Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Co się stało z bajglami?

Rodzina była w Krakowie i została pouczona przez ulicznego sprzedawcę, że bajgle to są we Wrocławiu, a w Krakowie sprzedają "obwarzanki".

Dla mnie to jakaś lipa, bo obwarzanki są małe, twarde i nawleczone na sznurek.
Podziękowali 1Pioszo54

Komentarz

  • Może i lipa, ale w Krakowie zawsze były tradycyjne obwarzanki
  • Ale ja pamiętam, że były bajgle. To słowo z języka jidisz, tak samo bajgle są w Nowym Jorku.
  • Może jesteś starszy, za mojego życia zawsze były krakowskie obwarzanki. Bajgle wszędzie indziej.
  • Indziej to znaczy gdzie? Przecież to jest produkt regionalny Krakowa.
  • w Warszawie, ok 1960-tego, były obwarzanki, małe, twarde, na sznurku
  • Też takie jadłem. Teraz się pojawiły w torebkach, ukraińskie.

  • Obwarzanki, najczęściej na 1 listopada i na odpustach się pojawiały.

  • Obwarzanki na sznurku zawsze kupowaliśmy na odpuście (Mazowsze). Smakowały wyjątkowo. 
    Moi znajomi (Krakusy) produkujà bajgle na Wawe (ale i na cały kraj) w Markach. Mówią, ze Wawa bajglem słynie ;) 


  • Bajgiel został wymyślony w Europie Środkowej w Polsce, prawdopodobnie w Krakowie, jak wskazuje dokument z 1610 r. wzmiankujący bajgle jako prezenty dawane kobietom po urodzeniu dziecka.

  • DaddyPig powiedział(a):
    prawdopodobnie w Krakowie,

    A konkretniej na Kazimierzu ;)
  • Te co ja jadłem, były dość chrupiące, ale miękkie. Chyba w moich okolicach coś innego nazywamy obwarzankami
  • U nas pod kościołem (okolice Grójca) wcale nie jest potrzebne święto, żeby sobie kupić naszyjniki z obwarzanków. Natomiast te z Krakowa też zawsze były obwarzankami - z solą lub sezamem albo z makiem. Bajgle są inne - nie są takie skręcone, tylko jak duża bułka z dziurka na środku. A nazwa to od tego, ze były obwarzone, czyli - obgotowane przed pieczeniem?
    Podziękowali 1Pioszo54
  • No więc zaczyna mi świtać, że bajgle są te żydowskie, a obwarzanki polskie. I że bajgle to bardziej takie miękkie, słodkie bułki z dziurą w środku. A te skręcane, przypieczone, podawane raczej wytrawnie, to jednak obwarzanki. Co prawda inne, niż zwykle bym kojarzył, ale jednak.

    Czemu więc kojarzę bajgle z Krakowem? Ewidentnie tam się tego słowa nauczyłem. Coś mi się zdaje, że to był wybieg handlowy, aby sprzedawać obwarzanki jako bajgle. W końcu wielu turystów szuka tam żydowskich klimatów. Rozumiem, że obecnie zostało to bardziej uporządkowane i stąd zdziwienie, które wyraziłem na początku wątku.
  • Jest duża stosunkowo firma rodzinna robiącą obwarzanki (te małe i większe na sznurku) w Odrzywole (za Grójcem na Końskie). Dlatego w tej okolicy są łatwo dostępne.
  • DaddyPig powiedział(a):
    No więc zaczyna mi świtać, że bajgle są te żydowskie, a obwarzanki polskie. I że bajgle to bardziej takie miękkie, słodkie bułki z dziurą w środku. A te skręcane, przypieczone, podawane raczej wytrawnie, to jednak obwarzanki. Co prawda inne, niż zwykle bym kojarzył, ale jednak.

    Czemu więc kojarzę bajgle z Krakowem? Ewidentnie tam się tego słowa nauczyłem. Coś mi się zdaje, że to był wybieg handlowy, aby sprzedawać obwarzanki jako bajgle. W końcu wielu turystów szuka tam żydowskich klimatów. Rozumiem, że obecnie zostało to bardziej uporządkowane i stąd zdziwienie, które wyraziłem na początku wątku.
    Wg mnie jest tak:
    Bajgle są robione z ciasta drożdzowego parzonego i wypiekane. Bułka z dziurą w środku. Faktycznie, bardziej gumiaste, ale większość wcale nie jest słodka. Do usa przywieźli je Żydzi i są np: plain (bez niczego), everything bagel ( z solą, makiem, cebulką), blueberry (o smaku borowek amerykańskich), cinammon raisin, cranberry coś tam, i pewnie parę innych .Szacuję, że 80% nie jest w wersji słodkiej.

    A jak się to ma do obwarzanków? Podejrzewam że te krakowskie kółeczka były pierwowzorem bajgli, zanim je amerykanie podrasowali dla masowego rynku. Co do wersji warszawskiej i krakowskiej, to chyba po prostu zabrakło słów do nazywania.  :D
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.