Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ciastka - gdzie zrobiłem błąd?

edytowano luty 2014 w Kuchnia
Próbowałem zrobić to:

jedynie zwiększyłem proporcje 3x, bo takie coś to nic na moich głodomorów :)
Po wyjęciu z lodówki ciężko było sformować coś na kształt kulki, raczej wynik przypominał eksplodującą kulkę, strasznie się lepiły. Czego za dużo/mało?
Piekłem 10min dłużej niż było w przepisie, w smaku nawet ok (mogłyby być ciut słodsze), ale rozsypują się w palcach (są miękkawe). Czemu?

Dzięki z wszelkie podpowiedzi :)

Komentarz

  • Może trzeba dać mniej oleju a mąkę dać, nawet częściowo, ziemniaczaną? 
  • owsianych
  • owsiane
    owsiane górskie
    owsiane błyskawiczne?
  • górskie.
  • z górskimi powinno byc ok  :-?
  • i tak najgorsze w przepisie są wyrażenia typu 'szczypta' ;)
    a za dużo miodu?
  • nie, był prawdziwy
  • mój błąd w takich sytuacjach zwykle polega na tym, że w ogóle się wzięłam za pieczenie.. =))
  • @Bea ja wszędzie w przepisach używam miód naturalny i jest super. W domu nigdy nie miałam sztucznego. Pamiętam go tylko z komuny ;)
  • PawelK
    do takich przepisów zazwyczaj dodaję jajko lub siemie lniane świeżo zmielone jako lepiszcze
    po drugie wilgotność/wchłanialność/pęczliwość mąk, płatków jest różna, więc konsystencję uzyskuję na oko, a niekoniecznie zgodnie z przepisem
  • @PawelK pojemność szklanki waha się od 200-250ml i tu może jest sedno sprawy.
  • >A piernik włączyłeś?
    :P

    > więc konsystencję uzyskuję na oko, a niekoniecznie zgodnie z przepisem
    pod warunkiem, że wiesz co to właściwa konsystencja ;)

    >prawdopodobnie dlatego
    No, a miód mam pyszny i konsystencja bardzo lejąca...
  • >pojemność szklanki 
    Ale do wszystkiego używałem tej samej szklanki, więc proporcje powinny być ok.
    No chyba, że faktycznie za dużo miodu wtedy na te szklanki, bo szklanka 200ml.
  • właściwa konsystencja...

    No właśnie, jakby mi się mega kleiło to bym dosypała czegoś bo nie lubie rozpapranego ciasta ;)
  • A może takie lepiej?

    www.mniammniam.com/Czekoladowo_miodowe_kulki_owsiane_mocno_slodkie-11834p.html
  • edytowano luty 2014
    Paweł ja te kulki też robiłam i u mnie wyszły OK. Tzn. ja nie formuję kulek tylko łyżeczką nakładam masę na blaszkę i rozpłaszczam na placki.

    Edit: tylko ja nie daję mąki pszennej a kukurydzianą i zamiast kakao - korab - może dlatego?
  • A musi być z miodem? Bo ja od lat robię cukierki czekoladowe z normalnym cukrem (zuo!), odrobiną mleka (zuo!zuo!) i - zwykle - margaryną (zuo!zuo!ZUOOOOO!), no i nie lepię - są b.fajne :D
  • Zrobiłam.

    Płatki dałam jęczmienne, bo owsiane wyszły.
    Dorzuciłam dwa jaja do potrójnej porcji.

    i......

    masa wyszła gęsta, idealna do lepienia (łyżką by się nie dało)
    rzeczywiście kruche są
    i dla mnie mało słodkie :P
    następnym razem dosypię ksylitolu

    @PawelK, dzięki za przepis!
  • :)
    Jaja całe? Tzn i żółtko i białko?
    Co to ksylitol?
  • jaja całe.
    ksylitol - cukier brzozowy, bo zwykłego raczej unikam.
  • Popatrzyłem na cenę... jesteś milionerką ;)




  • Popatrzyłem na cenę... jesteś milionerką

    ------------------------------

    bo mam dużo dzieci :D

    kiedyś też może będziesz :P
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.