Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Materiały, Ksiażki na temat ED i edukacji alternatywnej

2»

Komentarz

  • edytowano czerwiec 2016
    @malagala:
    http://lubimyczytac.pl/ksiazka/167091/katolicka-etyka-wychowawcza-t-2-1
    Katolicki Uniwersytet Lubelski oddaje w ręce Czytelników pierwsze wydanie "Katolickiej etyki wychowawczej" - "dzieła życia" o. Jacka Woronieckiego. Jest to w polskim piśmiennictwie dotyczącym ludzkiej moralności pozycja wyjątkowa zarówno pod względem głębi prezentowanych przemyśleń, jak i sposobu ujęcia zagadnień. O. Jacek Woroniecki wykładał zagadnienia moralne przez całe swe życie, najpierw (od 1919 r.) w Lublinie na KUL-u (którego był też rektorem), potem w Rzymie (w dominikańskim Kolegium "Angelicum"), wreszcie znowu w Polsce (we Lwowie, w Warszawie i Krakowie). W swym dziele przedstawił całokształt problematyki moralnej takiej, jaką dyktuje ludzkie życie i jaką analizowali klasycy etyki: Arystoteles, Grzegorz Wielki, Jan z Damaszku, św. Tomasz z Akwinu. Oparł się zasadniczo właśnie na Tomaszowej "Sumie teologicznej", a doktryna w niej zawarta, wzbogacona przemyśleniami wybitnych pisarzy europejskich i literackim ujęciem, została w "Katolickiej etyce wychowawczej" przedstawiona tak jasno i przekonywająco, że po kilkudziesięciu latach od czasu ukazania się pierwszej, jeszcze niepełnej, edycji dzieła nie straciła nic ze swej aktualności, prezentując, odwieczne problemy człowieka w sposób przemawiający także do współczesnego odbiorcy. Tom II (Etyka szczegółowa), a zwłaszcza jego część 2, pisana była w śmiertelnej chorobie i nieustannej gorączce; odbijało się to na ostrości sformułowań, ale pisał pod naszymi - studiującej mło- dzieży - naciskami. Sam mówił; że ta część jest tylko propozycją, która domaga się zbiorowego przemyślenia i przedyskutowania. Dziś wydajemy ją jako świadectwo zmagań oraz możliwości rozwiązań w trudnej materii sprawiedliwości społecznej. Chciał o. J. Woroniecki, by jego "Etyka" służyła polskiej inteligencji, studiującej młodzieży... Ta jego myśl doczekała się realizacji, była bowiem "Etyka" podręcznikiem na KUL-u, to na jej podstawie wykładał i egzaminował ks. prof. Karol Wojtyła. Dziś, gdy na KUL-u zostały przywrócone studia pedagogiczne, wydanie tego dzieła, teraz już w pełnej postaci, stało się koniecznością. Ukazały się wprawdzie nowsze próby ujęcia zagadnień moralności, ale dzieło o. Woronieckiego prezentuje nieprzemijającą prawdę o człowieku, o jego życiu i problemach moralnych z nim związanych, niech zatem całokształt nauczania etycznego (a nie tylko wybrane problemy sporne) będzie obecny w Uniwersytecie. Może w wydaniach następnych ukażą się w przypisach ustosunkowania do nowszych ujęć, ale przecież widać sens przypomnienia dzisiaj wielkich klasycznych doktryn w tej postaci, w jakiej przedstawił je nasz wybitny profesor, najwybitniejszy moralista, tak bardzo ceniony za spokojny racjonalizm naukowy i troskę o przedstawienie prawdy...
  • I polecam e-book:
    http://opusdei.pl/pl-pl/article/e-book-o-wychowaniu-dzieci/
    Nie szkodzi, że "o wychowaniu dzieci".
    Warto poczytać.
  • "Catholic Homeschooling" Mary Kay Clark
    "Teaching the Trivium"
  • @kowalka, dzięki, nie wiedziałam, że w końcu wznowiono, ja czytałam to stare ocenzurowane wydanie, kupione w antykwariacie na allegro. Ciekawam, co tam się nie podobało cenzorom głównie w VII przykazaniu.
    @malagala, jest bardzo dużo o cnotach, o wadach, jak je kształtować, lektura dla każdego. Może trąci trochę myszką, nie ma współczesnych problemów (internet), ale o. Jacek bardzo logicznie, rzeczowo pisze.
  • Dobrą książką jest też pisane dla starszej młodzieży:
    o. Marian Pirożyński "Kształcenie charakteru";
    fragmenty są dostępne na stronie http://www.mlodzi.ien.pl/index.php?id=ksiazki
  • @Eleonora, a z tego "spisu" z ww. strony, coś jeszcze czytałaś?
  • A do polecenia -
    http://www.tolle.pl/pozycja/milosc-i-autorytet
    Bogny Białeckiej i Beaty Nadolny
  • dziękuję
  • @kowalka , Woronieckiego, Zalewskiego i Kreutza.
  • Mocno się zawiodłem na edukacji domowej. Może powinno to inaczej wyglądać, ale w naszym wypadku nie mogło być inaczej. Widzę po dzieciaku że się odspołecznił i bardzo się cieszy że pójdzie od wrześnai do normalnej szkoły.
  • i piszesz o tym książkę?
    Podziękowali 1DaddyPig
  • @Eleonora, dzięki. Kreutza nie znam, to może poznam :)
  • Podzielę się w wątku ciekawostką, którą ostatnio odkryłem; też się zastanawiam, jak ma wygląda edukacja moich dzieci, to zaczynam czytać w temacie.

    Otóż tzw. średniowieczna edukacja klasyczna opierała się o 7 sztuk wyzwolonych, których wszyscy ładnie musieli się nauczyć.

    Podstawą było trivium:
    - gramatyka (umiem czytać),
    - logika (umiem myśleć),
    - retoryka (umiem przekonywać).
    https://en.wikipedia.org/wiki/Trivium

    Potem jest quadrivium: matematyka, geometria, muzyka i astronomia.

    Dopiero potem można było się zabierać za etykę, metafizykę czy teologię.
  • Wysłuchałem też wykładu tego Pana:
    http://www.ted.com/talks/ken_robinson_says_schools_kill_creativity

    Wg mnie kluczowa i najtrudniejsza kwestia wychowawcza. Zbyt silna kontrola i tresura zabija kreatywność. Zbyt mała nie pozwala na wpojenie moralności.
  • Liczy się złoty środek. Ładnie tego uczy o. Woroniecki - ważenia argumentów za i przeciw.
  • o. Woroniecki wielkim człowiekiem był. ;)

    Zabrałem się trochę z psychologię rozwojową; przejrzałem "Rozwój psychiczny dziecka" Ilga. I mnie zniesmaczyła ta pozycja.

    @jukaa @Katarzyna
    wy się rozumiecie na takich pozycjach, co nie? Co wartałoby przeczytać? Bardziej by mi chodziło o coś w duchu "Znaczenia miłości" Gerhardt (polecam wszystkim znajomym), czyli przewaga porządnych badań nad li tylko obserwacjami i teoryjkami, ale już dotycząca większych dzieciaków, a nie niemowlaków.
  • Katarzyna powiedział(a):
    @ramatha - naprawdę chcesz czytać Neila? Nie szkoda czasu?
    Właśnie wczoraj zacząłem czytać "Summerhill" i mnie zmuliło po kilkudziesięciu stronach.
  • Ja w koncu nie zrobilam podejscia do niego. 
    Obecnie czytam Andre Stern'a "...i ngdy nie chodzilem do szkoly."
    Czyta sie dobrze ale jestem na początku :)
  • Jeśli można autoreklamę, to polecam swoją książkę "Edukacja domowa jako styl życia". Opisuję przykłady wielu rodzin, wielu stylów uczenia, różne sposoby na socjalizację. 

    W grudniu z przesyłka gratis.

    http://iosephicum.pl/produkt/edukacja-domowa-jako-styl-zycia-agata-glazewska/


Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.