Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Pieśni adwentowe

edytowano grudzień 2007 w Arkan Noego


A tutaj cała strona, bardzo warta uwagi.

Komentarz

  • W imieniu Stowarzyszenia Schola Gregoriana Silesiensis, a zwłaszcza Scholi Śpiewu Tradycyjnego, serdecznie zapraszam na wspólne śpiewanie pieśni adwentowych, które będzie miało miejsce w kościele p.w. Św. Macieja przy pl. Biskupa Nankiera 16A we Wrocławiu, w sobotę 12 grudnia od godz. 19:00.

    Punktem wyjścia do śpiewania będzie wileński śpiewnik adwentowy "Parthenomelica" (Wilno, 1613) choć raczej będziemy spiewać pieśni nieco późniejsze lub o wersjach tekstów nieco późniejszych (XVII-XIX w.) niż te zamieszczone w Parthenomelicach (choć wiele z nich przetrwało do dziś w niemal niezmienionej formie!)

    Na pewno pojawi się wspominana w wątku o chorale antyfona "Rorate coeli desuper" (wg Parthenomelica, w wersji zapisanej tam notacją białomenzuralną), a także stare polskie pieśni adwentowe śpiewane ze wszystkimi ich zwrotkami, które niezwykle rzadko można dziś usłyszeć (na pewno pojawiają się u wrocławskich Dominikanów, gdzie udało nam się przywrócić zwyczaj ich śpiewania na roratach w 2000r. i do dziś się tam pojawiają! o ile wiem, śpiewa się je także na roratach u Dominikanów poznańskich).

    Gdyby ktoś potrzebował tekstów lub/i melodiii do starych pieśni adwentowych, to ich największa ilość znajdue się na założonej przez Tomka Torquemadę stronie - forum o pieśniach (http://spiewnik.katolicy.net), a adwentowe są tutaj: http://spiewnik.katolicy.net/index.php/board,8.0.html
  • A nasz organista ZAWSZE intonuje tylko 2 zwrotki "Archanioł Boży Gabryjel" i kończymy spiew:"zasmuciła sie z tej mowy,NIC nie rzekla Aniołowi"....:confused:
  • Ja się zawsze zastanawiam wtedy - chyba czas wracać do domu, nic nie będzie z Bożego Narodzenia... :cry: bo Panna była "wstrzemięźliwa" (tak chyba dziś się śpiewa? w oryginale: sromieźliwa, czyli wsytydliwa - w znaczeniu: skromna)
  • Bardzo lubię naszego organistę, śpiewa wiele zwrotek i uczy nas tych pięknych, starych pieśni.:smile:
  • U nas w Rzeszowie na Mszy Trydenckiej można usłyszeć piękne stare pieśni adwentowe. Słucham też w domu tych zaproponowanych przez Maćka - przepiękne, dzieciaki też lubią śpiewać stare pieśni uczymy się w domu i czasem śpiewamy przy wieczornej modlitwie. Szkoda, że niestety coraz rzadziej słyszymy w kościołach te stare szacowne śpiewy a ich miejsce zajmują nowe oazowe piosenki.
  • U nas w Rzeszowie
    i co? ja o tym że jedziemy na Jednego Serca Jednego Ducha na Boże Ciało a Ty ani słowa o spotkaniu? Czuję się taki mały...
  • po tytule wątku spodziewałam się dostępu do ładnych nagrań :cry:

    ale dobre teksty też w cenie :wink:
  • Będzie śpiewanie, można przyjść, zaśpiewać i sobie nagrać :boogie:
  • nawet jakbym wyszła od razu to do 19tej do Wrocławia nie dotrę :wink:
  • [cite] knrdsk1:[/cite]Będzie śpiewanie, można przyjść, zaśpiewać i sobie nagrać :boogie:
    albo postarać się o organistę takiego jak u nas. :cool:
    Nasz organista pochodzi z Rzeszowa:wink:
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.