Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Suche Dni (o poście, nie o NPR!...)

edytowano maj 2010 w Arkan Noego
Jako że w tym tygodniu przypadają suche dni, dla entuzjastów starych zwyczajów to przypomnienie.
Dla jeszcze nieświadomych - to środa, piątek i sobota w które obowiązuje (czy raczej: jeszcze do niedawna obowiązywał) ścisły post; suche dni obchodzone są raz na kwartał, te teraz - zawsze po niedzieli Zesłania Ducha Świętego.
«134

Komentarz

  • Czyli 26 maja, 28 maja i 29 maja jest post, tak?
  • Kiedyś ludzie byli mocniejsi. Lepiej jedli, zdrowiej. Więcej czystych warzyw. Mięso z naturalnego chowu. Nie znali cukru ani używek. Pili słabe pożywne piwo, najlepszy bimber i miody pitne własnej produkcji. Krzepę budowali na sianokosach i żniwach.
    Znakomity wypoczynek (zwłaszcza dłuuugi zimowy) odgrywał decydującą rolę przed zaostrzonymi wielkopostnymi umartwieniami.
    Kiedyś..
    Dziś w siedzącej robocie prawie niemożliwe jest wytrwać o chlebie i wodzie nawet przez 1 dzień, a Konrad proponuje 3 (słownie: trzy). Cóż.. przeczyszczę się colą, wieczorem dwa batony popiję browarem i zmierzę się z suchą środą.
    Powodzenia mięczaki!!
  • Tak. W środę, piątek i sobotę post (jeden posiłek do syta, drugi lekki) i abstynencja od pokarmów mięsnych. Wyjątkowo te Suche Dni, jako że przynależą do Oktawy Zesłania Ducha Świętego, są dniami I klasy (pozostałe są dniami II klasy).
  • Damian :rolling:
  • Damian cienki jestes, moj maz o chlebie i wodzie jedzie tydzien w pracy czysto biurowo umyslowej!:bigsmile::bigsmile::bigsmile:
  • a czemu środa, piątek i sobota? a nie po kolei?
    z ciekawości pytam
  • W czwartek trzeba się najeść na piątek i sobotę.
  • :bigsmile::bigsmile:
  • ProMama - dzięki za komplement - ale przydało by się coś jeszcze zrzucić.
    Śłyszałem o pracy czysto umysłowej. Leżysz na łóżku i dumasz.
    W biurze to chyba na biurku?
    Podpytaj męża
    :dw:
  • ładnie napisane o postach
  • Rzeczywiście, ładnie barzo! Po takiey lekturze łacniey będzie wytrwać w dni tych suchości!
  • [cite] Marsjanka:[/cite]ładnie napisane o postach

    a z jakiej to książeczki?
  • jako rzecze źródełko

    Poniższe nauki zaczerpnięte są z książki Przewielebnego ks. Leonarda Goffinego "Książka do oświecenia i zbudowania duszy chrześcijańsko-katolickiej".
  • Damianie, moj maz niestety tanowisko umyslowe wyzsze - jak nie zrobi i nie powie co, to nikt inny nie zrobi, ale :D po 5 czy 7 dniach postu Cola, Snickers i Fryty jada non stop ;)
  • Moja babcia pościła w każdą środę, piątek i sobotę. Bez wyjątku!
  • Od czegoś trzeba zacząć...
  • Ja kiedyś też pościłam w każdą środę i piątek o chlebie i wodzie. Teraz mi przeszło... :confused:
  • Co Ty?! To teraz nawet bez chleba i wody?!...
  • Teraz nie umiem już tak pościć :sad: To chyba jakaśÂ łaska...
  • No to od dziś spróbuj wrócić do tradycyjnych zwyczajów :)
  • COś w tym jest. Ja kiedyś też bez problemu piątki o chlebie i wodzie spędzałam a teraz..? Mam wrażenie że wiecznie jakaś taka nienażarta jestem.. Aż wstyd :shamed: Dodatkowo rozpasałam się przez ciążę i karmienie ale zaczynam mieć już powoli dosyć tego panowania ciała nad duchem więc chyba zacznę od tego piątku. Sobota niestety odpada bo maszeruję w góry (jupiii! pierwszy raz od zajścia w ciążę!!).
  • A to jesteś w ciąży, Ziółeczko Ty nasze?!?!?! :bigsmile:
  • Spróbuję w piątek. Nie idę do pracy myślę że wytrwam.
  • Wydaje mi sie wlasnie, ze post to łaska niesamowita.
  • Znacie Post Daniela ??? Macie z nim dosiadczenia?
  • [cite] knrdsk1:[/cite]A to jesteś w ciąży, Ziółeczko Ty nasze?!?!?! :bigsmile:
    Chyba urojonej, bo dalej jem za dwoje :rolling:
  • [cite] ziółko:[/cite]
    [cite] knrdsk1:[/cite]A to jesteś w ciąży, Ziółeczko Ty nasze?!?!?! :bigsmile:
    Chyba urojonej, bo dalej jem za dwoje :rolling:
    Oooo.. a już miałem Damianowi gratulacje składać :bigsmile:
  • Zrezygnować z batonów, ale mi wysiłek. Są ludzie co muszą rezygnować z obiadu i kolacji a , że cały dzień muszą siedzieć przy garach to ich ciągnie i co wtedy?
  • @Jakuzi: zapraszamy do wątku powitalnego i wypełnić ankietę!
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.