Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Chleb żytni i pszenny na zakwasie

1356762

Komentarz

  • AB, wysyłam priv.
  • AniU D.
    W pierwszej fazie- mieszam co trzeba i odkladam 2 łyżki na zaś do słoiczka. I co z tym słoikiem lepiej zrobic, od razu do lodowki, czy ma leżec jakis czas w cieple?

    Ps. Chleb 3-fazowy - miodzio!
  • AB, faktycznie do mnie wróciło. Ale już mam adres.
    Bogusia3, jeśli nie planujesz pieczenia następnego dnia, to od razu można schować słoik do lodówki. Ja tak robię. Zakwas pracuje i w lodówce, tylko wolniej, po kilku dniach, jak wyjmiesz słoik, to widać (i zwykle czuć), że ładnie resztka ciasta jest "przepracowana". Ale jeśli by trochę postał na blacie, to też mu się nic nie stanie.
    Też uważam, że taki 3-fazowy jest pyszny.
  • Ja piekę tylko pszenny (ale na zakwasie a nie drożdżach) bo mąka żytnia nie do dostania... A ponieważ dla nas to kwestia mieć-czy-nie-mieć normalny chleb, to się zaparłam i po 5 próbach zaczął mi wychodzić. Jednego tylko nie umiem, może ktoś poradzi, jak robić nacięcia na bochenku przed włożeniem do pieca. Nijak mi nie wychodzą więc teraz zostawiam jak jest i pęka jak chce. Nie wpływa na smak, ale wiadomo, chciałoby się doprowadzić technikę do perfekcji...
  • Aniu D proszę cię jak masz to mi wyślij zakwas, bo mi nie wychodzi, chyba mam za zimno w domu.
  • Mój zakwas stoi w piekarniku już trzecią dobę. Ustawiony (piekarnik) na górną grzałkę i poniżej minimalnej temperatury. Utrzymuje w środku temp. 27 st. Zakwas pracuje, więc chyba wszystko ok.
  • Odrobinko, nie ma problemu.
    AB, super, że chleb smakował - jak się spóbuje takiego własnego wypieku, to dopiero zauważa się różnicę między tym, co domowe a tym, co sklepowe.
  • Ja przesadziłam z zakupem maki żytniej typ 720. Niedługo koniec przydatności do spożycia a zostało mi 10 kg. Do chleba zużywam codziennie 150g i w tym tempie nie zdążę. Nie mam pojęcia jak wykorzystać tą mąkę. Zrobiłam makaron łazankowy pszenno-żytni do wysuszenia, raz upiekłam chleb 100% żytni ale można by nim wybić szybę....
  • AB, jest inny, nie tak delikatny jak bułka, ale za to bardzo smaczny. To jest zdecydowany, prawdziwy smak, białe pieczywo jest zupełnie inne, zwłaszcza to sklepowe.
  • Fajnie, że tak udało Ci się z tą mąką :bigsmile:
  • :bigsmile::bigsmile:


    może można zrobić pierogi? i zamrozić?
  • AleksandraB, jesli chleb był jak cegła, to albo ciasto było za zwięzłe albo chleb nie urósł - bo np. dodałaś zimny zakwas lub za krótko trwało rośnięcie albo zakwas stał długo nie dokarmiany etc.
  • Aniu D.,
    jako że jesteś niekwestionowanym autorytetem w temacie,więc i ja proszę o potradę:bigsmile:

    Od przeszło roku piekę chleby w domu, miałam super ustabilizowany zakwas, ale ostatnio się zapomniałam:shamed: i posoliłam, przed odłożeniem zapasu na kolejny wypiek.

    Pierwszy raz mi się to zdarzyło!

    No i nie wiem, czy coś z tego będzie, czy lepiej zawczasu nastawić mąkę na nowy zakwas :confused:
  • Wanda, im więcej mąki pszennej, tym dłużej trzeba wyrabiac. Nie znaczy to, że masz to robić godzinami, ja taki mieszany chleb wyrabiam np. 5-10 min, do czasu, aż zaczyna odchodzić od ręki. Takie mieszane chleby są b. smaczne. Możesz robić je metodą dwufazową (ja tak dziś robiłam), ale warto uważać, by zaczyn nie był bardzo kwaśny. W żytnim chlebie kwasek jest "dopuszczalny", w pszennym już mniej.
    Agagaw, ja dopiero się uczę pieczenia, mimo, iż piekę kilka ładnych lat. Taki posolony zakwas powinien być w porządku, na niektórych stronach nawet podaje się, by do mąki dodać sól. Zostaw zakwas w słoiku na blacie, nie chowaj do lodówki, jutro będzie widać, czy podrósł. Wg mnie powinien spokojnie rosnąć. Jak się obawiasz, to jutro odbierz trochę zakwasu i dokarm mąką z wodą.
  • Upiekłam mój pierwszy w życiu trójfazowy chleb żytni na zakwasie. Udał się popisowo!

    (no prawie, bo zamiast dodać 3 czubate łyżeczki soli dodałam 3 czubate łyżki :ag:)

    Ale i tak już go prawie nie ma! Jutro piekę ten drugi.
  • moj 3 fazowy do chwili pieczenia super, jak zaczyna sie piec to klapa :cry:
  • AB, wg mnie było za rzadkie ciasto. Ładnie rośnie, ale po upieczeniu mokro w środku i skórka odstaje. Na początku zaliczałam takie żytniaki, był nawet moment, że stwierdziłam, że nie potrafię piec chleba żytniego i zaczęłam piec mieszany i pszenny. Potem wróciłam do żytniego i to ciągle jest nasz chleb nr 1.
    ProMamo, a co się dzieje? Może za dużo wody albo za długo wyrasta.
    Wanda :bigsmile:
  • A ja dziś popelniłam cudowny pszenno-orkiszowy!
    Zastanawiam się, co z tym moim zakwasem będzie? Ten moj zrobil sie żytnio-pszenno-orkiszowo-razowy...:confused: Czy przy kolejnych zaczynach mam to jakos uregulować? I którą mąką dokarmiac? (mąk ci u nas dostatek:wink:)
  • [cite] Bogusia3:[/cite]A ja dziś popelniłam cudowny pszenno-orkiszowy!
    Zastanawiam się, co z tym moim zakwasem będzie? Ten moj zrobil sie żytnio-pszenno-orkiszowo-razowy...:confused: Czy przy kolejnych zaczynach mam to jakos uregulować? I którą mąką dokarmiac? (mąk ci u nas dostatek:wink:)

    Ja obecnie mam zakwas czysto pszenny, bo inna mąka nie do dostania i taki chleb robić muszę (ale wyhodowany z żytniej, której miałam tylko jakieś pół kilograma, przemycone z Polski).

    Zasada jest taka, że najlepiej jest trzymać zakwas żytni, bo najbardziej uniwersalny i można dodać do każdego chleba. Ale jeśli wiesz, że będziesz robić wyłącznie orkiszowy, to nie będzie problemu jeżeli będziesz dokarmiać orkiszem i przekwalifikujesz zakwas na orkiszowy.
  • @Bogusia3 - ja, na Twoim miejscu, bym dokarmiała żytnią i nie przejmowała się dodatkami. W moim przypadku, istotne jest by zakwas był żytni, bo my pszenicy nie tolerujemy - inaczej bym się nie przejmowała.
  • Aniu wlasnie nie wiem co jest, moze wina piekarnika??? Termoobiegu ?

    Wczoraj upieklam 2 chleby - formowane. Takie bochenki wiejskie, jeden pszenny [maka typ 750/typ 2000] drugi pszenno - zytni.
    Wielkie wyszly. Ta sama metoda zrobilam pszenny na zakawasie, zgodnie z przepisem Ani D na poczatku pol maki i 3 lyzki zakwasu w szklacnce itd, a dalej juz jak w przepisie "moje wypieki" - pochen wielki i piekny. Pyszny chleb, ale jednak najbardziej lubie orkiszowy
  • Chlebki znikają w tempie światła :bigsmile:
  • ProMamo, ale na czym polega ta klapa podczas pieczenia? Chleb opada?
  • Przypomniało mi się, jak Pawełek miał jakieś dwa lata i jechaliśmy gdzieś autobusem. To była dłuższa trasa, dużo dzieci, więc mamusie dokarmiały maluchy. Pawełek miał do jedzenia kawałek naszego ciemnego chleba (to zawsze dla niego była najlepsza przekąska, jak ciasteczko), siedział i zadowolony wcinał swoją porcję. Wszystkie dzieci miały czipsy, ciasteczka, czekoladki etc. Niezapomniane były miny tych mamuś, jak patrzyły na zajadającego się ciemnym chlebem Pawełka - takiego politowania nigdy przedtem u nikogo nie widziałam :ag:
  • Aniu - trzeba było dać tym mamom na spróbowanie.

    Wtedy miny mogłyby być bezcenne. :bigsmile:
  • Aniu, opada... ten formowany ktory robilam - pszenny, to faza 1 zamiast 8 godzin wynosila 24 godziny. Prawie go juz nie ma.

    Musze nabarac cierpliwosci, wprawa przyjdzie sama [chyba?]

    Moje dzieci tez lubia chleb, moze nie czysto zytni, ale mieszany, bialy, czy jaki bedzie :wink: Bardzo czesto na pytanie co chca zjesc, odpowiadaja - chleb!!!
    Wiec tym bardziej mnie to moblilizuje do pieczenia chleba w domu, nawet jesli pszenny, to wiem ze to ja robie...

    musze kupic make orkiszowa biala i zobaczyc jak z niej wychodzi.
  • ProMamo, chleb opada jak: ma za dużo drożdży, ma za dużo wody i za dlugo wyrasta. Innych powodów, poza tymi trzema, nie znam.
  • ProMamo, z tego co słyszałam to termoobieg jak najbardziej do ogrzania piekarnika, ale nigdy do pieczenia chleba bo może właśnie klapnąć. Logicznego wytłumaczenia nie znam. Może drożdże nie lubią przeciągów:rolling:
  • Piekę chlebki Ani na termoobiegu właśnie i wychodzą super.

    Ale to chlebek na zakwasie.

    Piekłam kiedyś drożdżowy to włączałam tylko grzałki, bo też słyszałam tę opinię.
  • A ja piekę wszystko na termoobiegu - biszkopt, bezy, ciasta na sodzie/proszku, drożdżowe, chleb na zakwasie - i nic nie klapie. No, chyba, że ciasto na chleb za rzadkie zrobię albo, że nie przypilnuję i mi przerośnie. Wtedy mam dołem zakalec a na górze wielką dziurę pod skórką.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.