Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pytanie

edytowano październik 2019 w Polityka
ponieważ w wątku Wybory nie otrzymałem odpowiedzi, a uważam je za ważne, nawet kluczowe dla naszej przyszłości, więc ponawiam:

zauszmy, teoretycznie, że USA będą się wycofywać z Ełropy.

Jakbyś, oczywiście zupełnie teoretycznie, widział losy naszego kraju w tej, jakże teoretycznej, sytuacji ?

w mojej ocenie będziemy musieli na nie odpowiedzieć w ciągu najbliższych 10 lat.


«1345

Komentarz

  • Dla mnie czy się wycofają czy nie i tak ktokolwiek na nas napadnie nie mamy co liczyć na pomoc z żadnej strony :(
  • to zależy od sojuszy, np. jeśli zostaniemy sojusznikiem Niemiec, to, ze względu na interesy własne udzielą nam pomocy

    (no chyba, że Ukraina będzie się starała odzyskać prastare ukraińskie ziemie, to może byc różnie)
    :)
  • TecumSeh powiedział(a):
    Sprecyzuj zdanie "USA wycofają się z Europy".
    Zabiorą stąd swoje wojsko? Rozwiążą NATO? Przestaną sprzedawać uzbrojenie? Przestaną tu robić interesy? Przestaną je ochraniać?
    tak, na wszystkie pytania.
  • edytowano październik 2019
    TecumSeh powiedział(a):
    Aha, czyli USA wycofają się z bycia mocarstwem i pozostawią tą rolę Chinom - tak po prostu.
    Do tego USA przestaną dbać o własne portfele i z jakichś dziwnych powodów przestaną sprzedawać broń, na której tak dobrze zarabiają.
    Rozwiążą też z niewiadomych powodów NATO.

    To przyjmijmy dla uproszczenia że USA przestają istnieć, bo to mniej więcej to samo co powyższe.

    To może się założymy o pieniądze? Np o średnią pensję? Albo chociaż połowę?
    Dla uproszczenia założymy się nie o to czy USA przestaną istnieć, tylko czy się wycofają w sposób opisany wyżej. To jak?

    czemu tak płasko patrzysz na świat, czyżby emocje były aż tak silne?
    :)

    oczywiście USA pozostaną mocarstwem, tyle, że dużo słabszym, z powodu cywilizacyjnego upadku, np. dług edukacyjny, chyba 40% dzieci w nieformalnych związkach, postępująca zapaść demograficzna, itp. itd.

    oraz zapaść technologiczna, powstała z powyższego, a też, myślę, z socjalistycznej w istocie natury kompleksu militarno-przemysłowego. Jaskrawym przykładem na powyższe są ostatnie wydarzenia w konflikcie saudyjsko-jemeńskim.

    Wobec powyższego USA wybiorą Rosję jako oczywistą i naturalną przeciwwagę dla Chin.
  • @TecumSeh a to nie jest tak że USA tez potrzebuje Rosji dla zbalansowania wpływu Chin ? 
  • jaki interes?
  • edytowano październik 2019
    hm, to dość słaba odpowiedź :)

    wyżej starałem się wykazać, b. skrótowo, że idzie, wymuszona zarówno sytuacją wewnętrzną jak i zewnętrzną, zmiana interesów, na którą dobrze byłoby się przygotować
  • USA nie miały nigdy interesu by robić rozpierduchę na Bliskim Wschodzie i wikłać się w niekończące się wojny, to wyłącznie interes Izraela
  • edytowano październik 2019
    nie :)

    ale jak nie czujesz się na siłaćh dyskutować, zawsze możesz odpuścić :)

    a szczególnie interesują mnie wydarzenia saudyjsko-jemeńskie wew kontekście wątku z excathedry "amerykanie miszczami marketingu som"   :)

  • bo nigdy się nie zakładałem, bo zakład zamyka rozmowę, bo za 10 lat może mnie juz tu nie być :)
  • edytowano październik 2019
    wszysko, o czym piszesz powyżej, to przeszłość,
    a w prognozach liczą się trendy - demograficzny można zobaczyć tu,
    emigracja nie jest wstanie załatwić wszystkiego, szczególnie jeśli trafia na rozsypujące się społeczeństwo, rozsypującą się infrastrukturę i bardzo niski poziom bezpieczeństwa obywateli.


    to Rosja i Chiny kradną z USA a nie odwrotnie:)

    a skąd to wiadomo, z amerykańskiej propagandy? :)
    ogólnie, to chyba wszyscy kradną od wszystkich, taki lajf

    Trendy, w sprawdzonych czyli zastosowanych technologiach militarnych, wyznaczją dziś wydarzenia w konflikcie saudyjsko-jemeńskim, gdzie w czasie ataku na rafinerię Aramco poległy amerykańskie systemy obrony przeciwlotniczej/przeciwrakietowej.

    Trendy w pozycji USA jako mocarstwa, to rozgrywające się na naszych oczach początki ostrej fazy konfliktu elity władzy - Tramp. Jeśli wygrają elity, to nastąpi z jednej strony eskalacja nielegalnej imigracji, poprawności politycznej, walki z ociepleniem klimatu itd. a z drugiej prawdopodobny jest ostry konflikt np. przy próbach ograniczenia dostępu do broni.
    Jeśli wygra Trump, to, po pierwsze, jedynie na 4 lata, a po drugie, będzie to dalszy ciąg MAGA, czyli wycofywanie się ze świata.

    Ogólnie więc, te komunały i propagandowe kawałki, które powyżej zamieściłeś, kiepsko się nadają do prognoz, są raczej formą autoerotyzmu politycznego. :)

    Zamiast więc poprawiania sobie nastroju, proponuję skupić się na odpowiedzi na zadane pytanie. :)
  • edytowano październik 2019
    Wniosek jest prosty - zarówno jedna, jak i druga obrona przeciwlotnicza i przeciwrakietowa zawodzi. I widac to jak na dłoni w realnym konflikcie - póki co jest 1:1.

     nie całkiem, otóż rosyjska obrona bazy Khameimim radzi sobie z atakami dronów na codzień,
    a brak reakcji na amerykański atak rakietowy może być np. taki, że rosyjskie detektory zmierzyły zmierzyły przybliżone miejsce startu i trajektorię i wew związku z brakiem zagrożenia nie podjęły akcji.
    Jakby nie było i tak są lepsze od amerykańskich o zwalczanie dromów.

    Zezwala się odszczekać ostatnie zdania :)

  • edytowano październik 2019
    nie jestem fachowcem, więc być może to zdanie jest absurdalne, ale trajektorię chyba mozna ocenić, o ile nie jest to pocisk manewrujący. Jakby tam nie było, to rosyjskie systemy są lepsze o zwalczanie dronów, czego amerykańskie, przynajmniej te sprzedane Saudom, nie potrafią.

    Ponawiam więc propozycję odszczekania. :)
  • edytowano październik 2019
    Przyznam że takiego combo jeszcze nie widziałem:)

     e no, raczej nie chciałeś zobaczyć, jestem w dobrym towarzystwie, np. Lecha Jęczmyka , zmarłego Kornela Morawieckiego. Stawiam, że to po prostu kwestia wieku i doświadczenia życiowego. :)
  • edytowano październik 2019
    a zechcij mi jeszcze wyjaśnic tę absurdalność oceny miejsca startu...
  • edytowano październik 2019
    czym pachnie Rosja

    nijak się przekłada na ocenę przydatności sojuszniczej, szczególnie w naszym położeniu geograficznym, co już przerobiliśmy w wątku "Pochwała Wielkiego Stalina", tem bardziej, że gorsze  doświadczenia mamy z ostatniego 30-lecia, choć zapewne nie tak dolegliwe osobiście.


  • edytowano październik 2019
    Niestety, Stalin nie oddał nam jednak całych Prus Wschodnich, zrobił tam sobie bazę wojskową, która do dziś jest naszym głównym problemem strategicznym i nie widać rozwiązania, zgoda."

    nie widać, bo się oczy zamyka - zamiast fundować sobie bazy amerykańskie, trzeba się związać z Rosją, i, zgodnie z panującą logiką "no problem" a nawet lepiej, bo bazy nie na naszym terytorium.

    Ale to drobiazg.
    Istotą jest obserwacja, że z realizacji interesów Rosji wynikła realizacja interesów Polski !

    Przykład z holokałstem jest od czapy, gdyż próby jego konstrukcji były podejmowane już po I-szej wojnie a nie wiem, czy i nie wcześniej,
    oraz ze względu na cenę, jaką zapłacili Żydzi za pretekst do zaistnienia tego wehikułu.


    Trzeba jeszcze dodać, że Łukaszenko jest przykładem, że w sojuszu z Rosją można świetnie dbać o swoje interesy.


  • edytowano październik 2019
    TecumSeh powiedział(a):
    Hasło mojej mamy dziś rozbawiło mnie dokumentnie:

    Ja: Wiesz mamo, oglądałem świetny serial "Czarnobyl" - i mimo że go zrobili Amerykanie, doskonale widać tam czym był naprawdę Związek Radziecki.

    Mama: Gdyby go zrobili Rosjanie, to by tam Związku Radzieckiego nie było widać.

    :DDDD

    a to dobre ! :)
    zważywszy że cała produkcja Holiłudu w swej masie to propaganda i socjotechnika.
    :)

  • edytowano październik 2019
    a tu najświeższy przykład, jak USA traktuje sojuszników, tym razem Kurdów
  • no tośmy sobie pogadali :)
  • edytowano październik 2019
    Do tego interes Polski został zrobiony przypadkiem - absolutnie bez żadnej intencji ze strony zaborcy.
    Ale to pewnie dla Ciebie też drobiazg.

    nie drobiazg a fundament - jakim trzeba być idiotą, by zakładać, że obcy zrobią nam dobrze ? :)
  • edytowano październik 2019
    Polacy za realizację interesów Rosji zapłacili milionami ofiar.

    ja tam się nie znam, ale zdaje się, że kol. Turoń gdzieś na excathedra chyba, oprotestowywał te miliony,
    to jedno, a drugie, to jednak ZSRR to nie całkiem była Rosja, wykonawcami  Operacji Polskiej byli pewnie Rosjanie, ale terror w tych czasach był tam ogromny.
  • .Na podobnej zasadzie Hitler dał najlepszy prezent Żydom w ich historii.

    Przykład z holokałstem jest od czapy, gdyż próby jego konstrukcji były podejmowane już po I-szej wojnie a nie wiem, czy i nie wcześniej,
    oraz ze względu na cenę, jaką zapłacili Żydzi za pretekst do zaistnienia tego wehikułu


  • TecumSeh powiedział(a):
    Pioszo54 powiedział(a):
    nie drobiazg a fundament - jakim trzeba być idiotą, by zakładać, że obcy zrobią nam dobrze ? :)
    No ja właśnie odkąd Ciebie poznałem tu na forum, zadaję sobie to samo pytanie:)

    Zwłaszcza że owi obcy na dodatek byli naszymi zaborcami przez 170 z ostastnich 225 lat mniej więcej.

    dlatego, że, jak sam napisałeś powyżej, z czystego, wielkomocarstwowego interesu Stalina, wynikło dla Polski wielkie dobro.
  • edytowano październik 2019
    TecumSeh powiedział(a):
    Pioszo54 powiedział(a):
    Polacy za realizację interesów Rosji zapłacili milionami ofiar.
    ja tam się nie znam, ale zdaje się, że kol. Turoń gdzieś na excathedra chyba, oprotestowywał te miliony,
    to jedno, a drugie, to jednak ZSRR to nie całkiem była Rosja, wykonawcami  Operacji Polskiej byli pewnie Rosjanie, ale terror w tych czasach był tam ogromny.
    Słowa Ławrowa, Dugina i innych wskazują że dokładnie taka sama Rosja, podobnie jak ZSRR kierowała Rosja i nikt inny. Tylko dzis metody inne.
    Choć nie tak do końca inne, wrak dalej dymi.
    a skąd tak dobrze znasz te słowa, nie znając rosyjskiego,
    może jednak łykasz to, co Ci podetkną?

    co do Ławrowa, to nigdy nie śledziłem, ale Dugina, w czasach początku Rebelki, sporo czytałem i słuchałem,
    i tak: Czwarta Teoria Polityczna to dość fajny koncept, na wskroś konserwatywny, a zas w pogadankach wyrażał sie o polskiej kulturze z nieskrywanym podziwem oraz mówił, że Polska nigdy nie będzie należała do "rosyjskiego świata".
    Tyle co pamiętam, teraz nie śledzę.

    kierowała Rosja i nikt inny.

    jak zwykle w takich razach uśmiecham się pobłażliwie i kieruję do "200 lat razem" Sołżenicyna, jest po polsku.
  • TecumSeh powiedział(a):
    Pioszo54 powiedział(a):
    dlatego, że, jak sam napisałeś powyżej, z czystego, wielkomocarstwowego interesu Stalina, wynikło dla Polski wielkie dobro.
    To zupełnie jak dziś, tylko z czystego, wielkomocarstwowego interesu USA.
    I przewaga taka że w przeciwieństwie do Rosjan, oni nie dokonują masowych morderstw na nas i nie prowadzą okupacji:)
    a co powiesz o Kurdach? :)
  • TecumSeh powiedział(a):
    Pioszo54 powiedział(a):
    a skąd tak dobrze znasz te słowa, nie znając rosyjskiego,
    może jednak łykasz to, co Ci podetkną?
    Bardzo się starasz, ale w dobie deepl.com i google translate to naprawdę nietrudno czytać rosyjską prasę.
    No chyba że.. ona kłamie? nie... nie może być ;-)
    linki, albo sie nie zdażyło :)
  • TecumSeh powiedział(a):
    Pioszo54 powiedział(a):
    a to dobre ! :)
    zważywszy że cała produkcja Holiłudu w swej masie to propaganda i socjotechnika.
    :)
    A co w serialu było niezgodne z prawdą? Konkrety proszę.
    I to nie sam holiłód produkował. 
    https://www.crazynauka.pl/serial-czarnobyl-czy-oddaje-prawdziwy-wplyw-katastrofy-na-ludzkie-zdrowie/ i tu np: Celowo nie odnoszę się w tym tekście do “mostu śmierci”, który został pokazany w pierwszym odcinku. W ostatnim odcinku znalazła się informacja o tym, że według legendy wszyscy znajdujący się na tym moście zmarli. Tyle, że takiego mostu i stojących na nim ludzi po prostu nie było. W wielu miejscach ta opowieść jest dementowana jako miejska legenda
    Ale tak na dobrą sprawę to nie był serial popularno naukowy więc chyba mogło reżysera czy scenarzystę ponosic. 
    Córka kiedyś z biblioteki przyniosła książkę, akcja dzieje się w Rosji i powiem tak, USA mógłby się uczyć takiej propagandy od Rosji ;) moja córka była zachwycona tym policjantem z książki - supermen się chowa :) 

  • O moście cytuję właśnie z tego zalinkowanego artykułu 
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.