Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pity - dzieci

Pewnie było już o tym, ale nie mogę znaleźć.

Takie mam pytanie. Jeśli dziecko jest pełnoletnie, ale nadal na utrzymaniu rodziców, bo się uczy, a jednocześnie w wakacje pracuje, więc ma swój dochód niewielki, to można go wpisać do pit-u rodziców, czy nie?

Coś mi chodzi po głowie, że granicą jest dochód 3 tysiące zł.

Prawda li to?
«1

Komentarz

  • Dziecko uczące się do 25 r. ż. można uwzględnić o ile ono samodzielnie nie płaci podatku, czyli jego zarobki nie przekroczyły kwoty wolnej 3089 zł.
  • Dzięki.

  • @Jan_u

    Czy to oznacza, że owo dziecko nie musi się samodzielnie rozliczać nawet jak ma pit?

    Inaczej, czy do rozliczenia małżonków wlicza się jego dochody, wpisuje gdzieś w tę tabelę, czy pomija je milczeniem?

  • Dziecko, jesli nie osiągnęło dochodu w wys. 3089, może ale nie musi sie rozliczac. Jesli mialo pobrane zaliczki na podatek dochodowy, zostana mu one zwrócone - jesli oczywiscie zlozy pit (swoj wlasny). A Wy i tak mozecie skorzystac z ulgi na dziecko (jesli sie uczy i ma poniżej 25 lat) Jesli osiagnelo dochod powyzek kwoty wolnej musi sie rozliczyc, skladajac swoj wlasny pit.
  • A Wy nie możecie wtedy skorzystac z ulgi na dziecko.
  • @Berenika nie musi, ale natym straci, bo całość zaliczek od kwoty poniżej kwoty wolnej dostanie z powrotem. Na Wasze uprawnienia tonie wpływa tak jak napisała edytam.
  • Dziękuję Wam bardzo za wyjaśnienia.
  • Mogę podpiąć się z pytaniem? Sytuacja trochę skomplikowana. 19 letni syn od września zeszłego roku studiuje za granicą, od listopada pracuje tamże i dostaje duński socjal studencki. Przekroczył kwotę 3089zl. Ponadto w czasie wakacji pracował w Polsce, zarobił niecale 600 zł. Czy możemy odliczyć ulgę na niego procentowo za miesiące 1-10?czy tracimy ulgę? Czy syn w swoim Pit rozlicza tą wakacyjną pracę w Polsce i wykazuje też zarobki za pracę za granicą? Też z tymi dziećmi zawsze jakaś rozrywka:)
  • Wydaje mi się, że skoro przekroczył kwotę wolną od podatku, to nie odliczycie ulgi.

    Co do pozostałych rzeczy - nie wiem, pytałabym w urzędzie.
  • O, dzięki bardzo. Napiszę do syna, niech na miejscu sprawdzi, będzie łatwiej
  • @Bea czyli musi wpisać te duńskie dochody do polskiego PIT-a?
  • Pytam z ciekawości-chyba sam US jest najlepszym źródłem wiedzy,oni mają obowiązej nas dokładnie poinformować, tak?Bo czasem człowiek głupieje.
  • tak Aga, jak mam wątpliwość to dzwonie i zawsze uzyskiwalam pomoc.
  • @milamama nie pamiętam już na jakim ale na innym picie się rozlicza dochody z zagranicy.
  • US może być dobry, ale trzeba przekazać mu komplet informacji. W innym wypadku można wpędzić się w maliny.
    Jeśli dziecko przekroczyło w skali roku 3089 zł to nie ważne, w którym miesiącu tylko nie liczy się go do swoich dzieci w PIT.
    @Milamama
    Sprawdź czy socjal podlega opodatkowaniu, bo może samo wynagrodzenie nie przekroczyło kwoty wolnej?
    Jest też możliwe, że uda się to jakoś zgrać i nie liczyć dochodów zagranicznych jeśli tam płaci podatek od nich. Tylko o to lepiej pytać w US.
  • Dziękuję Wam wszystkim :) nasz US życzy sobie zapytania na piśmie dostawać, żadnych info przez tel:) może faktycznie jakieś nieścisłości bywały i tak się zabezpieczaja, nie wiem, na ile to kwestia dobrej woli urzędnika.
  • To nie takie złe. Skoro na piśmie jest pytanie, to i na piśmie odpowiedź i w razie czego (np. kontroli) można jej użyć jako argumentu.
  • Ja polecam ten telefon, bardzo kompetentne odpowiedzi:
    Krajowa Informacja Podatkowa

    czynna od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 18.00

    Infolinia:

    Z tel. stac.: 801 055 055

    Z tel. kom.: (22) 330 0330

    Z zagranicy.: +48 22 330 0330
    http://www.mf.gov.pl/administracja-podatkowa/kontakt/krajowa-informacja-podatkowa
  • @Bea dzięki, racja z tą interpretacją na korzyść lub nie podatnika, słyszałam o takich sprawach, my dotychczas mieliśmy bardzo proste rozliczenia, w tym roku nam synek trochę urozmaicil:)
    @MagdaCh o to chodziło! Dzięki :) wolę dopytac najpierw osobiście, zanim na piśmie i z danymi swoimi gdzieś się zwrócę. Pomocni jesteście jak zawsze :)
  • @Milamama moja koleżanka pracuje w US i kiedyś pytałam ją o jedną sprawę - powiedziałam że musze poprosić US o pisemna interpretacje przepisu. Powiedziała mi żebym lepiej zadzwoniła lub udała się osobiście bo każde zapytanie pisemne jest jednoznaczne z kontrolką US... tak jest bynajmniej u nas- lepiej zapytać niż zwrócić się na piśmie
  • Dziękuję @Sylaba:)dlatego wolimy najpierw dowiedzieć się jak US interpretuje dany artykuł, kontroli się raczej boimy, nie chcemy naciągnąć Państwa na nienalezny zwrot:)
    Jutro spróbuję dodzwonić się na infolinię . Pewnie takie nietypowe sprawy częściej podlegają kontroli.
    Od syna wiem, że pensja i socjal został opodatkowany w Danii.
  • @Agnicha możesz odliczyć całą o ile masz z czego.
  • My juz prawie 3 tyg czekamy... Nie ma.. Ale my niewielodzietni więc w sumie możemy 3 miesiace czekać? Ech...
  • jak sprawdzić status rozliczenia?
    W tamtym roku jakoś sprawniej mi szło albo coś pozmieniali......
  • @joachm jest jakiś próg, na który wzywają do kontroli? Bo jak ktoś ma więcej dzieci, to chyba największe zwroty.. No o i ile jest z czego odliczyć. Ale z czego właściwie trzeba się tłumaczyć?

    O co oni pytają? Ktoś coś wie?
  • Jak dotąd przy każdym wezwaniu do US dowiadywalem się, że brak przecinka lub czegoś podobnego. Jeśli masz PITy11 z ktorych spisałas dane, to nic nie jest groźne.
  • Yhm. Czyli pierdoły. Tak pit 11, + odliczenia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.