Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Świński francuski, czyli co powiedziała świnka Peppa i inne francuskie problemy językowe. Zapraszamy

24

Komentarz

  • http://www.kika.de/videos/index.html
    Tutaj mozna do wieku filmy dobierac.
  • Lauras Stern, a jezeli troche starsza to Horseland (na ktorys odcinek trzeba uwazac, ale generalnie przyjemna sieczka i glownym tematem sa konie).
  • Heidi moja corka tez chetnie ogladala, do dzisiaj podspiewuje czasami "Heidi, Heidi, deine Welt sind die Berge...".

    Jutro moge ja zapytac, co jeszcze jest fajnego dziewczynskiego.
  • A czy znacie coś co byłby francuskim odpowiednikiem Domowego przedszkola?
  • Pippi Langstrumpf! Zwei mal drei macht vier, wiedewiede...
    A na ten cholerny francuski sie zawzielam. No jak to, ja sie nie naucze? Rownie dobrze moglabym sie chinskiego zaczac uczyc, bo tyle samo w tym logiki...
  • Ja uważam, że niemiecki jest bardzo logiczny. Ale trudno w nim osiągnąć moment, w którym tworzysz poprawne zdania płynnie, bez zastanawiania się, gdzie wsadzić to chędorzone orzeczenie i jak rodzajnik wpłynie na końcówkę rzeczownika. Wieki mi to zajęło!
  • @OlaOdPawla szukam w pamieci jakiegos francuskiego domowego przedszkola, ale niczego nie kojarze. Zapytaj moze @Isako .
  • Fajna jest bajka T'choupi et doudou. W sam raz dia maluchow. Postaci mowia bardzo wyraznie. Do znalezienia na yt.
  • @katarzynamarta wlasnie wczoraj testowalam :) ale w koncu wybralam aplikacje z babbel. Na busu troche za duzo jak dla mnie na poczatek. Na babbel troche powolniej idzie, ale przez to jakos bardziej uporzadkowanie. I od razu cwiczy sie mowienie (jest analizator mowy), pisanie, zrozumienie ze sluchu. Na koniec kazdej lekcji jest jeszcze korekta bledow z cwiczeniem. Dla mnie bomba, wykupilam na razie na miesiac.
  • Ile taka przyjemność kosztuje?
  • Tak, babel robie angielsko-francuski. Piata lekcje wlasnie tluke ;) Swietny jest!
    Acha, ale mam motywacje taka w sam raz - za 4 miesiace bede we Francji.
  • Właśnie odkryłam, że na busuu brak darmowych rozdziałów gramatycznych . Także może jednak premium.
    Wiecie, obawiam się, że moja świeżo wykryta dysleksja we fr. mnie zabije.
    Ja już z ang zawsze miałam problemy, tzn. uczyłam się pisowni przepisując słowa milion razy bo nijak nie była dla mnie intuicyjna. A we fr. to już w ogóle kosmos jakiś.
  • Doszlam do haczyka (pewnie pierwszego z miliona) we francuskim: czasoniki maja koniugacje 8-X Nauka czegokolwiek na pamiec z leksza mnie przerasta..
  • @Olaodpawla, @Sarcella, akurat nie mamy tv wiec sie nie orientuje. Obejrzylam sobie domowych przedszkolakow na www.tvp.pl. Cos edukacyjnego po francusku... :D chyba nima.
    Poszukalam na necie i znalazlam amotorska stronke co moglaby byc odpowiednikiem domowych przedszkolakow:

    http://www.bambin-tv.com

    C'est tout!
  • Ja tez szukalam cos edukacyjnego ale Francuzi chyba nie edukuja dzieci ;)
  • Dzięki dziewczyny, u nas z bajek jeszcze Didou dessine-moi bardzo chętnie oglądany. Tylko właśnie nasza Asia nawet po polsku woli takie programy z żywymi ludźmi niż kreskówki. Zobaczę sobie to co Isako pisałaś, dzięki!
  • Doszlam do liczb :((
  • @Maciejka, ale czemu rozpaczasz. Do 70 jest latwo, potem troszke przekombinowali, ale dzieki temu jest smaczek ;).
  • Jeszcze jakos przelknelam te [kakałits], ale liczby to juz odlot. Ani pisiwnia, ani wymowa, ani logika. Jak oni sie w Europie uchowali z tym pitu-pitu???
  • Maciejka - sprawdziłam ten babbel, tzn. syn sprawdził i nawet mu się podoba. Ale widzę jak się męczy, nie może wymówić, wręcz nie słyszy tych słów, choć pamięć wzrokową ma, żeby je poprawnie zapisać. Dla mnie to język nie do nauczenia się. Naprawdę wolałabym, żeby tego w szkole nie mieli. A pani w szkole zachwycona, że syn uczy się łacny, bo mu to pomoże... Chyba nie w wymowie...
  • Szczurzysko, mam to samo :/ wiem co mowia tylko dlatego, bo wiem, czego sie spodziewac, a i tak polowe zgaduje. Nie slysze roznicy pomiedzy 5, 15 a 50. To i tak sukces, jesli uslysze, ze o cos z piatka chodzi. Jezyk masakryczny do wymowy!
  • Tak sobie mysle, ze podstawa zrozumienia jest bardzo dobre poznanie zasad wymowy. Bo to co jest napisane (np. 10liter) wymawia sie jako so, czy lo, czy inne wo i ciezko skojarzyc ze slowem pisanym. Polykane sa litery, wymawiane inaczej, nie wymawia sie koncowek, laczy wyrazy. Wszystko robi taki zlepek, ze ciezko zrozumiec gdzie poczatek, a gdzie koniec slowa.
  • Niemieckiego nie trzeba znać, by powtórzyć w miarę bez błędu co ktos powiedział. Ja przynajmniej słyszę niemieckie, a uczyłam się krótko, pół roku i było to dawno. Syn przerobił parę lekcji niemieckich z jakiejś strony (nie pamiętam nazwy) i jakoś nie narzekał, wymawiał słowa dobrze. Z tym francuskim to jakiś koszmar.
    Ja jestem antytalent językowy, a zresztą nie ciągnie mnie do języków, nie lubię. Wystarczy mi angielski. Kiedyś próbowałam z norweskim, gramatyka jest fajna, nawet by się dało nauczyć, ale słowa jakieś przydługie i jezyk się plącze.
    Starsza pani sąsiadka, Szwajcarka uczy się teraz chińskiego, bo mówi, że Alzhaimera nie dostanie, a zna, poza francuskim i niemieckim oczywiście, hiszpański i włoski. No i biegła jest w angielskim, wszak tu mieszka od lat.
  • @manna nie wiem. Ale program dobry jest, bo wszystko jest mowione przez francuzow. A moze to wlasnie wada ;) bo to wszystko sie zlewa w jakas calosc. W niemieckim jednak slyszysz wyrazy poszczegolne, we francuskim niekoniecznie. Ale walcze dalej :)
  • @Maciejka piec, pietnascie piedziesiat, tu masz gorzej do zrozumienia niz po francusku.

    Cinq
    Cinquante, dodajesz do uante

    a quinze, to dla wszystkich poczatkujacych trudna liczba, cos jak sroda w angielskim

    zapisac kilka razy i powtarzac powtarzac

    nachodza na siebie wyrazy, to stwarza pewna trudnosc, ale po dluzszej nauce, to tez sie wylapuje

    sa tez zasady do czytania

    jak Ci tak bardzo @Maciejka nie pasuje ten jezyk, to moze faktycznie przerzuc sie na wloski

    w ten sposob mozna tylko innych zniechecic

    i moja teoria jest tak: dziecko przed angielskim powinnno sie nauczyc niemieckiego lub francuskiego, bo potem jest coraz trudniej, a nie dlatego, ze jezyk trudny, nie, raczej dlatego, ze jezyk wymagajacy duzo nauki na pamiec.

    @szczurzysko, w wymowie nie pomoze lacina, ale w slownictwie jak najbardzie.
  • edytowano luty 2015
    To ja , założycielka świńskiej dyskusji :)
    babbel fajny

    @Maciejka , @szczurzysko

    Pod spodem macie link do kilku darmowych lekcji. W którejś z pierwszych lekcji przysyłają tabelkę tych wszystkich zbitek słownych z fonetycznym, polskim zapisem. Nie mówię, że mi od tego łatwo, ale przynajmniej jak patrzę na babbel, to rozumiem , dlaczego to brzmi całkiem inaczej niż w języku polskim. Jak się wkuje , to jest lepiej

    http://www.twojfrancuski.pl/

  • @Maciejka , może się będziemy jakoś wzajemnie motywować?
  • @MonikaN no to poznalam jezyki w zlej kolejnosci ;) Najpierw byl angielski, pozniej niemiecki, na koncu francuski. Ale nie dam za wygrana, chce przynajmniej ten kurs podstawowy skonczyc i zobacze.

    @MartynaN ja juz mam motywacje - dostep do kursu wykupujesz na miesiace. Im szybciej sie nauczysz, tym mniej placisz :D
  • @Maciejka, nie ze w zlej, nie o to mi chodzilo. po prostu dla wiekszosc ludzi doroslych ,ktorych znam uczenie sie francuskiego jest trudne, podczas gdy zawsze porownuja z angielskim, ze on taki latwy....

    a wniosek jest prostu, latwiej sie uczyc w mlodszym wieku, podstawowka pozna, gimnazjum czy liceum. umysl jest wtedy bardzo chlonny.

    i z reguly te osoby uczyly sie angielskiego od podstawowki do studiow praktycznie, nie dosc, ze umysl chlonniejszy, to i mnostwo czasu na nauke, a potem biora sie za francuski i jest trudno...

    ale sytuacja zyciowa i fizjologiczna inna

    w kazdym razie @Maciejka, zycze Ci powodzenia w nauce i zeby sie udalo w praktyce na wyjezdzie troche francuskiego uzyc!

    (chocby to ekafesilwuple ;) )
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.