Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

«1

Komentarz

  • Nie wygląda na drogocenny materiał, jakby była nowoczesna, ale z jakichś wyjątkowych materiałów i piękna to ok, ale taka pleksa to mi się nie podoba.
  • Mnie to nie bulwersuje. Ale też nie znajduję żadnych walorów estetycznych w tej monstrancji. Może gdyby to było szkło, to by ciut lepiej wyglądało? I jednak zbyt duży minimalizm, jak na mój gust, zbyt ostra forma. Rozumiem ideę, ale samo wykonanie niezbyt do mnie trafia.
  • Po pierwsze strasznie nieporęczne, po drugie wygląda jak by pokazywał tace z baru. Pustą w dodatku.
  • A taka nowoczesna monstrancja, jak Wam się widzi:

  • Wolę jak nowoczesne to proste w formie, nie dogodzisz człowiekowi, każdemu co innego się podoba... 
  • Bez wątpienia, jest nowoczesna - i sama monstrancja i cała instalacja w kaplicy.
    I, zdaje się, że wszystkie te Gwiazdy Niepokalanej mają być utrzymane w podobnej nowoczesnej konwencji.
  • Mnie się podoba tylko lilie mi się nie podobają, tzn lubię lilie, ale trudno je przedstawić nie kiczowato bo są pełne przepychu. A druga roślinka to nie wiem co to jest ale chaos wprowadza..
  • Konwalie te drugie.
  • Miałam takie podejrzenia, bez liści dziwnie wyglądają . To całość ładna , detal florystyczny mnie nie urzekł.
  • Trochę przypominają te roślinki wypalane laserowo w szkle obrazki 3D.Ale Maryja piękna.
  • Roślinki są malowane (a może wypalane?) na tafli szkła zainstalowanej przed samą monstrancją. Ogólnie, instalacja jest dość skomplikowana.
  • Porównanie tej pierwszej do barowej tacy wydaje się najtrafniejsze. Estetycznie dla mnie nie do przełknięcia, ale może projektant jednak zawarł w tym czymś jakąś myśl głębszą...? Tylko bardzo głęboko ją ukrył.
  • Ja to widzę jako nie-monstrancję. Całkowitą rezygnację z formy opakowania i wyeksponowanie Zawartości.
    Podziękowali 3Berenika MAFJa camille
  • Maciek, rozumiem tę ideę, tylko moim zdaniem wykonanie kuleje. Bo ten niezgrabny plastik jednak zwraca na siebie uwagę. Przynajmniej na zdjęciu, być może na żywo jest lepiej.
  • Jak chcemy wyeksponować Zawartość, to niech hostię w rękach trzyma  :# Bez przesady, po coś to bogactwo formy przecież jest (było?).  W ogóle nie przemawia do mnie podejście "lic,y się treść a forma nie" To jak jeść wykwintny obiad z talerzy plastikowych na brudnym obrusie. No ale obiad przeciaz pyszny  :#
  • Przesadziłaś. 

    Bogactwo formy niektórych raziło. Różne są gusta i wrażliwość. 
  • Natomiast nieraz gładki porcelanowy talerz bez żadnych dekoracji będzie lepszy, bardziej elegancki, niż ten bogato zdobiony :)

    Myślę, że sama idea naprawdę nie jest taka zła, pytanie tylko, jak wygląda jej realizacja. Gdybyśmy mieli zamiast tego plastiku złoty/platynowy/czy może nawet szklany okrąg, w którym zamknięta jest Hostia - wyglądałoby to zupełnie inaczej.
  • Nie mówiłam o przeroście formy nad treścią  ;)  czesto  coś  prostego w formie, nie kiczowate, z dobrych materiałów, pięknie zaprojektowane, wykwintne jest lepsze od "fajerwerków" ale monstrancja powyżej nie spełnia tych warunków 
  • Na pierwszym planie poniższego zdjęcia jest monstrancja używana "na co dzień" w mojej parafii. Srebrna podstawka nie jest jej elementem. Monstrancja to tylko ten prosty złoty krzyż i okrągła złota oprawa. Moim zdaniem też minimalistyczna, ale wygląda znacznie lepiej niż to, co zalinkował @Maciek_bs
    Na szczególne okazje (np. procesje) jest bardziej wystawna monstrancja.


  • ja  jednak wolę tak i nie widzę w tym przesady
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Wiele osób się bulwersuje...


    ksiądz na tym zdjęciu lepiej ubrany niż Pan Jezus :(
    Podziękowali 2Rogalikowa E.milia
  • edytowano czerwiec 2019
    Nie potrafie tego ująć w słowa, ale widze, a moze bardziej czuje związek pomiedzy forma a sakrum. Dlatego chadzam sama i z dziecmi na Msze do starej, barokowej katedry, gdzie złoto kapie, ministranci z kandelabrami jakieś skomplikowane figury wykonują, a jako muzyka czesto (pol) profesjonalna orkiestra z solistami. Jest uroczyście i z powaga, ale nie drętwo.
    Podziękowali 1Rogalikowa
  • A ja teraz dopiero zwróciłam uwagę na nazwisko księdza  :D w pierwszej chwili pomyślałam, że to zdjęcie z Niemiec  :D
  • edytowano czerwiec 2019
    .



  • > ksiądz na tym zdjęciu lepiej ubrany niż Pan Jezus

    Bardzo trafna uwaga. Bo my w ogóle jesteśmy nieźle ubrani i ładnie wyglądamy.


    Podziękowali 1jan_u
  • edytowano czerwiec 2019
    czyli Tobie @Maciek_bs podoba się Pan Jezus w tym plastiku - uważasz, że to jest stosowne i w ogóle spoko?


  • Sw Jan Vianney jadł splesniałe ziemniaki a dla wystroju kościoła wybierał najszlachetniejsze jakie się dało dekoracje i sprzęty liturgiczne. Takie podejście pobudza mój szacunek dla tych spraw. Być moze głęboka była ta idea artsty ale człowiek tak się bardzo nie zmienił przez wieki w swej konstrukcji psychicznej. Widzi cos pięknego- jest poruszony. Prosty czy wykształcony...Widzi coś dziwnego- stoi i zastanawia się czy coś z nim nie tak, że nic nie dostrzega, czy król jest nagi? 
  • Myślę, że abp Ryś celowo włożył kij w mrowisko. Czego nam tak naprawdę trzeba przy wystawieniu Najświętszego Sakramentu? Złotej monstrancji z promieniami słońca? Czy Chrystusa w Chlebie?

    Tak się składa, że wczoraj oglądałem Pana Jezusa z bardzo bliska. Klęczeliśmy na łące podczas Wieczoru Uwielbienia i ksiądz chodził z Nim między ludźmi. Podszedł do tego z moich dzieci, które najbardziej tego potrzebowało i je pobłogosławił. Metr ode mnie. Niesamowita sprawa, swoją drogą, że tak dobrze wiedział, gdzie podejść. Ale dla mnie też gratka, bo jestem krótkowidzem i w większości wypadków mogę sobie głównie popatrzeć na monstrancję i jej promienie.
  • edytowano czerwiec 2019
    serio? celowo włożył kij w mrowisko?
    ludzie zamiast jechać na 4 dni grillowania idą w szpilkach i garsonkach najpierw na Mszę a potem na procesję w totalnym upale, a potem jeszcze na czerwcowe albo zostają na adorację i mamy jakieś wątpliwości, czy robią to z miłości dla Jezusa, czy po to, żeby zobaczyć złote promienie monstrancji?

    chyba pomyłka jakaś

    nie wiem, może ten akurat arcybiskup chciał coś przez to przekazać ludziom, nie siedzę w jego głowie, ale nie chciałabym żeby to był ogólnokościelny trend, już wystarczy, że w architekturze sakralnej bieda 
  • edytowano czerwiec 2019
    Plexiglas ma tę unikalną właściwość że świetny z niego światłowód, szkło jest gorsze. Po prostu krawędzie się pięknie świecą, widać to na zdjęciu. To nie jest tandeta i nie jest b. tanie.
    Absolutnie nietłukące.
    Poza tym dobre ćwiczenie dla aktorów: polimetakrylan metylu :mrgreen: 
    Podziękowali 1Berenika
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.