Witaj, Nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tu nowa/y. Jeżeli chcesz się włączyć, kliknij na jedno z pól!

Urlop wychowawczy

245

Komentarze

• mądrego masz męża.... mój by chyba nie umiał:confused:
  • Umiał by umiał :-)
  • Możecie mi wyjaśnić dlaczego do dodatku rodzinnego mogą odjąć tzw. dochód utracony a do mieszkaniowego już nie? Byłam wczoraj na Wszystkich świętych i mimo tłumaczenia że jestem na wychowawczym czyli nie dostaję pieniędzy będą liczyć ostatnie 3 miesiące dochodu, którego przecież już nie mam (składam w marcu, będzie od kwietnia czyli nie mam)!!!!! Jestem ciekawa co za k...yn układał tak d...ne przepisy. Na dodatek liczyłam oczywiście jakiś wymyślony dochód i doszłam do wniosku że w tej sytuacji ktoś może dostać rodzinne kryterium 504 zł na osobę a jednocześnie nie dostać mieszkaniowego kryterium 846 zł na osobę idziwić się że ludzie uważają że wszystko na głowie stoi no stoi stoi bo przecież nie od myślenia mamy na karku ten kapuściany łeb. Czego dowodem powyższe.
    O wzorze do obliczenia rodzinnego nawet boję się myśleć :cry::dc:
  • To znaczy nie będzie!!!! No ale jeżeli kryterium do MOPOSU to 351zł na osobę to śmiech pusty ogarnia :fb:
  • Irkub do dochodu utraconego nie wliczają umów o dzieło. Jak pójdziesz na wychowawczy to utracą Ci do zasiłku umowę o pracę i ew zlecenie. A wtedy rodzinne się należy.
  • Na razie byłam po dokumenty, potem pójdę oddać i zobaczę a nóż coś pomyliłam. Mam tylko umowę o pracę. I jeszcze k..izm z numerkami nawet jeśli jest jeszcze czas do zamknięcia ale numerki się skończyły odejdziesz z kwitkiem.
    Kurczę tak sobie myślę że małżeństwo z jednym dzieckiem by udać się do mopsu musi mieć 1153zł a jak ma do tego 600zł czynszu?????? Dobra nie myślę idę do dzieciuchów.
  • Bądź dobrej myśli. Każda pomoc jest przydatna. W najgorszym wypadku odmówią Ci, a wtedy pomyśłimy co dalej. Mam kilka znajomych w MOPSie - popytam co możnaby zrobić
  • O, dodatki mieszkaniowe tez mnie interesują... jakbyście coś wiedziały, napiszcie...
    Sie licho zaczyna robic, a od lipca jeszcze gorzej... Może zaczne sie łapac na niego...
  • w przyszły piątek idę do MOPSu po papiery do dodatku mieszkaniowego. Jakby ktoś wcześniej nie wiedział co, za tydzień dam znać. W necie znalazłam to:
    Jeżeli masz problemy z płaceniem czynszu za mieszkanie, możesz złożyć wniosek w swojej gminie o przyznanie pomocy finansowej.

Nie ma tutaj znaczenia, czy masz mieszkanie komunalne, spółdzielcze czy też domek. Ważne jest by posiadać tytuł prawny do lokalu. Pomoc można otrzymać, gdy spełnia się określone przepisami warunki.

Dodatek mieszkaniowy może otrzymać osoba, której średni miesięczny dochód brutto (na każdego domownika) nie przekracza :
    w gospodarstwie jednoosobowym jest to 175 % najniższej emerytury (675,10 zł), czyli 1181,43 zł,
    w gospodarstwie wieloosobowym jest to 125 % najniższej emerytury, czyli 843,88 zł na członka rodziny.
    Średnią zarobków oblicza się biorąc pod uwagę dochody brutto z ostatnich trzech miesiecy przed złożeniem wniosku o dodatek mieszkaniowy. Do dochodu nie wlicza się m.in : pomocy materialnej dla uczniów, dodatków dla sierot, zasiłków z pomocy społecznej, becikowego, zasiłków pielęgnacyjnych, pomocy w zakresie dożywiania.

Pod uwagę brana także jest powierzchnia użytkowa lokalu, jaki zajmuje osoba, która stara się o dodatek mieszkaniowy.

Powierzchnia użytkowa lokalu nie może być większa niż :

35 mkw. dla osoby,
    40 mkw. dla 2 osób,
    45 mkw. dla 3 osób,
    55 mkw. dla 4 osób,
    65 mkw. dla 5 osób,
    70 mkw. dla 6 osób.

Jeżeli osoba, która stara się o dodatek mieszkaniowy ma bardzo trudną sytuację finansową, to dodatek może być przyznany mimo przekroczenia ww. norm, jednak nie więcej niż o 30 %.

Jak złożyć wniosek ?

Formularz wniosku dostępny jest w urzędzie gminy, można pobrać go także na stronie internetowej urzędu.

Wypełniony wniosek należy zanieść zarządcy domu, aby potwierdził wpisane w nim dane. Następnie należy wypełnić oświadczenie o dochodach (formularz także dostępny w gminie).

Z wnioskiem należy dołączyć :
    aneks o składnikach czynszu za ostatni miesiąc ( otrzymamy go np. w swojej spółdzielni),
    zaświadczenie o naszych dochodach brutto z ostatnich trzech miesiecy, wystawi je zakład pracy, ZUS (jeżeli pobieramy emeryturę), urząd pracy (gdy jesteśmy bezrobotni)
    Wniosek wraz z załącznikami należy złożyć w wydziale obsługi mieszkańców lub wydziale zasobów lokalowych urzędu gminy ( w niektórych gminach sprawy te załatwiają ośrodki pomocy społecznej).

Pamiętaj !

Starając się o dodatek mieszkaniowy musisz liczyć się, że odwiedzi Cię pracownik socjalny. Jego zadaniem jest przeprowadzenie wywiadu środowiskowego, którego celem jest potwierdzenie Twojej sytuacji życiowej.

Jeżeli urząd gminy odmówi Ci przyznania dodatku mieszkaniowego, to twoim prawem jst odwołanie się od tej decyzji do samorządowego kolegium odwoławczego. Możesz to zrobić w ciągu 14 dni od otrzymania pisma z negatywną odpowiedzią.

To z forum prawnego na którym też się czasem udzielam
  • Moja ciocia mówi że jej nikt nie odwiedzał ,mam nadzieję że i mnie nikt nie będzie nachodził.
  • pewnie nie, mojej mamy też nie odwedzali
  • Czy orientujecie się jak długo można przebywać na urlopie wychowawczym, na każde dziecko jest 3 lata do ukończenia przez każde 4 rż, czy zatem zakładając że mam troje dzieci w sumie mogę być aż 9 lat? a jak pojawi się następne i następne to też???
  • tak o ile masz po trzy lata różnicy w wieku dzieci i umowę o pracę do tego czasu bo UW nie przedłuża umowy jeśli ta kończy się w jego trakcie
  • To jest tak, ze rodzisz pierwsze dziecko- idziesz na macierzyński i potem na wychowawczy. W trakcie wychowawczego na pierwsze dziecko rodzisz drugie - i zawieszasz wychowawczy na pierwsze, idziesz na macierzyński na drugie (takie jest prawo). Po macierzyńskim, albo kontynuujesz wychowawczy na pierwsze (jeśli jeszcze został i jeśli chcesz) albo idziesz na wychowawczy na drugie. I tak ciągle..w sumie (o ile masz umowę na czas nieokreślony)możesz być kilkanaście lat na macierzyńsko- wychowawczych.
  • hehe,ja mam taką ambicję (jest się czym chwalić, nie ma co :wink:), że w trakcie obecnego wychowawczego rodzę następne,później kontynuuję wychowawczy po macierzyńskim,biorę wychowawczy na kolejne i na tym wychowawczym rodzę kolejne... i tak w koło Macieju póki fabryka pracuje :wink:
  • Zgodnie z ustawą wychowawczy przysługuje trzy lata na każde dziecko do ukończenia 4 rokużycia, a w przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności dodatkowe 3 lata do ukończenia przez dziecko 16 roku życia lub upływu orzeczenia.
    Urlop wychowawczy przerywa macierzyński. O tyle wydłuża się wówczas wcześniej przyznany wychowawczy lub można wziąć na kolejne dziecko.
    Tak stanowi kodeks pracy. Przepisy o FUS są nieco inne, ale nie konfliktowe.
    Iwinka - na priv wysyłam Ci telefon - jak będziesz miała pytania pisz, lub zadzwoń.:bigsmile:
  • pisałyście ze mną:bigsmile:
  • Ja jestem już 10 rok na urlopie :cool: i kolejne trzy mi się szykują.
  • Szczęsciara :bigsmile:
  • Tomira:
    Możecie mi wyjaśnić dlaczego do dodatku rodzinnego mogą odjąć tzw. dochód utracony
    Mozecie mi powiedzieć co to jest ten dochód utracony? Tzn od czego jest odejmowany? I o co chodzi? Niedługo idę na wychowawczy i właściwie męża pensja nam nie wystarczy. Chyba poproszę o zwolnienie i jako bezrobotna dostanę chociaż zasiłek z UP.
  • Straciłaś pracę tzn. że utraciłaś dochód i już go nie masz, podobnie gdy idziesz na wychowawczy.Nie liczą jako utraconego dochodu z umowy zlecenie.Jeśli będziesz mieć zasiłek w UP to policzą go jako dochód. Policz też czy w ogóle pensja męża jest na tyle niska by dostać wychowawczy płatny.
  • Przekraczamy o kilka zł, ale teraz zakład został przejęty przez inny zarząd, więc pensje będą jeszcze mniejsze, może się zakwalifikujemy. Trzeba policzyć średnią pensję roczną?
  • Nie, musisz mieć z US zaświadczenie o zarobkach ( rozliczenie PIT) ja w 2010 potrzebowałam za 2009 to teraz pewnie za 2010 i wtedy z tego waszego rozliczenie Twój zarobek muszą policzyć jako utracony. Skąd wiesz że przekraczacie? Bo wzór na liczenie jest tak potrzepany jak stonka.... choć faktycznie z niego wyszła mi ta kwota co im że przekraczam. Jednak do oblixczenia potrzebujesz tej kartki z US
  • myślałam , że oblicza się zwyczajnie- pensja męża na 3 osoby. Nie wiedziałam nic o wzorze:shamed:
  • Anna&L:
    Ja jestem już 10 rok na urlopie :cool: i kolejne trzy mi się szykują.

mi 13 rok stuka...
  • a moja szefowa na wieść że przedłużam wychowawczy o kolejny rok (dodam że to mój pierwszy wychowawczy) a i planuję ( o ilę sobie mogę poplanować) mieć nie tylko jedno dziecko zdębiała i z przekąsem spytała czy ja tak zamierzam teraz żyć- wychowawcze i macierzyńskie i w ogóle to ile tych dzieci zamierzamy mieć- wrrrrrr
  • Tomira- dziękuję ślicznie i... jestem przerażona- chyba jutro tym się zajmę, bo dziś samo myślenie o przyszłości mnie wykończyło;)
  • A i tak wam zazdroszczę. Ja nigdy nie byłam nigdzie zatrudniona- co nie znaczy że niepracowałami i nic mi nie przysługuje. Teraz w czwartej ciąży czuję się fatalnie, nie jestem w stanie pracować dużo (coraz mniej) i jak nie pracuję to nie mam. I zadroszce wszystkim mamom , które się w ciazy czują kiepsko i moga iśc na płatny wychowawczy. A w ogóle to mega chandrę dzisiaj mam. Do porodu zostały trzy miesiace, a mnie po byle czynności brzuch boli jak cholera:cry:
Sign In or Register to comment.