Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

ED - materiały

1910111315

Komentarz

 • My poza ED, ale może pomożecie - robię z moją Asią matematykę, pani w szkole nas wspiera ;) Skończyłyśmy dwie książki z 3 klasy i Asia chce i chyba jest gotowa na klasę 4. Szukamy jakichś ćwiczeń, takich żeby mało rysunków było i dużo zadań. Zaznaczam, że chodzi o książkę nie o internet, żeby mogła ją nosić do szkoły. Jest ogarniętą 7-latką, ale kartki bankowo pogubi;) Btw czy najpierw w IV klasie są potęgi czy ułamki?
 • Ułamki raczej ale robisz to co chcesz w ed.

  Może GWO matematyka z plusem?
 • Ps. Fajna pani że wspiera :)
 • Pani złota i wspaniała, podwyżkę bym dał, gdybym miał z czego.
  Podziękowali 1E.milia
 • Nie zadania, ale koła ułamkowe z firmy bumkee są fajne. 
 • E.milia powiedział(a):
  Nie zadania, ale koła ułamkowe z firmy bumkee są fajne. 
  Wrzucisz link bo znaleźć nie moge
 • https://m.facebook.com/bumkeee/

  Mamy od nich koła ułamkowe, figury do gramatyki Montessori i coś jeszcze. Te pudełka że sklejki trzeba skleić na sztywno, bo dość słabe mocowanie, ale woreczki materiałowe ładne i trwałe. 
  Podziękowali 1Aneczka08
 • @OlaOdPawla, a próbowaliscie dawac jej trudniejsze zadania zamiast lub częściowo zamiast uczenia nowych rzeczy? 
  Kangurki są chyba wydane w formie książkowej. Są tez zupelnie inne konkursy. Mozna podrukować i spiąć. 
  Jest też fajna seria "Matematyczne śledztwo".

  Moja corka w kl.4 ma podręcznik z Nowej Ery. W miarę ok, ale my mało z niego korzystamy. Tam potęgowanie bylo przed ulamkami. 
  Podziękowali 1Agnicha
 • Matematyczne śledztwo jest super.
  Podziękowali 1Wela
 • Ciekawe są też numery dla młodszej podstawówki "Miniatur matematycznych"- my mamy m. in. nr 56 i 60. Wydawnictwo Aksjomat z Torunia - to od Kangura. Najpierw są przedstawione 3 zagadnienia matematyczno-geometryczne, a potem przykładowe testy przygotowujące do Kangura z etapu "Maluch" i "Beniamin".
  https://www.aksjomat.torun.pl/pl/c/Dla-szkoly-podstawowej/47/3
  Podziękowali 2AB blaekie
 • @E.milia - zaintrygowały mnie te figury do gramatyki. Wyjasnisz o co chodzi albo gfzie o tym poczytac? Ja z gadżetów okołomatematycznych polecam klocki newmero
 • Te klocki newmero świetne zwłaszcza do zrozumienia, że 123=100+20+3.  
 • Wanda powiedział(a):
  @E.milia - zaintrygowały mnie te figury do gramatyki. Wyjasnisz o co chodzi albo gfzie o tym poczytac? Ja z gadżetów okołomatematycznych polecam klocki newmero
  Gramatyka w systemie pedagogiki Montessori, przepraszam ale jutro mamy Komunię i nic więcej nie znajdę na już 
 • ABAB
  edytowano kwiecień 2019
  Wanda powiedział(a):
  @E.milia - zaintrygowały mnie te figury do gramatyki. Wyjasnisz o co chodzi albo gfzie o tym poczytac? Ja z gadżetów okołomatematycznych polecam klocki newmero
  http://www.alezabawki.co/media/catalog/product/cache/1/image/650x/bc5ab5afafb80eb730ada705600ff675/L/A/LA0114_5.jpg

  https://sklep.educarium.pl/img/231236/.jpg


 • Newmero są super! Też mamy i używamy.
 • Do nauki ułamków polecam grę ułamkowy wyścig. Są w niej 4 cylindry jednostkowe, które zapelnia się rożnymi ulamkami. Wygrywa ten, kto będzie najbliżej 1, ale jej nie przekroczy.
  Podziękowali 1E.milia
 • edytowano kwiecień 2019
  Ja do ulamkow kupiłam kiedyś takie klocki 
  Sa stacjonarnie w Krakowie dostępne   https://www.drugaswinka.pl/klocki/178-ukladanka-edukacyjna-ulamki-bajo.html
 • Jest też fajna pomoc do nauki mnozenia ulamków. Wychodzi się od tego, ze pole prostokąta, to iloczyn dlugosci boków. Mamy dwa rodzaje płytek tego samego rozmiaru. Jedne są półprzeźroczyste, drugie z kartonu. Na jednych płytkach częsci zaznaczone są na żólto, na drugich na niebiesko. Gdy nałozymy je na siebie tak, aby paski były do siebie prostopadle, to otrzymujemy zielony prostokat, którego pole jest iloczynem ulamkow przedstawionych na dwoch plytkach. Wiem, ze piszę zawile, ale to tak na szybko. Myslę, ze mozna spróbować zrobic to samemu.
  Podziękowali 1Agnicha
 • @manna dzieki za Twoje glosy tu. Bardzo cenne
  Podziękowali 2E.milia Basja
 • Ciekawe te pomoce, do ułamków sama robiłam koła i cięłam - bez tego córce było trudno zrozumieć. 
  Tak się zastanawiałam nad pracą z uczniem zdolnym matematycznie i może opiszę, co nam się sprawdziło. Może najstarszy nie jest super zdolny- na pewno nie na poziomie olimpijskim, ale efekty mamy takie, że w 8 SP sam się przygotował (i uczył cały rok oczywiście) do egzaminu z matmy na poziomie szóstki (ze 2 razy tata mu tylko coś wyjaśnił). 
  Na początku w 1-3 SP korzystaliśmy ze starych podręczników z lat 70-tych wyszperanych na allegro (program b. rozbudowany z matmy). W 3 SP już wprowadzałam działania pisemne wg podr. T. Jóźwickiego z 1976r. (są tam takie ciekawostki jak system dwójkowy stosowany w informatyce). B. dobra i prosta jest nauka geometrii.
  Dodatkowo "Kangur" poziom Żaczek, mamy taki zbiór podstawowy 200 zadań i każde moje dziecko je robi, jedno zdąży w 2 SP, jedno w 3 SP, a inne połowę w 4 SP- wg zdolności, ale jest to inna matematyka niż szkolna. 
  Od 4 SP trudno już było nam iść starym programem, bo nowy też przyspieszył. My nie korzystamy w ogóle z ćwiczeń, tylko z podręcznika, każde zadanie muszą sami sobie rozrysować w zeszycie i robią wszystkie z jedną kropką, dwoma, trzema i mistrzowskie. Jak nie umieją to ze mną. Jak widzę, że te najprostsze są za łatwe , to wykreślam ołówkiem i nie muszą już ich robić. Staram się pokazać, że jak myślą, to proste, mechaniczne zadania im odpadają.
  Dodatkowo Kangur- za zrobienie testu, mamy nagrodę w postaci zabawki matem. jak na konkursie (można kupić u nich w wydawnictwie), czas się nie liczy, jak im zostanie kilka zadań, których nie umieją, to pozwalam przeanalizować z odpowiedzi i też zaliczam. 

  Bardzo dobra jest książka do 6 SP W. Zawadowskiego z 1986 r. My fragm. robiliśmy w 6-7 SP (m. in. funkcje jako wprowadzenie do fizyki, świetne zadania na równania).
  Trochę zadań z "Koła matematycznego w szkole podstawowej" wyd. Aksjomat z Torunia- szczególnie podobały się zapałkowe i logiczne, ale to trochę za wysoki poziom dla moich tak w większości (chociaż teraz mam małego w 2 SP b. zdolnego matematycznie to sobie porobimy te zadanka w przyszłości).
  I bardzo wciągnęły najstarszego w matematykę książki "Przez rozrywkę do wiedzy" S. Kowala (humorystyczne opowieści matem.), "Opowieści matematyczne" M. Szurka i inne stare tego typu (ja miałam świetną nauczycielkę z matmy w SP i mi takie książki zwykle na nagrody szkoła dawała).
  Podsumowując: uczeń zdolny nie może się męczyć z zadaniami typowymi, których wymaga szkoła. Musi iść inną drogą od najmłodszych lat. Często zdolni nie cierpią liczyć, lubią zadania na symbolach. Realizacja programu szkolnego tylko ich zniechęci. 

 • Do ulamkow klocki lego nam starczyly. Tym oporniejszym
 • Ja juz pisałam, ze z Singapuru sciagalam podręcznik. Potem wyszlo wydanie brytyjskie, wiec wiekowo juz inaczej, ale te Singapurskie byly fajne... W kolejnej klasie bede robila z nim klase 6 singapurska, tu bedzie w 7 , czyli 11 lat. Jakie to naprawdę jest  wymagające, az musialam zapisac sie do grupy na FB gdzie rodzice i nauczyciele z S. tlumacza sobie te zadania. 
  Tylko tu jest potrzebny dibry angielski, zeby dziecko moglo sobie samo czytać. 
 • @Eleonora czy te podręczniki do matmy w klasach 1-3 to też były Jóźwickiego?
 • kl 1 SP - Puchalska, Ryger 1977 (tu są wprowadzone zbiory- b.ambitnie) , kl. 2 SP - Lankiewicz, Semadeni 1983, kl 4 SP- Łabanowska 1987, do 5 SP- nie mam dobrej. Patrzyłam na okładki, żeby to były te, co pamiętam z mojej szkoły. 
  Boleję, że nie doszliśmy do poziomu mojej 8 SP, bo syn już jest w takim wieku, że nie chce robić więcej, jak mu wystarczy na "6" mało , brrr... 


  Podziękowali 2Barbasia Agnieszka82
 • edytowano kwiecień 2019
  To jest super książka https://allegro.pl/oferta/matematyka-5-wydanie-dla-nauczyciela-7991603312 (gry, rozwiązania zadań)
  Jest to podręcznik metodyczny do tej z klasy 6 https://allegro.pl/oferta/matematyka-6-waclaw-zawadowski-7960773123 (są zdjęcia ze spisem treści)
 • edytowano kwiecień 2019
  Tę serię mój 2-klasista połyka, a dla starszych też interesująca http://www.adamada.pl/cerasoli,n.html

 • Witajcie!
  Mam pytanie, córka w przyszłym roku rozpocznie naukę w czwartej klasie w ED. Jakie podręczniki koszerne polecacie do przyrody? Jak w ogóle przerabiacie przyrodę? Jak sobie radzicie z tym rozdziałem na poszczególne przedmioty, trochę mnie to przeraża.
 • Ale jak to koszerne? No korzystamy z tych co szkoła nam daje.

  Też byłam przerażona kl 4 a było dużo lepiej niż myślałam. Pod koniec marca zdaliśmy ost egzamin i powoli zaczęliśmy robić kl 5

  Szkole macie przyjazna? Bo to jest najważniejsze
  Podziękowali 1E.milia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.