Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Dlaczego Polacy nie chcą mieć dzieci?

«13456737

Komentarz

  • Och, myślałem, że zacytujesz Olgę Semeniuk.
  • Wygląda na to, że Semeniuk widziała te badania.

    - Musielibyśmy rozmawiać o trendach i modzie, która jest siłą napędową niżu demograficznego, to wszystko jest siła wypadkowa związana z tendencjami po lewej stronie sceny politycznej, ale dzisiaj coraz częściej widzę to po stronie Platformy, taki ten trend do zwiększania konsumpcjonizmu, zwiększania indywidualności społecznej, wygody ponad stan, bo to niestety są cechy charakterystyczne po stronie Platformy Obywatelskiej i Lewicy - powiedziała Olga Semeniuk-Patkowska.
  • @M_Monia a ja zaczynam obserwować trend że Ci co faktycznie chcą mieć wiecej niz 1 dziecko mają ich więcej, kolejni nasi znajomi 4te w drodze, 3 już nie jest takim szkokiem, staje się norma, ale wiadomo są tacy co mają jedno albo wcale. 
  • DaddyPig powiedział(a):
    Wygląda na to, że Semeniuk widziała te badania.

    - Musielibyśmy rozmawiać o trendach i modzie, która jest siłą napędową niżu demograficznego, to wszystko jest siła wypadkowa związana z tendencjami po lewej stronie sceny politycznej, ale dzisiaj coraz częściej widzę to po stronie Platformy, taki ten trend do zwiększania konsumpcjonizmu, zwiększania indywidualności społecznej, wygody ponad stan, bo to niestety są cechy charakterystyczne po stronie Platformy Obywatelskiej i Lewicy - powiedziała Olga Semeniuk-Patkowska.
    A dlaczego ona nie ma dzieci? I dlaczego tak późno wyszła za mąż? Przecież 35 lat to już nie najlepszy wiek na pierwszą ciążę?

    Oczywiście, powyższe pytania są tendencyjne. Podobne do tych, które często w zawoalowany sposób padają tutaj. 
    Podziękowali 2hipolit Wilfrid
  • Co jest dziwnego w tym, ze ludzie boja się niepełnosprawnego dziecka? 
  • paulaarose powiedział(a):
    Co jest dziwnego w tym, ze ludzie boja się niepełnosprawnego dziecka? 
    Chyba chodzi o to, że tych osób jest zaledwie 3,5%.
  • @M_Monia Ja bym chciała miec dzieci, ale jak sobie pomyśle, ze mogą miec raka czy zespół downa, porażenie mózgowe to ciężko z tym i jest jakaś myśl o rezygnacji z marzeń…
  • Mogą. Większe prawdopodobieństwo że nie.
  • Polska nie jest krajem dobrym do wychowywania dzieci,zakładania rodziny,pracy i życia tu.
    PiS zapewnił wszystko,co najgorsze.
    Bo to, że daje ochłapy to jeszcze niewiele.
    Zarżnął przedsiębiorcow, zarżnął służbę zdrowia i edukację. Rozkradli,co się da. Żadna z afer nie została wyjaśniona a suwwren dalej wierzy,że to niemal zbawcy narodu.
    Brak stabilności, wolna amerykanka w kwestii ustawodawczej.
    Brak jednolitych przepisów, ciągle jakieś buble prawne.
    Jak tu zakładać rodzinę i pracować dla jej dobra,jak budować dobrobyt rodziny?


  • kociara powiedział(a):
    Polska nie jest krajem dobrym do wychowywania dzieci,zakładania rodziny,pracy i życia tu.
    Warto to lekarzowi powiedzieć, może coś poradzi ;)


    kociara powiedział(a):
    PiS zapewnił wszystko,co najgorsze.
    ...
    Zarżnął przedsiębiorcow, zarżnął służbę zdrowia i edukację. Rozkradli,co się da.

    Nie tylko PiS. Od ustawy Wilczka, każda kolejna ekipa dożyna przedsiębiorców i rozkrada co się da. A edukacja rozwalana jest od 1948 roku. PiS tylko dobija ostatnie gwoździe do tej trumny.


    kociara powiedział(a):
    wolna amerykanka w kwestii ustawodawczej.
    Brak jednolitych przepisów, ciągle jakieś buble prawne.
    Tak to jest kiedy idealiści bez kompetencji lub skorumpowani politycy zaczynają rządzić. Zabory, wojny, okupacje, skutecznie ograniczały liczbę i jakoś naszych elit. Kto ma nami dobrze rządzić? Dziesiątki lat muszą jeszcze upłynąć zanim uzupełnimy braki prawdziwych elit. A bez prawa grożącego surowymi karami dla złych urzędników, nie mamy co marzyć o jakiejkolwiek poprawie. Kasta "nietykalnych" robi co chce bez względu która opcja polityczna rządzi.





    Podziękowali 1Skatarzyna
  • kociara powiedział(a):
    Polska nie jest krajem dobrym do wychowywania dzieci,zakładania rodziny,pracy i życia tu.
    PiS zapewnił wszystko,co najgorsze.
    Bo to, że daje ochłapy to jeszcze niewiele.
    Zarżnął przedsiębiorcow, zarżnął służbę zdrowia i edukację. Rozkradli,co się da. Żadna z afer nie została wyjaśniona a suwwren dalej wierzy,że to niemal zbawcy narodu.
    Brak stabilności, wolna amerykanka w kwestii ustawodawczej.
    Brak jednolitych przepisów, ciągle jakieś buble prawne.
    Jak tu zakładać rodzinę i pracować dla jej dobra,jak budować dobrobyt rodziny?


    Ale przecież zacytowane badania właśnie temu przeczą. Czynniki ekonomiczne i gospodarcze są wręcz marginalne w porównaniu z kwestiami związanymi z ,,dobrym samopoczuciem”. Główną przyczyną niskiej dzietności jest konformizm, konsumpcjonizm i hedonizm a nie PiS. 
  • A gdzie masz te informację nt konformizmu, konsumpcjonizmu czy hedonizmu?
  • @kociara Nie ma pewnie. 
  • kociara powiedział(a):
    A gdzie masz te informację nt konformizmu, konsumpcjonizmu czy hedonizmu?
    Punkty:  ,,nie czuję potrzeby”, ,,chcę być niezależny”, ,,chcę skupić się na sobie”. Już bardziej bezpośrednio się nie da. Mieli umieścić w kwestionariuszy wariant ,,bo jestem egoistą”?
    Podziękowali 4Pioszo54 Ka.tka. Avq Turturek
  • Daleko idącą interpretacja 
  • kociara powiedział(a):
    Daleko idącą interpretacja 
    spada Ci poziom
  • Pioszo54 powiedział(a):
    kociara powiedział(a):
    Daleko idącą interpretacja 
    spada Ci poziom
    Za to Twoje prostactwo dalej na wysokim poziomie 
    Podziękowali 1Pioszo54
  • Modnightwalker powiedział(a):
    kociara powiedział(a):
    A gdzie masz te informację nt konformizmu, konsumpcjonizmu czy hedonizmu?
    Punkty:  ,,nie czuję potrzeby”, ,,chcę być niezależny”, ,,chcę skupić się na sobie”. Już bardziej bezpośrednio się nie da. Mieli umieścić w kwestionariuszy wariant ,,bo jestem egoistą”?

    Ale czemu nie czucie potrzeby posiadania dziecka z automatu ma być egoistyczne?
  • Generalnie ludziom teraz niewiele się chce.
    Pracować też im się nie chce ..
    Jak już komuś coś więcej się chce niż przeciętnemu, statystycznemu to podnosi sobie szanse na lepszy standard zycia ale gwarancji też nie ma.
    Pozostanie na minimum też gwarantuje przetrwanie. 
    Podziękowali 1Berenika
  • @asiao Wielu ludzi w tych czasach cierpi na depresje, nie może znaleźć pracy, studiuje dziennie na kierunkach, które utrudniają prace na pełen etat. Patrzmy na siebie a nie na innych.
    Podziękowali 1Megan
  • Ja pasuję do tej tabelki. 
    Zupełnie "nie czuję potrzeby posiadania dziecka". 

  • paulaarose powiedział(a):
    @asiao Wielu ludzi w tych czasach cierpi na depresje, nie może znaleźć pracy, studiuje dziennie na kierunkach, które utrudniają prace na pełen etat. Patrzmy na siebie a nie na innych.
    @paulaarose nie ma obowiązku studiów dziennych, można zaocznie. Bezrobocie niskie. Nie rozumiem Twojego wpisu
  • Patrząc na młodych ludzi widzę dokładnie to co mówią wyniki badań. Młodzi nie chcą się ograniczać, chcą mieć swobodę i niestety bardziej przodują w tym kobiety.  
  • Może ich matki były urobione, niezadowolone z życia i one chcą żyć inaczej 
    Podziękowali 3Skatarzyna hipolit Agmar
  • Zdecydowanie były w tym kraju warunki gorsze niż są, a ludzie mieli dzieci.

    Moi rodzice pobrali się w latach pięćdziesiątych, mieli siedmioro dzieci. Czwórka z nich wychowała się w domu, gdzie wodę trzeba było przynosić ze studni. Służba zdrowia pół wieku temu nie stała lepiej. I mama nigdy żadnego wsparcia od państwa.

    A rynek pracy w okresie transformacji ustrojowej pamiętacie? Wino Arizona?

    Twoje zarzuty w tym miejscu @kociara są zupełnie niesprawiedliwe.

    Naprawdę łatwiej teraz wychowywać dzieci.


    Czynniki ekonomiczne dotyczą małego procenta i tu akurat najłatwiej pomóc człowiekowi.
    Podziękowali 2Pioszo54 Avq
  • edytowano lipiec 2023
    @Pioszo54 ;

    Like it.
  • @Berenika może łatwiej mieć, ale wychowywać chyba trudniej, wymagania społeczne są wyśrubowane w porównaniu z mitycznym kiedyś 
    Podziękowali 3Berenika asiao Kaika
  • Fakt, jak nie zapewnisz dzieciom baletu, angielskiego i Chorwacji, jesteś patolą.
    Podziękowali 1malagala
  • @Megan Chodzi mi o to, ze łatwo jest oceniać ze ludziom się dzisiaj nic nie chce. Praca jest ale często za minimalna i nierzadko z łamaniem cudzej godności. Studia dzienne to czasem kierunki medyczne, a ciężko studiować kierunek lekarski zaocznie. 

    To nie jest tak, ze wszystkim się nic nie chce, ze są leniwi nie to co kiedyś. Lepiej się zająć sobą niż lenistwem innych.
    Podziękowali 1Megan
  • Berenika powiedział(a):
    Fakt, jak nie zapewnisz dzieciom baletu, angielskiego i Chorwacji, jesteś patolą.
    A kto tak myśli? Angielski to dobra sprawa, ja miałam i ułatwiło mi to naukę w LO. Obowiazek to jednak nie jest. Zamiast do Chorwacji można jechac na Hel, kto zabroni? I tu morze i tu morze. A balet to harówa. Naprawdę raczej nikt pod takim katem nie ocenia ludzi, przynajmniej ja nie znam takich osób.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.