Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nie moge sie powstrzymac... ;)

edytowano maj 2014 w Kuchnia
Wiem, że w przepisach kulinarnych prym tutaj wiedzie ProMama - i zgadzam się z tym bezapelacyjnie. Nie mogę się jednak powstrzymać, aby nie zapytać, czy ktoś zna i stosuje przepis na makaron z przesmażoną śmietaną...?:cool:
Jest to potrawa z rodzinnych stron mojej Mamy, pyyyszszszna bardzo (przynajmniej dla nas i nawet mój Mąż, rodowity Pomorzanin ją "kupił"), ale spotkałam się z nią tylko u rodziny mojej Mamy... :bigsmile:
Otóż jest bardzo prosta w zasadzie. Bierzemy ok. 0,75l kwaśnej, gęstej śmietany na 1kg makaronu. Tę śmietanę na wolniutkim ogniu przesmażamy, aż zrobią się takie "serki" i białko oddzieli od tłuszczu, wtedy dodajemy dopiero cukier (wg uznania do smaku). Czasami trzeba dorzucić nieco dobrego masła, bo kupiona śmietana jest po prostu zbyt chuda... To najtrudniejsza część przepisu. Gdy to mamy, a wbrew pozorom trzeba smażyć dość długo (tak "na oko"), gotujemy makaron, normalnie, najlepiej domowy :bigsmile: lub kupiony. Ja najbardziej lubię "nitki". Miesza się ten makaron z przesmażoną śmietaną. I gotowe. :bigsmile: Pewnie nie jest to zbyt dietetyczny przepis, ale...
Najlepiej taki makaron smakuje z łyżką domowej marmolady jabłkowej...! Mmmmm... Pycha...! Mam dziś na obiad - ktoś reflektuje...?
PS. Sezon jabłkowy w pełni, trzeba korzystać. :bigsmile:

Komentarz

  • Znam, ulubione danie mojej mamy :bigsmile: tyle ze u nas jedzony z sola, zamiast cukru :bigsmile:
  • Nie znam...
    Ale powiem szczerze, że czas przesmażania śmietany już mnie zniechęca do tej potrawy
  • Mama pochodzi z woj. nowosądeckiego, a ponieważ mieliśmy gospodarstwo i krówki, mleka było pod dostatkiem, a co za tym idzie i najprzedniejszej śmietany. :bigsmile: Jako dzieci przepadałyśmy za tą potrawą.
    Moje dzieci też ją wprost uwielbiają.
    A smażenie śmietany nie jest takie kłopotliwe - wystarczy "pyrkać" na małym ogniu i mieszać od czasu do czasu...
  • Obawiam się, że się nie da szybciej, ponieważ końcowy efekt smakowy jest uzależniony od stopnia przesmażenia śmietanki. I - niestety - jest to w istocie potrawa dość tłusta, co wynika z samej natury śmietany. :shamed:
    Ale warto, naprawdę. :bigsmile:
    Choć,oczywiście, o gustach się nie dyskutuje...:bigsmile:
  • A ja w zamian proponuję inne proste danie z makaronu, które przed chwilą konsumowałam:

    Składniki:
    - trzykolorowy makaron w dowolnej formie (ja preferuję świderki),
    - pół sloika suszonych pomidorów w zalewie,
    - garść ziaren słonecznika,
    -1 brokuł,
    - serek mascarpone,
    - zioła prowansalskie.

    Gotujemy makaron. Gotujemy brokuł podzielony ma małe różyczki. Na oleju z pomidorów prażymy ziarna słonecznika. dodajemy drobno pokrojone pomidory i serek maskarpone robiąc w ten sposób sos.
    makaron, brokuły i otrzymany sos mieszamy razem. całośc doprawiamy dużą ilością ziół prowansalskich. Można jeść na ciepło, jak i na zimno w formie sałatki.
    Proste, smaczne i lekkie danie!
  • Ja mogę makaron zawsze, w każdej postaci, robię klasyczne wersje albo wymyślam. Absolutnie uwielbiam orzechy włoskie w makaronie (z czosnkiem, serem kozim albo innym i bazylią, najlepiej świeżą - bomba i danie w 20 minut albo i szybsze).
  • To tak jak ja- też jestem fanką makaronu!:boogie:
  • Ja tez ja tez!!!
  • A wiecie jakie to są pierogi furkane?
  • Tak mi się przypomniało przy śmietanie.
  • Aha, dodam jeszcze, że taka przesmażona śmietana jest pyszna do pierogów z owocami. :bigsmile:
    I nie chcę wiedzieć, co to "pierogi furkane"...:tongue:
  • To coś jak ofurkany sedes tylko robi się to zupełnie odwrotnie...
  • Nie chciałam wiedzieć...!!!!



    :bj::bj::bj:
  • Drogi Adminie!
    Przenieśmy ten wątek do Kuchni, bo nie można znaleźć przepisów na makarony... Plissss...?
  • A może jeszcze ktoś coś dopisze...?:wink:
  • Dziś musiałam zrobić szybki obiad. Przypomniałam sobie o tym daniu z makaronu z serkiem mascarpone. Wszystkie dzieciaki się zajadały. A resztę na kolację prosiły.
  • chce makaron. przez Was... niestety u nas ttrzeci dzien golabki... bo my nieduza rodzina :)
  • edytowano maj 2014
    Ja bym chciała choć raz zrobić obiad na trzy dni... :D
    Udaje się tyko wtedy, gdy niedobry. :P
  • U nas makarony są często. Trza spróbować

    Makaron z przesmarzoną śmietaną
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.