Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jaką książkę teraz czytacie?

1192022242550

Komentarz

 • tutaj sa ciekawe książki    Fundacja Nasza Winnica  https://fundacjanaszawinnica.pl/

 • Ostatnio "Kości proroka", teraz "Stulecie Winnych" Ałbeny Grabowskiej.
  Podziękowali 2MonikaN kiwi
 • @formatka.tez czytam Stulecie Winnych, dobrze się czyta.

  Czeka na mnie Izreal oswojony
  Listy Katarzyny Sienenskiej
  I jeszcze parę książek, a coś ostatnio mniej czytam. 
  Podziękowali 1formatka
 • edytowano kwiecień 2019
  @Marcelina - zachęcona twoim bdb -Rodzina Karnowskich-  i potwierdzam, że bdb.
  Lubię Singerów obu , ale ten ich realizm , nieuchronność losu...... Chyba mnie świat przerobił na konieczność dobrych zakończeń ;)

  Podziękowali 1Marcelina
 • Czytam zaległych "Gościów Niedzielnych". Chyba kilkadziesiąt numerów wzięłam od rodziców. Za książkę się wezmę dopiero, jak to ogarnę 
 • Udreka i ekstaza, super się czyta.
  O Michale Aniele Buonarotti


 • Czy ktoś ma odsprzedac/pożyczyć książkę -"Radosć życia, czyli jak zwyciężyć depresję"?
 • edytowano maj 2019
  Właśnie skończyłam "Jezus do serca mam" KS Dolindo i zaraz zaczynam "Jezus do rodziny"
  Podziękowali 1Aniuszka
 • "Marianna i róże" - bardzo polecam dla lubiących pamiętniki retro (końcówka XIXwieku - poczatek XX). Tym bardziej jeśli ktoś z Wielkopolski - miło odnajdować znane sobie miejsca 
 • Była już polecana ta książka. Z wielką przyjemnością przeczytałam ją.
 • "W ogrodzie pamięci" pewnie już było. "Zmów zdrowaśkę". To podobne w stylu do Marianna i róże". Ja uwielbiam takie historie rodzinne, ale biograficzne, nie fikcyjne.
  Podziękowali 2Monika73 Basja
 • @mysikrolica , czy to jest powieść?
 • @Gosia5, powiesc pisana w formie pamietnika (autorki pisaly ja na bazie pamiatek rodzinnych, listow itd. Nie autentyczny pamietnik p. Jasieckiej)
  Podziękowali 1Gosia5
 • skonczylam "Dume i uprzedzenie" po angielsku <3 <3
  teraz dla odmiany czytam "warzywnictwo" takie tam dla ogrodnikow 
 • Wanna z kolumnadą i 13 piętro Filipa Springera. O polskim budownictwie mieszkaniowym, architekturze, bezdomności w Polsce przed II wojną światową.
  Podziękowali 3Joannna Agmar Sonia
 • Zemsta i przebaczenie 6 tomów J. Jax
  Teraz Tatuażysta z Auchwitz. 
  Czeka nowa Camilla Lackberg Złota Klatka. 
 • Ja czytam Wieszanie Rymkiewicza. O starej Warszawie sprzed zaborów. Urzekła mnie bo słuchałam w pracy na Trójce jakiegoś odcinka.
 • @formatka nie chcesz po przeczytaniu sprzedać tych książek? Szukam w necie ale już niedostępne.

 • Moje dzieci zaczęły po kolei czytać "Zwiadowców" i "Drużynę" Flanagana. Wziąłem się też,  żeby zobaczyć co je tak fascynuje.
  Faktycznie "Drużyna" to solidna literatura przygodowa. Podobało mi się w pierwszej części budowanie zespołu z chłopców z różnych powodów "odrzuconych" (tytuł pierwszego tomu "Wyrzutki").
  Do tego na marginesie wspomniany dystans młodych chłopaków do alkoholu (tylko kawy dużo podczas żeglugi piją) i nienachalne wątki romantyczne. Jeszcze dla moich żeglujących dzieci jasne było pływanie ostro do wiatru na trójkątnym ożaglowaniu. Można dzieciom polecić.
  Podziękowali 2Joannna Monika73
 • Zwiadowców sam lubię poczytać :)
  A z takich cykli którymi się kiedyś zaczytywałem to fajna jest Dzika Mrówka. Opowiada o chłopcu nazwanym Dzika Mrówka i jego bracie. Ponieważ ich ojciec jest ochmistrzem na statku, chłopaki również wypływają w rejs, potem żagle, potem nurkowanie itd. Przy okazji wplecione trochę historii i geografii. Autora Andrzeja Perepeczkę chyba nie trzeba przedstawiać.
  Podziękowali 1manatta
 • @Apolonia ; te książki mam z biblioteki.


 • PonuraKura powiedział(a):
  @Ida, (...)
  Nie interesowałam się wcześniej Norwegią jako taką, ale teraz z chęcią bym przeczytała jakąś dobrą książkę o tym kraju


  @PonuraKura , kilka ciekawych książek jest.

  Pierwsza, którą bym poleciła to książka wydana w 1977 przez Krajową Agencję Wydawniczą "Wędrówki po Norwegii" Haliny Ogrodzińskiej.
  Dostępna chyba na Allegro.
  To jest relacja autorki z podróży po Norwegii, w której możemy poznać tę Norwegię, której już teraz nie ma (bo sprzed "epoki naftowej"), ale trochę można się dowiedzieć o historii Norwegii, a także o mentalności tych Norwegów, którzy obecnie pomału wymierają (osobiście ten "typ" Norwegów cenię najbardziej, to byli ludzie ciężkiej pracy, żyli w bardzo trudnych warunkach, nierzadko w biedzie. Silni, wytrzymali, pracowici i wierzący protestanci. Mam takich znajomych staruszków i bardzo ich lubię, bo mają posprzątane w głowach. W ich wspomnieniach dominuje trud i ciężka praca, ale też uroki bardzo sielankowego życia w pięknej naturze i w społeczności, gdzie było mnóstwo dzieci i silne relacje rodzinne).

  Autorka kończy książkę słowami: "W moich 'Wędrówkach po Norwegii' starałam się pokazać znany mi i drogi obraz kraju sprzed rewolucji naftowej. Burzliwe zmiany dopiero się zaczynają i dziś trudno przewidzieć, w jakim pójdą kierunku".

  Dziś już wiemy, że poszły w nie najlepszym kierunku te zmiany...

  --------

  Druga książka -„Najlepszy kraj na świecie. Pamflet” to absolutny must have dla każdego, kto chce zapoznać się z tematyką mentalności Norwegów , która jest przedziwną mieszanką tradycji i meganowoczesności.
  Książka napisana przez prof. Ninę Witoszek, Polkę, która wykładała historię kultury na uniwersytecie w Oslo. Pani Witoszek ukuła takie powiedzenie jak "reżim dobroci" i między innymi o tym jest jej książka.

  Tutaj wywiad z autorką:


  i inny ciekawy wywiad z autorką:


  -------

  Kolejne książki to Ilony Wiśniewskiej reportaże o dalekiej północy - "Hen. Na północy Norwegii" oraz "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen".
  To książki o "krańcu świata" :)

  Pierwsza z nich opowiada o regionie zwanym Finnmark (byliśmy tam rodzinnie :) , to jest niezwykła kraina jak z jakiegoś surrealistycznego filmu - wysokie skały i morze, pamiętam, że w ogóle nie było nocy, wszędzie łaziły renifery, nałowiliśmy mnóstwo ryb, w tym halibuty i mieszkaliśmy u Lapończyków, którzy mają całkiem odrębną kulturę, język i nawet parlament).

  Druga opisuje życie na arktycznej wyspie Norwegii Spitsbergen.

  ------

  No i dla tych o mocnych nerwach: "Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym" Macieja Czarneckiego.

  Podziękowali 1Monika73

 • Chciałabym też polecić wszystkim bardzo ciekawą książkę na temat szkolnictwa w Finlandii. Mnie wciągnęła :)
  Tytuł: "Fińskie dzieci uczą się najlepiej" Timothy D. Walker

  Amerykański nauczyciel, który podjął pracę w fińskiej szkole analizuje przyczyny sukcesu fińskiego szkolnictwa.

  Podziękowali 1Monika73
 • IdaIda
  edytowano maj 2019
  .
 • Pusty las - Moniki Sznajderman.
 • @formatka, dzięki za odpowiedz. Udało mi się kupić, już czytam:)
  Podziękowali 1formatka
 • Ja ostatnio trzy reportaze: "Dzieci Norwegii. O panstwie (nad)opiekunczym". Bardzo ciekawa, momentami wstrzasajaca ksiazka zawierajaca relacje i wspomnienia polskich rodzicow zamieszkujacych w Norwegii i majacych do czynienia z Barnevernetem - panstwowa instytucja czuwajaca nad dobrem dzieci. Lektura naprawde przykuwajaca i sklaniajaca do przemyslen. Mentalnosc i style wychowania, bycia, bliskosci - nasz slowianski i skandynawski bardzo sie roznia. Kto o tym nie wie, nie slyszal a wybiera sie z rodzina do Norwegii - lepiej niech rzuci okiem.
   
  "Cynkowi chlopcy" Swiatlany Aleksijewicz, o weteranach radzieckiej interwencji wojskowej w Afganistanie. Wspomnienia dowodcow i zwyklych szeregowych, saperow i kucharek, lekarzy i siostr sanitariuszek ze szpitali polowych, wreszcie matek i owdowialych żon mlodych zolnierzy, ktorzy poszli na rozkaz jak mieso armatnie majac zaledwie dziewietnascie czy dwadziesciapare lat... O bezsensie wojny, o ludziach wrzuconych w sam srodek piekla, o mlodziencach pelnych romantycznego zapalu wracajacych z Afganistanu bez nog i z chora glowa i o tych, ktorych w cynkowej trumnie przywieziono z powrotem do ojczyzny...

  "Skucha" Jacka Hugo Badera. Reportaz a wlasciwie wspomnienia i zapisy rozmow autora z dzialaczami Solidarnosci, Kolumbami rocznik 50, rozmow dotyczacych ich dzialalnosci sprzed stanu wojennego i dalszych losow po nim. Raczej ciezka, gorzka.

  No i na koniec takie cuś: "Opowiem ci o zbrodni", najlepsze polskie "kryminalne" piora (m.in Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant) biora na warsztat znane sprawy kryminalne i pisza na ich podstawie opowiadania. Szybko sie czyta, bardzo wciagajace, mozna przejechac swoj przystanek.
 • Ten "Pusty las" to o Beskidzie Niskim , o wrastaniu autorki w ten teren , jego historii . I o początkach wydawnictwa "Czarnego". Dobrze się czyta.
  Podziękowali 1AgaMaria
 • Ale to przerywnik w moim "rzuceniu się"  na książki Sandora Maraiego. Po jego Dziennikach przeczytałam inspirowane jego własnym życiem "Wyznania patrycjusza" , potem  "Rozwód w Budzie " , "Żar". Wszystko jak dla mnie świetne.
 • Przeczytałam polecany tu "Chrobot ", bardzo dobrze się czyta!
  Teraz spróbuję te norweskie, dzięki @Ida :)
  Podziękowali 2Monika73 Ida
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.