Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Co się dzieje w kurii gdanskiej?

1567810

Komentarz

• "Na kogo można liczyć w walce o ratunek dla naszego Kościoła? Nie na naszych biskupów, naszych kapłanów ani członków zakonów. To WASZE zadanie, ludu wiernego! Pan Bóg dał wam rozum, oczy i uszy, abyście uratowali Kościół. WASZA misja to pilnować, aby wasi kapłani zachowywali się jak kapłani, biskupi jak biskupi, a zakonnicy jak zakonnicy!"

John Fulton Sheen. Biskup.
  • Kolejny raz czytam ten cytat i zastanawiam się, czemu biskup Sheen wzywa wiernych, aby nie ufali biskupom, skoro sam jest biskupem. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to że wypowiedź ta padła w emocjach po jakimś konflikcie w amerykańskim episkopacie i bez kontekstu niewiele z niej wynika. Czytana literalnie jest oczywistą bzdurą, bo to na osobach konsekrowanych spoczywa w pierwszym rzędzie odpowiedzialność za los Kościoła. Tymczasem w tym tekście pasterze i trzoda zamieniają się miejscami.
  • Duch święty udaje że nie widzi co się dzieje i jak Mu się Kościół rozwala.
    W rzeczywistości to On pociaga za sznurki.
    Zapewniam was.
    Nie, nie będzie ładnie i miło. Huknie zdrowo i to co pozostanie rozczaruje wielu.
    I bardzo dobrze.
    Podziękowali 1Anna78
  • Uważam, że jest dokładnie odwrotnie. Duch Św. podtrzymuje Kościół przy życiu, choć my wszyscy jako ludzie jesteśmy słabi i grzeszni. To zresztą jest przyczyną, że nie przyłączam się do żalów nad kolejnymi nieszczęściami, jakie Kościół trapią. Sam nie jestem lepszy od bpa Głodzia i podobnie jak on wbijam Chrystusowi gwoździe w ręce.
  • edytowano listopad 2019
    Dobra wiadomość. W takim razie można by też przypuszczać, że tak jak w swej Opatrzności Duch święty posługuje się "gburami i pijakami" wśród hierarchów dla podtrzymania Kościoła tak samo może działać poprzez aktywnych świeckich i innych maluczkich glośno wyrażających swą dezaprobatę dla rozlewajacego się zgorszenia... Kto to wie?
    Podziękowali 2Klarcia J2017
  • Nie zrozumialeś @Maciek_bs.
    Oczywiście że Kościół jest i będzie podtrzymywany do samego końca.
    Ale nie w obecnej postaci. 
    Co jest dobrą wiadomością.
  • Przez słowa, że Duch święty udaje że nie widzi jak Mu sie Kościół rozwala mam na myśli to, że ludzie ktorzy sądzą iż robią Kościołowi krecią robotę i przyczyniają się do jego zniszczenia, nie zdają sobie sprawy że nie uczyniliby nic, gdyby Bóg tego nie dopuścił. On jest mistrzem suspensu.

Podziękowali 1makodorzyk
  • PawelOdOli powiedział(a):
    "Na kogo można liczyć w walce o ratunek dla naszego Kościoła? Nie na naszych biskupów, naszych kapłanów ani członków zakonów. To WASZE zadanie, ludu wiernego! Pan Bóg dał wam rozum, oczy i uszy, abyście uratowali Kościół. WASZA misja to pilnować, aby wasi kapłani zachowywali się jak kapłani, biskupi jak biskupi, a zakonnicy jak zakonnicy!"

Gdzie i kiedy to powiedział?
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Uważam, że jest dokładnie odwrotnie. Duch Św. podtrzymuje Kościół przy życiu, choć my wszyscy jako ludzie jesteśmy słabi i grzeszni. To zresztą jest przyczyną, że nie przyłączam się do żalów nad kolejnymi nieszczęściami, jakie Kościół trapią. Sam nie jestem lepszy od bpa Głodzia i podobnie jak on wbijam Chrystusowi gwoździe w ręce.
    Pełna zgoda. W przypadku hierarchy jednak mówimy o cholernie dużym zgorszeniu.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Berenika powiedział(a):
    PawelOdOli powiedział(a):
    "Na kogo można liczyć w walce o ratunek dla naszego Kościoła? Nie na naszych biskupów, naszych kapłanów ani członków zakonów. To WASZE zadanie, ludu wiernego! Pan Bóg dał wam rozum, oczy i uszy, abyście uratowali Kościół. WASZA misja to pilnować, aby wasi kapłani zachowywali się jak kapłani, biskupi jak biskupi, a zakonnicy jak zakonnicy!"

Gdzie i kiedy to powiedział?

Szukaj, a znajdziesz.

Księża pedofile wywodzą się w Polsce np. z szeregów SB-ków.

Ci z trydenckiej to jacyś straaaaasznie długowieczni musieliby być.

1. W Polsce i innych krajach post komuny, być może, ale już na Zachodzie, nie.

2. Zdecydowana większość zboków obecnie jest w podeszłym wieku, niektórzy już nie żyją, np. o. Marcial Maciel.
    Pod tym względem - masakra była w Irlandii i prawie wszyscy byli formowani przed SV II.
    Owieczki nie muszą być bezwolne, po prostu niech będą na swoim miejscu.

Wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami. Mamy zaś według udzielonej nam łaski różne dary: bądź dar proroctwa do stosowania zgodnie z wiarą; bądź to urząd diakona dla wykonywania czynności diakońskich; bądź urząd nauczyciela dla wypełniania czynności nauczycielskich; bądź dar upominania dla karcenia. Kto zajmuje się rozdawaniem, niech to czyni ze szczodrobliwością; kto jest przełożonym, niech działa z gorliwością; kto pełni uczynki miłosierdzia, niech to czyni ochoczo. Miłość niech będzie bez obłudy. Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem. W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi. 
    Nie ze mną te numery Bruner. 
    Jestem przekonana,  że jeżeli nie podejmiemy zdecydowanego działania w kierunku eliminacji duchownych niegodnych swojego powołania, to i w Polsce stanie się tak, jak w Irlandii.
  • jeżeli nie podejmiemy zdecydowanego działania w kierunku eliminacji duchownych niegodnych swojego powołania, to i w Polsce stanie się tak, jak w Irlandii.

A któż miałby podjac te działania?
    Nikt komuny na stołkach nie rozmontował 

• Klarcia powiedział(a):
    Berenika powiedział(a):
    Owieczki nie muszą być bezwolne, po prostu niech będą na swoim miejscu.

Wszyscy razem tworzymy jedno ciało w Chrystusie, a każdy z osobna jesteśmy nawzajem dla siebie członkami. Mamy zaś według udzielonej nam łaski różne dary: bądź dar proroctwa do stosowania zgodnie z wiarą; bądź to urząd diakona dla wykonywania czynności diakońskich; bądź urząd nauczyciela dla wypełniania czynności nauczycielskich; bądź dar upominania dla karcenia. Kto zajmuje się rozdawaniem, niech to czyni ze szczodrobliwością; kto jest przełożonym, niech działa z gorliwością; kto pełni uczynki miłosierdzia, niech to czyni ochoczo. Miłość niech będzie bez obłudy. Miejcie wstręt do złego, podążajcie za dobrem. W miłości braterskiej nawzajem bądźcie życzliwi. 
    Nie ze mną te numery Bruner. 
    Jestem przekonana,  że jeżeli nie podejmiemy zdecydowanego działania w kierunku eliminacji duchownych niegodnych swojego powołania, to i w Polsce stanie się tak, jak w Irlandii.
    Któż mnie ustanowił sędzią nad duchownymi?
    Podziękowali 2Malgorzata Katia
    Wiecie co, można się tak przerzucać biblijnymi cytatami w nieskończoność. O obowiązku interwencji wobec grzesznika i o belce w oku. Każda opcja znajdzie coś dla siebie.
    Do mnie najbardziej trafia to, co napisała na początku Marcelina - jeśli mamy problem w rodzinie ,  najgorszym wyjściem jest zamiatanie go pod dywan. 
  • jukaa powiedział(a):
    Wiecie co, można się tak przerzucać biblijnymi cytatami w nieskończoność. O interwencji wobec grzesznika i o belce w oku. Każda opcja znajdzie coś dla siebie.
    Do mnie najbardziej trafia to, co napisała na początku Marcelina - jeśli mamy problem w rodzinie ,  najgorszym wyjściem jest zamiatanie go pod dywan. 
    Ale jak mam problem w rodzinie, to usiłuję rozwiązać go w rodzinie. Jeśli bliska mi osoba robi coś złego, zastanawiam się, jak skłonić ją/zmusić do zmiany postępowania i ochronić ofiary jej złych czynów, a nie rozgłaszam na rynku, by upokorzyć.
    Podziękowali 1Katia
  • Ci, co wyszli z problemem poza rodzinę twierdzą że wewnątrz już próbowali wszystkiego.  Skoro słyszę to od lat, jestem skłonna im wierzyć
  • jukaa powiedział(a):
    Wiecie co, można się tak przerzucać biblijnymi cytatami w nieskończoność. O obowiązku interwencji wobec grzesznika i o belce w oku. Każda opcja znajdzie coś dla siebie.

Tylko , że jak ktos  brudy wyciąga  przed publiczność  , to się  go raczej do specjalistów  odsyła  a nie na rynek miejski  pod sąd  gawiedzi. 

Mspanc 
    Podziękowali 1Berenika
  • Czyli jęzeli się czegoś nie załatwiło po swojej myśli wewnątrz rodziny, to można sprawę upublicznić i dać jako argument do ręki wrogów?
  • jukaa powiedział(a):
    Ci, co wyszli z problemem poza rodzinę twierdzą że wewnątrz już próbowali wszystkiego.  Skoro słyszę to od lat, jestem skłonna im wierzyć

Pytanie 
    Czy wyjscie  na zewnątrz  wyleczylo  i kogo??
    Bo istotne jest aby wyleczylo  wszystkich  , zwlaszcza  pojrzywdzonych .
    A tu trzeba aby winny uznał  swoją  winę.i skruchę, oraz zadoscuczynienie. 
    Jeśli  tego nie ma ( a często nie ma w całości  ) to pokrzywdzony ma dużo  trudniej .
    Owszem wyszedł  z problemem,  ale droga wtedy trudniejsza  do przebaczenia bo skruchy z drugiej strony  brak .
  • Wysłuchałam kazania bp Rysia, które zawiera ciekawe myśli na temat drzew oliwnych, które owoców nie wydają:

https://www.youtube.com/watch?v=ByX9-qqwxtg

Podziękowali 3Monika73 makodorzyk Klarcia
    Ciekawe czy w kurii gdańskiej niektórzy słuchają kazań bp. Rysia i odnoszą też do siebie te słowa  ;) ?

Podziękowali 1Klarcia
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Czyli jęzeli się czegoś nie załatwiło po swojej myśli wewnątrz rodziny, to można sprawę upublicznić i dać jako argument do ręki wrogów?
    https://www.gosc.pl/doc/1085364.Grzesznych-upominac
    Podziękowali 1Klarcia
  • To już umarł? Umknęło mojej uwadze ...
  • Przykre, w Kościele ręka rękę myje niestety.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Surowo? Zakaz komtaktów z mediami to nie ciężkie roboty.
  • @Berenika nie to nie tylko zakaz kontaktu z mediami i zakaz publikowania w mediach społecznościowych, to nakaz zredukowania duszpasterstwa do minimum albo i mniej, u wszystkich 3 ksieży którzy podpisali protest w sprawie pochówku Paetza.

Swoją drogą, że aż protest był potrzebny to świadczy jednoznacznie o mieliźnie moralnej i intelektualnej Gądeckiego, w dodatku Gądecki perfidnie łże w sprawie powodu zakazu. Dno kompletne.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Widzę, że masz dużo ciepłych słów pod adresem swojego biskupa.

A w kwestii zasadności lub niezasadności zakazu kontaktu z mediami - jedno podstawowe pytanie: a co Was to obchodzi? Ksiądz ślubował biskupowi posłuszeństwo, ma robić to, co biskup każe. To ich relacja i ich ustalenia.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.