Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Sezon na sałatę

edytowano czerwiec 2011 w Kuchnia
W zasadzie jemy ją ze śmietaną i jako dodatek do kanapek. Macie inne pomysły?

Komentarz

  • Poszatkowana z rzodkiewką i śmietanką :)

    Podobno bardzo zdrowy jest sok - ale jakoś nie umiem sobie wyobrazić jak go wycisnąć (przecież nie w zwykłej sokowirówce chyba? w końcu to nie jabłka)
    i ile tej sałaty musiałoby być na szklankę soku... :P
  • Sałatka:

    poszarpana sałata zielona
    jajka w ćwiartki
    rzodkiewka w plasterki

    pomidor, ogórek - wg uznania

    wszystko wymieszać, posolić, popierzyć, zalać śmietaną

    proporcje wg uznania i upodobania

    zajadać z chlebkiem z masłem

    na kolację, na letnie, upalne wieczory - rewelacja!
  • Sałata, ale jaka? Jest tak dużo rodzajów, a sałatki z sałat to tak duży temat, jak wyobraźnia człowieka.
  • Co sądzicie o sałacie smażonej?
  • Jak sałata to tylko z vinegretem :bigsmile:
    Ostatecznie może być tylko skropiona oliwą i cytryną :tongue:
    Ooo, przypomniałam sobie. Na Dzien Matki Teściowa podała sałatę z połówkami truskawek. Pycha! :cool:
  • Moja teściowa robi zupę z sałaty.
  • w lato czesto jemy salate zamiast kolacji,
    dodaje do niej to, co akurat mam w lodowce, bo w zasadzie wszystko pasuje:

    + warzywa (ogorek, pomidor, cebula/ czosnek, kukurydza z puszki, przysmazone baklazany, tarta marchew, ...)

    + owoce (figi, truskawki, winogrona, brzoskwinie)

    + sery (zolty, feta, mozarella)
    + sos (oliwa + balsamico/ jogurt z czosnkien)

    zawsze daje swieze ziola z ogrodka (mieta, szalwia, tymianek, szczypiorek, oregano i co tam akurat mam)
    i prazone nasionka (robie zawsze wczesniej taki zapas z roznych ziaren i przechowuje w szczelnie zamknietym sloiku - maz uwielbia podjadac:
    slonecznik, dynia, sezam, orzechy wloskie i laskowe, cranberry, ...)

    i tym sposobem codziennie mam inna salate, a maz mysli, ze jestem niezla gospodynia
    :cool:
  • Nie łączcie surowego ogórka z pomidorem!
  • wiem, wiem, ale to to dobre jest,

    no i grecy tak robia :cool:
  • Generalnie Maciejka napisała to co o sałatach z sałat powinno się napisać, sałaty robi się "na winie" - co się nawinie, to się wrzuca.
  • [cite] maniek:[/cite]Nie łączcie surowego ogórka z pomidorem!


    Dlaczego...?

    Powinnam wiedzieć...???:sad:
  • enzymy z ogórka pozbawiają pomidora wielu wartości.
  • [cite] maniek:[/cite]Co sądzicie o sałacie smażonej?
    Moja mama robi taką potrawę, która nikogo innego w rodzinie nie kręci, to jest podobno kaszubski wynalazek ( bo jestem czystej krwi półkaszubką), nie jest to smażone co prawda ale do rzeczy: sałatę zaparza się skwareczkami z boczku i zalewa zsiadłym mlekiem. Mama zajada się tym całe lato.
  • A jak robicie dobry vinegret?
  • sałata, czosnek i wszelkie ziele do tego sos śmietanowy albo oliwa z oliwek
  • Maniek:
    "Nie łączcie surowego ogórka z pomidorem! "
    "enzymy z ogórka pozbawiają pomidora wielu wartości."

    Marta Gessler :

    "pomidor i ogórek. Zawsze uczono nas, że obecny w ogórkach enzym zabija w pomidorach witaminę C. Ale jeżeli przed połączeniem składniki wymieszamy z odrobiną oliwy z oliwek, podziała ona ochronnie, a nawet zwiększy wchłanialność antyutleniaczy, które mają pomidory."

    znalazłam więc pozwoliłam sobie tu to wkleić .
  • [cite] hipolit:[/cite]Maniek:
    <i>"Nie łączcie surowego ogórka z pomidorem! "</i>
    <i>"enzymy z ogórka pozbawiają pomidora wielu wartości."</i>

    Marta Gessler :

    <i>"pomidor i ogórek. Zawsze uczono nas, że obecny w ogórkach enzym zabija w pomidorach witaminę C. Ale jeżeli przed połączeniem składniki wymieszamy z odrobiną oliwy z oliwek, podziała ona ochronnie, a nawet zwiększy wchłanialność antyutleniaczy, które mają pomidory."</i>

    znalazłam więc pozwoliłam sobie tu to wkleić .

    Też o tym słyszałam... a może czytałam... I tak właśnie robię :cool:
  • Skoro tak, to mieszajcie. Ja właściwie to połączenie używam tylko w szopskiej, ale tam nie idzie oliwa, lecz olej słonecznikowy( to charakterystyczne dla Bałkanów), który pewnie podobnie zadziała na enzym. Dobrze wiedzieć, dzięki.
  • Oj Maniek, uwielbiam szopską ! W lecie mogę ja jeść na okrągło.
    Ale tak prawdziwie, po bułgarsku zrobioną.

    Pytanko mam: z jakim serem robisz? Jak z owczym bułgarskim to gdzie go kupujesz? Ja w Krk znalazłam tylko w Almie ten ser :confused:
  • Widziałem w Auszołomie, ale chyba wolę fetę, taką lepszą, prawdziwszą niż favita.
  • szopska?nic nie wiem, poproszę
  • A więc przede wszystkim na pewno musisz koniecznie i bezwarunkowo wziąć i nabyć i absolutnie o tym nie zapomnieć, bo wtedy to już nie będzie to samo a mianowicie............


































    .....czarne oliwki!
  • A czarne oliwki najlepsze są gdzie? No gdzie?

























    W Lidlu! :wink:

    peesik: naprawdę nikt mi nie płaci za reklamę. Ja tak z dobrego serca...:cool:
  • Podpisano: Krzysztof K.:bigsmile:
  • Do czego te oliwki?
  • [cite] maniek:[/cite]Do czego te oliwki?

    oliwki to chyba do greckiej, bo w szopskiej jest tylko jedna (!) oliweczka na samym czubku góry warzywno- serowej.
  • Dajcie proszę składniki do szopskiej :smile:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.