Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Jaką książkę teraz czytacie?

1192022242549

Komentarz

  • Była już polecana ta książka. Z wielką przyjemnością przeczytałam ją.
  • "W ogrodzie pamięci" pewnie już było. "Zmów zdrowaśkę". To podobne w stylu do Marianna i róże". Ja uwielbiam takie historie rodzinne, ale biograficzne, nie fikcyjne.
    Podziękowali 2Monika73 Basja
  • @mysikrolica , czy to jest powieść?
  • @Gosia5, powiesc pisana w formie pamietnika (autorki pisaly ja na bazie pamiatek rodzinnych, listow itd. Nie autentyczny pamietnik p. Jasieckiej)
    Podziękowali 1Gosia5
  • skonczylam "Dume i uprzedzenie" po angielsku <3 <3
    teraz dla odmiany czytam "warzywnictwo" takie tam dla ogrodnikow 
  • Wanna z kolumnadą i 13 piętro Filipa Springera. O polskim budownictwie mieszkaniowym, architekturze, bezdomności w Polsce przed II wojną światową.
    Podziękowali 3Joannna Agmar Sonia
  • Zemsta i przebaczenie 6 tomów J. Jax
    Teraz Tatuażysta z Auchwitz. 
    Czeka nowa Camilla Lackberg Złota Klatka. 
  • Ja czytam Wieszanie Rymkiewicza. O starej Warszawie sprzed zaborów. Urzekła mnie bo słuchałam w pracy na Trójce jakiegoś odcinka.
  • @formatka nie chcesz po przeczytaniu sprzedać tych książek? Szukam w necie ale już niedostępne.

  • Moje dzieci zaczęły po kolei czytać "Zwiadowców" i "Drużynę" Flanagana. Wziąłem się też,  żeby zobaczyć co je tak fascynuje.
    Faktycznie "Drużyna" to solidna literatura przygodowa. Podobało mi się w pierwszej części budowanie zespołu z chłopców z różnych powodów "odrzuconych" (tytuł pierwszego tomu "Wyrzutki").
    Do tego na marginesie wspomniany dystans młodych chłopaków do alkoholu (tylko kawy dużo podczas żeglugi piją) i nienachalne wątki romantyczne. Jeszcze dla moich żeglujących dzieci jasne było pływanie ostro do wiatru na trójkątnym ożaglowaniu. Można dzieciom polecić.
    Podziękowali 2Joannna Monika73
  • Zwiadowców sam lubię poczytać :)
    A z takich cykli którymi się kiedyś zaczytywałem to fajna jest Dzika Mrówka. Opowiada o chłopcu nazwanym Dzika Mrówka i jego bracie. Ponieważ ich ojciec jest ochmistrzem na statku, chłopaki również wypływają w rejs, potem żagle, potem nurkowanie itd. Przy okazji wplecione trochę historii i geografii. Autora Andrzeja Perepeczkę chyba nie trzeba przedstawiać.
    Podziękowali 1manatta
  • @Apolonia ; te książki mam z biblioteki.


  • PonuraKura powiedział(a):
    @Ida, (...)
    Nie interesowałam się wcześniej Norwegią jako taką, ale teraz z chęcią bym przeczytała jakąś dobrą książkę o tym kraju


    @PonuraKura , kilka ciekawych książek jest.

    Pierwsza, którą bym poleciła to książka wydana w 1977 przez Krajową Agencję Wydawniczą "Wędrówki po Norwegii" Haliny Ogrodzińskiej.
    Dostępna chyba na Allegro.
    To jest relacja autorki z podróży po Norwegii, w której możemy poznać tę Norwegię, której już teraz nie ma (bo sprzed "epoki naftowej"), ale trochę można się dowiedzieć o historii Norwegii, a także o mentalności tych Norwegów, którzy obecnie pomału wymierają (osobiście ten "typ" Norwegów cenię najbardziej, to byli ludzie ciężkiej pracy, żyli w bardzo trudnych warunkach, nierzadko w biedzie. Silni, wytrzymali, pracowici i wierzący protestanci. Mam takich znajomych staruszków i bardzo ich lubię, bo mają posprzątane w głowach. W ich wspomnieniach dominuje trud i ciężka praca, ale też uroki bardzo sielankowego życia w pięknej naturze i w społeczności, gdzie było mnóstwo dzieci i silne relacje rodzinne).

    Autorka kończy książkę słowami: "W moich 'Wędrówkach po Norwegii' starałam się pokazać znany mi i drogi obraz kraju sprzed rewolucji naftowej. Burzliwe zmiany dopiero się zaczynają i dziś trudno przewidzieć, w jakim pójdą kierunku".

    Dziś już wiemy, że poszły w nie najlepszym kierunku te zmiany...

    --------

    Druga książka -„Najlepszy kraj na świecie. Pamflet” to absolutny must have dla każdego, kto chce zapoznać się z tematyką mentalności Norwegów , która jest przedziwną mieszanką tradycji i meganowoczesności.
    Książka napisana przez prof. Ninę Witoszek, Polkę, która wykładała historię kultury na uniwersytecie w Oslo. Pani Witoszek ukuła takie powiedzenie jak "reżim dobroci" i między innymi o tym jest jej książka.

    Tutaj wywiad z autorką:


    i inny ciekawy wywiad z autorką:


    -------

    Kolejne książki to Ilony Wiśniewskiej reportaże o dalekiej północy - "Hen. Na północy Norwegii" oraz "Białe. Zimna wyspa Spitsbergen".
    To książki o "krańcu świata" :)

    Pierwsza z nich opowiada o regionie zwanym Finnmark (byliśmy tam rodzinnie :) , to jest niezwykła kraina jak z jakiegoś surrealistycznego filmu - wysokie skały i morze, pamiętam, że w ogóle nie było nocy, wszędzie łaziły renifery, nałowiliśmy mnóstwo ryb, w tym halibuty i mieszkaliśmy u Lapończyków, którzy mają całkiem odrębną kulturę, język i nawet parlament).

    Druga opisuje życie na arktycznej wyspie Norwegii Spitsbergen.

    ------

    No i dla tych o mocnych nerwach: "Dzieci Norwegii. O państwie (nad)opiekuńczym" Macieja Czarneckiego.

    Podziękowali 1Monika73

  • Chciałabym też polecić wszystkim bardzo ciekawą książkę na temat szkolnictwa w Finlandii. Mnie wciągnęła :)
    Tytuł: "Fińskie dzieci uczą się najlepiej" Timothy D. Walker

    Amerykański nauczyciel, który podjął pracę w fińskiej szkole analizuje przyczyny sukcesu fińskiego szkolnictwa.

    Podziękowali 1Monika73
  • IdaIda
    edytowano maj 2019
    .
  • Pusty las - Moniki Sznajderman.
  • @formatka, dzięki za odpowiedz. Udało mi się kupić, już czytam:)
    Podziękowali 1formatka
  • Ja ostatnio trzy reportaze: "Dzieci Norwegii. O panstwie (nad)opiekunczym". Bardzo ciekawa, momentami wstrzasajaca ksiazka zawierajaca relacje i wspomnienia polskich rodzicow zamieszkujacych w Norwegii i majacych do czynienia z Barnevernetem - panstwowa instytucja czuwajaca nad dobrem dzieci. Lektura naprawde przykuwajaca i sklaniajaca do przemyslen. Mentalnosc i style wychowania, bycia, bliskosci - nasz slowianski i skandynawski bardzo sie roznia. Kto o tym nie wie, nie slyszal a wybiera sie z rodzina do Norwegii - lepiej niech rzuci okiem.
     
    "Cynkowi chlopcy" Swiatlany Aleksijewicz, o weteranach radzieckiej interwencji wojskowej w Afganistanie. Wspomnienia dowodcow i zwyklych szeregowych, saperow i kucharek, lekarzy i siostr sanitariuszek ze szpitali polowych, wreszcie matek i owdowialych żon mlodych zolnierzy, ktorzy poszli na rozkaz jak mieso armatnie majac zaledwie dziewietnascie czy dwadziesciapare lat... O bezsensie wojny, o ludziach wrzuconych w sam srodek piekla, o mlodziencach pelnych romantycznego zapalu wracajacych z Afganistanu bez nog i z chora glowa i o tych, ktorych w cynkowej trumnie przywieziono z powrotem do ojczyzny...

    "Skucha" Jacka Hugo Badera. Reportaz a wlasciwie wspomnienia i zapisy rozmow autora z dzialaczami Solidarnosci, Kolumbami rocznik 50, rozmow dotyczacych ich dzialalnosci sprzed stanu wojennego i dalszych losow po nim. Raczej ciezka, gorzka.

    No i na koniec takie cuś: "Opowiem ci o zbrodni", najlepsze polskie "kryminalne" piora (m.in Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant) biora na warsztat znane sprawy kryminalne i pisza na ich podstawie opowiadania. Szybko sie czyta, bardzo wciagajace, mozna przejechac swoj przystanek.
  • Ten "Pusty las" to o Beskidzie Niskim , o wrastaniu autorki w ten teren , jego historii . I o początkach wydawnictwa "Czarnego". Dobrze się czyta.
    Podziękowali 1AgaMaria
  • Ale to przerywnik w moim "rzuceniu się"  na książki Sandora Maraiego. Po jego Dziennikach przeczytałam inspirowane jego własnym życiem "Wyznania patrycjusza" , potem  "Rozwód w Budzie " , "Żar". Wszystko jak dla mnie świetne.
  • Przeczytałam polecany tu "Chrobot ", bardzo dobrze się czyta!
    Teraz spróbuję te norweskie, dzięki @Ida :)
    Podziękowali 2Monika73 Ida
  • polecam filokalia  teksty o modlitwie serca   kto chce sie rozwijac duchowo sa to mysli ojców pustyni 
  • Polecam książkę babci @MAFJa , zaczęłam wczoraj wieczorem i się nie mogę oderwać :)

    Leokadia Boniewicz, "Na przestrzeni wieku"
    Podziękowali 3balum madzikg aga---p
  • "Kanada ulubiony kraj świata"
  • Lorna Byrne Anioły w moim życiu. Biograficzna opowieść o życiu kobiety, która od urodzenia widzi anioły. Piękna....
  • edytowano czerwiec 2019
    @asia , Gra w kości według mnie najsłabsza. Turniej cieni i Legion są świetne. Może też dlatego najbardziej je polubiłam, że jest tam najmniej wyuzdania. Niestety, Cherezińska uwielbia tak ubarwiać swoje powieści. Szkoda, bo mogłaby się młodzież zaczytywać...

    @Aniuszka, swego czasu pisałaś o książce G. Gargaś "A między nami wspomnienia". Szczerze mówiąc jestem rozczarowana tą lekturą. Fabuła ciekawa, szybko i dobrze się czyta, ale... Nie zgadzam się z tezą, że prawdziwa miłość to uczucia, fajerwerki i ... hmmm... szalone wrażenia erotyczne. To kolejna książka, w której miłość=niczym nieskrępowany seks. Pozamałżeński dodam gwoli ścisłości. Zakończenie książki rozczarowało mnie kompletnie. Osobiście nie polecam.

    Dodam jeszcze, że nie polecam również hitu ostatnich miesięcy czyli Tatuażysty z Auschwitz. Słaba literacko, nie wciąga, nie wzrusza (a powinna), nie oddaje tragizmu. A na koniec wspaniali Sowieci. Ufff. Dobrze, że to było tylko 300 stron.

    Za to POLECAM z całego serca Hrabiego Monte Christo. Rewelacyjna powieść. Kto oglądał film, niech szybko o nim zapomni i przeczyta książkę. prawie 1,5 tysiąca stron połknęłam w 10 dni. I nie ma scen łóżkowych. Młodzież może czytać.


    Podziękowali 2Joannna Monika73
  • Podajcie proszę kilka tytułów dobrych dla 9-latki. 
    Ostatnio czytała „Pralinka” i bardzo jej się spodobała. 
  • edytowano czerwiec 2019
    Mojej córce (10 lat) podobała się z zeszłym roku "Amelka" Katarzyny Majgier i cała seria Magiczne drzewo.
    Podziękowali 1September
  • Mary poppins, kroniki archeo, ale są wątki o książkach dla dzieci 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.