Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

"Dyscyplina w irlandzkiej szkole średniej"

edytowano wrzesień 2007 w Ogólna
Z bloga Piotra:

Dyscyplina w irlandzkiej szkole średniej

Szkoła średnia jest podzielona na Junior Cycle i Senior Cycle. Pierwszy cykl trwa 3 lata i kończy się egzaminem, drugi cykl trwa 2 lata i kończy się maturą, ale dla zmyłki dzieciaki po trzeciej klasie idą od razu do piątej, więc kończą w sumie sześć klas. To jest Irlandia :)

Obowiązkowe mundurki. Tu u nas w mieście w szkole pod wezwaniem św. Kiliana są szare koszule i szare spodnie, wrzosowe swetry z godłem szkoły i czarne kurtki, czarne buty. Po plecakach ich poznacie. I po pryszczach.

Każdy uczeń od nowego roku podpisuje kontrakt na szkołę. Nawet jak już chodził wcześniej do tej szkoły, to robi to znowu po wakacjach tak dla przypomnienia. Bo zasad do przestrzegania jest sporo. Uczeń bez podpisanego przez rodziców kontraktu pierwszego dnia jest wyganiany do domu.

Wszystkie zasady obowiązujące w szkole opierają się na czterech przykazaniach:

1. Szanuj siebie
2. Szanuj innych
3. Szanuj własność
4. Szanuj środowisko
Ewentualne niejasności wyjaśnia irlandzkie prawo oraz Dekalog.

W wielkim skrócie czego nie wolno w szkole:

- żuć gumy (nawet na przerwie)
- nosić i używać telefonu komórkowego
- używać innych urządzeń elektronicznych z wyjątkiem wymaganego kalkulatora i pamięci flash
- stosować makijażu
- pyskować nauczycielom
- rzucać długopisami
- jeść na lekcji i w innych miejscach nie przeznaczonych do tego (tylko w kantynie)
- nosić widocznej biżuterii, szczególnie na twarzy (kolczyki w różnych miejscach)
- szykanować innych uczniów
- molestować innych w jakikolwiek sposób
- wyśmiewać się z innej narodowości i koloru skóry
- posiadać i używać alkoholu, papierosów, zapalniczek, zapałek i narkotyków i innych nielegalnych substancji.

Sankcje.

- poziom pierwszy - za drobne "przestępstwa" â?? upomnienie ustne lub pisemne, wpisanie do dokumentów szkolnych, konfiskata rzeczy zakazanych, usunięcie z klasy w czasie lekcji, prace porządkowe na rzecz szkoły.

- poziom drugi - zawieszenie w prawach ucznia na kilka dni lub wydalenie ze szkoły. Powody: agresja, zniszczenie czyjejś własności, dewastacja środowiska, złamanie zasad dotyczących Internetu, kradzież, napastowanie innych, posiadanie lub używanie zakazanych substancji, zachowania antyspołeczne, używanie telefonu komórkowego.

Uczeń zawsze musi mieć przy sobie JURNAL czyli książeczkę w twardej oprawie zawierającą zbiór powyższych zasad (podpisany własnoręcznie oraz przez rodzica - koszt â??7) oraz:

- spis wszystkich możliwych ocen â?? w sumie 14
- spis umiejętności wymaganych do zdawania egzaminów
- kalendarz na cały rok szkolny podpisywany co tydzień przez wychowawcę i rodzica
- wzory i równania matematyczne
- tablicę Mendelejewa
- mapę Irlandii, nowej Europy i świata
- spis prezydentów i premierów Irlandii
- informacje o udzielaniu pierwszej pomocy
- przegląd podstawowych narkotyków wraz z ilustracjami, zasadami działania i zagrożeniami
- dwuczęściowe kupony do korespondencji z rodzicami â?? 24 sztuki na cały rok
- dwuczęściowe kupony usprawiedliwiające nieobecności ucznia â?? 24 sztuki na cały rok

Należy ściśle przestrzegać punktualności. Lekcje zaczynają się codziennie o 9.00 i kończą się o 15.25. Wcześniej nie można wyjść, bo ochrona nie wypuści bez pozwolenia nauczyciela podpisanego w Głównym Biurze szkoły. W czasie przechodzenia do innych pracowni należy na korytarzach stosować zasady ruchu lewostronnego, nie przepychać się i nie biegać. Na 15 minutowej przerwie na drugie śniadanie można zjeść w kantynie kanapkę przyniesioną z domu albo kupioną na miejscu. W przerwie na lunch można opuścić budynek szkoły pod warunkiem, że w JURNALU rodzic wyraził na to zgodę. Przerwy pomiędzy poszczególnymi lekcjami nie są przerwami â?? to tylko czas na przejście do innej pracowni. Przerwy są tylko dwie.

JURNAL zawiera również garść wskazówek, jak na przykład sugerowany czas nauki w domu â?? w klasie piątej jest to 18-24 godzin tygodniowo.

W każdej chwili każdy pracownik szkoły ma prawo przeszukać plecak ucznia. Każdy pracownik może też udzielić ustnego lub pisemnego upomnienia.

Wycieczki szkolne są obowiązkowe. Jak również prace z tych wycieczek. Wszystkie prace są punktowane i wliczane do ogólnej punktacji za naukę.

Uczeń jest zobowiązany godnie reprezentować szkołę, w końcu nosi jej herb idąc do szkoły, wracając do domu i chodząc po mieście w czasie przerwy na lunch.

Tyle wiem co przeczytałem w JURNALU przed złożeniem swojego podpisu.
Czas pokaże jak jest naprawdę.

Komentarz

  • Mi się ta dyscyplina w irlandzkich szkołach bardzo podoba. Wszystko jasno określone i egzekwowane. A nie tak jaj u nas, że już na etapie podstawówki nauczyciele nie radzą sobie np. z agresją wśród dzieci czy też z narkotykami.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.