Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Imiona unisex

edytowano listopad 2023 w Ogólna
Brakuje wam w języku polskim imion neutralnych płciowo? Mi podoba się, że w krajach anglojęzycznych jest sporo imion pasujących obu plciom. Myślę np o takich jak Kelly, Taylor czy Morgan, bo pasują i tu i tam ;)
«1

Komentarz

  • Imiona neutralne płciowo są bez sensu.
    Podziękowali 2Karolinka zbyszek
  • Chyba w językach, gdzie jest rodzaj męski i żeński, trudno o imiona unisex. Żeńskie imię bez końcówki "a" będzie brzmiało obco
    Podziękowali 1paulaarose
  • nie, nie brakuje mi

    XD
  • edytowano listopad 2023
    @Joannna Dodanie XD nie sprawia, że jesteś zabawna :)

  • A po co imiona neutralnie płciowo?
    Podziękowali 3Berenika Aniuszka Ka.tka.
  • @Kacha Według mnie rodzice mają wtedy większy wybór, gdy np okaże się, że jednak będzie chłopak a nie dziewczyna, a wymarzone imię jest to samo. 
  • edytowano listopad 2023
    @asiao W innych krajach, ludzie nie mają problemu najwyraźniej z takimi rzeczami. A wyśmiewanie czyjegoś pytania, przez osoby które mają dzieci, to pominę już.
  • Dobre, nie liczy się dziecko tylko wymarzone imię...
  • edytowano listopad 2023
    @Zuzapola Ale w krajach anglojęzycznych to jest normalna praktyka. Zresztą wolę Morgan niż chociażby nazwanie dziecka Teresa lub Bolesław, co nie znaczy, że innym to też musi nie pasować.
  • Zuzapola powiedział(a):
    Dobre, nie liczy się dziecko tylko wymarzone imię...
    Zuzapola powiedział(a):
    Dobre, nie liczy się dziecko tylko wymarzone imię...
    nadasz dziecku imię, ktoś wci się nie podoba? Chyba jednak nie 
    Podziękowali 1paulaarose
  • Zresztą, mi nie chodzi o wszelkie wymarzone imię, tylko te popularnie znane ;)
  • @hipolitna peno wymarzone imię mogę wymyślić dla dziewczynki i chłopca, nie będę szukać imienia bez płci, żeby jeno wymarzone zostało, zresztą jaka mała baza takich imion, zwykle to ulubione imię ma płeć... Jeśli wymarzone jest neutralne, to przecież zero problemu, tutaj nie chodzi o wymarzone imię, tylko, żeby scenariusz się sprawdził.
  • paulaarose powiedział(a):
    @Kacha Według mnie rodzice mają wtedy większy wybór, gdy np okaże się, że jednak będzie chłopak a nie dziewczyna, a wymarzone imię jest to samo. 
    Wtedy po prostu trzeba urodzić kolejne dziecko. Co z pierwszym - no cóż, rodzice powinni mieć wybór. Czy tam kobieta
  • W polskim zamiast imion unisex mamy sporo imion mających formę żeńską i męską. Czyli też mamy bazę imion które można dać dziewczynce albo chłopcu, zależy co się trafi.
    Podziękowali 1paulaarose
  • paulaarose powiedział(a):
    @Zuzapola Ale w krajach anglojęzycznych to jest normalna praktyka. Zresztą wolę Morgan niż chociażby nazwanie dziecka Teresa lub Bolesław, co nie znaczy, że innym to też musi nie pasować.
    No cóż przynajmniej Bolesław i Teresa mają swoich patronów a to dla katolickich rodziców jednak ważne 
    Podziękowali 2Joannna Ka.tka.
  • @Agmar Każdy ma różne priorytety. Dla jednych liczy się patron, dla innych brzmienie. 
  • paulaarose powiedział(a):
    @Agmar Każdy ma różne priorytety. Dla jednych liczy się patron, dla innych brzmienie. 


    Nie wywołuj wilka z lasu, bo zaraz się odezwą feministki i będą chciały wprowadzić nowe formy imion - odpowiedniki męskie imion żeńskich i odpowiedniki żeńskie imion męskich. Np. dla dziewczynki - Adama albo Andrzeja,  a dla chłopca - Teres albo Katarzyn.
    Na szczęście wojna sprawiła że poparcie dla feministek spada. Nawet wojna przynosi coś pozytywnego.
  • @Hamal nie rozumiem histerii, że ktos wpadnie na pomysł, by były wersje żeńskie i męskie tego samego imienia. Takie coś już funkcjonuje w języku polskim: Stanisława-Stanisław, Agata- Agaton itd. Żadna nowość!
  • Beta powiedział(a):
    @Hamal nie rozumiem histerii, że ktos wpadnie na pomysł, by były wersje żeńskie i męskie tego samego imienia. Takie coś już funkcjonuje w języku polskim: Stanisława-Stanisław, Agata- Agaton itd. Żadna nowość!
    to poproszę o męski odpowiednik imienia Teresa
  • Hamal powiedział(a):
    Beta powiedział(a):
    @Hamal nie rozumiem histerii, że ktos wpadnie na pomysł, by były wersje żeńskie i męskie tego samego imienia. Takie coś już funkcjonuje w języku polskim: Stanisława-Stanisław, Agata- Agaton itd. Żadna nowość!
    to poproszę o męski odpowiednik imienia Teresa
    Tomasz  ;)
    Podziękowali 1Bagata
  • A tak poważnie - język polski to nie angielski. Jest znacznie bardziej skomplikowany, podlegał historycznie wpływom innych języków i stało się jak się stało. Rządzi się tysiącem zasad, sprzeczności i wyjątków. Dlatego śmieszą mnie feminatywy, dyskusje o zaimkach czy, jak wyżej, o imionach neutralnych płciowo. W języku angielskim nie ma odmiany rzeczowników przez przypadki. Car, cat zawsze jest takie samo niezależnie od tego czy do niego wsiadamy, czy go wołamy, czy cokolwiek innego. Odmiana przez przypadki polskich rzeczowników to dla obcokrajowców męka, ból, pot i łzy. Mamy na przykład rzeczowniki w rodzaju męskim (mężczyzna na przykład), które mają ewidentnie końcówkę odpowiadającą rzeczownikom rodzaju żeńskiego. Jakoś nikt z krzyczacych o końcówkach celebrytów dotąd tego nie zauważył. Pewnie dlatego, że w większości są to jednak kobiety. 
    I może po angielsku - Taylor brzmi po przyjemnie, ale wyobraź sobie trudności, jakie mieliby ludzie próbujący się do tego dziecka w życiu zwracać - jaką odmianę zastosować, czy zostawić bez... Niektórzy by walczyli, inni by nie odmienili, a inni by machnęli ręką i odezwali się po prostu do kogoś innego. Takie rzeczy trzeba brać pod uwagę gdy wybiera się imię dla dziecka. 
    Podziękowali 1paulaarose
  • paulaarose powiedział(a):
    @Agmar Każdy ma różne priorytety. Dla jednych liczy się patron, dla innych brzmienie. 
    dlatego mówie o katolickich rodzicach, a z jaką wiarą Ty się identyfikujesz to nie wnikam
  • edytowano listopad 2023
    Agmar powiedział(a):
    paulaarose powiedział(a):
    @Agmar Każdy ma różne priorytety. Dla jednych liczy się patron, dla innych brzmienie. 
    dlatego mówie o katolickich rodzicach, a z jaką wiarą Ty się identyfikujesz to nie wnikam
    Z katolicyzmem :). Jednak brzmienie uważam, za bardzo istotne, bez względu czy to imię polskie czy zagraniczne.
    Podziękowali 1MagdaD
  • edytowano listopad 2023
    Każdy wybiera jak chce, mi tam nie przeszkadza, jak kto sobie zażyczy aby dziecko się nazywało. Pytanie jest raczej luźne.
  • Można też nadać dziecku dwa imiona. Jedno po brzmieniu, drugie dla patrona. Może to dziecko zostanie świętym i będzie nowe imię z patronem do wyboru w przyszłości.
    Podziękowali 1paulaarose
  • edytowano listopad 2023
    @Beta To prawda. Chociaż ja mam dwa i drugie do niczego mi się nie przydaje, a nieraz trzeba pamiętać  :D.
  • Hamal powiedział(a):
    Beta powiedział(a):
    @Hamal nie rozumiem histerii, że ktos wpadnie na pomysł, by były wersje żeńskie i męskie tego samego imienia. Takie coś już funkcjonuje w języku polskim: Stanisława-Stanisław, Agata- Agaton itd. Żadna nowość!
    to poproszę o męski odpowiednik imienia Teresa
    Tejrezjasz
  • Berenika powiedział(a):
    Hamal powiedział(a):
    Beta powiedział(a):
    @Hamal nie rozumiem histerii, że ktos wpadnie na pomysł, by były wersje żeńskie i męskie tego samego imienia. Takie coś już funkcjonuje w języku polskim: Stanisława-Stanisław, Agata- Agaton itd. Żadna nowość!
    to poproszę o męski odpowiednik imienia Teresa
    Tejrezjasz

    Taras?

    Nie wiem dokładnie jakie są reguły, ale wśród imion zakonnych sióstr trafiałem na siostry Tomaszę, Tymoteuszę i Bartłomieję...
  • Dokładnie, wśród sióstr zakonnych żeńskie formy imion świętych mężczyzn są czymś normalnym. Język polski umożliwia takie tworzenie i feministek do tego nie ma co mieszać.
    Podziękowali 1paulaarose
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.