany z matmy). W 3 SP już wprowadzałam działania pisemne wg podr. T. Jóźwickiego z 1976r. (są tam takie ciekawostki jak system dwójkowy stosowany w informatyce). B. dobra i prosta jest nauka geometrii.
  Dodatkowo "Kangur" poziom Żaczek, mamy taki zbiór podstawowy 200 zadań i każde moje dziecko je robi, jedno zdąży w 2 SP, jedno w 3 SP, a inne połowę w 4 SP- wg zdolności, ale jest to inna matematyka niż szkolna. 
  Od 4 SP trudno już było nam iść starym programem, bo nowy też przyspieszył. My nie korzystamy w ogóle z ćwiczeń, tylko z podręcznika, każde zadanie muszą sami sobie rozrysować w zeszycie i robią wszystkie z jedną kropką, dwoma, trzema i mistrzowskie. Jak nie umieją to ze mną. Jak widzę, że te najprostsze są za łatwe , to wykreślam ołówkiem i nie muszą już ich robić. Staram się pokazać, że jak myślą, to proste, mechaniczne zadania im odpadają.
  Dodatkowo Kangur- za zrobienie testu, mamy nagrodę w postaci zabawki matem. jak na konkursie (można kupić u nich w wydawnictwie), czas się nie liczy, jak im zostanie kilka zadań, których nie umieją, to pozwalam przeanalizować z odpowiedzi i też zaliczam. 

  Bardzo dobra jest książka do 6 SP W. Zawadowskiego z 1986 r. My fragm. robiliśmy w 6-7 SP (m. in. funkcje jako wprowadzenie do fizyki, świetne zadania na równania).
  Trochę zadań z "Koła matematycznego w szkole podstawowej" wyd. Aksjomat z Torunia- szczególnie podobały się zapałkowe i logiczne, ale to trochę za wysoki poziom dla moich tak w większości (chociaż teraz mam małego w 2 SP b. zdolnego matematycznie to sobie porobimy te zadanka w przyszłości).
  I bardzo wciągnęły najstarszego w matematykę książki "Przez rozrywkę do wiedzy" S. Kowala (humorystyczne opowieści matem.), "Opowieści matematyczne" M. Szurka i inne stare tego typu (ja miałam świetną nauczycielkę z matmy w SP i mi takie książki zwykle na nagrody szkoła dawała).
  Podsumowując: uczeń zdolny nie może się męczyć z zadaniami typowymi, których wymaga szkoła. Musi iść inną drogą od najmłodszych lat. Często zdolni nie cierpią liczyć, lubią zadania na symbolach. Realizacja programu szkolnego tylko ich zniechęci. 

 • Ja juz pisałam, ze z Singapuru sciagalam podręcznik. Potem wyszlo wydanie brytyjskie, wiec wiekowo juz inaczej, ale te Singapurskie byly fajne... W kolejnej klasie bede robila z nim klase 6 singapurska, tu bedzie w 7 , czyli 11 lat. Jakie to naprawdę jest  wymagające, az musialam zapisac sie do grupy na FB gdzie rodzice i nauczyciele z S. tlumacza sobie te zadania. 
  Tylko tu jest potrzebny dibry angielski, zeby dziecko moglo sobie samo czytać. 
 • @Eleonora czy te podręczniki do matmy w klasach 1-3 to też były Jóźwickiego?
 • kl 1 SP - Puchalska, Ryger 1977 (tu są wprowadzone zbiory- b.ambitnie) , kl. 2 SP - Lankiewicz, Semadeni 1983, kl 4 SP- Łabanowska 1987, do 5 SP- nie mam dobrej. Patrzyłam na okładki, żeby to były te, co pamiętam z mojej szkoły. 
  Boleję, że nie doszliśmy do poziomu mojej 8 SP, bo syn już jest w takim wieku, że nie chce robić więcej, jak mu wystarczy na "6" mało , brrr... 


  Podziękowali 2Barbasia Agnieszka82
 • edytowano kwiecień 2019
  To jest super książka https://allegro.pl/oferta/matematyka-5-wydanie-dla-nauczyciela-7991603312 (gry, rozwiązania zadań)
  Jest to podręcznik metodyczny do tej z klasy 6 https://allegro.pl/oferta/matematyka-6-waclaw-zawadowski-7960773123 (są zdjęcia ze spisem treści)
 • edytowano kwiecień 2019
  Tę serię mój 2-klasista połyka, a dla starszych też interesująca http://www.adamada.pl/cerasoli,n.html

 • Witajcie!
  Mam pytanie, córka w przyszłym roku rozpocznie naukę w czwartej klasie w ED. Jakie podręczniki koszerne polecacie do przyrody? Jak w ogóle przerabiacie przyrodę? Jak sobie radzicie z tym rozdziałem na poszczególne przedmioty, trochę mnie to przeraża.
 • Ale jak to koszerne? No korzystamy z tych co szkoła nam daje.

  Też byłam przerażona kl 4 a było dużo lepiej niż myślałam. Pod koniec marca zdaliśmy ost egzamin i powoli zaczęliśmy robić kl 5

  Szkole macie przyjazna? Bo to jest najważniejsze
  Podziękowali 1E.milia
 • No my tak wszystkiego, co daje szkoła nie bierzemy. Trzeba uważać na podręczniki, sama jestem nauczycielką i coś na ten temat wiem. Interesuje mnie na przykład, czy przerabiacie układ rozrodczy człowieka, bo jakoś nie widzę tego w przypadku dziecka 10 letniego:)
 • Jest w programue, spokojnie przerabiamy. Przecież nie o seksie tam jest tylko o budowie człowieka .
 • Też jestem czujna ale większych uwag do podręczników nie miałam. A moralnych w ogóle
 • Ok, dziękuję za info. Nam na przykład na zaliczenie historii i przyrody dali czas do końca listopada, czy u Was jest podobnie i czy dajecie radę?

 • syla powiedział(a):
  Ok, dziękuję za info. Nam na przykład na zaliczenie historii i przyrody dali czas do końca listopada, czy u Was jest podobnie i czy dajecie radę?

  Nie, zdecydowanie nie. Nie tak działa szkoła przyjazna ED. 
 • W większości szkół obowiązuje taki schemat, z drobnymi modyfikacjami. ED nie polega na zrealizowaniu podstawy w tempie narzucony przez szkołę. Czy zdawaliście tam już jakikolwiek egzamin? Bo początek brzmi źle. 

  https://szkolamontessori.com.pl/edukacja-domowa-egzaminy/
  Podziękowali 2Aneczka08 franka
 • Egzaminy u nas można zdawać cały rok, umawiać się indywidualnie. To ja decyduje w jakiej kolejności ustalam że szkołą termin.
 • Także możesz chcieć przyrodę robić w maju a matematykę w październiku, albo wszystko zdawać na koniec 
  Podziękowali 2moni_k Agnieszka82
 • To jest szkola publiczna, ta wasza? Bo to w 90% wróży źle niestety
  Podziękowali 1E.milia
 • Wyglądało na to, że jest przyjazna. Właściwie polecona przez stronę wielodzietni

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.