Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Urlop wychowawczy

edytowano luty 2011 w Pomagajmy sobie
Mam pytanie , czy orientujecie się czy po roku od macierzyńskiego po powrocie do pracy można starać się o urlop wychowawczy? Czy mogę zanieść wniosek o urlop będąc na zwolnieniu lekarskim?
«13

Komentarz

  • O urlop możesz wystąpić na 100%, ważne aby dziecko nie ukończyło 4 lat. Wiem, że o planowanym urlopie trzeba powiadomić pracodawcę z miesięcznym wyprzedzeniem.
  • A jeśli ja przyjdę z podaniem o urlop a pracodawca jednocześnie mi wręczy wypowiedzenie? Choć nie powinien bo niby mam ochronę.
  • Potwierdzam. UW można brać na raty i w dowolnym terminie- aż do ukończenia przez dziecko 4 lat. Sama to praktykowałam.
  • Irkub trudno mi coś poradzić, bo nie znam Twojej sytuacji.
  • Mi się wydaje, że urlop wychowawczy może trwać 3 lata, do skończenia przez dziecko 4 lat. Może być wzięty w max. 4 częściach. Znam przypadek, gdzie babka wzięła 4 części po 4 tygodnie każda i po 16 tygodniach niestety nie mogła wziąć więcej.
  • [cite] Irkub:[/cite]A jeśli ja przyjdę z podaniem o urlop a pracodawca jednocześnie mi wręczy wypowiedzenie? Choć nie powinien bo niby mam ochronę.
    Chyba nie może tego zrobić. Zwolnić pracownika na url wych. można tylko likwidując firmę.
  • Tylko że zanim podam podanie to jeszcze na urlopie nie jestem, a potem i tak jeszcze dwa tygodnie mi zostaną do pracy.
  • Można niestety zwolnić również przy zwolnieniach grupowych. To jest w tych przepisach, o których pisze Groszek,nie pamiętam aktu prawnego niestety, ale jest to jakieś rozporządzenie korespondujące z Kodeksem Pracy. Ponadto oczywiście w przypadku likwidacji firmy. Wniosek o wychowawczy należy złożyć co najmniej na 2 tygodnie przed datą rozpoczęcia (jeżeli zrobisz to za późno to pracodawca może zechcieć udzielić go dopiero po upływie tych dwóch tygodni, ale oczywiście może pójść na rękę i puścić wolno wcześniej). Wniosek o wychowawczy możesz wysłać pocztą więc raczej nie ma znaczenia, że jesteś na zwolnieniu lekarskim. W Kodeksie Pracy przepisy o wychowawczym masz w art. 186.
  • Dzięki strach i tak jest ale mniejszy.Groszku współczuję, ja właśnie jestem zatrudniona na tej zasadzie zmniejszenia etatu stąd wiem o ochronie ale i tak już mi mówili że mnie zwolnią, teraz mam zwolnienie ale wiem że już się ktoś uczy na moje miejsce. Tak to jest, kurka no na głowie stawałam i co? Starałam się zamiast L-4 brać np dzień dwa urlopu to i tak mi zarzucili że niby nie chcę pracować.
  • Irkub - w tej sytuacji składaj wniosek o wychowawczy i miej ich w nosie.
  • W poniedziałek pojadę, nie będę już mieć zwolnienia ale mam dzień wolny to z małą na chwilkę wlecę od wtorku jakoś te dwa tygodnie wytrzymam :-) Najwyżej będę mieć tylko kurtką i sieciówkę i już
  • Najlepiej poleconym za potwierdzeniem odbioru :smile: albo normalnie w sekretariacie daj swoją kopię pod stempel "wpłynęło" i napisz datę. Rozwiązanie na "żeby szefa nie oglądać" :wink: jak moja firma padała to wszyscy tak składaliśmy wypowiedzenia, choć szefa mieliśmy fajnego bardzo w sumie. to chyba z żalu tak robiliśmy wtedy...
  • Polecony za potwierdzeniem odbioru to bardzo dobry pomysł. Unikasz sytuacji w której - bezprawnie, ale jednak - sekretariat odmawia Ci potwierdzenia przyjęcia pisma. Zdarza się, niestety. Trzymaj się, obiecuję modlitwę. (Fajny awatarek:wink:)
  • A na uwagach dot. poleconego (na tym kwicie, co wypełniasz) możesz napisać, co wysyłasz. Żeby nie było, że dostali od Ciebie coś, ale to kartka z pozdrowieniami była, a nie wniosek :wink: takie uwagi w uwagach są praktykowane w korespondencji z urzędami skarbowymi. Zabezpieczenie z każdej strony...
  • Zasiłku i tak nie dostanę , dobrze wiedzieć o wykorzystaniu urlopu wypoczynkowego.
  • Oni sami nie wiedzą dzwoniłam i pytałam z PITem w ręku z jakich pozycji się to oblicz to stwierdziła że mi nie pomoże dopiero jak będę mieć zaświadczenie z US. Co do wychowawczego to ZUS skierował mnie do MOPS, ten z kolei do MOPR od zasiłków a ci do pracodawcy a pytanie brzmiało czy mogę oddać wniosek będąc na L 4.Ton pań był koszmarny jakby z góry wiedziały że dzwonię z meliny po kasę.:cry:
  • Aż się boję mąż właśnie pojechał zawiezć wniosek o urlop zobaczymy co z tego wyjdzie.Najgorsze jest to że jeszcze i tak będę musiała tam pójść.
  • Wiem co czujesz! Też zwykle w takich przypadkach wyręczm się mężem. Bo choć jestem zatrudniona na stałe w jednym zakładzie już od 20 lat, to w większości tego okresu na urlopach wychowawczych. A na każdy kolejny kadry reagują alergicznie...:bigsmile:
  • Kuchę walnęłam wpisałam termin dłuższy niż do 4 roku życia.Nie podpisali mi tylko przybili pieczątkę.
  • Najwyżej udam się do inspekcji pracy jeśli będą się czepiać.I tak mieli problemy że na L4,że mąż i ten termin ale na wszysko mąż odpowiadał że tak radziła Pani w inspekcji.Dzielny był.I nikogo nie pobił ;-) Muszę przyznać że ta Pani w inspekcji bardzo ale to bardzo miła, wykazała się ogromną cierpliwością i oby więcej takich urzędników wszędzie było.
  • Umiał by umiał :-)
  • Możecie mi wyjaśnić dlaczego do dodatku rodzinnego mogą odjąć tzw. dochód utracony a do mieszkaniowego już nie? Byłam wczoraj na Wszystkich świętych i mimo tłumaczenia że jestem na wychowawczym czyli nie dostaję pieniędzy będą liczyć ostatnie 3 miesiące dochodu, którego przecież już nie mam (składam w marcu, będzie od kwietnia czyli nie mam)!!!!! Jestem ciekawa co za k...yn układał tak d...ne przepisy. Na dodatek liczyłam oczywiście jakiś wymyślony dochód i doszłam do wniosku że w tej sytuacji ktoś może dostać rodzinne kryterium 504 zł na osobę a jednocześnie nie dostać mieszkaniowego kryterium 846 zł na osobę idziwić się że ludzie uważają że wszystko na głowie stoi no stoi stoi bo przecież nie od myślenia mamy na karku ten kapuściany łeb. Czego dowodem powyższe.
    O wzorze do obliczenia rodzinnego nawet boję się myśleć :cry::dc:
  • To znaczy nie będzie!!!! No ale jeżeli kryterium do MOPOSU to 351zł na osobę to śmiech pusty ogarnia :fb:
  • Na razie byłam po dokumenty, potem pójdę oddać i zobaczę a nóż coś pomyliłam. Mam tylko umowę o pracę. I jeszcze k..izm z numerkami nawet jeśli jest jeszcze czas do zamknięcia ale numerki się skończyły odejdziesz z kwitkiem.
    Kurczę tak sobie myślę że małżeństwo z jednym dzieckiem by udać się do mopsu musi mieć 1153zł a jak ma do tego 600zł czynszu?????? Dobra nie myślę idę do dzieciuchów.
  • Moja ciocia mówi że jej nikt nie odwiedzał ,mam nadzieję że i mnie nikt nie będzie nachodził.
  • Czy orientujecie się jak długo można przebywać na urlopie wychowawczym, na każde dziecko jest 3 lata do ukończenia przez każde 4 rż, czy zatem zakładając że mam troje dzieci w sumie mogę być aż 9 lat? a jak pojawi się następne i następne to też???
  • tak o ile masz po trzy lata różnicy w wieku dzieci i umowę o pracę do tego czasu bo UW nie przedłuża umowy jeśli ta kończy się w jego trakcie
  • To jest tak, ze rodzisz pierwsze dziecko- idziesz na macierzyński i potem na wychowawczy. W trakcie wychowawczego na pierwsze dziecko rodzisz drugie - i zawieszasz wychowawczy na pierwsze, idziesz na macierzyński na drugie (takie jest prawo). Po macierzyńskim, albo kontynuujesz wychowawczy na pierwsze (jeśli jeszcze został i jeśli chcesz) albo idziesz na wychowawczy na drugie. I tak ciągle..w sumie (o ile masz umowę na czas nieokreślony)możesz być kilkanaście lat na macierzyńsko- wychowawczych.
  • hehe,ja mam taką ambicję (jest się czym chwalić, nie ma co :wink:), że w trakcie obecnego wychowawczego rodzę następne,później kontynuuję wychowawczy po macierzyńskim,biorę wychowawczy na kolejne i na tym wychowawczym rodzę kolejne... i tak w koło Macieju póki fabryka pracuje :wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.