Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dla odmiany

edytowano kwiecień 2007 w Ogólna
Chiny mają setki miliony mieszkańców więcej, niż powinny. Dlatego choć społeczeństwo naszego kraju się starzeje, nadal konieczna jest kontrola demograficzna â?? twierdzi Wei Xiongli, wicedyrektor Komisji Ludności, Zasobów i Środowiska chińskiej Politycznej Konferencji Doradczej.

La Vanguardia: Jaki jest główny problem demograficzny w Chinach?

Wei Xiongli: Wciąż ogromna liczba ludności. W zeszłym roku rząd potwierdził znaczenie kontroli urodzeń. Dzięki zainicjowanej 20 lat temu polityce jednego dziecka zapobiegliśmy wzrostowi ludności o 400 milionów, co jest sukcesem, ale nie zmienia faktu, że liczba ludności Chin wynosi 1,3 miliarda, a w latach 2030-2050 wzrośnie do 1,5 miliarda. Chińczycy stanowią jedną szóstą ludności świata, podczas gdy powierzchnia uprawna kraju to zaledwie 7 procent światowej. Zależy nam nie tylko na tym, żeby ludzie byli w stanie przeżyć, ale też, by żyli na wyższym poziomie. Zbyt duża liczba ludności sprawia, że każdy problem związany z konsumpcją i odpadami nabiera ogromnych rozmiarów. Moja propozycja, która nie została zaakceptowana przez rząd, to ustalić cel: liczba ludności powinna wynosić 500-800 milionów. Dojdziemy do tego za 100 lub 200 lat.

Coraz więcej bogatych ludzi kupuje prawo, płacąc kary, do posiadania więcej niż jednego dziecka. Pieniądze wygrywają więc z polityką planowania.

Tak, niektórzy bogacze mają więcej dzieci, niż powinni. Wydaje mi się niesprawiedliwe, że zanika równość w społeczeństwie â?? tylko dlatego, że niektórzy mogą sobie pozwolić na płacenie kar. Mimo że nie ma wielu takich osób, a ich dzieci nie będą miały dużego wpływu na ogólną liczbę ludności, jest to źle widziane i musimy zwalczać takie zjawiska. Podstawowy sposób to wywieranie presji społecznej: jeśli wszyscy jesteśmy równi, dlaczego niektórzy mogą mieć więcej dzieci?

Czy jest pan zwolennikiem publikowania w gazetach "list wstydu" z nazwiskami osób, które omijają prawo?

Nie sądzę, aby było to potrzebne. Ale istnieje wiele organizacji korporacyjnych, na przykład stowarzyszenia przedsiębiorców, które mogłyby publikować te nazwiska w prasie wewnętrznej swoich stowarzyszeń jako przestrogę.

Ludność Chin coraz bardziej się starzeje. Jak kontrolować liczbę ludności i jednocześnie nie powodować starzenia się społeczeństwa?

Rozluźnienie kontroli, dzięki czemu byłoby więcej młodych ludzi, nic nie da, ponieważ koszty utrzymania dzieci do czasu ich wejścia na rynek pracy nie są mniejsze niż koszty utrzymania starszych osób. Starzenie się jest wskaźnikiem rozwoju i wiąże się z polepszeniem opieki medycznej oraz wzrostem średniej długości życia. Znają to wszystkie kraje zaawansowane, ale nasze społeczeństwo nie jest jeszcze takie stare i nie dysponujemy systemami ubezpieczeń społecznych dla starszych osób. Teraz mamy jeszcze wystarczającą liczbę młodych ludzi, ale już za 15 czy 20 lat upodobnimy się pod tym względem do Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii.

Jak rozwiązać kwestię emerytur i opieki?

Dziś wiek emerytalny wynosi 60 lat â?? w ten sposób zwalnia się miejsce na rynku pracy dla młodych, ale nie sądzę, by zawsze musiało tak być. Za 20 lat możemy przedłużyć wiek emerytalny i złagodzić presję. Największy problem występuje na wsi, dlatego premier mówi o stworzeniu sieci pomocy wiejskiej. Od dwóch lat starsze osoby posiadające tylko jednego syna lub dwie córki mogą otrzymywać po 600 juanów (60 euro) rocznie po skończeniu 60. roku życia. Te 1200 juanów (na jedno małżeństwo) stanowi jedną trzecią średniego dochodu mieszkańców wsi. Wprowadzamy również system ubezpieczeń społecznych, przewidujący zapomogi i składki dla osób zainteresowanych. Jednocześnie trzeba zachować tradycję opieki nad osobami starszymi w rodzinie. Ogólnie rzecz biorąc, polityka kontroli demograficznej ma więcej plusów niż minusów.

Dlaczego nie są spełniane cele w dziedzinie ochrony środowiska?

Istnieje wiele grup interesów. Potrzebujemy bardziej zdecydowanych metod, aby walczyć z władzami lokalnymi. Na przykład można by wprowadzić zasadę, że jeśli stan środowiska naturalnego się nie poprawia, odpowiedzialność za to ponoszą lokalni funkcjonariusze, którzy muszą się podać do dymisji.

Czy brak równowagi między płciami stanowi poważny problem?

W 2004 roku mieliśmy dziesięć milionów więcej mężczyzn niż kobiet, a w przyszłych latach różnica wzrośnie o kolejny milion. Przewiduję, że w latach 2020-2030 będziemy mieli co najmniej 30 milionów więcej mężczyzn niż kobiet. W najbiedniejszych regionach kobiety sprzedaje się mężczyznom z bogatych regionów, którzy nie mają się z kim ożenić. A na południu jest wiele cudzoziemek, przyjeżdżających tu, by wyjść za mąż za miejscowych. Będziemy mieć problem niedoboru kobiet, a odczują go przede wszystkim najbiedniejsi, bezrobotni i najgorzej wykształceni. Ich marginalizacja może spowodować problemy.

Komentarz

 • Straszne. I to w imię szczytnych celów.

  Ale tak bywa niestety.
 • Hm, nieuniknioną konsekwencją będzie likwidowanie milionów staruszków na których i przy których nie będzie miał kto pracować. I to wszystko w imię poprawy bytu obywateli. :sad: :sad: :sad:
 • :shocked:ratunku!czy wy naprawdę nie macie w sobie odrobiny nadzieii?wszyscy w trumnach leżycie czy co?nic już nie możemy zrobić?!a wychować mądrze stadka naszych dzieci,żeby być może w przyszłości sprawowały władzę,a pościć w tej intencji,modlić się ,czy jak ktoś inny woli medytować czy inne praktyki (byleby nie w stronę ,,złego" zwrócone)na tą intenncję czynić,to broni nam ktoś?!
 • Zuska masz rację. Tylko że żeby chcieć przeciwdziałać (w jakikolwiek z wymienionych sposobów) trzeba widzieć co się święci (choć ze świętością ma to niewiele wspólnego poza męczeństwem może) i wiedziec czemu chcemy zapobiec.
  :whorship: :whorship: :whorship:
  :whorship: :whorship: :whorship:
 • dla mnie po lekturze powyższego artykułu jest jasne:ja będę się modliła o ocalenie wszystkich żyjących,ołaskę zrozumienia dla rządzącyh w tym strasznym państwie,o cud po prostu.a tak skomentowałam Wasze wypowiedzi ,bo przeraził mnie ich ponury ton:cry:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.