Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ciasto orzechowe/z orzechami Pilne !pomocy

uJauJa
edytowano wrzesień 2014 w Kuchnia
Mój mąż uwielbia pewne orzechowe ciasto które sprzedaje lokalna cukiernia, chciałabym mu zrobić niespodziankę i upiec je sama, tylko nie wiem pod jaką nazwą szukać przepisu, pomóżcie.
Jest to kruche ciasto jakieś 2 cm wysokie, na tym taka krucho ciągnąca masa/polewa orzechowa pieczona razem z tym ciastem (tak wygląda przynajmniej)
macie jakiś pomysł? co to może być?

Komentarz

  • cos ala snikers tylko bez polewy?
  • @uJa - mam przepis na takiego orzechowca, ale będę go mogła podać dopiero jutro - jeśli nie będzie to dla Ciebie za późno

  • to jest bez masy
    tylko kruche takie jakieś wysokie, może to ucierane jest?
    i na to takie jakby orzechowe ciasto

    kateri - chciałam dziś robić, ale jutro tez bedzie ok :)
  • i ta masa orzechowa smakuje zupełnie inaczej niż w takim cieście:
    image
  • to moje to jest tylko kruche ciasto i na to warstwa orzechów w takim jakby karmelu.

    jak dam radę, to spróbuję wrzucić przepis wieczorem, jednak obiecać nie mogę, bo dzień dzisiaj długi przede mną...

  • Cart takiego orzechowca robila. I Lila chyba.
  • no właśnie nie nie nie !!
     ;)

    jak już wyżej pisałam to jest inne ciasto, bez masy, ma tylko dwie warstwy ale zespolone ze sobą w pieczeniu,
    i co najważniejsze te górna warstwa orzechowa NIE SMAKUJE tak jak w zwykłym orzechowcu/snickersie czy innym pokazanym wyżej na zdjęciu
  • znalazłam coś podobnego, tak wygląda:
    image

    i niby nazywa się krakowskie ciastka
    ale nie do końca jestem pewna czy to to
  • To jak zrobisz to od zuzypoli daj znać, czy wyszło dobre i czy było warto ;)
  • Uja,mowie Ci,Cart i Lila.
  • uJauJa
    edytowano wrzesień 2014
    no tak to wygląda :)
    tylko kurcze nie rozumiem przepisu
    masę orzechową wyłożyć na dużą blachę a potem jeszcze na ciasto?
    ehhhhhh

    ale dobra robię
    podobe na moich wypiekach znalazłam
    kruche już zrobione ;)
  • oo ok juz widze różnicę
    na moich wypiekacj jest mało orzechów a dużo białek i dlatego ten wierzch taki jasny
    a w tym od zuzypoli jest odwrotnie  i masa ma taki kolor jak powinna
  • @Lila
    @Cart&;Pud
    wołam was ! ;)
  • Wydaje mi się ,że mówisz o ,,pychotce''. 
    A zapytaj o nazwę w tej cukierni?
  • A nie możesz zrobić fotografii tego ciasta z cukierni?
  • Mojego orzechowca znalazłam w wątku wielkanocnym ;)
    Ale to chyba nie o to chodzi, bo ono wygląda właśnie jak to z Twojego postu powyżej, tylko nie ma tych dolnych warstw.

    Oto przepis:

    Orzechowiec

    kruche ciasto:
    3/4 margaryny
    2 szklanki mąki
    1/2 szklanki cukru
    3 żółtka (białka nie wylewać, przyda się!)
    2 łyżeczki proszku
    Zagnieść ciasto i wyłożyć na blachę.
    Upiec na blado złoto.

    Masa orzechowa
    40 dag orzechów włoskich grubo posiekanych
    1 i 1/2 kostki masła
    2 łyżki miodu
    3/4 szklanki cukru

    W garnku rozpuszczamy masło, dodajemy cukier i miód, wrzucamy orzechy i smażymy ok. 10 minut ciągle mieszając.
    Gorącą masę orzechową wylewamy na upieczony spód i pieczemy jeszcze ok. 5-10 minut.
    Masa musi się "zagotować" w piekarniku- wtedy jest gotowa.

    Ciasto kroimy na malutkie kawałki, bo słodkie bardzo:wink:

    Aha, ważne, żeby do masy orzechowej dać masło, nie wyrób masłopodobny, bo się będzie rozdwajać i nie wyjdzie.
  • @uJa - mój orzechowiec prawie taki sam jak ten od Cart, tylko proporcje trochę inne. Ale jak widzę robisz już z przepisu Zuzypoli - na oko bardzo ciekawe - napisz proszę jak wyszło. a swój przepis jak obiecałam - to podam, może komuś się przyda
    Ciasto:
    25 dkg mąki 
    10 dkg masła 
    10 dkg cukru pudru 
    2 żółtka 
    posiekać to nożem na stolnicy i dodać 1 łyżeczka proszku do pieczenia i 3 łyżki kwaśnej śmietany. zagnieść.
     masa: 
    20 dkg masła
    20 dkg cukru (można sporo mniej, bo wychodzi bardzo słodkie)
    1 łyżka miodu
    4 łyżki mleka
    30 dkg orzechów włoskich
    robi się tak samo jak w przepisie Cart
  • dzięki dziewczyny !

    zostały mi białka z innego ciasta i przeglądałam moje wypieki żeby znaleźć sposób na ich utylizację i znalazłam te ciastka krakowskie bardzo podobne do tego którego szukam, pogooglałam jeszcze i się okazało że są one popularne w małopolsce

    przepis który zalinkowała zuzapola jest chyba najbardziej zbliżony (przynajmniej zdjęcie :D ) do tego którego szukam, zrobiłam pół na pół trochę z moich wypieków trochę z tamtego bo nie miałam aż tylu orzechów, i nie chciało mi się czekać aż przestanie się kleić bo i tak się kleiło ;)
    na razie jest w piekarniku, wygląda ładnie, ale jeszcze nie próbowałam bo to niespodzianka na jutro dla męża :)
    dam znać :)
  • nie dawajcie białka do kruchego bo będzie bardzo twarde ;)

    ten przepis z moich wypieków jak na moje oko zawierał za dużo białek a za mało orzechów

    ale jak już pisałam nie miałam wiecej orzechów i musiał taki być
    ale bardzo bardzo blisko oryginału ! mąż byl zadowolony

    tylko :D za długo siedziało w piekarniku, jak się upiekło trzebabyło je wyjąć a nie trzymać w piecu (żeby była niespodzianka dla meża to tam zostało) i się spiekło i wyschło
    następnym razem robię z zalinkowanego przez Zuzępolę przepisu powinno to być to ! :)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.