Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

ED - materiały

17891113

Komentarz

  • Ps. Fajna pani że wspiera :)
  • Pani złota i wspaniała, podwyżkę bym dał, gdybym miał z czego.
    Podziękowali 1E.milia
  • Nie zadania, ale koła ułamkowe z firmy bumkee są fajne. 
  • E.milia powiedział(a):
    Nie zadania, ale koła ułamkowe z firmy bumkee są fajne. 
    Wrzucisz link bo znaleźć nie moge
  • https://m.facebook.com/bumkeee/

    Mamy od nich koła ułamkowe, figury do gramatyki Montessori i coś jeszcze. Te pudełka że sklejki trzeba skleić na sztywno, bo dość słabe mocowanie, ale woreczki materiałowe ładne i trwałe. 
    Podziękowali 1Aneczka08
  • Ciekawe są też numery dla młodszej podstawówki "Miniatur matematycznych"- my mamy m. in. nr 56 i 60. Wydawnictwo Aksjomat z Torunia - to od Kangura. Najpierw są przedstawione 3 zagadnienia matematyczno-geometryczne, a potem przykładowe testy przygotowujące do Kangura z etapu "Maluch" i "Beniamin".
    https://www.aksjomat.torun.pl/pl/c/Dla-szkoly-podstawowej/47/3
    Podziękowali 1blaekie
  • Wanda powiedział(a):
    @E.milia - zaintrygowały mnie te figury do gramatyki. Wyjasnisz o co chodzi albo gfzie o tym poczytac? Ja z gadżetów okołomatematycznych polecam klocki newmero
    Gramatyka w systemie pedagogiki Montessori, przepraszam ale jutro mamy Komunię i nic więcej nie znajdę na już 
  • Newmero są super! Też mamy i używamy.
  • Ciekawe te pomoce, do ułamków sama robiłam koła i cięłam - bez tego córce było trudno zrozumieć. 
    Tak się zastanawiałam nad pracą z uczniem zdolnym matematycznie i może opiszę, co nam się sprawdziło. Może najstarszy nie jest super zdolny- na pewno nie na poziomie olimpijskim, ale efekty mamy takie, że w 8 SP sam się przygotował (i uczył cały rok oczywiście) do egzaminu z matmy na poziomie szóstki (ze 2 razy tata mu tylko coś wyjaśnił). 
    Na początku w 1-3 SP korzystaliśmy ze starych podręczników z lat 70-tych wyszperanych na allegro (program b. rozbudowany z matmy). W 3 SP już wprowadzałam działania pisemne wg podr. T. Jóźwickiego z 1976r. (są tam takie ciekawostki jak system dwójkowy stosowany w informatyce). B. dobra i prosta jest nauka geometrii.
    Dodatkowo "Kangur" poziom Żaczek, mamy taki zbiór podstawowy 200 zadań i każde moje dziecko je robi, jedno zdąży w 2 SP, jedno w 3 SP, a inne połowę w 4 SP- wg zdolności, ale jest to inna matematyka niż szkolna. 
    Od 4 SP trudno już było nam iść starym programem, bo nowy też przyspieszył. My nie korzystamy w ogóle z ćwiczeń, tylko z podręcznika, każde zadanie muszą sami sobie rozrysować w zeszycie i robią wszystkie z jedną kropką, dwoma, trzema i mistrzowskie. Jak nie umieją to ze mną. Jak widzę, że te najprostsze są za łatwe , to wykreślam ołówkiem i nie muszą już ich robić. Staram się pokazać, że jak myślą, to proste, mechaniczne zadania im odpadają.
    Dodatkowo Kangur- za zrobienie testu, mamy nagrodę w postaci zabawki matem. jak na konkursie (można kupić u nich w wydawnictwie), czas się nie liczy, jak im zostanie kilka zadań, których nie umieją, to pozwalam przeanalizować z odpowiedzi i też zaliczam. 

    Bardzo dobra jest książka do 6 SP W. Zawadowskiego z 1986 r. My fragm. robiliśmy w 6-7 SP (m. in. funkcje jako wprowadzenie do fizyki, świetne zadania na równania).
    Trochę zadań z "Koła matematycznego w szkole podstawowej" wyd. Aksjomat z Torunia- szczególnie podobały się zapałkowe i logiczne, ale to trochę za wysoki poziom dla moich tak w większości (chociaż teraz mam małego w 2 SP b. zdolnego matematycznie to sobie porobimy te zadanka w przyszłości).
    I bardzo wciągnęły najstarszego w matematykę książki "Przez rozrywkę do wiedzy" S. Kowala (humorystyczne opowieści matem.), "Opowieści matematyczne" M. Szurka i inne stare tego typu (ja miałam świetną nauczycielkę z matmy w SP i mi takie książki zwykle na nagrody szkoła dawała).
    Podsumowując: uczeń zdolny nie może się męczyć z zadaniami typowymi, których wymaga szkoła. Musi iść inną drogą od najmłodszych lat. Często zdolni nie cierpią liczyć, lubią zadania na symbolach. Realizacja programu szkolnego tylko ich zniechęci. 

  • Ja juz pisałam, ze z Singapuru sciagalam podręcznik. Potem wyszlo wydanie brytyjskie, wiec wiekowo juz inaczej, ale te Singapurskie byly fajne... W kolejnej klasie bede robila z nim klase 6 singapurska, tu bedzie w 7 , czyli 11 lat. Jakie to naprawdę jest  wymagające, az musialam zapisac sie do grupy na FB gdzie rodzice i nauczyciele z S. tlumacza sobie te zadania. 
    Tylko tu jest potrzebny dibry angielski, zeby dziecko moglo sobie samo czytać. 
  • @Eleonora czy te podręczniki do matmy w klasach 1-3 to też były Jóźwickiego?
  • kl 1 SP - Puchalska, Ryger 1977 (tu są wprowadzone zbiory- b.ambitnie) , kl. 2 SP - Lankiewicz, Semadeni 1983, kl 4 SP- Łabanowska 1987, do 5 SP- nie mam dobrej. Patrzyłam na okładki, żeby to były te, co pamiętam z mojej szkoły. 
    Boleję, że nie doszliśmy do poziomu mojej 8 SP, bo syn już jest w takim wieku, że nie chce robić więcej, jak mu wystarczy na "6" mało , brrr... 


    Podziękowali 2Barbasia Agnieszka82
  • edytowano kwiecień 2019
    To jest super książka https://allegro.pl/oferta/matematyka-5-wydanie-dla-nauczyciela-7991603312 (gry, rozwiązania zadań)
    Jest to podręcznik metodyczny do tej z klasy 6 https://allegro.pl/oferta/matematyka-6-waclaw-zawadowski-7960773123 (są zdjęcia ze spisem treści)
  • edytowano kwiecień 2019
    Tę serię mój 2-klasista połyka, a dla starszych też interesująca http://www.adamada.pl/cerasoli,n.html

  • Witajcie!
    Mam pytanie, córka w przyszłym roku rozpocznie naukę w czwartej klasie w ED. Jakie podręczniki koszerne polecacie do przyrody? Jak w ogóle przerabiacie przyrodę? Jak sobie radzicie z tym rozdziałem na poszczególne przedmioty, trochę mnie to przeraża.
  • Ale jak to koszerne? No korzystamy z tych co szkoła nam daje.

    Też byłam przerażona kl 4 a było dużo lepiej niż myślałam. Pod koniec marca zdaliśmy ost egzamin i powoli zaczęliśmy robić kl 5

    Szkole macie przyjazna? Bo to jest najważniejsze
    Podziękowali 1E.milia
  • No my tak wszystkiego, co daje szkoła nie bierzemy. Trzeba uważać na podręczniki, sama jestem nauczycielką i coś na ten temat wiem. Interesuje mnie na przykład, czy przerabiacie układ rozrodczy człowieka, bo jakoś nie widzę tego w przypadku dziecka 10 letniego:)
  • Jest w programue, spokojnie przerabiamy. Przecież nie o seksie tam jest tylko o budowie człowieka .
  • Też jestem czujna ale większych uwag do podręczników nie miałam. A moralnych w ogóle
  • Ok, dziękuję za info. Nam na przykład na zaliczenie historii i przyrody dali czas do końca listopada, czy u Was jest podobnie i czy dajecie radę?

  • syla powiedział(a):
    Ok, dziękuję za info. Nam na przykład na zaliczenie historii i przyrody dali czas do końca listopada, czy u Was jest podobnie i czy dajecie radę?

    Nie, zdecydowanie nie. Nie tak działa szkoła przyjazna ED. 
  • W większości szkół obowiązuje taki schemat, z drobnymi modyfikacjami. ED nie polega na zrealizowaniu podstawy w tempie narzucony przez szkołę. Czy zdawaliście tam już jakikolwiek egzamin? Bo początek brzmi źle. 

    https://szkolamontessori.com.pl/edukacja-domowa-egzaminy/
    Podziękowali 2Aneczka08 franka
  • Egzaminy u nas można zdawać cały rok, umawiać się indywidualnie. To ja decyduje w jakiej kolejności ustalam że szkołą termin.
  • Także możesz chcieć przyrodę robić w maju a matematykę w październiku, albo wszystko zdawać na koniec 
    Podziękowali 2moni_k Agnieszka82
  • To jest szkola publiczna, ta wasza? Bo to w 90% wróży źle niestety
    Podziękowali 1E.milia
  • Wyglądało na to, że jest przyjazna. Właściwie polecona przez stronę wielodzietni

  • Hmmm to ciekawe. Jaka to szkoła?
    Podziękowali 1E.milia
  • Aneczka08 powiedział(a):
    Egzaminy u nas można zdawać cały rok, umawiać się indywidualnie. To ja decyduje w jakiej kolejności ustalam że szkołą termin.
    U nas również, na razie etap 1-3, więc dziewczyny zdały w ciągu 1 dnia (pisemnie podstawę, ustnie podstawę i angielski), ale wiem że koleżanka rozłożyła swoim na 3 dni w ramach 2 sesji (1 dzień pisemny, 1 ustny - podstawa plus w następnej sesji angielski). W klasach 4-8 modele są przeróżne, w naszej szkole trzeba zdać pisemny przed przystąpieniem do ustnego (może być w ten sam dzień, może być sesję wcześniej, komu jak pasuje). Ustny umawia się na konkretny dzień i godzinę- albo w ramach sesji od stycznia, albo całkowicie indywidualnie (wtedy pisemny też indywidualnie ) z nauczycielem. Szkoła nie wyznacza żadnych terminów na konkretne przedmioty, jest jeden wiążący termin - koniec wszystkich sesji, co wiąże się z koniecznością rady kwalifikacyjnej, i jest wiadome od września. Szkoła nie wymaga również pracy z konkretnym podręcznikiem, każdy nauczyciel przesyła swoje zagadnienia do przedmiotu. Z podręcznika mamy prawo,  nie obowiązek, korzystać. 
    Podziękowali 1Aneczka08
  • edytowano maj 2019
    syla powiedział(a):
    Wyglądało na to, że jest przyjazna. Właściwie polecona przez stronę wielodzietni

    Polecam skorzystanie z realnej rekomendacji na grupie Edukacja Domowa, grupa otwarta, na Facebooku. Jednym z postów przypiętych jest aktualna lista szkół przyjaznych ED. Realna  lista. Jaka to Twoja szkoła? Jak rozumiem, będziesz w ED dopiero od września. Jest jeszcze czas na zmianę. Musisz to zrobić do końca wakacji, ale jak masz opinię z PPP, to nie ma problemu. 
  • Szkoła w Górce Duchownej, z Wielkopolski jesteśmy i musimy wybrać szkołę w naszym województwie. Tak zdawaliśmy już tam egzaminy, młodsza córka robiła tam zerówkę i 1 klasę, a starsza drugą i trzecią. Do tej pory nie mogliśmy narzekać, przeraziła mnie po prostu ta czwarta klasa.

Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.