Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Przepisy Ani D. zebrane z forum

145791021

Komentarz

  • Aniu, bardzo Ci dziękuję. Postaram się wprowadzić do naszej diety więcej warzyw na kolację. Tak jak piszesz, najczęściej jadaną kanapką jest niestety chleb z wędliną i serem, szczególnie w porze jesienno zimowej. Czas to zmieniać
    ;)
  • Na kanapki pyszna też jest adżika - można zrobić do słoiczków w sezonie warzywnym (ja robiłam taką pomidorowo-paprykową z warzywami korzeniowymi).

    Dla mnie dobry razowiec + adżika i nic więcej nie trzeba.

    A brukselka w marchewce pyszna, dzięki!

  • Na kanapki pyszna też jest adżika - można zrobić do słoiczków w sezonie warzywnym (ja robiłam taką pomidorowo-paprykową z warzywami korzeniowymi).

    Dla mnie dobry razowiec + adżika i nic więcej nie trzeba.
    Och, adżyka! Pychota! I ajwar też. :-) Tylko jak to szybko znika ze słoika :((
  • @Ania D. a dziecku od kiedy można dawać kiszone np. ogórki? Lub cokolwiek w zalewie np. octowej?
  • Taja to jest dobre pytanie.
  • Z octem to bym się nie wyrywała ale kiszone to roczniakowi dawałam.
  • Ja też dawałam kiszone roczniakowi a teraz ma 1,5 r i w zalewie octowej dostał paprykę to za wcześnie?
  • Moje w tym wieku żarły i nie pomarły... ;-)
  • A jak roczniakowi i starszemu coś smakuje (pomijam słodycze) to pozwalacie mu jeść do woli czy stopujecie gdy uznacie za słuszne? Mój właśnie ostatnio mnóstwo tej papryki w occie i buraczków w occie zjadł i suszonych owców. Nie miał biegunki ale zaraz po takiej biesiadzie jedna luźna kupa była.
  • Jak kasze albo warzywa (świeże, gotowane, duszone, kiszone) chcą jeść, to pozwalam do woli. Z innymi rzeczami - uważam.
  • A na suszone owoce uważasz jeśli dobrze zrozumiałam?
  • Tak, bo bardzo słodkie są. Jak bym moim pozwoliła do woli, to by żarli kilogramami. Podobnie z orzechami i owocami innymi niż nasze polskie sezonowe.
  • edytowano grudzień 2012
    No tak zauważyłam, że suszone u mnie kilogramami...:)
  • edytowano grudzień 2012
    a dziecku od kiedy można dawać kiszone np. ogórki? Lub cokolwiek w zalewie np. octowej?
    Ocet spirytusowy jest trucizną dla organizmu. Niszczy wątrobę - więc dziecku nie należy go nigdy podawać.
  • Moje dzieci nie jadły niczego w occie. Sama nie robię u siebie nic octowego. Kiszonki, tak jak Katarzyna, dawałam ok. roku. Ocet może bardzo smakować dzieciom, zwłaszcza z dodatkiem cukru. Dzieci nie powinny tego w ogóle dostawać, dla dorosłych to też nic dobrego.
  • Aniu, zrobiłam gulasz z dynią i soczewicą. Pychota! Niebo w gębie! :-)
  • Właśnie przeglądam przepisy AniD z dyni na jutrzejszy obiad. Z czym można podać gulasz z dyni?
    Zupa dyniowa z grzankami na stałe weszła już do naszego jadłospisu. Tylko podlewam ją śmietaną. Ile ja naszukałam się kolendry mielonej do tej zupy!
  • My gulasz jedliśmy z makaronem, świderkami. Do tego była słodka kapusta poszatkowana z odrobiną oleju, octu winnego, kukurydzy.
  • Zrobiłam dziś zupę z pieczonej dyni i czosnku. Ale na drugi raz zrobię już bez czosnku. Za ostra jak dla mnie. Małż zjadł dwa talerze, więc dla niego ok. Acha dodałam trochę ugotowanej delikatnej jaglanki, ale nie zniwelowało tej ostrości.

    I niestety najadłam się kabanosów teoretycznie drobiowych, ale coś mie się zdaje, ze one nie były wędzone w dymie a raczej w jakiejś substancji płynnej

    :\">

    Ha, trza było poprzestać na dyni

  • @AleksandraB - gulasz z dyni jest wyborny z kaszą gryczaną paloną. Jeśli dzieci mają coś przeciw jej ostremu smakowi, to można ugotować pół na pół z brązowym ryżem - jest delikatniejsza.
  • edytowano grudzień 2012
    AleksandraB, można podawać ze wszystkim - ziemiakami, kaszą, ryżem, jak kto lubi. Ja kupuję kolendrę w kulkach i sobie sama mielę. W zimie sporo używam kolendry do różnych potraw.
  • Ja też mieliłam kolendrę. W nowiutkim młynku. :P (ale się z niego cieszę :-) )
  • Skoro mowa o octach...a jak jest z octem jabłkowym?Dzieci mogą je jadać np. w surówkach?
  • edytowano grudzień 2012
    Skoro mowa o octach...a jak jest z octem jabłkowym?Dzieci mogą je jadać np. w surówkach?
    W małych ilościach - jak najbardziej. Jednak dla małych dzieci spróbowałabym sama zrobić taki ocet, bo nie wiadomo, czy go czymś nie konserwują, np. spirytusowym. Ma wit. E, wapń, potas i dużo pektyn.
    Warto poczytać na ten temat, bo są też przeciwnicy octu jabłkowego. Na pewno przy wrzodach żołądka nie wolno go podawać, no ale u dzieci rzadko wrzody bywają.
  • AniuD, jesteś moim IDOLEM!

    Zrobiłam dziś pastę z ogórkiem kiszonym i soczewicą. No obłęd! Tylko zjadłam za dużo
  • A ja dzis zrobiłam brukselkę z marchewką -REWELACJA-od nowa przekonałam się do tego warzywa ( a miałam uraz z dzieciństwa do niego hehe).Aniu D. dziękuję za przepisy i wpisy i proszę o więcej, bo mnie bardzo inspirują.
  • Brukselkę uwielbiam! I dziś też była. Z pieczoną hokkaido i kotlatami z jaglanki. A co! :D
  • Melduję, że pasty z początku wątku wypróbowała moja mama i cieszyły się bardzo dużym powodzeniem - do jednej z soczewicy dodała jeszcze pieczarki i wyszło super! A zapytam jeszcze tutaj o pomysły na kaszę gryczaną niepaloną, bo kupiłam i leży, chciałabym w końcu wypróbować... Dzięki forum nauczyłam się jaglanki, teraz czas na gryczankę... Szczególnie, że małżonek palonej nei lubi, więc nie robię w ogóle i teraz mam nadzieję, że tę polubi...
  • Kapusta duszona z sokiem z ogórków kiszonych

    ok. 1/2 główki kapusty
    2 większe cebule
    sok z ogórków kiszonych
    kurkuma
    ew. sól
    olej

    Szatkujemy drobno kapustę (idealny jest mały szatkownik), cebulę kroimy na talarki. Rozgrzewamy największą patelnię jaką mamy (najlepszy byłyb wok, jak nie ma, to może być i duży garnek o grubym dnie). Wlewamy kilka łyżek oleju, po chwili wrzucamy poszatkowaną kapustę. Trzymamy na ogniu mieszając. Po kilku minutach dodajemy ok. 1/2 szkl soku z ogórków kiszonych, przykrywamy pokrywką. Dusimy na niezbyt dużym ogniu. Co jakiś czas mieszamy i dodajemy sok z ogórków. Nie dawać na raz dużo soku, kapusta ma się dusić, a nie gotować. W międzyczasie zeszklić na oleju cebulę. Dodać kurkumę, uduszoną cebulę, dusić do miękkości. Spróbować, jak za mało słone to dosolić. Nie dodaję już żadnych przypraw do tej kapusty, bo sok daje wystardzająco ciekawy smak. Podaję jako jarzynkę do obiadu (np. z kaszą jęczmienną, soczewicą z cebulką, surówką z rzepy).
  • edytowano grudzień 2012
    Aniu, kiedys już o tym pisałam... chodzi za mną smak młodości ;) Jeden weg... (nie wiem jaką miał końcówkę ;) ) robił jednogarnkowe danie. Pamiętam, że była cieciorka, drobniutki makaron i jakieś warzywa. Potrawy jarskie dopiero odkrywam... Podpowiedz proszę co i jak zrobić?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.