Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Ukraina wczoraj i dziś

edytowano listopada 2023 w Polityka
cytat z artykułu na WP, z 07.03.2022, 
zatytułowanego 

Agresja na Ukrainę. Co oznaczają żądania Rosji? "Wystrzelali się i miękną"


Rosja poszukuje już wyjścia z sytuacji, w której dalsza wojna grozi kompromitacją ich armii, a gospodarcze skutki stały się bolesnym doświadczeniem - tak byli polscy dyplomaci Ryszard Schnepf i Jerzy Marek Nowakowski interpretują żądania przedstawione Ukrainie przez urzędników z Kremla.

W takiej sytuacji jedną z najważniejszych wiadomości dnia była wypowiedź rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, który ogłosił, że Rosja wstrzyma działanie militarne, o ile Ukraina zgodzi się: uznać Krym za terytorium rosyjskie oraz separatystyczne republiki Doniecka i Ługańska za terytoria niezależne. Ukraina miałaby też odrzucić dążenia do wejścia do jakiejkolwiek organizacji międzynarodowej (czyli również NATO i Unii Europejskiej), co powinna zapisać w swojej konstytucji. Ostatnie z żądań to przeprowadzenie demilitaryzacji państwa ukraińskiego.

https://wiadomosci.wp.pl/agresja-na-ukraine-co-oznaczaja-zadania-rosji-wystrzelali-sie-i-miekna-6744775928580672a

taki, mniej więcej był punkt wyjścia, dla Ukrainy.

A jak wygląda sytuacja dzisiaj?

setki tysięcy zabitych i kalek,
strata ok. połowy populacji na skutek emigracji,
zniszczenia wojenne,
gigantyczne zadłużenie,
strata części terytorium (nie wiadomo jakiej),

to tak ogólnie i pokrótce.

Czy było warto?

wg mnie, nie

Komentarz

 • Czyli Rosja osiągnęła co chciała, a jacyś durnowaci dyplomaci bredzą o słabości rosyjskiej armii, śmieszni są.

  Natomiast jeśli wojnę się przegra to prawie zawsze przegrany powie że nie było warto. Ale kto ma to wiedzieć na początku ?
 • na początku trzeba trochę wiedzy i wyobraźni,
  można sobie wyobrazić np. początek II wojny, albo I-szej,
  albo Libię dziś - przykładów nie brakuje
 • edytowano listopada 2023
  czasem wiedza jest szkodliwa, gdyby Afganistan wiedział że okupuje go niezwyciężona Armia Czerwona a potem niezwyciężona armia USA toby się nie bronił, a jednak dziś jest niepodległy
  Podziękowali 1zbyszek
 • edytowano listopada 2023
  Hamal powiedział(a):
  czasem wiedza jest szkodliwa, gdyby Afganistan wiedział że okupuje go niezwyciężona Armia Czerwona a potem niezwyciężona armia USA toby się nie bronił, a jednak dziś jest niepodległy
  tak, jest to argument, chociaż Afganistan stracił te lata (a potem następne)
  ale,

  Afganistan tym się różni od Ukrainy, że nie ma nawet grama mniejszości rosyjskiej, 
  ma wysoki przyrost naturalny,
  oraz jest krajem górzystym.

  Być może, okupacja zachodniej Ukrainy przez Rosję skończyłaby się, przy braku emigracji i wysokim przyroście naturalnym, powtórką z Afganistanu...


  dobrym kontrprzykładem dla Afganistanu są np. Czechy
  Podziękowali 1zbyszek
 • Dlaczego The Wall Street Journal nagle podzielił się warunkami projektu traktatu pokojowego z wiosny 2022 r


  Autor: Andrew Korybko poprzez Substack,

  The Wall Street Journal (WSJ) twierdził, że obejrzał 17-stronicowy projekt rosyjsko-ukraińskiego traktatu pokojowego z wiosny 2022 r., Który został sabotowany przez byłego premiera Wielkiej Brytanii Johnsona i którego prezydenta Putina machał dookoła podczas rozmowy z przywódcami afrykańskimi zeszłego lata.

  Nieuczciwie opisali te terminy jako “ karanie ”, mimo że można je obiektywnie określić jako zbyt hojne, biorąc pod uwagę wcześniej nie do pomyślenia kompromisy, które Moskwa była wówczas gotowa podjąć.

  Ukraina przywróciłaby neutralność konstytucyjną, status języka rosyjskiego, ograniczył siły zbrojne, zgodził się nie używać broni zagranicznej, i uznał rosyjskie wpływy na Krymie w zamian za RB ONZ gwarantującą jej bezpieczeństwo. Status Donbasu ’ zostanie rozwiązany w drodze rozmów między ich przywódcami, przy czym insynuacje mogą zostać ponownie włączone na Ukrainę według Porozumienia z Mińska, choć sugeruje się, że Rosja wycofałaby się z reszty granic Ukrainy przed 2022 r.

  Gdyby te warunki zostały zaakceptowane, Ukraina nie tylko uniknęłaby zniszczenia i wyludnienia, które się z tym wiązało, ale ta była Republika Radziecka mogłaby wówczas służyć jako pomost między Chinami a UE (do którego można by przystąpić) dokładnie tak, jak zawsze przewidywała Rosja. Nawet gdyby rozmowy rosyjsko-NATO nie zostały wznowione później, ich dylemat bezpieczeństwa, który został zaostrzony przez tajną ekspansję bloku na Ukrainę, byłby znacznie lepiej zarządzany z korzyścią dla wszystkich.


  https://www.zerohedge.com/geopolitical/whyd-wall-street-journal-suddenly-share-terms-spring-2022s-draft-peace-treaty

 • Burza po apelu papieża do Ukrainy. Watykan tłumaczy słowa Franciszka

  Dodano: dzisiaj 07:30
  Papie Franciszek
  Papież Franciszek Źródło: PAP/EPA / ANGELO CARCONI
  Papież Franciszek uważa, że Ukraina powinna mieć "odwagę białej flagi" i negocjować z Rosją. Głos w tej sprawie zabrał Watykan.

  Franciszek odniósł się do sytuacji na Ukrainie podczas wywiadu udzielonego w lutym szwajcarskiemu radiu i telewizji RSI. Zostanie on wyemitowany 20 marca.

  Papież został zapytany m.in. o swoje stanowisko w sprawie debaty pomiędzy tymi, którzy twierdzą, że Ukraina powinna się poddać, a tymi, którzy uważają, że taki ruch legitymizowałby silniejszych. Dziennikarz prowadzący wywiad użył w pytaniu określenia "biała flaga".

  – To tylko interpretacja, ale myślę, że silniejszy jest ten, kto widzi sytuację, kto myśli o ludziach, kto ma odwagę białej flagi, aby negocjować – powiedział Franciszek.


  https://dorzeczy.pl/swiat/560136/papiez-o-ukrainie-biala-flaga-i-negocjacje-watykan-tlumaczy.html

 • Wyciekła treść porozumienia Rosji i Ukrainy. Rozmowy zerwano


  Niemieckie media opisują treść projektu porozumienia, nad którym pracowały tuż po wybuchu wojny Rosja i Ukraina.

  Niemiecka gazeta "Die Welt" informuje, że porozumienie pokojowe mogło zostać podpisane kilka tygodni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Warunki zakończenia wojny zostały wówczas określone w 17-stronicowym projekcie porozumienia, który strony uzgodniły 15 kwietnia 2022 roku. Rosja zażądała od Ukrainy neutralności oraz ograniczenia liczby żołnierzy, broni, sprzętu i samolotów. Tereny okupowane miały pozostać przy Rosji.


  https://dorzeczy.pl/swiat/579990/media-publikuja-tresc-porozumienia-rosji-i-ukrainy-z-2022-r.html

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.