Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Neony katedry budujom

«1

Komentarz

  • Piękne.
    Kard. Ratzinger rozpoznał, że Droga jest przyszłością Kościoła i sprowadził naokatechumenat do Niemiec.
  • Skąd wiesz, że neony? Ja myślałam, że katolicy.
  • So what?
    Tam tez graja na gitarze.
  • Berenika powiedział(a):
    Skąd wiesz, że neony? Ja myślałam, że katolicy.
    Widać po wystroju kościoła. Tam są ikony Kiko.
  • Oraz sadzawka chrzcielna, ołtarz i tron.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Nie przekonuje mnie taki wystrój, bardziej podobają mi się nasze, katolickie
  • Coralgol powiedział(a):
    Nie przekonuje mnie taki wystrój, bardziej podobają mi się nasze, katolickie
    To jest nasze - przede wszystkim jest chrześcijańskie.
    Katolicki tzn. powszechny, a Tobie podoba się wystrój nacjonalny.

    U "neonów" podoba mi się właśnie to, że w każdym kraju, na całym świecie, formacja wygląda tak samo; są takie same pieśni i taki sam wystrój kościoła.
  • A gdzie jest tabernakulum?
  • Nie ma, bo neony są zachłanne i całe Ciało Pańskie zjadajom.
    Podziękowali 2Klarcia Cart
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Nie ma, bo neony są zachłanne i całe Ciało Pańskie zjadajom.


     :D!!! 
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Nie ma, bo neony są zachłanne i całe Ciało Pańskie zjadajom.
    Ja poważnie pytam, w tym kościele nie ma tabernakulum?
  • Beta powiedział(a):
    Maciek_bs powiedział(a):
    Nie ma, bo neony są zachłanne i całe Ciało Pańskie zjadajom.
    Ja poważnie pytam, w tym kościele nie ma tabernakulum?
    Też jestem ciekawa. W seminarium dla "neonów" jest. Zawiera Ciało Pańskie i Słowo Boże. 


  • Najwidoczniej nie ma.

    I tu ciekawostka - tabernakulum w dzisiejszym rozumieniu pojawia się w Kościele dopiero w XVI wieku. Pierwsi chrześcijanie zabierali Chleb Eucharystyczny do domu, potem był On przechowywany w różnych miejscach w kościele. Dopiero reformy po Soborze Trydenckim umiejscowiły tabernakulum w centralnym miejscu ołtarza.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Ale to Adoracji też nie ma. A kościół jest po prostu zwykła salą. Co to za Dom Boży, w którym Go nie ma, a tylko się pojawia na chwilę? 
  • Beta powiedział(a):
    A gdzie jest tabernakulum?
    Może ukryte za którąś z ikon dla niepoznaki?
  • Cieszy mnie, że w Bahrajnie jest świątynia katolicka (choćby neońska), chociaż nie jeżdżę tam na wakacje.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Neońską katedrę konsekrował kard. Luis Antonio Tagle, prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. Co taki kardynał może wiedzieć o tym, jak ma wyglądać kościół?
  • @Maciek_bs A są jakieś regulacje ogolnokościelne dotyczące tego jak ma wygladać kościół? Tabernakulum to zbędny element? Zależny tylko od czyjegoś widzimisię? Nie ma sensu, by w kościołach przebywał na stałe Jezus?
  • Nie jest  konieczny, w wielu tradycyjnych kaplicach też nie ma tabernakulum z Najświętszym Sakramentem. 
    Podziękowali 1Klarcia
  • Tabernakulum chyba mają w ścianie bocznej w zakrystii - dla chorych. 
    U nas kard. Wyszyński zatrzymał proces rozdziału tabernakulum od ołtarza wydając zalecenia dla kościołów, by było w centralnej nawie. 
    Teraz często jest w bocznej nawie albo kaplicy dla adoracji. Odkąd kościoły mogą projektować niewierzący - a nawet nie katolicy, to różne dziwne rozwiązania powstają. 
  •  Wchodzisz do takiej kaplicy i co? Przeżegnać się, przyklęknąć? Po co tam w ogóle wstępować poza Mszą?
  • Bóg jest także realnie obecny w swoim Słowie. Chce nas Nim karmić każdego dnia. 
    Przykre, że tak dużo katolików o tym nie wie.
  • W katolicyzmie zgubiliśmy cześć i szacunek do Słowa Bożego.  Słowo kształtuje, uzdrawia i umacnia nas, nie mniej aniżeli Ciało Pańskie.
  • I we wspólnocie też jest obecny. Ale lepiej o tym nie rozmawiać, bo można oberwać anatemą Soboru Trydenckiego. Zadzwonią z kurii: "czytaliśmy wpis na orgu, jest pan wyklęty".
    Podziękowali 1Klarcia
  • Ale substancjalna obecność to coś innego.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    I we wspólnocie też jest obecny. Ale lepiej o tym nie rozmawiać, bo można oberwać anatemą Soboru Trydenckiego. Zadzwonią z kurii: "czytaliśmy wpis na orgu, jest pan wyklęty".
    Mają specjalną komórkę do śledzenia wpisów?  :D
    Podziękowali 1Klarcia
  • Klarcia powiedział(a):
    W katolicyzmie zgubiliśmy cześć i szacunek do Słowa Bożego.  Słowo kształtuje, uzdrawia i umacnia nas, nie mniej aniżeli Ciało Pańskie.
    Bez przesady z tym zagubieniem szacunku. Dość często Ewangeliarz jest noszony procesyjnie. 

    Czyżby papież Franciszek nie ustanowił w 2019 Niedzieli Słowa Bożego? 

    Zobacz obraz rdowy
  • edytowano grudzień 2021
    Beta powiedział(a):
    Ale to Adoracji też nie ma. A kościół jest po prostu zwykła salą. Co to za Dom Boży, w którym Go nie ma, a tylko się pojawia na chwilę? 
    To pokazuje, jak bardzo odeszliśmy od sedna.
    "Jaki to dom możecie Mi zabudować?"

    Jest adoracja w czasie każdej Eucharystii. Potem po przyjęciu Ciała i Krwi pańskiej to Ty stajesz się chodzącym tabernakulum. I masz nieść Chrystusa do tych, którzy już do kościoła nie przyjdą. Chrystus nie chce być zamknięty, chce się dawać innym.
     Tabernakulum to w ujęciu pierwszych chrześcijan modernizm, który oswoiliśmy ;)
    Podziękowali 1jan_u
  • Budowanie katedr jest naśladowaniem pierwszych chrześcijan? 
    Adoracja Ciała Chrystusowego jest niepotrzebna, tabernakulum, w którym Jezus jest fizycznie  obecny w kościele jest zbędne. Wszystko zbędne, wskazuje jak bardzo odeszliśmy od sedna? Hmm... Duch Święty prowadził Kościół przez wieki na manowce?
  • Czyli kiedyś prowadził a teraz przestał? 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.