Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Potrawy wielkanocne

13468949

Komentarz

• Dodam, że najlepiej, przełożone spody mieć wcześniej, a masę i dekorację przed samymi świętami, no i trzymać ranty pod ścierką
  • edytowano marzec 2012
    A czekaj, to Ty spody przekładasz czymś? (nie bij, ja z upośledzonej kulinarnie rodziny, w przeciwieństwie do mojego męża)
    W sensie spód, dżem, spód z rantami i dopiero dekoracja, tak? Bo ja piekłam spód z rantami, dawałam coś na wierzch i dekoracja. Może faktycznie w tym roku wejdę na wyższy level :)

Głupie pytanie 2: czy pascha to musi być z surowymi jajkami? Bo ja mam straszliwe opory.
  • U mnie podobnie
    sałatka jarzynowa
    gyros
    biała kiełbasa pieczona
    jakieś mięsko pieczone

babka miała być żurawinowa, ale żurawina zjedzona,
    sernik na kakaowym spodzie
    mazurek
    i chyba pascha( zrobię po raz pierwszy

to chyba wszystko tak na szybko,

• No ja zapoczątkowałam tradycję mazurków, bo mama nigdy nie robiła. No i chcę paschę w tym roku, jak mi Małgorzata użyczy przepisu, który zachwalała.
  • Agnieszkamama, ten przepis jest w tym wątku, dwie strony wcześniej.
  • ach pascha, mazurek, drożdżowe mniam - zawsze z mamą piekłyśmy kilka różnych ciast

a teraz?

teraz bez mleka, bez jajek, bez kakao, bez orzechów? - da się?
    AniuD - szukam przepisu na Twojego mazurka, czytałam o nim wiele dobrych słów tylko przepisu nie mogę znaleźć.
  • Dzięki. Przymierzam się do mazurków.

Ale zainspirowały mnie te Mańkowe babeczki na stole. Z jakiego to ciasta?
  • A czekaj, to Ty spody przekładasz czymś? (nie bij, ja z upośledzonej kulinarnie rodziny, w przeciwieństwie do mojego męża)
    W sensie spód, dżem, spód z rantami i dopiero dekoracja, tak? Bo ja piekłam spód z rantami, dawałam coś na wierzch i dekoracja. Może faktycznie w tym roku wejdę na wyższy level :)

Głupie pytanie 2: czy pascha to musi być z surowymi jajkami? Bo ja mam straszliwe opory.
    A nam się w tym roku nie chce przekładać, na razie, i robimy inne kruche ciasto.
  • edytowano marzec 2012
    Żeby Was gęś kopła!
    A Ciebie Maniek to już dwukrotnie! ;)

Miałam niecny plan nieprzepracowywania się w te święta- dwa ciasta, pascha i pomalowane paznokcie.

Ale zachciało mi się poczytać i teraz wszystko wzięło w łeb! :-(

• Z Mańkiem jest inaczej...on nie maluje paznokci- więc ma czassss ;)
  • SUPER!!!!!!!!!!!!!

• edytowano marzec 2012
    Ja też zrobię te jajka z krabamii orzechowiec. A dlaczego napisalas o krojeniu orzechowca na kawałki? Trzeba go pokroic póki ciepły?

Ja zrobiłam już masę na pasztet i zamrozilam. Wyjme tuz przed Świętami i upiekę, żeby był świeży. Zawinelam też rolady. Rozcielam na prostokąt i stluklam schab, W środek mielone wołowe z cebulka i grzybami. Zawinelam, zwiazalam i tez zamrozilam, zeby upiec na swiezo.

A teraz przepis, cudownie prosty i zupełnie niepracochlonny na schab na zimno. Żeby było śmiesznie, dostałam go kiedyś od mojej koleżanki wegetarianki.
    Bierze się kawałek schabu. Obtacza w dowolnych przyprawach, ale porządnie, intensywnie, a potem ściśle zawija w folię plastikową lub aluminiową. Ale bardzo, bardzo starannie. Można też związać, żeby się lepiej trzymało.
    Bierze się garnek, taki, żeby schab wszedl do środka dość ściśle. Zalewa zimną wodą, tak by przykrylo schab. Stawia się na kuchnię i doprowadza do wrzenia. Od zagotowania wody, ma się gotowac 10 min (nie więcej!), po czym należy zdjąć z ognia i odstawić do ostygniecia na 12 godzin. Potem znow na ogien. 10 minut gotowania i znow do sclodzenia na 12 godzin. Potem to samo i znow czekamy na schlodzenie. Czyli gotujemy po 10 min trzy razy w odstępach 12-godzinnych. Nie wyjmujemy z garnka, dopiero po ostatnim gotowaniu i to dopiero po calkowitym ostygnieciu.
    Schab jest cudownie wilgotny, nie przesuszony, delikatny i aromatyczny. Ja gotuje w pt. rano, drugi raz wieczorem i ostatni raz w sobotę rano. Robota żadna, a efekt wysmienity.

Przepraszam za częsty brak polskich czcionek, ale piszę w nieco niewygodnych warunkach :-)
  • Ja też w tym roku chciałam zrobić takie jajka, przeczytałam u Mańka oczywiście. Tylko ja właśnie chciałam napchane mięsem i warzywami :)
  • http://www.garnek.pl/bronia/20005287/jajka-galaretka-owocowa
    robilismy z owocowej galaretki, ale dzieci nie były zachwycone, natomiast ja bardzo 
  • Upsss, dopiero teraz zauważyłam, że maniek pomysł z galaretkowymi jajkami podawał już wcześniej na innym forum
  • Dobrze, że to wkleiłaś, bo ja od wczoraj rozkminiałam czy takie z mięsem da się zrobić :) A teraz widzę, że się da.
    Tylko skąd ja wezmę tyle wydmuszek :) Ze 40 by mi się przydało, żeby obdzielić i mamę i teściową i szwagrów i żeby dla nas zostało. Od dzisiaj żywimy się wyłącznie jajecznicą :)
  • :))  Ja już uzbierałam 15 sztuk, ale to wciąż za mało :)
  • Maniek podbijam pytanie: z czego te babeczki?
  • Dobrze, że to wkleiłaś, bo ja od wczoraj rozkminiałam czy takie z mięsem da się zrobić :) A teraz widzę, że się da.
    Tylko skąd ja wezmę tyle wydmuszek :) Ze 40 by mi się przydało, żeby obdzielić i mamę i teściową i szwagrów i żeby dla nas zostało. Od dzisiaj żywimy się wyłącznie jajecznicą :)
    Może kup w hurtowni te plastikowe jajeczka na lany poniedziałek? ;)
  • Trochę trudne do obierania :) Ale jest to jakiś pomysł.
  • aach chciałam powiedzieć, że przeczytałam wszystko i normalnie jutro idę na zakupy :D 
  • pomysł na wykonanie-genialny !
  • edytowano marzec 2012
    Emilia_K- sprawdzałaś faktycznie to pieczenie spodów kilka dni przed? dobre są później??? Jakbym tak we wtorek zrobiła np?

ps. na robienie paschy Małgorzaty i spody Mańka jestem już tak nakręcona, że nie odpuszczę. Ten chałwowy brzmi...........no normalnie ślinotok
    ^:)^
  • edytowano marzec 2012
    ja sprawdziłam, dobre są. nawet lepsze niż dobre. w tym roku tylko jeden mazurek piekę żeby dzieci miały radochę, resztę ciast zamawiam, nie dam się wykończyć byle pasztetom ;-)

maniek, nie prowadzisz czasem sprzedaży wysyłkowej? weź się i rozkręć, będę czekać :D
  • edytowano marzec 2012
    image

tylko co ja powiem mojej prawdopodobnie- będzie-wykryta-cukrzycy-ciążowej ???

• edytowano marzec 2012
    Pax napisała, że to banalnie proste. :)

image
  • Bierze sie tylko płatki sniadaniowe w kształcie igielek-patyczkow,rozpuszczmy ciemna czekoladę z kyzka masła i do niej te płatki i już- robimy gniazdka a jajeczka czekoladowe ze sklepu;-)Moja córka miała prace i radość ogromna;-)
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.