Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

W Trójce rusza słuchowisko o Odsieczy Wiedeńskiej

edytowano czerwca 2007 w Polecamy
Sensacyjna odsiecz wiedeńska na cztery głosy

Zanim się wyjaśni, czy Mel Gibson zagra Jana III Sobieskiego w superprodukcji "Victoria", główne wątki scenariusza usłyszymy w radiu

W poniedziałek w Trójce rusza oparte na nim słuchowisko. "Victoria" to tytuł napisanej przez Cezarego Harasimowicza powieści, która trafi do księgarń na początku września. Równocześnie powstawał scenariusz filmowy, także opowiadający o losach tajnego agenta w służbieJana III Sobieskiego.

Rzecz rozgrywa się w 1683 r., gdy przyszłość Polski i całej chrześcijańskiej Europy stoi pod znakiem zapytania. Polski król mobilizuje wojska przeciw Turkom i rusza pod Wiedeń. Głównym bohaterem "Victorii" nie jest koronowana głowa, ale Franciszek Kulczycki. - To postać historyczna. Był szpiegiem, żołnierzem, handlowcem, ale i potrosze filozofem -wyjaśnia "Rz" Harasimowicz. - Długo pracował w Kompanii Wschodniej cesarza Leopolda I, podróżował do Turcji. A Jan III Sobieski zlecał mu tajne i niebezpieczne misje.

Kulczyckiemu zawdzięczamy zwyczaj picia kawy. Po wygranej bitwie pod Wiedniem nie prosił króla o apanaże, zatrzymał tylko worki z czarnymi ziarnami i otworzył w mieście pierwszy sklep z kawą. Jednym z nielicznych wymyślonych wątków książki jest ten o miłości Kulczyckiego do bawarskiej hrabianki Blanki von Lorenz. -Powieść jest bardzo obszerna, a musieliśmy ją zmieścić w 53 ośmiominutowych odcinkach - mówi Janusz Kukuła, reżyser słuchowiska. - Wybrałem dwa główne wątki: decyzję króla o odsieczy i historię miłosną, która kończy się hucznym ślubem.

"Victoria" jest powieścią historyczną, ale napisaną jak książka sensacyjno-przygodowa. Kukuła zapewnia, że słuchowisko trzyma w napięciu i zaskoczy słuchaczy: - To nie będzie typowe czytanie prozy na antenie. Czterej aktorzy wcielą się w różnych bohaterów. Głównym narratorem jest Krzysztof Gosztyła.

Muzykę do słuchowiska napisał Krzesimir Dębski. Odcinki będą nadawane od poniedziałku do piątku o 18.45. Kiedy zobaczymy "Victorię" na ekranie, nie wiadomo. Trwają rozmowy o finansowaniu produkcji i wyborze reżysera. Rolę króla Sobieskiego producent miał proponować nawet Melowi Gibsonowi.

Paulina Wilk / Rzeczpospolita
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.