Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Nauczycielu zaprotestuj

edytowano kwiecień 2008 w Ogólna
"Kto ty jesteś? Polak mały" niepoprawny politycznie?
Szkoła dla piśmiennych robotników


Drastyczne zmiany w minimum programowym oraz w kanonie lektur szkolnych forsuje minister edukacji narodowej Katarzyna Hall. - Chcemy, żeby szkoła uczyła wybierać, indywidualizować nauczanie, aby rozwiązania organizacyjne w szkole uczyły ucznia dokonywania wyborów - deklaruje minister edukacji i usuwa z kanonu lektur m.in. "Quo vadis" i "Potop" Henryka Sienkiewicza oraz "Kto ty jesteś? Polak mały" Władysława Bełzy.

Minister edukacji Katarzyna Hall rozpoczęła przygotowania do przeforsowania głębokiej reformy systemu oświaty, która ma rozpocząć się już w roku szkolnym 2008/2009, gdy gimnazjaliści będą zdawali obowiązkowo na egzaminie język obcy. W roku szkolnym 2009/2010 na maturze pojawi się obowiązkowo matematyka, w tym samym roku wejdzie nowa podstawa programowa do pierwszych klas szkół podstawowych i gimnazjalnych.
Minister edukacji zaproponowała również zmiany w kanonie lektur szkolnych, usuwając w szkole podstawowej m.in. wiersz "Kto ty jesteś? Polak mały" Władysława Bełzy, a w gimnazjum "Syzyfowe prace" Stefana Żeromskiego. Największe "spustoszenie" jest jednak w liceum: "Quo vadis" i "Potop" byłyby wykreślone, zaś utwory Juliusza Słowackiego, Gustawa Herlinga-Grudzińskiego czy "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza pozostałyby jedynie we fragmentach. - Trudno przyjąć do wiadomości taką tezę, że młody, dobrze wykształcony człowiek zna powieść literacką we fragmentach - zwrócił uwagę poseł Sławomir Kłosowski (PiS).
Poseł Marzena Machałek (PiS) zwróciła uwagę, że w klasach I-III szkoły podstawowej nie ma właściwie lektur, a w klasach IV-VI są głównie fragmenty, brakuje również wartościowych pozycji literatury światowej, takich jak m.in. Juliusza Verne'a "W 80 dni dookoła świata", Lucy Maud Montgomery "Ani z Zielonego Wzgórza" czy dzieł Ernesta Hemingwaya. - Trudno zrozumieć niektóre książki, jeżeli czyta się je we fragmentach. Nie jest to myślenie o edukacji w poczuciu odpowiedzialności za Naród. Musimy myśleć o tym, kogo wychowujemy - podkreśliła poseł Marzena Mucha.
Według byłego wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego, decyzja o zmianie kanonu lektur jest walką z wartościami. - Dostrzegam zamysł tworzenia systemu szkoły, która będzie produkowała piśmiennych robotników. Ministerstwo Edukacji Narodowej rezygnuje ze swojej misji przygotowania dorastającego Polaka do brania odpowiedzialności za życie publiczne - zauważył.
Tymczasem ministerstwo nie dostrzega trwającego konfliktu płacowego w sferze oświaty. Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" zapowiedziała na 29 kwietnia pikiety we wszystkich miastach wojewódzkich, domagając się rozmów z rządem na temat postulatów. Jednocześnie sztab "Solidarności" zdecydował, że członkowie związku mogą dołączyć do strajku organizowanego przez ZNP 27 maja.
Joanna Kozłowska

Jakoś nie widać ulic pełnych młodych złaknionych wiedzy protestujących przeciwko ograniczaniu ich rozwoju. A z Gombrowiczem jak było jakie łzy się lały i jakie szczytne hasła wznoszono np. "Giertych do wora wór do jeziora" itp A nauczyciele nabrali wody w usta większe pensje a mniej roboty jest ok.
Z dedykacją dla bohaterskich komunistycznych nauczycieli z ZNP
Hrzonszc bżmi w tcinie
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.