Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Mysior goni, ks. Wachowiak ucieka



Niedługo te filmiki będą jak programy Moniki Olejnik. Prowadzący ma swoje zdanie i zmusza gościa, aby je potwierdził.

Komentarz

  • Obejrzałam i nie rozumiem @Maciek_bs Twojego komentarza. Według mnie nikt tu nie gonił ani nie uciekał, a zdanie mieli raczej podobne. W każdym razie prowadzący podczas wywiadu zadawał pytania, a nie wyrażał swoje opinie. Tak to odebrałam. 
  • Teza pana Mysiora brzmi: "przyjmowanie Komunii na rękę prowadzi do utraty wiary". Starał się w natrętny sposób doprowadzić do tego, aby ks. Wachowiak to potwierdził, a ten z początku w delikatny, a potem już całkiem zdecydowany sposób odmawiał. Mnie to razi, bo jednak kapłana powinno się traktować z większym szacunkiem. Niestety, odkąd pan Mysior stał się wiernym Bractwa, jego finezja intelektualna znacząco spadła.
  • Pomijam już to, że ta teza jest zwyczajnie bzdurna. Skoro w okresie pierwszych wieków chrześcijaństwa, w czasie największych prześladowań, nie dość, że przyjmowano Komunię na rękę, a nawet pozwalano świeckim nosić ją przy sobie i samodzielnie przyjmować w sytuacjach zagrożenia życia, to gdyby wtedy miało doprowadzić do utraty wiary, to dziś Kościoła by w ogóle nie było.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Pomijam już to, że ta teza jest zwyczajnie bzdurna. Skoro w okresie pierwszych wieków chrześcijaństwa, w czasie największych prześladowań, nie dość, że przyjmowano Komunię na rękę, a nawet pozwalano świeckim nosić ją przy sobie i samodzielnie przyjmować w sytuacjach zagrożenia życia, to gdyby wtedy miało doprowadzić do utraty wiary, to dziś Kościoła by w ogóle nie było.
    teza, że mamy takie same czasy, jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa,
    też wydaje się być naciągana
  • Miło, że polemizujesz sam ze sobą.
  • Mi się wydaje, że skoro Bóg przyszedł na ziemie, przyjmując postać człowieka, to zbliżył się do nas do tego stopnia, że nie przeszkadza mu, że Jego Ciało trzyma się na dłoni, gdzie usta nieraz grzeszą gorzej niż ręce. 
    Podziękowali 1In Spe
  • Oczywiście - i ks. Wachowiak słusznie o tym mówi - jest pytanie o zabezpieczenie przez profanacją. Na pewno łatwiej jest ukraść Hostię przyjętą na dłoń, niż odlepioną od języka. Z drugiej strony, księża mają obowiązek upewnienia się, że Komunia przyjęta na rękę została spożyta, a w przypadku Komunii do ust ograniczają się do udzielenia jej kolejnym osobom.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Miło, że polemizujesz sam ze sobą.
    negujesz całą tradycję KK 
  • Odkąd przypominanie historii Kościoła jest negowaniem tradycji Kościoła? Okres, o którym napisałem, również do tej tradycji należy. Tradycja to nie tylko ostatnie 500 lat.
  • ale przyjmowanie komunii na rękę zostało przez tradycję odrzucone,
    jako element większej całości, czyli budowania misterium mszy
  • Przez jakąś tradycję zostało odrzucone, a przez jakąś przywrócone. Od kilkudziesięciu lat Kościół taką praktykę akceptuje. I tu warto się zastanowić nad nieszczęsnym panem Misiorem, który publicznie daje do zrozumienia, że Kościół prowadzi wiernych do utraty wiary. To już trzeba mieć solidnie pomieszane w głowie.
  • * Mysiorem. Misior to nasz lokalny producent wędlin :)
  • edytowano luty 2022
    @Maciek_bs
    Po pierwsze tezę, jakoby Komunia na rękę obniżała naszą pobożność (edit: wiarę), postawił ksiądz (edit: sprawdziłam, między innymi w trzynastej minucie o tym mówi;12.50 dokładnie) Pan Mysior jedynie o to zapytał. Zainteresowało go, jak i mnie zresztą, dlaczego, a ksiądz nie odpowiedział na to pytanie i kluczył, więc prowadzący je powtórzył.
    Po drugie ksiądz sam zastrzegł, że brakuje mu dialogu i dyskusji i za zbyt odważne tezy w obronie tradycyjnych form kultu/pobożności grożą kary, w przeciwieństwie do głoszenia nowości społecznych.  Jak widzę, na naszym forum również pojawia się ta tendencja. Szkoda. Wobec tego jednak zastrzeżenia księdza, rozumiem, że nie odpowiedział wprost na pytanie pana Mysiora. I choć to rozumiem, to w rozmowie bardzo mi to przeszkadzało. Ksiądz strasznie kluczył. 
    Po trzecie ostania kwestia (segregacja) wobec powagi wcześniejszej rozmowy była od czapy, ale tu znowu nie widzę, by pan Mysior coś księdzu zasugerował. Prędzej, wiedząc, jaka będzie odpowiedź, zadał pytanie, dzięki czemu autorytetem kapłana ukonstytuował swoją opinię.
    Na koniec dodam, że nawet nie wiedziałam, żeby pan Mysior był w Bractwie,  nie słucham go regularnie oraz nie uważam, żeby Komunia na rękę była grzechem. Intuicja podpowiada mi jednak to, co mówił ksiądz, ze przez tę formę może osłabnąć wiara i pobożność, więc dlatego oczekiwałam dalszych wyjaśnień, których mimo zaangażowania prowadzącego nie otrzymałam.
  • Ja słyszę że to jednak wychodzi od pana Mysiora - w 23'15". Pyta się o on przypadek osoby pobożnej, która przyjmując Komunię na rękę traci wiarę. I potem do podjęcia tematu pandemii to pytanie jest ponawiane.

    Twój zarzut, że na forum promuje się nowinki obyczajowe, a tradycyjne wartości są tępione przy pomocy kar, wydaje mi się dość kosmiczny.
  • @Maciek_bs, na szczęście nowinek się nie pochwala, ale nie ma też miejsca na dyskusję. Kar na szczęście nie ma, ale wystarczy, że zaproponujesz przejście do protestantów i szach mat. Jak tu zabrać głos w bliskiej sercu sprawie? Ja wiem, nie ma tu teologów, ale ucinanie wszelkiej krytyki hasłem "jak się nie podoba, to do widzenia" nie pozwala na żadną dyskusję, a tym samym nie pozwala przeciwnikom poznać swoich argumentów i być może dać się przekonać. 
    Pan Mysior podchwycił to, co powiedział ksiądz, więc nie widzę tu zarzutu, że zmusza gościa do potwierdzenia swojej tezy. Raczej do rozwinięcia tematu. I tu masz rację. Mysior goni, a Wachowiak ucieka. Ksiądz nie odpowiada na pytania, strasznie kluczy, choć mówi ciekawie, nie powiem, że nie. 
  • Czy możesz podać czas kadru, kiedy ks. Wachowiak mówi, że przyjmowanie Komunii na rękę prowadzi do utraty wiary? Moim zdaniem czegoś takiego nie ma, przeciwnie, ksiądz wyraźnie mówi, że takiej opinii nie podziela.

    Co do odsyłania do protestantów, to proponuję to osobom, które źle się czują w Kościele katolickim. Wydaje mi się to uczciwe. Jeżeli nie odpowiada mi jakieś towarzystwo, to je zmieniam.
    Podziękowali 1Klarcia
  • Maciek_bs powiedział(a):


    Niedługo te filmiki będą jak programy Moniki Olejnik. Prowadzący ma swoje zdanie i zmusza gościa, aby je potwierdził.
    Ks. Wachowiak jest wspaniałym kapłanem. Ma tylko jeden feler - należy do kasty "wolnościowców" antycowidowych.
    Gdy mu poradziłam na TT, aby raczej zajął sią tym, na czym się doskonale zna, to mnie zbanował.
  • @Maciek_bs, podałam. i szczerze mówiąc, to niesamowite, jak tę samą rozmowę można odczytać w różny sposób. Ja naprawdę nie widzę tam tego, o czym piszesz. 
  • edytowano luty 2022
    Gosia5 powiedział(a):
    @Maciek_bs, podałam. i szczerze mówiąc, to niesamowite, jak tę samą rozmowę można odczytać w różny sposób. Ja naprawdę nie widzę tam tego, o czym piszesz. 
    hm, zacząłem oglądać,
    i na początku p, Mysior odczytuje bieżące wpisy ks. Wachowiaka na Twitterze, dotyczące przyjmowania Komunii,
    i te wpisy są w swej wymowie przeciwne przyjmowaniu Komunii na rękę, o co więc chodzi z tym przymuszaniem?

    Na początku świetny passus o granicach dyskusji w KK i ich zmianie wraz z nowym pontyfikatem,
    który, być może, wyjaśnia niechęć ks. Wachowiaka do jasnych deklaracji.
    Podziękowali 2Gosia5 Agmar
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.