Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kuchnia polska, kuchnia ukraińska

Mamy w naszej mieszanej rodzinie okazję do ciekawych peregrynacji kulinarnych. Jak się je w Polsce, a jak na Rusi? Gotujemy razem, czasem wspólnie, a czasem oddzielnie. Co mi się rzuca w oczy, to wpływy śródziemnomorskie w naszym stylu żywienia, kuchnia ukraińska jest bardziej mączno-smażona. Dużo w niej różnych placuszków, bułeczek nadziewanych, a za to nie uświadczysz surowej zieleniny - co najwyżej kiszonki. Dziś wyszła ciekawa kombinacja. Wspólna kasza, Polacy do niej nakładają gulasz z duszonymi warzywami, a Ukraińcy mają na oddzielnej patelni wątróbkę z cebulką zabielaną śmietaną. Dorośli dyplomatycznie nałożyli sobie po trochu jednego i drugiego, ale już dzieci jedzą tylko swoje dania.
Podziękowali 2babka4 In Spe

Komentarz

  • My zrezygnowaliśmy ze wspólnego żywienia. Nie daliśmy rady codziennie zupy "hryczanej", glutenu, skrobi i tłuszczu. Produkty są wspólne, każdy gotuje i je po swojemu.
  • Oni naprawdę jedzą ziemniaki na śniadanie? Tak mi kiedyś mówiła dziewczyna z Ukrainy, która poznałam jako nastolatka.

    Z perspektywy roku mieszkania w kraju o zupełnie innych tradycjach kulinarnych niż polskie - współczuję im też tego... 
  • Z ciekawości, aż sprawdziłam co to gryczanka- zupa gryczana. Jak żyję, nie słyszałam.
  • malagala powiedział(a):
    Oni naprawdę jedzą ziemniaki na śniadanie? Tak mi kiedyś mówiła dziewczyna z Ukrainy, która poznałam jako nastolatka.

    Z perspektywy roku mieszkania w kraju o zupełnie innych tradycjach kulinarnych niż polskie - współczuję im też tego... 
    Tak, potrafią zaserwować ziemniaki i kotlet na śniadanie. Tez mnie to bardzo zaskoczyło. 
    Ale generalnie to dużo smacznych rzeczy. Pyszne lody tez tam jadłam, dużo pierogów, knedli i różnych kluskowatych:))
  • Ja kiedyś nie mogłam pojąć, jak można jeść pieroga (na wschodzie pieróg to takie ciasto drożdżowe z różnymi nadzieniami, coś jak nasz kulebiak?) z ziemniakami. Dla mnie to dwa razy to samo. Jak by na obiad zjeść ryż i ziemniaki.
  • Gdzieś na wschodzie Polski sprzedają na dworcu bułki z kasza gryczana :) „dobre i pożywne jak wódka”
  • Myśle, ze kiedyś i w Polsce tak jedzono… kotlet to był chyba od święta.
  • Aniuszka powiedział(a):
    Ja kiedyś nie mogłam pojąć, jak można jeść pieroga (na wschodzie pieróg to takie ciasto drożdżowe z różnymi nadzieniami, coś jak nasz kulebiak?) z ziemniakami. Dla mnie to dwa razy to samo. Jak by na obiad zjeść ryż i ziemniaki.
    Niektórzy jedzą gołąbki + ziemniaki.
    Albo kaszankę + ziemniaki.

    Mnie ziemniaki na śniadanie nie dziwią. Jak zostaną z dnia poprzedniego, to jemy.
  • A co jest dziwnego w golabkach z ziemniakami? 
    Podziękowali 3Pioszo54 Berenika Joannna
  • Pewnie zależy, z czym gołąbki, ale jak z mięsem i ryżem, to są dwa "wypełnienia". Ryż i  ziemniaki. 
    U nas na raz kasza i ziemniaki, to tylko w krupniku. 
    Podziękowali 1Aga85
  • Przy czym, mnie to nie dziwi. Ludzie różne rzeczy jedzą. Jak komuś pasuje bulka z ziemniakami, to sobie i frytki do środka hamburgera może włożyć.
    Widziałam. <span>:smiley:</span>
  • Hiszpanie wszystko jedzą z chlebem a to przecież kuchnia śródziemnomorska :)
    Ryż z jajkiem sadzonym zagryzany chlebem. Tortilla de patatas z chlebem. Makaron z tunczykiem- też  B)
    Oczywiście, do tego masa sałatek, warzyw duszonych, gotowanych, pieczonych lub surowych. 
    Powiadają oni z resztą, że coś jest "długie, jak dzień bez chleba" co chyba najlepiej obrazuje ich miłość do pieczywa ;)
    Mój mąż świetnie pod tym względem rozumiał się z Ukrainkami, które do nas przyjeżdżały- chleb na stole być musiał. A półtoraroczny Oleg faktycznie jadał ziemniaki 5 razy dziennie. 
    Podziękowali 3Skatarzyna Aga85 Leli
  • Mój półtoraroczny Adaś tez mógłby jeść ziemniaczki na okrągło:))
  • Mnie tam ziemniaki bardzo dobrze pasują do gołąbka. Jeden z moich ulubionych obiadków  :)
    Podziękowali 2PonuraKura Sunday
  • Na Krymie byli zdziwieni ze nie chce chleba do frytek :D 
  • edytowano maj 2022
    hipolit powiedział(a):
    Na Krymie byli zdziwieni ze nie chce chleba do frytek :D 
    Syn był na wymianie w szkole w Anglii. Jedną z dosyć popularnych przekąsek była kanapka z tostowego pieczywa, posmarowaną masłem i z nałożonymi na to frytkami :) być może to lokalny folklor był w tym jednym regionie Anglii.

    Edycja: literówka
    Podziękowali 1hipolit
  • malagala powiedział(a):
    Gdzieś na wschodzie Polski sprzedają na dworcu bułki z kasza gryczana :) „dobre i pożywne jak wódka”
    O u nas byłaś? Są bułki z kasza gryczana,  bułki z soczewicą, cebularze, paczki z kapustą i pieróg gryczany też do kupienia na dworcu  :) 
    Podziękowali 1paulaarose
  • @Agmar czytałam „Droga 816” Michała Książka
    bardzo fajny reportaż o jego pieszej wędrówce wzdłuż wschodńiej Polski, tytułowym szlakiem. Ale mieścinek i wioseczek już nie pamietam, pochodzę z przeciwległej strony Polski
    bułki z kasza gryczana zapamiętałam przez poetyckie porównanie do wódki 
    Podziękowali 1saga
  • @malagala to krótki szlak, u nasta droga nie przebiega, my niżej jesteśmy :) ale na wolnej chwili może przeczytam :) 
  • Do tej kaszy dodaje się jeszcze twaróg i inne rzeczy. Nie samą kaszą człowiek żyje. ;)
  • Pirog bilgorajski to jedno ze smaczniejszych dań
    Podziękowali 3Biznes Info Ewasz Agmar
  • Dla frakcji jaglankowej jest pieróg jaglany w okolicy Janowa Lub spotykany 
  • OlaW powiedział(a):
    hipolit powiedział(a):
    Na Krymie byli zdziwieni ze nie chce chleba do frytek :D 
    Syn był na wymianie w szkole w Anglii. Jedną z dosyć popularnych przekąsek była kanapka z tostowego pieczywa, posmarowaną masłem i z nałożonymi na to frytkami :) być może to lokalny folklor był w tym jednym regionie Anglii.

    Edycja: literówka
    Tego nie spotkałam, za to do kanapki wkładane czipsy (takie z torebki ) to już tak.
  • blaekie powiedział(a):
    Pirog bilgorajski to jedno ze smaczniejszych dań
    zrobiłem i nie potwierdzam
  • @Pioszo54, bo to pewnie kwestia smaku  :) 
    Podziękowali 1Pioszo54
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.