Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Co się dzieje w kurii gdanskiej?

124678

Komentarz

  • A ja z kolei miesiąc temu byłem na Mszy św. na rozpoczęcie roku akademickiego, którą odprawiał bp Piotr Jarecki. Miał absolutnie genialną homilię i byłem zdumiony wiedząc o nim do tej pory tyle, że kilka lat temu po pijanemu wjechał samochodem w latarnię i miał wyrok w zawieszeniu.
  • "Ten ksiądz to tez kryptolewak?"

    Lewak nie, raczej enfant terrible :)
  • Chyba za rzadko jestem, by stałych bywalców wyłuskać. Nigdy też właściwie nie zabieram głosu, bo zazwyczaj (na szczęście) sprawy znam tylko z mediów.

    Ale wszystkie one bolą, bo jestem w kościele hierarchicznym, i dla mnie jednak znaczenie ma nie tylko proboszcz, który jest wspaniałym człowiekiem. Nie potrafię nie przeżywać tego. Trudne to także w dyskursach z bliskimi mi katolikami, którzy po kolejnej aferze albo wybierają wiarę bez kościoła, albo - rzadziej - spragnieni sakramentów - zaczynają sprawdzać, czy w innych wyznaniach nie jest spójniej..

    Natomiast fakt, nie potrafię zrozumieć latami trwającej patologii przy braku na nią sprzeciwu dorosłego człowieka.
  • Pasuje do naszej rozmowy:


  • Biskup Jarecki przyjął pokutę, poszedł na odwyk, kilka lat spędził z dala od życia publicznego. Przyznał, że ma problem i pozwolił sobie pomóc. 
    A skąd ja wiem to i owo o bp. G? Bo ma dom w sąsiedniej wsi (tak, nadal mieszkam gdzie mieszkałam) w którym bywa ze dwa tygodnie w miesiącu. I z czasów kulowskich niejedno pamiętam. 
  • "I z czasów kulowskich niejedno pamiętam"

    No właśnie, takie mam wrażenie, że pretensje do bpa Głodzia nawarstwiły się z wielu lat. Możliwe, że kiedyś rzeczywiście był pijany i nie odprawił Mszy. Możliwe, że kiedyś skonfliktował się z księżmi z jakiejś parafii i nie ustanowił im proboszcza. Możliwe, że kiedyś zarządził zbiórkę pieniędzy na jakiś cel diecezjalny. Jednak w Waszej narracji to wszystko się łączy w jego stałą praktykę - wciąż chodzi pijany, wciąż kłóci się z księżmi i wciąż ściąga pieniądze. A to przecież nieprawda, takiego biskupa ani obecny Papież, ani dwaj poprzedni by nie utrzymali na stanowisku. Dlatego właśnie protestuję, bo to fałszywy obraz, nie tylko na poziomie poznawczym (o czym mówi o. Szustak), ale też podważający naszą wiarę w Kościół (pamiętacie - wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski...). Dlatego właśnie środowiska lewicowe się w to angażują, choć przecież duchownych nienawidzą i tylko się cieszą, jak któremuś noga się podwinie.

    "Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo" (2Kor 6, 14).
    Podziękowali 1Katia
  • Maciek_bs powiedział(a):
    "I z czasów kulowskich niejedno pamiętam"

    No właśnie, takie mam wrażenie, że pretensje do bpa Głodzia nawarstwiły się z wielu lat. Możliwe, że kiedyś rzeczywiście był pijany i nie odprawił Mszy. Możliwe, że kiedyś skonfliktował się z księżmi z jakiejś parafii i nie ustanowił im proboszcza. Możliwe, że kiedyś zarządził zbiórkę pieniędzy na jakiś cel diecezjalny. Jednak w Waszej narracji to wszystko się łączy w jego stałą praktykę - wciąż chodzi pijany, wciąż kłóci się z księżmi i wciąż ściąga pieniądze. A to przecież nieprawda, takiego biskupa ani obecny Papież, ani dwaj poprzedni by nie utrzymali na stanowisku. Dlatego właśnie protestuję, bo to fałszywy obraz, nie tylko na poziomie poznawczym (o czym mówi o. Szustak), ale też podważający naszą wiarę w Kościół (pamiętacie - wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski...). Dlatego właśnie środowiska lewicowe się w to angażują, choć przecież duchownych nienawidzą i tylko się cieszą, jak któremuś noga się podwinie.

    "Nie wprzęgajcie się z niewierzącymi w jedno jarzmo" (2Kor 6, 14).
    Maciek, nie sądzisz, że te wszystkie ,,możliwe'' są jednak dyskwalifikujące dla kogoś, kto ma być wzorem i przewodnikiem?  I dalej czekam na Twoje zdanie w kwestii obecnych, wciąż czynnych księży, którzy podpisali list do nuncjusza i innych czynnych kapłanów, którym nie można nic zarzucić w kwestii uczciwości i właściwego podejścia do kapłaństwa. Oni to też lewacy i esbecy? 
  • edytowano listopad 2019
    A mnie nieodmiennie mierzi obrona pijaków, mobberów, złodziei i pedofilii. Przy jednoczesnym całkowitym bagatelizowaniu bądź deprecjonowaniu cierpień ich ofiar.
    Podziękowali 2obwarzanek Izka
  • @Malgorzata to chyba dotyczy tez biskupa? on może wymagać od wiernych aby żyli porządnie a sam może robić co mu się tylko chce? Mówi nam jak mamy życ a sam tych zasad nie musi się stosować?
    Podziękowali 2obwarzanek beatak
  • @Maciek_bs bp Jarecki nie jest dobrym porównaniem. Bo on publicznie przeprosił i udał się na kilkuletnią pokutę w zakonie. Odbył karę. Teraz nikt mu już tamtego nawet nie pamięta.
  • "czekam na Twoje zdanie w kwestii obecnych, wciąż czynnych księży, którzy podpisali list do nuncjusza i innych czynnych kapłanów, którym nie można nic zarzucić w kwestii uczciwości i właściwego podejścia do kapłaństwa. Oni to też lewacy i esbecy?"

    Podczas święceń prezbiter dwukrotnie przysięga biskupowi cześć i posłuszeństwo, także wobec jego następców. Jeżeli jacyś księża wspierają kampanię antykatolickich mediów przeciwko biskupowi, to niewątpliwie to zobowiązanie złamali.
  • No to już wiadomo, w jaki sposób biskup może trwać na stanowisku, pomimo zgorszeb
  • @jukaa

    Wybrałem to, co rozumiem. Nie rozumiem, po co Głodź miałby jeździć co miesiąc 700 km pod słowacką granicę ani tym bardziej, co takiego tam robi. W wieku 74 lat ma się dość ograniczone możliwości prowadzenia rozrywkowego życia.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    "czekam na Twoje zdanie w kwestii obecnych, wciąż czynnych księży, którzy podpisali list do nuncjusza i innych czynnych kapłanów, którym nie można nic zarzucić w kwestii uczciwości i właściwego podejścia do kapłaństwa. Oni to też lewacy i esbecy?"

    Podczas święceń prezbiter dwukrotnie przysięga biskupowi cześć i posłuszeństwo, także wobec jego następców. Jeżeli jacyś księża wspierają kampanię antykatolickich mediów przeciwko biskupowi, to niewątpliwie to zobowiązanie złamali.
    Czyli wskazana i zalecana jest tolerancja grzechu w imię posłuszeństwa?
    Podziękowali 1obwarzanek
  • edytowano listopad 2019
    Wskazana jest lojalność wobec Kościoła. Nie ma przymusu bycia księdzem, kto się na to decyduje, powinien mieć świadomość, że może mieć różnych przełożonych.
  • edytowano listopad 2019
    Maciek_bs powiedział(a):
    Wskazana jest lojalność wobec Kościoła. Nie ma przymusu bycia księdzem, kto się na to decyduje, powinien mieć świadomość, że może mieć różnych przełożonych.
    I ma w związku z tym przymykać oczy na grzech? Gdy np. niektórzy przełożeni mają inklinacje do pijaństwa, maltretowania podwładnych, bądź pedofilii. Niezwykle wygodne dla krzywdzicieli. I na pewne miłe sercu Pana Jezusa. 
    Podziękowali 2obwarzanek Coralgol
  • I tu się mylisz, bo w przypadku popełnienia przestępstwa każdy duchowny ma obowiązek powiadomienia policji. Jeżeli prześledzisz moje wpisy w tym wątku, to zauważysz, że kilkakrotnie domagałem się podania abpa Głodzia do sądu, jeżeli dopuścił się czegoś podobnego. Czemu nikt tego nie robi?
  • Maciek_bs powiedział(a):
    I tu się mylisz, bo w przypadku popełnienia przestępstwa każdy duchowny ma obowiązek powiadomienia policji. Jeżeli prześledzisz moje wpisy w tym wątku, to zauważysz, że kilkakrotnie domagałem się podania abpa Głodzia do sądu, jeżeli dopuścił się czegoś podobnego. Czemu nikt tego nie robi?
    Nie wiem czemu. Może dlatego, że ludzie generalnie nie podają pijaków do sądu za to, że są pijani. Wypadku nie spowodował, co najwyżej zgorszył wiernych na mszy, ale co to takiego, w sumie nic.
  • Może byli zastraszani albo ktoś ich "przekonał żeby tego nie robić?
    Przedziwne, że od tak wielu lat tak wiele osób wie o nadużyciach i nic się w pozycji biskupa nie zmienia ..może z jakiegoś powodu komus zależało, żeby tkwił na swoim stanowisku..niekoniecznie w szlachetnym celu 
  • a może wiedzą, że jest nie do ruszenia... może dawali znac wcześniej i nikt z tym nic nie robił...
    Podziękowali 2Rogalikowa Stokrotka
  • podanie do sądu biskupa przez księży to dopiero byłby hit dla przeciwników kościoła. I z pewnością ci księża o tym wiedzą. 
  • Z tego co czytam to jeden ksiądz kilka lat temu wszystkie uwagi na temat mobbingu przekazał nowicjuszowi apostolskie mu w Polsce. I co I nic się nie podziało za to ten ksiądz został zwolniony ze wszystkich stanowisk jakie piastował. to że biskup Głódź otacza się przepychem i żyje w bogactwie jest tajemnicą poliszynela od wielu lat i już sam ten fakt jest gorszący dla wielu.
    Podziękowali 3Rogalikowa Monika73 Klarcia
  • makodorzyk powiedział(a):

    A propos pozorów po których lubimy oceniać sytuacje może własnie to nie jest tak jak sugerujesz, że nagle zbuntowało się kilkunastu księży przeciw biskupowi i tak po prostu poszło sobie pożalić się to TVN-u bo nie miało innych pomysłów. 

    Dalej TVN wydaje się najgorszą instytucją do rozwiązania problemu.
  • Dziś przed kurią były protesty
  • Kapłanów obowiązuje lojalność wobec Kościoła, nie wobec grzechu lub grzeszących publicznie i toksycznych przełożonych.
    Podziękowali 1Coralgol
  • Nie istnieje Kościół bez Piotra i Następców Apostołów.
  • Piotr... "Wyszedł na zewnątrz i gorzko zapłakał".

    Kiedy publiczna osoba publicznie sieje zgorszenie, publicznie powinna przeprosić.

    Jako rodzic czuję na sobie wzrok moich dzieci i wiem, że to co robię, znajdzie odbicie w ich życiu. Jeśli Bóg powołuje kogoś do bycia pasterzem, trudno się dziwić, że owce na niego patrzą. Dodatkowo zdecydował się być wysokim reprezentantem Kościoła, ciężar więc podjął ogromny, i będąc na świeczniku, powinien mieć świadomość wagi tej odpowiedzialności.

    Jesteśmy kościołem grzeszników - nie chodzi o fakt upadku, ale trwanie w nim i to w sposób wyjątkowo głośny.

    „Lecz kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą we Mnie, temu byłoby lepiej kamień młyński zawiesić u szyi i utopić go w głębi morza. Biada światu z powodu zgorszeń! Muszą wprawdzie przyjść zgorszenia, lecz biada człowiekowi, przez którego dokonuje się zgorszenie.”


    Podziękowali 2beatak Klarcia
  • Ale za co abp Głódź ma przepraszać? Za słowa, że ma już taki ornat?
  • A po co ma przepraszać? 
    Ludzie pragną igrzysk, zeby się coś działo, żeby dowalic. 
    Nawet jak przeprosi, jesli juz, tych poszkodowanych nie przeprosił w 4 oczy, to i tak nic nie zmieni dla opinii publicznej.
  • Maciek_bs powiedział(a):
    Ale za co abp Głódź ma przepraszać? Za słowa, że ma już taki ornat?
    Po co takie słowa w kościele podczas bierzmowania? Po co dywagacje na ten temat trwające 1o minut? Ty komentujesz w chamski sposób prezenty, które dostałeś od kogoś z głębi serca?

    Nie za to zresztą ma przepraszać. Niech przeprosi za pijaństwo, odprawianie mszy w stanie wskazującym, za krzywdzenie kleryków, za niebotyczny przepych, za zaprzeczanie ślubom ubóstwa. I za wielkie zgorszenie, które sieje.
    Podziękowali 1Klarcia
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.