Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Cukinia, kabaczek i co dalej?

24

Komentarz

  • Jestem fanką cukinii, a w tym roku nie mam swoich :-( Dzisiaj było leczo. Na jutro też mam. Placki wg Katarzyny są super!
  • @Taja - toż Ci mówiłam, że przepisu nie ma. Na oko się robi. Cukinię na drobne wiórki i odstawić do odcieknięcia, jabłka na grube wiórki i odstawić do odcieknięcia. Cukinii ze dwa razy tyle, co jabłek. Jak odciekną, to do jednego gara wszystko, dodać jajka i mąki jakiejś ulubionej oraz cynamonu, można trochę miodu lub cukru, jak ktoś lubi bardzo słodkie. Zamieszać i smażyć.
    Podziękowali 1Basja
  • Chipsy cukiniowe:
    cienkie paseczki (takie obieraczką do jarzyn uciachane), osuszyć dokładnie. Dla wygody pokroić na kawałki mniejsze, jak komu wygodnie
    Mąkę wymieszać ze szczyptą soli (opcjonalnie z inną przyprawą), oprószyć nią cukinię (lub maczać w mące, musi być dokładnie warzywo tą warstewką mąki pokryte) i od razu smażyć na głębokim oleju do rumianości. Osączyć na ręczniku papierowym. Ewentualnie posolić
    Trochę zabawy jest z tym i nie jest to dietetyczne, ale pycha. Zawsze za mało
  • O znam! Zapomniałam zupełnie o tym - to był nasz zeszłoroczny przebój! Proste i pyszne :)

  • nie znamy
    dawać przepis !

    (już mi się powoli nudzi cukinia ;) ale widzę tu mnóstwo nowych inspiracji więc nie ma wyjścia trzeba gotować

    Agnieszka5 gdzieś podawała przepis na ciasto cukiniowo cytrynowe pamietacie gdzie?
  • Proszę (tylko niestety mleczno-jajeczne mocno):

    bułgarski placek cukiniowy
  • dzięki ! brzmi fajnie :) nie znałam tego
  • A to ciasto cytrynowo-cukiniowe jest na 3 stronie wątku o pracowitości forowiczek ;)
  • O jak ja was lubię za ten wątek :)
  • Placuszki z cukinii z czosnkiem, fetą i polane tzatzikiem
  • Zofija właśnie smaży placki cukiniowe. :D
  • a ja już je jem :D znaczy swoje, nie Skatarzynowe

    dziś postanowiłam się pobawić i utartą cukinię, lekko posoloną zostawiłam na sitku, troszkę obciekła
    potem, po łyżce na papierowy ręcznik, przykrywałam drugim kawałkiem, odciskałam dłońmi i do miski.
    Dopiero potem jajko, przyprawy, plaster sera typu bałkańskiego ugniecionego widelcem
    do tego kasza manna ( łyzka) i łyżka mąki-placuszki chrupiące i bez nadmiaru mąki/kaszy-na jedną średnią cukinię

    Najlepsze, jakie zrobiłam-nic nie podchodziło sokiem, nie trzeba było odlewać ani mąki dosypywać, nic nie pryskało z patelni
    Troszkę zabawy z tym odciskaniem, ale warto było.
  • A jak zrobic to ciasto cukiniowo-marchewkowe? ;-)
  • Też poproszę
  • super się smażyło placki z odsączonej cukinii dzięki za pomysł !

    no placki jak placki ale ten sos który do nich zrobiłam mniam ;)

    jeszcze mam pół wielkiej ogromnej cukini, jutro będą placki z jabłkami i i nie wiem co jeszcze
  • tylko pol wielkiej?

    jak czasem patrze, co i w jakich ilosciach Olesia z ogrodu przynosi to sobie mysle, ze mamy posilki zapewnione na najblizsze miesiace:-D nooo, ale powiem Wam w sekrecie, ze Olesiowy sok o-w to nawet F.by pil bez opamietania...
  • no pół tej którą mi dziś mama przyniosła

    a ile ona ma ich na grządce wolę nie wiedzieć (mówiła że jakieś naście sztuk)
    kazałam zrywać póki małe bo te kilku kilogramowe węże ciężko się przerabia
    a mam ochotę na takie zapiekane jak jukaa poakzała
  • Cukinia panierowana jest przepyszna! Nigdy mi się nie znudzi!
  • @jukaa!!!! podrzuć, jeśli możesz, ten przepis na ciacho cukiniowo-marchewkowe, bo chodzi za mną i chodzi i chodzi... :) [przepraszam za natarczywe wywoływanie, ale dawno nie piekłam i wzięło mnie, że chce już - i upiec i skosztować].

    A wczoraj robiłam placuszki cukiniowo-jabłkowe. I dochodzę do wniosku, że tę cukinię naprawdę trzeba "wydusić", bo wyszły mi te placki za luźne, jakby niedosmażone... ;[ mimo że w smaku ok, to zabrakło im zwarcia, aby można było spokojnie konsumować. 
  • edytowano sierpień 2014
    @beatasb - ja zostawiam po utarciu cukinię na sitku przez ok. godzinę. Czasem ją potrząsam na tym sitku. Dużo soku z niej wycieka.
  • @Katarzyna- odciekłam ję tylko chwilkę, a potem wycisnęłam jeszcze ręcznie, ale chyba za mało... Następnym razem będzie odciekać i odciekać, może wyjdą lepsze :) 
  • Ja nie wyciskam, bo mam poczucie, że wtedy się bardziej uszkadza te wiórki i albo potem jeszcze sok puszczają albo trzeba ja wydusić całkiem na suche trociny.
  • Ja dziś zrobiłam drugie podejście do placków z cukinii i wreszcie wyszły placki, a nie kasza. Z dużą ilością mąki, ale przynajmniej trzymają się kupy. Trochę przerobiłam oryginalny przepis:
    1 cukinia (ok. 1kg)
    1 cebula
    kilka ząbków czosnku
    3 jajka
    200g mąki (ja dałam 100g pszennej i 100g żytniej pytlowej)
    2 łyżki mąki ziemniaczanej
    garść czarnych oliwek
    pieprz
    1 spory ziemniak

    Cukinię i ziemniaka utrzeć na tarce i porządnie odcisnąć, ile się da. Dodać mąkę, żółtka, przeciśnięty przez praskę czosnek, drobno pokrojone oliwki i cebulę. Białka ubić na sztywno i dodać do masy. W oryginale był jeszcze ser mozarella, ale nie miałam, to nie dałam. Smażyć na  złoty kolor. Podałam z sosem czosnkowym (jogurt, łyżka majonezu, kilka ząbków czosnku, sól oraz szczypiorek, natka i koperek). Całkiem niezłe były.
  • Dzięki @jukaa! Właśnie ten przepis sobie wygooglałam, ale myślałam, że może jeszcze co innego uczyniłaś :) ale chyba nie zrobię lub pocznę jakieś modyfikacje, żeby było bezmlecznie... A. mi brzydkie kupy robi... ;/ no to się pożaliłam przy okazji...
  • W Zaborówcu jedliśmy placki z cukinii, mąki trochę było i pewnie jakieś jajko dla scalenia, z brokułami gotowanymi w środku. Smarowane domowymi powidłami ze śliwek. Pycha!
    Chcę coś zrobić z tej cukinii. Dzięki za radę z odsączaniem. Przy daniach z cukinii duszonej ta woda jest zaletą, ale w innym wypadku nie.
  • edytowano sierpień 2014
    Nie czytałam wszystkiego, ale może jeszcze nie było - przekrawasz wzdłuż umyte młode cukinie, wydrążasz trochę środki i w ten rowek wkładasz mięso przygotowane jak do bolonese, posypujesz tartym serem i zapiekasz.

    A jak zrobisz takie typowe leczo i do niego dodasz dużo czosnku i rozbełtane jajka (2-5 zależy od upodobań, ilości jajek w lodówce i wielkości garnka) to będziesz mieć hiszpańskie pisto.
  • edytowano sierpień 2014
    Piszę już chyba w trzecim wątku, ale trochę przeżywam. Placuszki z cukinii są in progress.
  • Ile czasu smażycie te placki? Smażę i smażę pierwszą porcję i wciąż wydają się surowe  :-B
  • One taką trochę surową konsystencj mają- jak się cukinię dusi to ona taka maziowata jest i te placki takie też są.
  • @AgaMaria - masz rację - wydają się. :D
    Myślę, że kilka minut z każdej strony starcza w zupełności. :D
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.