Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

"piątkowy" obiad i kolacja - pomysły poszukiwane

edytowano wrzesień 2011 w Kuchnia
bo przyjeżdżają nasi teściowie - a ja mam pustkę w głowie

natchnienia mi trzeba, pomysłów - proszę:ih:

Komentarz

  • Napisz też może co lubią by nie było chybionych pomysłów , np nie trawią wołowiny a ktoś tu zrazy wpisze.
  • teściowie są raczej tradycyjni kulinarnie, aczkolwiek otwarci są na nowości
    i preferują zdrową kuchnię, sporo warzyw, mało gotowców itp.

    problemem generalnie jest piątek

    znaczy bezmięsne menu - bo ja nie umiem przyzwoicie przyrządzać ryb :bn:


    ja w piątki obiadowo jadę na prościźnie: jajko sadzone, fasolka/kalafior/brokuł z bułeczką, uparowany ziemniaczek do tego i kuniec - albo kupne pierogi

    a tu mili goście, których chciałabym podjąć jak najlepiej...
  • Marsjanka - ogromne dzięki za ten wątek, sama chialam założyć podobny bo szukam pomysłu na miłą, romantyczną piątkową kolację i pomysłu brak, więc popodglądam,

    może AniaD coś bezmięsnego zapoda?

    generalnie z pomysłów (ale oklepanych) to wszelkie makarony z sosami: serowym, pomidorowym, warzywnym, tuńczykowym,

    na kolację (ale na zimno) sałatki: ziemniaczana, grecka, z tuńczykiem

    no albo jakaś wrzywna zapiekanka

    nietety nic z tych rzeczy orginalne i super pomysłowe nie jest :/

    P.S. może by zmienić tytul na pomysły na "piątkowy" obiad i kolację - przyda się na zaś.
  • Za mną chodzi dorsz w sosie koperkowym i dzisiaj to danie robię na przyjazd męża :ba:
  • uJa,
    zmieniłam tytuł :)
  • My dziś zrobimy naleśniki ze szpinakiem z serem i sosem czosnkowym.

    Olesia przepada.

    Ja lubię jeszcze wersję z oliwkami, ale u mnie w domu tylko ja:bigsmile:

    Do kanapek na kolację często pastę jajeczną robimy,
    kiedyś robiłam sałatkę z wędzonej ryby z ogórkiem konserwowym, cebulką i majonezem.
  • Ja gotuję raczej prosto i skromnie, a wykwintnym daniem piątkowym byłyby dla mnie kurki w sosie koperkowym z ziemniaczkami... ymmm... na samą myśl ślinka mi leci:wink: Lubimy też ryż na słodko z jabłkami, cukrem, cynamonem i gęęęstą śmietaną. Moja rodzinka zjadłaby też z chęcią fryteczki ze smażoną rybką i surówką...
    To z obiadów, a na kolacyjkę, to moja siostra musiałaby tu zajrzeć i podać jak robi pyszną pastę jajeczną... palce lizać:bigsmile:

    K
  • Ja uwielbiam zapiekanki/tarty(?) "nawinie" :)

    Czyli na spód, w zależności od tego co mam w lodówce, albo gotowe ciasto francuskie albo przygotowane kruche. Kruche wpierw lekko podpieczone, francuskie surowe.

    I na to, w zależności co się nawinie. U mnie zawsze: marchew, por, pietruszka, seler starte na tarce o grubych oczkach, por pokrojony :) Usmażyć, poddusić na patelni do miękkości z przyprawami które lubimy.
    Do tego ugotowana kasza gryczana albo soczewica, można pomidorów lub przecieru dodać do smaku, ale nie trzeba. Mieszamy razem i wykładamy na ciasto.

    I teraz znowu w zależności od nastroju i tego co jest w lodówce :)
    Mieszam pół litra śmietany z 2-3 jajkami lekko doprawiam i wylewam na warzywa. Na to można dać ser żółty, pleśniowy, mocarelkę ;p, co kto lubi :)
    I do piekarnika na 200 stopni aż się wierzch zetnie i ciasto upiecze :)

    Można też zrezygnować ze śmietany i sera i przykryć całość drugim kawałkiem ciasta francuskiego, naciąć i w piekarnik j.w.

    Nie da się zrobić dwóch takich samych zapiekanek :) Za każdym razem pycha, że tak skromnie dodam :D
  • problemem generalnie jest piątek

    Wcale nie , możesz zrobić różne potrawy z kartofli, jajek i cebuli,sera- placki, zapiekankę, zupę kartoflaną itd.
    Nikt nie może Cię posądzać o skąpstwo bo... przecież jest piątek :cool:

    Albo normalny obiad czyli smażone ryby, kartofle i surówka.
    Lub coś z makaronu.
  • Spróbuj kotlety z cukini. Na pewno się udadzą
    http://wielodzietni.org/comments.php?DiscussionID=10134&page=1#Comment_315100
  • ,,podać jak robi pyszną pastę jajeczną... palce lizać:bigsmile:"

    Pewnie to nie dorówna potrawom Twojej siostry ale u nas się robi tak,
    Kilka jajek na twardo rozdrobnionych, starty żółty ser ( taki nie śmierdzący), pokrojona drobno jedna mała cebula, sól ,pieprz, majonez albo śmietana z musztardą. I to wszystko wymieszać. Jak ktoś lubi można dodać natkę pietruszki.
  • Jadłam ostatnio u znajomej paprykę nadziewaną serem kozim , boczkiem i cebulką , papryka opanierowana jak kotlet .
    Ja w domku "zmodyfikowałam" lekko przepis , bo przyznam, że nie przepadam w daniach z warzyw za wędzonym boczkiem czy wszelkimi wędzonymi skwarami:wink:
    Paprykę do piekarnika, ale najlepiej pilnować , bo nie moze być zbytnio ta papryka zflaczała.
    Jak już się ładnie zarumieni skórka, do woreczka , związuję i odstawiam na jakieś 15 min .
    Do farszu posiekałam pora , zeszkliłam go na masełku , dodałam czosnek , sól, pieprz.
    Paprykę oskórowałam , trzeba się starać aby pozostała ona w całości ale trzeba te pestki ze środka wciągnąć najlepiej poprzez oderwanie tej zielonej górnej części.
    Pora wymieszałam z serem kozim dodałam jajko surowe. Wpakowałam wszystko do papryki. Opanierowałam w jajku i bułce tartej i smażyłam . I Tyle, dodam, że dość smaczne toto :wink: Zrobiłam do tego sałatę lodową z vinegretem .
  • Dodam jeszcze, że jestem maniaczką ksiązek, książeczek i wszelkich blogów z przepisami .
    Jak to mówi mój mąż znajomym " Nie daj Boże, jak J. dorwie jakąś książkę z "dziwnymi" przepisami, mozemy z Młodym zapomnieć o"normalnym" obiedzie, bo przez tydzień w domu nie uraczysz kartofla, schabowego czy mizerii":wink:
    I tu muszę się zgodzić w 100% z małżonkiem :bigsmile:
    Ale w takich wypadkach , mąż przejmuje stery w kuchni i jakoś dają radę nie paść z głodu. Ja zaś eksprymentuję :bigsmile: I wszystko fajnie,póki nie okazuje się, że dana potrawa fajnie wyglądała wg przepisu czy na zdjęciu ale smakować już tak nie smakowała bo i tak bywa, niestety :bigsmile:
    Przepraszam za OT.
  • Bo nie wszystkie książki kucharskie są dobre. Niektóre mają całkowicie zaburzone proporcje, te przepisy wyglądają tak, jakby nikt ich nigdy w praktyce nie stosował.

    Najlepiej chyba zbierać przepisy od ludzi lub teraz w dobie internetu- z blogów różnych i stronek. Najlepsze są stronki, gdzie ludzie próbują, a potem komentują czy przepis dobry.

    Ja ogólnie używam 'Kuchni Polskiej' Kuronia i jestem zadowolona. Np przepis na pączki jest idealny- wychodzą pyyszne :D Poza tym na szarlotkę też super. Tak samo na fasolkę po bretońsku:gt:
  • makaron z sosem serowym i brokulami - dobre i nie tak pospolite :wink:
  • W temacie dyniowym ktos podał przepis na gnocchi z dyni (czyli coś a la kopytka), podałam je ostatnio z sosem kurkowym, pyszne było :)
  • Zajrzałam:)
    Przepis na pastę jajeczną jest taki:
    ugotowane jajeczka rozdrobnić widelcem
    dodać majonez,majeranek,pieprz i sól
    a wersji de lux jeszcze ser potarty lub( i ) kukurydzę.

    A my dziś na obiadek racuszki z jabłuszkiem,a marzy mi się rybka
    z kapustka kiszoną i ziemniaczkami,ale to by była rozpusta,mniam.
  • placki ziemniaczane :bigsmile:

    dziś były marchewkowo - ziemniaczane:bigsmile:
  • Kolacja?

    Jaja na twardo - precinamy i robimy łódeczki, do tego pomidory z czosnkiem, do tego kanapeczi z łososiem [u nas nigdy nie ma na to kasy, ale znajomi czesto robia na kolacje proszone w piatki], sałatka jarzynowa, paszteciki nadziewane kapsta kiszona z grzybami lub papryka+peczarki+celuba duszone na masełku. Sałata z ziolami i oliwa z oliwek, jablka zapiekane z maslem miodem [dzieci nasze uwielbiaja], Masz garnek rzymski? - to dorsz z warzywami.
  • Tu zamiast szynki proponuje plasterek ogorka lub rzodkiewki i na podkladke liscie sałaty.

    https://lh3.googleusercontent.com/-nvgCkMhzhNM/TnRzgLUSw8I/AAAAAAAAC3s/hsmW8OSUowY/s512/IMG_5426.JPG
  • Na deser albo a'la tiramisu na szybko po polsku [Magg jadla to moze sie wypowiedziec, czy dobre] albo moje ukochane Cantucci!

    https://lh6.googleusercontent.com/-M89M5oEE9Ww/TnRz3jB3P1I/AAAAAAAAC3w/p5kFDpdfROk/s720/IMG_4396.JPG
  • juka na pomidorach? smietana z majonezem + czosnek+ sol
  • a na sosie ser zółty
  • i jeszcze sałatka śledziowa! Pycha!
  • i jeszcze sałatka z porów i jajek.

    Pomidory z serem bialym, ze smietana i celuba! Rewelacja totalna.

    Warzywa duszone na patelni.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.