Urlop wychowawczy
 • Tomira:
  Możecie mi wyjaśnić dlaczego do dodatku rodzinnego mogą odjąć tzw. dochód utracony

  Mozecie mi powiedzieć co to jest ten dochód utracony? Tzn od czego jest odejmowany? I o co chodzi? Niedługo idę na wychowawczy i właściwie męża pensja nam nie wystarczy. Chyba poproszę o zwolnienie i jako bezrobotna dostanę chociaż zasiłek z UP.
 • Straciłaś pracę tzn. że utraciłaś dochód i już go nie masz, podobnie gdy idziesz na wychowawczy.Nie liczą jako utraconego dochodu z umowy zlecenie.Jeśli będziesz mieć zasiłek w UP to policzą go jako dochód. Policz też czy w ogóle pensja męża jest na tyle niska by dostać wychowawczy płatny.
 • Przekraczamy o kilka zł, ale teraz zakład został przejęty przez inny zarząd, więc pensje będą jeszcze mniejsze, może się zakwalifikujemy. Trzeba policzyć średnią pensję roczną?
 • Nie, musisz mieć z US zaświadczenie o zarobkach ( rozliczenie PIT) ja w 2010 potrzebowałam za 2009 to teraz pewnie za 2010 i wtedy z tego waszego rozliczenie Twój zarobek muszą policzyć jako utracony. Skąd wiesz że przekraczacie? Bo wzór na liczenie jest tak potrzepany jak stonka.... choć faktycznie z niego wyszła mi ta kwota co im że przekraczam. Jednak do oblixczenia potrzebujesz tej kartki z US
 • myślałam , że oblicza się zwyczajnie- pensja męża na 3 osoby. Nie wiedziałam nic o wzorze:shamed:
 • Anna&L:
  Ja jestem już 10 rok na urlopie :cool: i kolejne trzy mi się szykują.  mi 13 rok stuka...
 • a moja szefowa na wieść że przedłużam wychowawczy o kolejny rok (dodam że to mój pierwszy wychowawczy) a i planuję ( o ilę sobie mogę poplanować) mieć nie tylko jedno dziecko zdębiała i z przekąsem spytała czy ja tak zamierzam teraz żyć- wychowawcze i macierzyńskie i w ogóle to ile tych dzieci zamierzamy mieć- wrrrrrr
 • Tomira- dziękuję ślicznie i... jestem przerażona- chyba jutro tym się zajmę, bo dziś samo myślenie o przyszłości mnie wykończyło;)
 • A i tak wam zazdroszczę. Ja nigdy nie byłam nigdzie zatrudniona- co nie znaczy że niepracowałami i nic mi nie przysługuje. Teraz w czwartej ciąży czuję się fatalnie, nie jestem w stanie pracować dużo (coraz mniej) i jak nie pracuję to nie mam. I zadroszce wszystkim mamom , które się w ciazy czują kiepsko i moga iśc na płatny wychowawczy. A w ogóle to mega chandrę dzisiaj mam. Do porodu zostały trzy miesiace, a mnie po byle czynności brzuch boli jak cholera:cry:
 • Dorotka, a ja mogłabym zazdrościć mamom w ciąży ,  a moja historia pracy jest delikatnie mówiąc skomplikowana, a w ogóle :iq: nie smutkuj. Dziś za chwile mija, a jutro nowy dzień -na pewno dużo weselszy;)
 • Po prostu nie daję rady , pracować studiować i wychowywać dzieci, Taka słabość.
 • Podziwiam i daruję Zdrowaś M... w Twojej intencji:bigsmile: Niedługo święta- czas szczególnej łaski
 • kuria domowa:
  a moja szefowa na wieść że przedłużam wychowawczy o kolejny rok (dodam że to mój pierwszy wychowawczy) a i planuję ( o ilę sobie mogę poplanować) mieć nie tylko jedno dziecko zdębiała i z przekąsem spytała czy ja tak zamierzam teraz żyć- wychowawcze i macierzyńskie i w ogóle to ile tych dzieci zamierzamy mieć- wrrrrrr


  No tak, ale z punktu widzenia pracodawcy, któremu blokuje się etat. Tak jest trochę u mnie. wiem, że nie robię nic nielegalnego, nikt tez do mnie nie ma pretensji, ale jakoś tak nieswojo się czuję.
  Najbardziej mnie wkurzało, jak kilka osób w wakacje mi radziło, nie przedłużaj wychowawczego, tylko idź na zwolnienie - w czasie kiedy robiłam po 20 km dziennie na rowerze i do tego znając moją sytuację, czyli wiedziały, że z głodu nie pomrzemy...
 • Dorotka :bigsmile:
 • Eh, u mnie tez dosyc skomplikowana sytuacja: mam umowe na dwa lata, ktora konczy mi sie akurat rok po urodzeniu dziecka. A ja chce zostac w domu 1,5 roku. No i taraz mam problem. Jedyna nadzieja w tym, ze wydali kupe kasy na moje certyfikaty i teraz beda chcieli, zebym jakos to "odpracowala".
  A pracuje w polpanstwowym przedsiebiorstwie, rozne cuda tam sie zdarzaja, wiec jest realna szansa na to, ze zatrudnia mnie teraz nawet na stale, cobym im nie uciekla z moja wiedza ( i ich pieniedzmi :wink:). Mam rozmowe z szefem za dwa tygodnie, ciekawe co z tego wszystkiego wyniknie...
 • Dorota, wydaje mi się, ze trochę rozumiem, co czujesz.
  Mam stałą pracę (a raczej stale miejsce zatrudnienia)- dostałam ja dwa tygodnie po szkole, a 3 miesiące po szkole a trzy miesiące przed ślubem...to od Boga.
  Dał mi zatrudnienie i to była do tej pory jedyna stała rzecz w naszym życiu (teraz mamy jeszcze mieszkanie). A przez te 13 lat, moje zatrudnienie- było często jedyna możliwością do tego aby moja rodzina była w ogóle ubezpieczona...
 • Chyba macie bardzo wysoki współczynnik skuteczności modlitw!!!
  bo jakoś przeżyłam ten dzień, a bałam się ze się posypię , wczoraj cały dzień z niczego prawie bolał mnie brzuch i nerw kulszowy, a dzisiaj - byłam z dzieckiem u logopedy, potem w szkole na praktykach, zrobiłam zakupy, ugotowałam obiad, przeprowadziłam warsztaty z dziećmi, chwila luzu i jadę wysłać paczkę i odebrać dziecko ze scholi.
  A i syn został pochwalony w szkole za dużą wiedzę historyczną:ab:
 • Właśnie miałam pytać jak się czujesz :iw:No to teraz Zdrowaś M... dziękczynnie:ih:
 • ja to sobie zwykle w takich dniach wbijam do głowy: "jutro zrobisz wszystko, jutro zrobisz wszystko nie patrz na bałagan, zostaw łazienkę w spokoju, daj dzieciom kanapki trzy razy dziennie - nie umrą nic się nie zawali,przykryj prasowanie kocem, jutro pomyślisz, idź spać nie łaź i nie biadol, jutro zrobisz wszystko", czasami trwa to kilka dni, ale jakoś tak łatwiej po prostu przetrwać - a potem się dziwię że jednego dnia zrobiłam tyle rzeczy a innego ledwo przebrałam się z piżamy

  trzymaj się Dorotka
 •   Ok. Muszę zaniesć pismo o powrót z wychowawczego. Muszą przyjąć, do pracy mogę wrócić tyle wiem z przepisów. Teraz pytanie czy jesli wręczą m wypowiedzenie to musi być ono jaoś zaznaczone że to oni mnie zwalniają? Bo do tej pory zawsze miałam za porozumieniem bo to ja się zwalniałam jak było nie halo. I czy muszą mi umożliiwić pacę przez dwa tygodnie, bo takl mam termin wpisany co do ewentualnego wypowiedzenia?
 • Czy ktoś się orientuje jak można pracować będąc na UW? ile można zarobić? czy na umowy zlecenia, czy na jakąś część etatu?
 •  Moja koleżanka miała płatny wychowawczy i pracowała na pół etatu za ok 900 zł ale czy to było legalne mam wątpliwości.
 • Czy ktoś się orientuje jak można pracować będąc na UW? ile można zarobić? czy na umowy zlecenia, czy na jakąś część etatu?


  to zależy od zakładu udzielającego urlopu i od tego, jak jest skonstruowana umowa o pracę.
  Generalnie można. Zasada jest taka, że nie więcej niż pół etatu i praca nie może kolidować z osobistą opieką nad dzieckiem.
  Aby pobierać zasiłek wychowawczy nie możesz przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia brutto.
  Jeśłi nie pobierasz zasiłku wychowawczego z MOPS/MOPR to nie ma znaczenia ile zarobisz.Nie rozliczasz się przecież z tego.Forma zatrudnienia nie ma znaczenia. Ja jednak preferuję zlecenia lub dzieło.
  Podziękowali 1uJa
 • Idusia, było. Prawdopodobnie dostanie decyzję o zwrocie nadpłaty zasiłku. I na tym się skończy.
  Podziękowali 1IDUSIA
 • Właśnie pobieram zasiłek wychowawczy, dlatego chciałabym wiedzieć.

  Dziękuję :)
 • spokojnie uJa. Urząd powinien Cię poinformować. Poza tym w decyzji powinnaś mieć napisane.
  Jeśłi przekroczysz dochód musisz w danym miesiącu zawiesić wypłatę zasiłku.
  Podziękowali 1uJa
 • A to poszukam decyzji. Do tego urzędu już nie chcę iść byłam tam 11 razy zanim załatwiłam ten wychowawczy, tyle papierów co ja tam zaniosłam to im na kilka najbliższych lat powinno wystarczyć :)

  :)
 • :D
   tyle papierów co ja tam zaniosłam to im na kilka najbliższych lat powinno wystarczyć :)

  :)  =))
 • Odgrzebuję wątek bo pytań mam kilka:

  Pracuję w firmie zatrudniającej na etat 2-3 osoby (w tym mnie). I teraz pytania:
  1. czy mój pracodawca ponosi jakieś koszty w związku z tym, że ja jestem na wychowawczym?
  2. czy zawsze dostaje się ten zasiłek? czy on jest z automatu czy trzeba złożyć jakieś formularze?
  3. czy na wychowawczym można zarabiać na umowę zlecenie i umowę o dzieło?
  4. Czy mogę zrezygnować z zasiłku? (bo doczytałam, że nie można zarobić jakiejś tam kwoty)
  5. czy w trakcie trwania wychowawczego można wystąpić o zasiłek?

  Generalnie poszłabym po druguszku na wychowawczy tylko nieco się boję reakcji szefa
 • Haku - opisałam Ci w "mama w domu"

  zasiłku wychowawczego nie musisz brać - ja dotychczas nie brałam. MOżesz wystąpić o wypłatę w każdej chwili - wniosek będzie rozpatrzony od miesiąca kiedy go złożysz.
  Jaby co to pytaj dalej
  Podziękowali 1Haku
 • [quote][cite] Anna&L:[/cite]Ja jestem już 10 rok na urlopie :cool: i kolejne trzy mi się szykują.[/quote]


  mi 13 rok stuka...


  ja 11lat :-) i trzy w zanadrzu. Wszystko pocztą załatwiam.
 • Dziewczyny a czy jak się jest na wychowawczym bezpłatnym i zachodzi się w kolejną ciąże to przysługuje płatny macierzyński po urodzeniu maluszka? Pytam może głupio, ale choć mam 5 dzieci, pierwszy raz jestem na wychowawczym

 • kasia24 tak, przysługuje. Ja tak wysysam od wielu lat. :-)
  Podziękowali 1kasia24
 • Przysługuje ale... dobrze jest wziąć wcześniej macierzyński - przed rozwiązaniem - mamy do tego prawo dwa tygodnie wcześniej bo jeśli urodzimy w czasie wychwawczego to automatycznie mamy dwa tyg mniej macierzynskiego. Taki myk zusowski. Ja dlatego idę już 1 stycznia na macierzynski - zyskuję na tym około 800 zł czyli 14 dni mojego macierzyńskiego. A tak bym miała 2 tyg mniej. Nie wiedziałam o tym. Przy kolejnej ciąży powiedziała mi o tym kadrowa.
 • Warto by było popytać  specjalistów od tej tematyki, jaka jest dokładnie  różnica, jeśli chodzi o warunki zatrudnienia (m.in przysługujący płatny urlop, etc.) i uposażenia pomiędzy zasiłkiem macierzyńskim i urlopem macierzyńskim.
  Jeśli kobieta rodzi dziecko będąc na wychowawczym, przysługuje jej zasiłek macierzyński, a nie urlop macierzyński.
  Podziękowali 1Bea
 • Urlop macierzyński przysługuje po każdym porodzie kobiecie zatrudnionej w ramach umowy o pracę.

  Zasiłek macierzyński jest świadczeniem pieniężnym wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) albo Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) w trakcie urlopu macierzyńskiego lub w innych przewidzianych przepisami sytuacjach, jednak nie przysługuje on każdej kobiecie.  ps. Ja sobie nie wymyslilam tego - powiedziala mi kadrowa i to nie z mojego zakladu pracy. Kiedy sie zwrocilam z tym do mojego zakladu - babka sprawdzila to w przepisach i rzeczywiscie od tej pory juz WIE.

 • "..W czasie urlopu wychowawczego pracownica nie ma prawa do innych zasiłków, tj. zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego czy zasiłku opiekuńczego. Ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego z tytuł urodzenia kolejnego dziecka. Urodzenie kolejnego dziecka w czasie urlopu wychowawczego nie przerywa urlopu wychowawczego. Pracownica nie nabywa więc prawa do urlopu macierzyńskiego, ma jednak prawo do zasiłku macierzyńskiego....

 • Dlatego ci tłumaczę.... ja przerywam urlop. I zyskuje tym samym 2 tyg dodatekowego platengeo zasilku. Bedac na urlopie wychowawczym dostalabym 22 tyg a przerywajac urlop wychowawczy - 24 tyg plus urlop platny to chyba korzystniej nie? 

  Jaki zatem sens nie przerywania urlopu? Napisalam roznice powmiedzy zasilekim a urlopem bo jest to kwestia swiadczenia... WARTO przerwac urlop wychowaczy. ZYSKUJE się na tym a pracodawca NIC nie traci

 • OK, też popieram taką metodę, choć jestem pracodawcą. Jednak zdarzają się kobiety, które twierdzą, że  uczciwość nie pozwala im na taki manewr. Kompletny bezsens. Tu nie ma sentymentów i pracodawca również w swoich decyzjach się nimi nie kieruje.
 • Jak to zrobić technicznie? W jednym czasie wysłać do pracodawcy prośbe o przerwanie urlopu wychowawczego i... no właśnie i jednocześnie prośbę o skierowanie na urlop macierzyński? Jakie dokumenty dostarczyć do macierzyńskiego? Nie pamiętam...
 • -zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy zasiłkowej, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która urodziła dziecko w okresie urlopu wychowawczego. 
  Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony w art. 180 Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego. Jeżeli jednak pracownica urodzi dziecko w okresie urlopu wychowawczego, to okres, za który przysługuje zasiłek macierzyński jest krótszy o 2 tygodnie (art. 29 ust. 3 ustawy zasiłkowej).

  -- w czasie urlopu wychowawczego nie można iść na zwolnienie lekarskie, bo od osób przebywających na takim na urlopie  nie odprowadza się składek na ubezpieczenie chorobowe w związku z tym taka osoba nie jest uprawniona do zasiłku chorobowego.
  Aby zasiłek chorobowy otrzymać trzeba wrócić do pracy .

  -będąc na wychowawczym w zaawansowanej ciąży, można przerwać urlop wychowawczy. 
  Zysk- otrzymuje się urlop macierzyński, a po macierzyńskim urlop wypoczynkowy, 2 dni opieki nad dzieckiem (art.188 k.p.) w ten sposób jest się dłużej  na płatnym urlopie . Potem można iść na wychowawczy.

  -trzeba złożyć wniosek o przerwanie urlopu wychowawczego i od następnego dnia można iść już na chorobowe...potem procedura już wygląda tak samo -  poród - macierzyński urlop.
   
  - można  powrócić do pracy , składając wniosek na 30 dni przed podjęciem pracy po wychowawczym (art. 186 indeks 3), albo po prostu przerwać wychowawczy ( bo można go wykorzystać w 4 częściach (art. 186)
   - składa się wniosek po uzgodnieniu daty powrotu z pracodawcą.
  Wszystkie te wnioski pracodawca musi uwzględnić.

   -urlop wypoczynkowy można wykorzystać wyłącznie po urlopie macierzyńskim, natomiast nie można po zasiłku macierzyńskim wypłacanym w trakcie wychowawczego.

  - zasiłek macierzyński w wymiarze skróconym o 2 tygodnie  wypłaca pracodawca, jeżeli jest do tego uprawniony (min 21 pracowników) albo ZUS.

  - na zwolnienie lekarskie można iść od pierwszego dnia po powrocie z wychowawczego (wysłać zwolnienie poleconym za poświadczeniem odbioru).
 • OK, też popieram taką metodę, choć jestem pracodawcą. Jednak zdarzają się kobiety, które twierdzą, że  uczciwość nie pozwala im na taki manewr. Kompletny bezsens. Tu nie ma sentymentów i pracodawca również w swoich decyzjach się nimi nie kieruje.


  Ale ja Ciebie nie rozumiem... to nie jest nie zgodne z prawem... poza tym? gdzie tu nieuczciwość? 
 • ps. Nie mówię tu zwolnieniu... 
 • Sawia - mi kadrowa przyjmuje podanie o przerwanie urlopu wychowawczgeo (w zasadzie w pazdzerniku napislam podanie do 31.12) i pisze podanie o udzielenie urlopu macierzynskiego od 1. 01. - zaswiadczenie od lekarza ale to spokojnie moge doniesc po wizycie czyli po 3.01. 

  No i nie biore zwolenienia...

 • a mój zakład odmówił skrócenia urlopu wychowawczego właśnie ze względu na fakt,  że jestem w ciąży....
  Więc dooopa • Ale ja Ciebie nie rozumiem... to nie jest nie zgodne z prawem... poza tym? gdzie tu nieuczciwość? 


  No więc właśnie o tym mówiłam. Jest zgodne z prawem.. Nieuczciwość miałaby polegać na tym, że szef liczył, że wrócimy do pracy, trzymał etat i stanowisko, a tu, nie dosyć, że go zawiedliśmy, wracając tylko teoretycznie do pracy, to jeszcze obciążamy ZUS kolejnym zwolnieniem etc, etc...Czujemy się winne.
  Nawet niedawno słyszałam taki tekst.  
 • a mój zakład odmówił skrócenia urlopu wychowawczego właśnie ze względu na fakt,  że jestem w ciąży....
  Więc dooopa


  Art. 186 3. Kodeksu pracy: Pracownik może zrezygnować z urlopu 
  wychowawczego: 
  1) w każdym czasie - za zgodą pracodawcy, 
  2) po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej 
  na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.
   
  Nie mają prawa ci odmówić. Zresztą w zawiadomieniu złożonym na 30 dni przed powrotem  nie pytasz o zgodę, tylko informujesz, że od dnia...rezygnujesz z urlopu w. Zgoda pracodawcy potrzebna jest, gdy chcesz wrócić się do pracy wcześniej niż po 30 dniach od złożenia wniosku. Ciąża nie ma tu nic do rzeczy i w kp nie ma takiego warunku, że pracownica może zrezygnować z urlopu w. tylko wtedy, gdy nie jest w ciąży.

Witaj, Nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tu nowa/y. Jeżeli chcesz się włączyć, kliknij na jedno z pól!