Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Edukacja domowa w świetle nowej ustawy o systemie oświaty

edytowano wrzesień 2016 w Edukacja domowa
Spotkanie otwarte rodziców edukacji domowej z udziałem grupy roboczej do kontaktów z MEN odbędzie się w piątek w godzinach 17.00 – 19.00 w Warszawie w Domu Kultury Stokłosy przy ul. Lachmana 5. (mapa: Dom Kultury Stokłosy). Będzie to czas podzielenia się wnioskami ze spotkania w MEN. Zapraszamy do udziału w spotkaniu.

A oto adres strony grupy roboczej z informacjami o przebiegu działań:
http://edukacjadomowa.pl/grupa/
«1345678

Komentarz


  • Wpadajcie kto żyw lub piszcie tutaj.
    Dzisiaj między innymi bezpośrednie relacje z pierwszego roboczego spotkania w MEN oraz dyskusja wokół alternatywy udział w systemie vs. wolność edukowania.
  • Wziąć udziału nie mogę, ale mam pewną propozycję i nie wiem 1-czy sensowna, 2-jak ją zgłosić. Chodzi o to, żeby dzieci z ED mogły korzystać z PPP wg miejsca zamieszkania, a nie - jak teraz - tam, gdzie szkoła. Odległości są zazwyczaj ogromne, a prywatnie jest bardzo drogo :(
  • @Gosia5 ale przecież mogą w swojej publicznej, rejonowej (tzn. przypisanej do rejonu szkoly publicznej miejsca zamieszkania dziecka). Miałaś z tym problem?
  • Jestem dość zadowolony po wczorajszym spotkaniu grupy roboczej. Rysuje się stanowisko i sposób działania dający szansę na uzyskanie czegoś.
    Nie odpuszczamy subwencji na ten rok, a oprócz tego spróbujemy powalczyć o możliwość powtarzania roku w ed i likwidację obowiazkowej opinii ppp.
  • Niie odpuszczajcie i powodzenia! :)
  • @jan_u, dyrektorka poradni mi powiedziała, że obowiązuje mnie poradnia z rejonu szkoły, czyli jakieś 50 km ode mnie :( Badanie kwalifikujące zrobiła (moja koleżanka tam pracuje i się za mną wstawiła), ale syna w kierunku dysleksji zdiagnozować nie chciała. Tzn powiedziała, ze to może zrobić, ale w październiku, bo badania we wrześniu są nieetyczne (syn w 6 klasie, sugestia dysleksji padła na egzaminie w czerwcu) i tylko po papier do egzaminu :( Prywatnie - 300 zł. Zrezygnowałam, ale jak coś pójdzie nie tak na sprawdzianie, to będzie, że ed nie daje rady :( Chciałabym zrobić badanie, żeby w gimnazjum miał ewentualne zaświadczenie. Nie chce prosić, chce to mieć całkowicie legalnie. Poza tym to dopiero pierwszy problem z najstarszym. A ja mam jeszcze po nim 5 dzieci...
  • U mnie też ppp tylko w rejonie szkoły.
  • edytowano luty 2016
    Dzięki wszystkim za pracę i czas poświęcone ED w systemie edukacji!
  • @Aniela do posłów też się wybieramy. Mogę prosić o kontakt na pv, bo chcemy to skoordynować.
  • @jan_u, dziękuję Wam wszystkim za zaangażowanie :) walczcie dalej :)
  • Wklejam i zachęcam do kontaktu:

    W dniu 5.02.2016 odbyło się kolejne otwarte spotkanie Grupy Roboczej d/s kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej z zainteresowanymi rodzicami edukującymi domowo odnośnie przebiegu dotychczasowych prac z przedstawicielami MEN oraz zakresu konsultacji przeprowadzanych przez członków grupy z lokalnymi środowiskami rodziców ED w kraju i zagranicą. Na prośbę rodziców spoza Warszawy uruchomiona została możliwość uczestniczenia w spotkaniu za pomocą Skype’a.

    Na spotkaniu szerzej omówione został następujące tematy:

    zakres rozmów przeprowadzonych przez delegację Grupy Roboczej w MEN,
    zakres zgłaszanych próśb i rekomendacji ze strony rodziców podczas konsultacji regionalnych.

    Uczestniczący w spotkaniu rodzice podzielili się swoimi refleksjami odnośnie dotychczasowych działań, a przede wszystkim w zakresie ich zdaniem priorytetowych obszarów i celów istotnych w pracach nad zmianami prawnymi oraz przywróceniem dotychczasowego finansowania uczniów realizujących obowiązek szkolny poza szkołą.

    Zachęcamy także środowiska lokalne ED do dalszych kontaktów i przekazywania rekomendacji niezbędnych w procesie współpracy z przedstawicielami MEN pod adresem – grupa@edukacjadomowa.pl

    O aktualnych postępach w negocjacjach z MEN oraz wszelkich bieżących działaniach będziemy informować jak dotąd poprzez grupę FB – Edukacja Domowa oraz stronę – www.edukacjadomowa.pl/grupa/

    Następne otwarte spotkanie dla wszystkich chętnych rodziców-praktyków z ED i przedstawicieli lokalnych środowisk planowane jest na piątek 19.02.2016 w godz. 18:00-20:00, w Klubie 29 ul. Lachmana 5 Warszawa-Ursynów (500 m od stacji metra Stokłosy), w budynku Domu Kultury Stokłosy. W spotkaniu będzie można uczestniczyć zdalnie poprzez Skype. Zainteresowanych prosimy o przesyłanie nazwy konta na email: info@edukacjadomowa.pl

    Z pozdrowieniami,
    Członkowie
    Grupy Roboczej
    d/s kontaktów z Ministerstwem Edukacji Narodowej
  • @Malgorzata spotkanir jest za tydzień w piatek w Warszawie, przyjedziesz?
  • jest szansa, że będę
  • Świetnie, już dwie!
    Kto jeszcze chętny?
  • Też mnie to przeraziło. nawet dzieci stacjonarnie uczące się nie mają rejonizacji i mogą wybrać szkołę choćby na końcu świata... Minister to systemowa nauczycielka. Łatwo nie będzie. :(
  • Ale co znaczy, że "nawet dzieci stacjonarne"? Toż one są NORMALNE, to nie trzeba nad nimi sprawować szczególnego nadzoru ;-) A inna rzecz, że rejonizacja jest dla stacjonarnych - rejon ma obowiązek dziecko przyjąć. Inna rzecz, że dziecko nie musi z miejsca w rejonie korzystać, jeśli ma lepszą alternatywę.
  • Może nie będzie źle. Jutro mamy rozmawiać z wiceministrem. Dam znać.
  • "Nawet", czyli logiczne jest dla mnie, że skoro dzieci systemowe mogą uciec przed rejonizację, to tym bardziej dzieci pozasystemowe powinny mieć taką możliwość.
  • No, na logikę, dla ED jest mniej ważne, żeby mieć szkołę blisko. Tyle, że tu nie o logikę chodzi...
  • Otóż to. :(
  • Mamy klops. Przynajmniej częściowy.
    Ministerstwo pogadalo i wprowadzi finansowanie pomocy dydaktycznych i konsultacji co w praktyce da 0,8 subwencji, ale...
    1. Chcą rejonizacji na poziomie województwa.
    2. Opinie z publicznej ppp (to ostatnie to wg mnie pokłosie awantury jaką MB zrobił w ministerstwie).
    Trzeba podjąć kolejny krok. Czyli odezwać się (również przez  organizacje i administrację) w konsultacjach społecznych, a potem "zadzwoń do posła".
    Podziękowali 2balum Mle
  • Sztandarowych pomysłów raczej nie ustapia, ale ed to mały Pikuś. Jak nie spróbujemy to się nie dowiemy.
  • Mnie też chociaż mieszkam w dwoch i jakoś sobie poradzę. Niemniej to jest krok w stronę zwiększenia kontroli kuratorium.
  • Załamka :( Kłody pod nogi rzucają. Ta minister od początku mi się nie spodobała. A ta PPP to po co? miało jej w ogóle nie być! A jeśli już wysyłają do państwowych to z rejonu zamieszkania czy szkoły? A tak BTW, to czy zdarzyło się, że poradnia zgody nie wydała?
  • Mi się w ogóle po Giertychu żadni ministrowie edukacji nie podobajo.
  • Ajjak to się ma do konstytucji? Albo do równości? Skoro opinia np do naucz ind moze byc prywatna to moga SE napisac ze do ed tylko państwowa? A do wolnego wyboru szkoly? Choc mnie akurat rejonizacja nie zmartwiła, bo nas inne woj nie dotyczy. Ale są rodzice co nie chca zajec DoD a na egz moga jechać do Żywca...

    @Gosia5 poradnia nie wydaje zgody tylko opinie.... przynajmniej poki co.
    Podziękowali 1Gosia5
  • edytowano wrzesień 2016
    Czyli dzieci mieszkające za granica nie będą miały prawa do ED w Polsce? A jak będę chciała wysłać dziecko do internatu do innego województwa to tez nie mogę? Masakra.
    Podziękowali 1Odrobinka
  • Chodzi tylko o ed. Nie internat.
  • Ed ma specjalne traktowanie...
  • Powiedziałabym kurwa mać, ale nie wypada.
    Podziękowali 4agga Skatarzyna balum Gosia5
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.