Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

113 milionów ludzi dołączy do globalnej klasy średniej w 2024 roku

2»

Komentarz

 • edytowano listopad 2023
  Jesteśmy świadkami upadku Europy i zagłady naszej cywilizacji. Czy Polska ma szansę przetrwać? spotted Zambrów | forum zambrow.org

   Europie rodzi się coraz mniej dzieci, powszechnie panuje hedonizm, zanikają cnoty obywatelskie, takie jak dbałość o wspólne dobro, odwaga, zdolność do poświęceń. 

  proces islamizacji Europy Zachodniej przestanie w pewnym momencie przebiegać w sposób łagodny i ulegnie gwałtownemu, katastroficznemu przyspieszeniu

  To że idzie w stronę upadku cywilizacji Europejskiej to już wyraźnie widać. I oczywiście, że główną przyczyna upadku tej cywilizacji będzie to, że Europejczycy są zbyt wygodni żeby mieć dzieci.

  Ale może Klarcia będzie zadowolonabo wejdzie Islam do Europy.  • edytowano listopad 2023

  Coralgol napisała: "Gdyby w artykule pojawiły się statystyki obrazujące znacznie wyższą dzietność chrześcijan niż pogan w Rzymie, to można by się pochylić nad nimi z ciekawością, tyle że ciężko coś takiego zakładać."

  Coralgol Ale tak było, że mieli o wiele niższą dzietność. Można przeczytać w różnych źródłach.

  Współcześnie żeby była zastępowalność pokoleń małżeństwo powinno mieć powyżej 2 dzieci (2,1) (cześć umrze a cześć będzie ciężko niepełnosprawna, cześć zginie w wypadku). A w tamtych czasach połowa dzieci mogła umierać a może nawet więcej nie dożywała wieku dorosłego. Więc minimum 4+. A Rzymianie nie mieli rodzin wielodzietnych w przeciwieństwie do innych w tamtym okresie. Można sobie więc wyobrazić jak drastycznie spadła u nich dzietność.


  Badano te zioła współcześnie które stosowali w celach antykoncepcyjnych na zwierzętach. I to na prawdę działało. (dałam link na początku watka) Działały one na progesteron I ciąża się nie rozwijała. Czyli działało

  A to też że stron lewicowych. Może takie strony bardziej do Ciebie przemówią:
   "Choć kara wygnania (wcześniej czytamy:za aborcję w przypadku gdy była mężatką, nie zameznym nie groziła) brzmi jak przepis na traumę, której chciałoby się raczej uniknąć, rodziny w starożytności nie były bynajmniej wielodzietne. Rządzący niepokoili się niską dzietnością wyższych warstw społecznych, a cesarz Oktawian August w 18 r. p.n.e. i 9 r. n.e. wprowadził specjalne ustawy zakazujące cudzołóstwa oraz "popierające narodziny". Kobiety, które nie chciały ani rodzić, ani zostać wygnane, decydowały się więc często na antykoncepcję ziołowo-roślinną, która ze względu na poziom ówczesnej wiedzy zielarskiej okazywała się wysoce skuteczna."


  " Jeśli antykoncepcja zawiodła, kobiety zgłaszały się o pomoc do osób z zewnątrz.... "
   Dostawały specjalne czopki dopochwowo. Jeśli to nie pomogło to aborcja mechaniczna. Czyli kontrolę urodzen mieli opanowana do perfekcji. Na wzór współczesnej.

  (Podobnie jak dziś rodziny wielodzietne byly coraz większą rzadkością. 
  Podobnie jak dziś pojawiły się "wędrówki ludów" bo przyciągali bogactwem.
  Podobnie jak dziś Rzymianie zajęli się rozdawnictwem. 
  Podobnie jak dziś ludzie się rozleniwili, bo przestało opłacać się pracować.

  I nawet pokusiła bym się o stwierdzenie że zajęli się płytkim, hedonistycznymi rozrywkami, na które wydawali dużo pieniędzy też w pewnym sensie podobnie jak dziś  

  https://www.ofeminin.pl/swiat-kobiet/prawa-kobiet/meska-sprawa-czyli-aborcja-w-starozytnej-grecji-i-rzymie/x2mje40


 • edytowano listopad 2023
 • Oktawian August próbował zmusić ustawami do zakładania rodzin najlepiej wielodzietnych. Senat uchwalił niekorzystne prawa spadkowe i podatkowe dla bezzennych i bezdzietnych. A mimo to jego wysiłki okazały się marne.

  Ludzie powoli zajeli się własną strefa komfortu czyli (jeść, pić, spać, rozrywać się) zamiast praca i rozwojem, który jest trudem. 
  No i Rzym w w końcu rozwaliły ludy pierwotne. 

  Jakie to podobne.

  A byli wielcy. Jeszcze niedawno nawet korzystaliśmy z ich dróg. 
 • edytowano grudzień 2023
  A Oktawian August sam miał tylko 1 dziecko. Ale za to chyba 3 żony.
  Czyli to co nakazywal, wierność i rodzina najlepiej wielodzietna sam nie spelnial. Jak ludzie mogą spełniać mając taka władze. Z żoną rozwiódł się jak urodziła się Julia jego jedyne dziecko.


  Oni tam mieli kryzys rodziny.

   Dodatkowo rozdawnictwo stało się narzędziem do zdobywania popularności.
  Obywatele przestali się wysilać. Pojawiła się straszna inflacja Denara. Najpierw miał on 95%srebra, później już tylko 5%.
  Oczywiście było to rozłożone w czasie. Mówi się, że Europa podąża ta samą ścieżka i tak samo jak Rzym rozwala ja ludy pierwotne. 
 • Czyli takie jest prawo natury..ze przetrwają najsilniejsi 
 • Ludziom się wydaje że dopiero człowiek współczesny zaczął podważać rodzinę. A choćby w starożytnym. Rzymie od pewnego momentu zaczęto podobnie myśleć.Oddzielono seks od prokreacji. Z tego co czytałam pojawili się też poeci opisujący styl życia kobiet które nie chciały mieć żadnych dzieci. W Rzymie dzieci nie mogły mieć kurtuzany ale inne kobiety też zaczęły nie chcieć z pewnych względów. Wtedy też poród był bardziej niebezpieczny. Zmieniła się przecietna też liczba dzieci w rodzinie do 2 góra 3. Wielodzietne rodziny stanowiły margines. Rodziny były też coraz słabsze. Więcej rozstań wśród małżeństw. Niektórzy mieli kolejno kilka żon, kilka mezow i pierwsze dziecko z x a drugie z y. Oczywiście rozstając się z poprzednimi. Było też to podyktowane np względami materialnym czy politycznym gdy pojawiła się lepsza partia. Stąd też mniej dzieci żeby można było zrobić taki ruch nie będąc obciążonym licznymi potomstwrm. 


  Gdy zaczyna się podważać rodzinę to cywilizacja chyli się ku upadkówi. Tak było kiedyś. Tak jest teraz. 
 • edytowano grudzień 2023
  A wracając do współczesności dla mnie oczywiście to jest logiczne, że w pewnym momencie ludzie chcą żyć lepiej, kobiety chcą się kształcić i miec mniej dzieci i później (bo tak też łatwiej się kształcić) a to moze zapewnić im lepszy start.
  Szkoda tylko że później zachodzą kolejne zmiany w tym względzie siłą rozpędu niekorzystne już dla trwania silnej rodziny i silnej cywilizacji.

  https://histmag.org/Wojciech-Roszkowski-Roztrzaskane-lustro.-Upadek-cywilizacji-zachodniej-recenzja-i-ocena-19493
 • edytowano grudzień 2023
  Jest taki artykuł w pdf. Dążenia emancypacyjne kobiet rzymskich...

  Polecam do przeczytania, bo też sporo mówi o przemianach społecznych w tamtym okresie. 
  Jest tam mowa o liberalizmie społeczno-obyczajowym, który stopniowo doprowadził do upadku tradycyjnej rodziny rzymskiej. Trochę można to porównać do współczesnej emancypacji kobiet. Też pewne nie same kobiety a przemiany społeczne to wymuśliły. Tak samo w tamtych czasach jak i w tych. 
  Tak czy inaczej stało sie tak samo, że tradycyjna rodzina rzymska upadła i kobiety bynajmniej nie miały ochoty do niej wracać w takim kształcie jak wcześniej. Te z biednych warstw potrafiły i musiały na siebie zarobić. Siłą rzeczy z czasem rodzenie dzieci i rodzina przestali byc priorytetem i mężczyźni powoli tracili władzę nad kobietami za równo w biednych jak bogatych warstwach. 

  Coralgol im wiecej czytam na temat starożytnego Rzymu tym bardziej upewniam się w swoim początkowym przekonaniu, który wyśmiałas. I myślę że upadek starożytnego Rzymu jest podobny do upadku Europy i niska dzietność była poważnym czynnikiem tego upadku. 

  Doszło do tego, że bardzo osłabiła się armia. W armi w końcu byli tylko najemcy - barbaryzacja armii. A barbarzyncy którzy osiedlili się przy granicy to z jednej strony były to naciski a z drugiej cesaz im pozwolił, bo myślał że będzie miał nowych podatników i się przeliczył. 

 • Zniszczenie poteznego  Rzymu trwało tyło 1 wiek.
  W Rzymie zaczęło brakować siły roboczej, dlatego barbarzyńcy początkowo byli mile widziani. Mogli się osiedlac. Rozpoczęła się wędrówka ludów. Goci okazało się że są zbyt liczni dla imperium. Chcieli eksterminowac Gotów i rozpoczęła się wojna. 

  Jakie to wszystko będzie podobne. Dlatego też wpuszczenie obcych, młodszych, silniejszych, nawet jak wydaje się że będą siła robocza, której bardzo brakuje to się i tak obroci przeciwko Europie. Czyli Europa w pułapce demografii osłabnie tak czy inaczej. 
 • Cykl życia cywilizacji - 6 faz. Fajny do posłuchania, ale jest więcej ciekawych materiałów nt cyklu życia cywilizacji. Niestety Europa i USA fazę obfitości ma już za sobą i weszła już na ten spadek.
  Ostatnia faza upadku wiąże się z rozpadem rodziny gdzie ludzie coraz liczniej przypominają wolne elektrony. I upadekiem patriotyzmu. Suma takich jednostek ciągnie cywilizacje w dół. 
 • edytowano grudzień 2023


  Historyk starozytnisci prof. Wojciech Gajewski opowiada o tym jak niechęć do posiadania dzieci i rozpad rodziny wpływała na upadki cywilizacji. Na 21 cywilizacji z tego powodu upadło 19.


  Tego chyba też uczą na współczesnych lekcjach historii.prof  Roszkowski. Generalnie jest to uznane za jedną z głównych przyczyn upadku potężnych, bogatych cywilizacji pomimo że mówi się o innych przyczynach np o najazdach barbarzyńców czy nie trafionych decyzjach politycznych to cywilizacje tracą swój wigor do obrony i do rozwoju przez upadek rodziny gdzie te inne przyczyny zyskują na znaczeniu przez słabość swoich obywateli. 

  Dodatkowo upadek rodziny związany jest z upadkiem psychicznym. Wiaze się z pogarszają a się kondycja psychiczna takiego społeczeństwa, gdzie ludzie nie mają już w sobie takiego oparcia jak wcześniej.

  To co się działo z tamtymi starożytnym cywilizacjami to wygrana ludzkiego hedonizmu, konsumpcjonizmu, indywidualizmu czy samorealizacji, gdzie dziecko staje się ciężarem prowadzenia takiego stylu życia i nas też to może czekać bo choć czasy się zmieniają to ludziom chodzi o to samo.
  Cywilizacja spartanska i atenska upadła z powodu braku obywateli a inne osłaby na tyle że mogły być łatwo doprowadzone do upadku.

  Jest jeszcze taki inny na You Tube wykład Gajewskiego "cywilizacja i rodzina" i on tam przytacza przykłady że przez brak dzieci upadaly wielkie cywilizacje i taką filozofię życia.


  Mówi o Sparcie, Atenach, tam po prostu się wyludnilo. W Atenach ani wojen nie było ani epidemii a po prostu niechęć do dzieci. 


  Mówi o starożytnym Rzymie. Cesarz August w rozpaczy z tego powodu, bał się że Rzym przejdzie we władanie barbarzyńców lub niewolników. On to przewidział, że brak dzieci w końcu do tego doprowadzi. 
  Wprowadził prawo, że bezdzietne małżeństwa mogą dziedziczy tylko połowę,a gdy mają 3 dzieci (uważana wtedy za wielodzietność) mają już bardzo duże przywileje. Prawo jednak było po to żeby je omijać. Tak ostre prawo nie poprawiło sytuacji i Rzym też upadł z tego samego powodu. Brak dzieci.
  A oni nie chcieli miec dzieci dokładnie z tego samego powodu co człowiek współczesny. Tak było wygodniej i o tym pisali starozytni, że głównym powodem takiego stanu rzeczy był egocentryzm ludu.
  Zresztą tak jest też w pierwszym filmiku dotyczącym cyklu życia cywilizacji. Facet ma nieco inne zapatrywanie np dot państwa opiekuńczego ale finalnie kończy się tak samo. Rozluźnienie w kwestii zakładania rodziny i obyczajów. Tak umieraly cywilizacje jak właśnie umiera nasza. Z historii dot życia cywilizacji wiemy że USA i Europa właśnie jest na spadku. Pytanie tylko czy można cos z tym zrobić czy tylko czekać aż osłabi się i upadnie. 
 • Jak się cieszę że mieszkam w Polsce. Nie jest idealnie, ale bardzo się rozwinelismy w ostatnich latach. W szczególności duży skok i szybkie bogacenie spoleczenstwa był za rządów PiS. 
  Byle tego nie zepsuć
  np w taki USA, kiedyś amerykański sen, dziś już bardzo widać że ten kraj coraz bardziej zbliża się do kraju 3 świata.
  Ubozeje w tak szybkim tepie że to widać nawet w krótkiej perspektywie. 
  Widać że dzieje się tam coraz gorzej a i Polacy wcale nie chcą juz tam pracować jak kiedyś Albo USA albo na zmywak do Anglii. Takie czasy pamiętam bo u nas dla młodych nie było wielu perspektyw. 
  Dziś młodzi mają zupelnie inny start. Nie muszą tulac się po świecie po najniższych pracach. 
  Tak było a teraz jest na prawdę nieźle. 
  Jeszcze
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.