Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chleb żytni i pszenny na zakwasie

15658606162

Komentarz

  • @kasha wody zawsze daję tyle samo co mąki. Spróbuję go bardziej dokarmić i zostawię go na drugi raz w małym słoiczku. Może coś pomoże, bo już chciałam go wywalić.

  • @mamasara nie wywalaj,jest świetny!
    Jak zrobisz go więcej niż trzeba,
    to po kilkunastu godzinach,możesz nadmiar zasuszyć-będzie jak znalazł gdy obecny Ci padnie.
    Dokarmiony i lekko przerobiony (12-16 godzin) zakwas trzeba rozsmarować na papierze do pieczenia i do piekarnika nagrzanego na MAX!!! 20 stopni.
    Po 2-3 godzinach trzeba zakończyć suszenie,
    można zostawić w otwartym piekarniku,żeby wystygł.
    Jak wystygnie-zbierasz ,kruszysz w dłoniach,pakujesz do słoiczka,zakręcasz,
    odstawiasz w ciemne miejsce i masz zakwas awaryjny.
    "Ożywiasz" go tak jak byś odświeżała stary zakwas:trochę mąki,trochę wody,łyżeczka pokruszonego zakwasu,wymieszać razem i postawić w ciepłe miejsce na kilka godzin.
    Podziękowali 1mamasara
  • Nie mam wagi, czy ktoś może ma przepis na chleb z proporcjami na szklanki? 
    Da się upiec chleb tak, żeby to najdłuższe rośnięcie było w nocy? 
    Moje dać cały zakwas do ciasta a potem zabrać z niego trochę na nastepny chleb?

    Miałam długą przerwę i nic nie pamiętam, teraz mam zakwas, ale głową mnie tak boli, że nie mogę do logicznych wniosków dojść :(
  • edytowano grudzień 2018
    Pierwsze , najdłuższe rośnięcie na noc jest super w ciepełku
    Ok 1/2 kg mąki na pierwsze mieszanie. Czyli ok 3 i pół szklanki mąki
    Zamieszalabym  Z trzema lyżkami zakwasu i 3 szkl. wody 
    Z tego trzy łyżki odłożyłabym do słoika na zaś
    A resztę do wyrośnięcia
    Rano dałabym tyle samo mąki, 2 szkl wody i na dwie godziny w ciepło
    Potem tyle samo mąki i 1 szkl wody z 4 łyżeczkami soli i do foremek do wyrośnięcia

    A jeśli za rzadkie to do ostatniego mieszania dać więcej maki
    Podziękowali 1Hope
  • Jaka mąka  najlepsza na zakwas. Robiłam zakwas na żytniej białej chlebowej i był ok. Zaczełam dokarmiac żytnią graham i chleb z żytniej maki okazal sie zakwasem
  • edytowano grudzień 2018
    @Arletta a jak robiłaś,po kolei.
    Chleb z mąki żytniej zwykle jest nieco kwaśniejszy.
    Jeśli wyszedł bardzo kwaśny to albo dałaś mu zbyt dużo zakwasu jako zaczynu,
    albo wyrastał zbyt długo w zbyt niskiej temperaturze.
    Mąka graham jest jak najbardziej w porządku do dokarmiania.
    Graham to typ 1850 ja dokarmiam 2000 i bardzo sobie chwalę.
    ps.Już wiem, żytnia biała to typ 750 ,więc na typie 1850 zakwas musiał wyjść duuużo mocniejszy,nie miał wyjścia. :mrgreen: 
    Podziękowali 1Arletta
  • @Skatarzyna - czy możesz zalinkować sklep z nierdzewnymi foremkami do chleba, raz jeszcze  :*
  • zalinkować niestety teraz nie, ale łatwo znajdziesz: pomocnicykuchenni
    Podziękowali 1matka6
  • @ kasha to jak robić zakwas? 
    Podziękowali 1In Spe
  • @Bea masz już zakwas?
  • Bo jakby co, to mogę słać, caly czas jeszcze ten od Ciebie żyje...
  • @jukaa ; Postaram się przy następnym robieniu chleba, napisz mi adres na priv.
  • Moze tez wpadłam w sidła wypieku chleba, chociaz zawsze mówiłam, ze to nie dla mnie. Mam pod bokiem super eko piekarnie, która tylko na zakwasie chleby piecze, wiec po co...
    Ale chłopak (!) z pracy poczęstował mnie swoim chlebem i wyglądał i smakował zupełnie profesjonalnie. Zakwas od niego dostałam i przepis, ale taki co do grama, ze nie ma „podsyp maki, jak trzeba” ;) Ponoc od pierwszego razu wychodzi super, bez prób i błędów. Cały sekret w pieczeniu w garnku żeliwnym, który imituje piec chlebowy.
    Zobaczymy. Na razie pierwszy bochenek zmieszałem, jutro po południu/ wieczorem będę piekła.
  • @Maciejka super że cie zachęcił.
    W żeliwnym garnku nie piekłam ale w glinianym tzw.garnku rzymskim już tak.
    Glina ma to do siebie że nie tylko powoli oddaje ciepło ale też paruje.
    Chleb z garnka rzymskiego to wg.mnie mercedes wśród chlebów.
  • Prawde powiedziawszy, to mnie ten wątek zdemotywował ;). Bo czytasz, ze znowu nie wyszło, ze moze wiecej maki, albo inna temperatura, albo, albo, nie na moje nerwy. A ten chleb mu tak po prostu wyszedł, za pierwszym razem, a to w ogole nie tylko facet, ale taki odrealniony troche programista :D 
    Ciekawe, ze do tego chleba dodawało sie tez troche twarogu. No jestem ciekawa...
  • Ważne, że jednak złapałaś bakcyla.
    Chleba z twarogiem jeszcze nie piekłam,jedynie z ziemniakami.
    Dasz przepis?

  • Na kilogramowy chleb:
    455 g maki żytniej 1150
    110 g maki orkiszowej 630
    315 g wody
    110 g chudego sera białego (u nas taki zmielony jakby sprzedają, gładki całkiem)
    12 g soli
    4 g zakwasu zytniego


    1. wszystko połączyć, zostawić na 12 godzin
    2. zagnieść kule, włożyć do koszyczka wysypanego maka na 12 gidzin
    3. Piekarnik z garnkiem w srodku nagrzać do 250 stopni, włożyć chleb, skręcić do 230 stopni i piec pod pokrywka 35 minut
    4. Sciagnac pokrywkę i piec jeszcze 15 minut 
    Podziękowali 1kasha
  • Kolega mi mówił, ze misi być dokładnie tak jak w przepisie. Chlapnęło mi sie 5 g zakwasu, zobaczymy ;)
  • Dzięki.Ale chyba poczekam jak Tobie wyjdzie.
    12 godzin wyrastania,no niby zakwasu niewiele...
    Boję się jednak trochę czy po takim czasie nie będzie zbyt kwaśny...
  • Wyszedl, chociaz nawet wiecej niz 12 godzin rósł. Nie wiem dlaczego, ale bardzo powoli mu szło, moze za zimno miał. Musze sie w poniedziałek kolego dopytać. Ale w domu szał, chyba cały zjedzą go na śniadanie
  • A pokażesz garnek w jakim piekłaś?
  • edytowano październik 2019
    Taki zwykły, co w nim smażyć mozna i do pieca wkładać. Moze żeliwny lepszy, ale i w tymi mega chrupiąca skórka wyszła, w srodku jest dobrze wypieczony.
  • Widzisz. A myślała, ze to cały pic w garnku właśnie
  • Ja mysle, ze cały pic w tej wysokiej temperaturze, ze wrzucasz chleb do gorącego garnka. I czesciowo piecze sie pod przykryciem, wiec tez temp wyższa, niz jak sie w foremkach piecze.
  • Ale tajemnica moze być tez taka, ze sie dosłownie nad tym chlebem modliłam ;) Akurat jutrznie i godzinę czytań odmówiłam.
  • edytowano październik 2019
    Można taki zakwas samemu zrobić?
    E: Dlaczego go wszyscy wszystkim wysyłają?  
  • mamaw powiedział(a):
    Można taki zakwas samemu zrobić?
    E: Dlaczego go wszyscy wszystkim wysyłają?  
    jak kiedyś nie odłożyłam to robiłam sama od zera.

    a ludzie sobie wysyłają, bo na takim starszym zakwasie szybciej i lepiej rośnie, z takiego nowego to pierwszy chleb bez szału wyszedl.

    kiedyś miałam zakwaś co mi chleb rósł 7h, teraz mam takie, że 3-4 i super wyrośnięty


    Podziękowali 1mamaw
  • i ja osobiście nie cierpię przepisów typu 375 g mąki i 125 zakwasu od razu zamykam taki przepis, bo ja robię na oko i zakwas bardziej na szklanki mierzę niż na wagę
    Podziękowali 1mamaw
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.