Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Na łąkę zamiast do apteki

Piszmy w tym wątku o naturalnych lekach, które znamy i stosujemy. W ten sposób przekazujmy sobie wiedzę na wzajem.
Dużo jest informacji w necie, ale jeśli ktoś znajomy to stosuje i mu pomaga, to jest jakby bardziej wiarygodny (przynajmniej dla mnie :) )
Przynaglajmy siebie w danym czasie do zbioru danego ziółka, a nawet jeśli mielibyśmy nadwyżki to dzielmy się z innymi. Nie każdy ma możliwości szukania roślinek, szczególnie w terenach miejskich. Wiem, w aptekach jest wszystko... ale...
Dobrze byłoby każdy post zaczynać od nazwy zioła z dużych liter wtedy byłoby bardziej przejrzyście i łatwiej znaleźć to czego akurat potrzebujemy.
«1

Komentarz

  • edytowano kwiecień 2018
    FORSYCJA

    http://rytmynatury.pl/forsycja-pospolita/

    Czas na nią, bo już od dłuższego czasu kwitnie.
    Ja dopiero w tym roku dowiedziałam się o jej właściwości

    Podziękowali 4Monika73 kiwi Milamama aga---p
  • Pierwsze słyszę ... Szkoda , że nie mam forsycji w ogrodzie .
    Podziękowali 1celinka
  • POKRZYWA

    http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/medycyna-niekonwencjonalna/pokrzywa-wlasciwosci-lecznicze-i-prozdrowotne-pokrzywy_34065.html

    Już można powoli zbierać, bo piękne młode listki pojawiają się niemal wszędzie :)

    Robię sok owocowo - warzywny w wyciskarce i dokładam kilka łodyżek pokrzywy, dzieci nawet nie protestują :D a korzyści dla organizmu ogromne.
  • Ja z pokrzywy robię koktajle. Zsiadłe mleko miksuję z  pokrzywą- pyszne ;).
  • A to nie jest tak, że żelazo źle wchłania się w połączeniu z nabiałem?
  • Felicyta powiedział(a):
    A to nie jest tak, że żelazo źle wchłania się w połączeniu z nabiałem?
    Nie słyszałam o tym..., ale w ciąży jak mam niską hemoglobinę to podnosiłam sobie właśnie takimi koktajlami i natką pietruszki :)
  • Kilka gramów goździków dziennie wspomaga produkcję insuliny, a przy tym obniża poziom cholesterolu - potwierdziły to badania opisane w 2006 roku na spotkaniu Experimental Biology w San Francisco. Badania wykazały, że u wszystkich, którzy jedli goździki, bez względu na ilość, nastąpiło obniżenie poziomu glukozy, trójglicerydów oraz "złego" cholesterolu LDL. Poziom "dobrego" cholesterolu HDL pozostał bez zmian. Zaobserwowano też, że olej goździkowy zapobiega tworzeniu się grup nadtlenowych lipidów, które mogą prowadzić do zawału.


    inne  własciwosci
    http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/gozdziki-przyprawa-wlasciwosci-lecznicze-i-zastosowanie_43267.html


  • A można pokrzywe sobie w ogródku siać na soki niezależnie od miesiaca? Bo u nas dużo dzikiej pokrzywy ale wszędzie pola rzepaku słonecznika i kukurydzy więc pewnie roundup w użyciu grubo i skażone te pokrzywy.
  • Hanq powiedział(a):
    A można pokrzywe sobie w ogródku siać na soki niezależnie od miesiaca? Bo u nas dużo dzikiej pokrzywy ale wszędzie pola rzepaku słonecznika i kukurydzy więc pewnie roundup w użyciu grubo i skażone te pokrzywy.
    Jak najbardziej! U mnie sama rośnie i ja jej nie przeszkadzam, chociaż dawniej na wsi źle patrzono gdy u kogos na podwórzu rosły pokrzywy. Wiązało sie to z lenistwem czy zaniedbaniem gospodarzy. Jednak musisz ścinać regularnie, żeby nie dopuścić do kwitnienia, bo później to już nie bardzo nadaje się na sok.

    Podziękowali 1Hanq
  • Pokrzywy nie trzeba później siać bo ona jest wieloletnia, odbija od korzenia i jeszcze sie rozrasta na boki. Tylko regularnie scinac żeby wciaz byly mlode odrosty. I potem latem to moga byc na niej robale gasiennice ktore tez lubią sobie podjesc
    Podziękowali 1Hanq
  • edytowano kwiecień 2018
    MŁODE PĘDY SOSNY - na syrop na kaszel

    TERAZ! TERAZ! I nie na łąkę, a do sosnowego młodego lasu. Syrop (na kaszel) z młodych pędów sosny. Rewelacja! Małym dzieciom rozcieńczony starszym w wersji naturalnej. Do kupienia w aptece, ale po co, jak można mieć swój? :)

    Moja mama robiła tak - odłamywała te młode pędy, wysypywała potem na gazetę na godzinę/dwie, żeby  wyszły ewentualne robaczki. I potem do dużego słoja - warstwa  - cukier - warstwa. Z tydzień na parapecie na słońcu, a potem już w szafce (czasem potrząsnęła, żeby się cukier wszędzie dostał). I po jakimś czasie zlewała sok.   

    W Internecie przepisy są - czasem widzę, jeszcze wodę dodają. Na pewno nie zaszkodzi.
    Podziękowali 3celinka Rejczel Pipijo
  • Elunia powiedział(a):
    Rien powiedział(a):
    MŁODE PĘDY SOSNY - na syrop na kaszel

    TERAZ! TERAZ! I nie na łąkę, a do sosnowego młodego lasu. Syrop (na kaszel) z młodych pędów sosny. Rewelacja! Małym dzieciom rozcieńczony starszym w wersji naturalnej. Do kupienia w aptece, ale po co, jak można mieć swój? :)

    Moja mama robiła tak - odłamywała te młode pędy, wysypywała potem na gazetę na godzinę/dwie, żeby  wyszły ewentualne robaczki. I potem do dużego słoja - warstwa  - cukier - warstwa. Z tydzień na parapecie na słońcu, a potem już w szafce (czasem potrząsnęła, żeby się cukier wszędzie dostał). I po jakimś czasie zlewała sok.   

    W Internecie przepisy są - czasem widzę, jeszcze wodę dodają. Na pewno nie zaszkodzi.
    Tylko uwaga na straż leśną bo pędy są pod ochroną.
    Ups, nie wiedziałam! W moich stronach dzikich (samosiejnych) lasków sosnowych (na ugorach) pod dostatkiem - całe połacie. Zbieramy tak od niechcenia - tu kilka pędów, tu kilka. Tak, żeby szkody dla rozwoju drzewka nie było. 

    Jesienią z kolei tam maślaków zatrzęsienie.
  • Elunia powiedział(a):
    Już za późno na pączki, ale młode liście porzeczki czarnej też mogą być, świetny tonik i nalewka do smarowania dla alergików.

    Za chwilę będą młode orzechy włoskie, świetna nalewka na problemy żołądkowe, coś jak krople żołądkowe tylko lepsze.

    O tak! Nalewka z orzecha włoskiego jest super, ale to gdzieś na początku lipca, jak orzechy będą jeszcze miękkie dające się nożem przekroić. U nas to wypróbowane.

  • edytowano kwiecień 2018
    KOBYLAK czyli SZCZAW KOŃSKI
    Naprawdę działa!

    edit: Nie umiem wkleić filmu z YT :(





  • O tak. Kobylak na biegunki i rzygali jest niezastąpiony.. Zawsze na podoredziu
    Podziękowali 2celinka madzikg
  • Felicyta powiedział(a):
    A to nie jest tak, że żelazo źle wchłania się w połączeniu z nabiałem?
    podobno lepiej podawać je z czymś co ma zawartość wit C np sok z cytrusów
    Podziękowali 2Felicyta mamababcia
  • Ja dzisiaj własnie narwałam 2 siatki czosnku niedźwiedziego :). Teraz chyba pół nocy będę go robić. 
    My jeszcze robimy surówki z mlecza(liści), a kiedyś robiłam syrop z kwiatów mlecza.
    Podziękowali 2celinka madzikg
  • Z czosnku niedźwiedziego robię pesto, pokrojony w kawałkach w oliwie, kiszony oraz nalewkę. 
  • BLUSZCZYK KURDYBANEK

    https://zielonyzagonek.pl/bluszczyk-kurdybanek-czas-na-zbiory-ziola/

    Już od kilku lat zakochałam się w tym zielsku :)
  • Też polecam bluszczyk.
    Ponoć wiktoria wiedeńska jest jego zasługą :)
    Podziękowali 2Marcelina celinka
  • Ciekawie i barwnie opowiada o roznych roslinkach Piotr Topiński na youtube. O bluszczyku kurdybanku tez i jego wkladzie w wiktorie :)
    Z ziół "kobiecych": przywrotnik i lepiężnik. Oba pospolite, oba niezwykle skuteczne w leczeniu bolesnych miesiączek, stanów zapalnych dróg rodnych itp. Lepiężnik jest prawie jak żen-szen. 
    Podziękowali 1celinka
  • I żywokost na rany! 
    Podziękowali 2celinka sylwia1974
  • zywokost  uratował moja przed operacja  nogi miała przejechane noge samochodem nie złamana  stłuczona  i codzienie smarowała   zywokostem i nagietkiem
  • KWIAT NAGIETKA

    pomógł mi wyleczyć u syna zmiany atopowe, a u córek trądzik
    dla syna robiłam maść na bazie maceratu na smalcu. a córkom spirytus nagietkowy miejscowo zasuszał zmiany trądzikowe...no i + herbatki z dodatkiem płatków nagietka...masowo sadzę na ogródku
    Podziękowali 2Sylwunia celinka
  • http://www.greensign.pl/wielka-moc-kwiatka-z-ogrodka-nagietek/

    ja robiłam tylko z płatków nagietka, a tu przepis na maść z całej naziemnej części
    Podziękowali 4Sylwunia celinka monika5 kasha
  • @sylwia1974 Dziekuje za powyzsze info, wlasnie w tym roku posialam sobie nagietek, bo gdzies przeczytalam, ze jest jadalny. A tak jeszcze dodatkowo bede sie upiekszac. 

    A jaki jest przepis na to pesto z czosnku?Wiem gdzie w okolicy rosnie, ale nie wiem co z nim zrobic po zerwaniu 
  • Mniszek lekarski
    Aż żółto na łąkach i trawnikach, to i miód z mniszka warto zrobić :)

    200 kwiatów mniszka

    1/2 l wody



    (nie myć, w celu usunięcia robaczków rozłożyć kwiaty na kilka minut na białym papierze.)

    zagotować i macerować kwiaty w tej samej wodzie przez noc. Następnego
    dnia przecedzić, wygniatając kwiaty. Do przesączu dodać 0,5kg cukru i
    1-2 łyżki nie więcej soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Całość
    gotować bez przykrycia. Odparować wodę aż do konsystencji syropu, który
    nie może być za rzadki (bo wtedy fermentuje) i nie może być za gęsty (bo
    wtedy krystalizuje się).

    Używać jako lek wzmacniający.
  • Bogaty w luteine
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.