Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

chrzty przez zanurzenie

PaxPax
edytowano kwiecień 2008 w Ogólna
Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?W wielu kosciolach czeka sie najczesciej na Triduum Paschalne na Wielka Sobote i w nocy chrzci sie dzieci przez zanurzenie.Niektorzy ksieza nie chca tego praktykowac,niektorzy chca.

Komentarz

  • Jesteś ja ja neonem?:shocked:
  • Nie jestem w neokatechumenacie,pytam z czystej ciekawosci o wasze zdanie.
  • wiedzialam,ze tak Tomku napiszesz.Mam nadzieje,ze beda tez inne opinie.
  • Wszyscy święci byli niemożliwymi dziwakami - więc to nie argument. W kościele pierwotnym było tak. Później z przyczyn głównie praktycznym nastąpily zmiany. Zapowiada się spór podobny jak z komunią na rękę. Ale zamiast krytykować proponuję zastanowić się nad czytelnością formy chrztu przez zanurzenie i przy zachowaniu całego należnego szacunku dla chrztu przez pokropienie.
  • Ja mysle,ze kazdy ma wybor- podobnie jak z komunia sw.
  • Do Tomka

    Zostawić wszystko i pójść za Jezusem, toż to więcej niż dziwactwo. Albo mieć dzisiaj piątkę dzieci lub pójść do seminarium - istne szaleństwo, dziwactwo i wariactwo.
  • Dla mnie też. Pisałem o gustach ogółu (media, masowa kultura, ...)
  • W zreformowanym rycie chrzcielnym dla dzieci wykasowano w zasadzie egzorcyzmy, wykasowano podanie dziecku pobłogosławionej soli, wykasowano gest kapłana "Effatha, to znaczy otwórz się", wreszcie polski Episkopat wykasował namaszczenie pleców dziecka świętym krzyżmem. Bardzo bym chciał, aby te elementy powróciły. Niezależnie od tego, czy dziecko będzie polewane wodą święconą, czy zanurzane.
  • Niektorzy kaplani wypowiadaj egzorcyzmy w zreformowanym rycie- chyba to kwestia kaplana.
  • Czy Katechizm Kościoła Katolickiego zaleca dziwactwa? Czytaliście par. 1239?
  • Nasze najstarsze chrzczone było przez polanie, pozostałe przez zanurzenie, Rodziły się wszystkie w zimie, więc Wielkanoc to był idealny czas na chrzest. Zasadniczo uważam, że różnicy nie ma - tu skutkiem dziecko Boże i tu. Jednak np. dla naszych starszych gest zanurzenia malucha, potem radość wspólnoty i słowa kapłana "oto nowe stworzenie" jest symbolem i potwierdzeniem nowej rzeczywistości, jako w tym dziecku stworzył chrzest. To naprawdę wspomaga ludzką wiarę, że oto się coś dokonało, choć nie widać. Załączę fotkę "nowego stworzenia", jak dam radę.
  • Chyba nie umiem wstawiać zdjęć :(
  • Zerknij do działu "Techniczne", gdzie jest to opisane.
  • image
    Nasza Zosia tuż po chrzcie przez zanurzenie!
  • minkę ma nietęgą, ale nie płakała. A zdjęcia i tak nie umiem wstawiać. Wstawił mój informatycznie utalentowany mąż (niech żyje!) z jakimiś kombinacjami. Działu "techniczne" nie znalazłam - napisz Maćku gdzie go szukać, bo w kategoriach nie ma.
  • My troje naszych dzieci chrzcilismy przez pokropienie, a dwie ostanie córki przez zanurzenie w Wielka Sobotę.Wydaje mi się, że to pomaga wejść głębiej w rzeczywistość Chrztu Świętego.
  • [cite] Wiktoria:[/cite]My troje naszych dzieci chrzcilismy przez pokropienie
    Mogę się zapytać (z czystej ciekawości) jakiego wyznania jesteś? Nie spotkałem się jeszcze z chrztem przez pokropienie i nie słyszałem, żeby żadne z większych wyznań obecnych w Polsce taki chrzest praktykowało.
  • Sprostowanie: chrzest przez polanie główki dziecka wodą święconą. Pasuje?
  • Teraz tak :-)

    Chrzest przez pokropienie (za pomocą kropidła) nie jest szeroko praktykowany (słyszałem, że stosują go niektórzy anglikanie) z powodu wątpliwości, czy wody było odpowiedniu dużo, by nastąpiło obmycie.

    Chrzest przez polanie to co innego :-)
  • Kodeks Prawa Kanonicznego: Kan. 854 - Chrztu udziela się bądź przez zanurzenie, bądź przez polanie, z zachowaniem przepisów wydanych przez Konferencję Episkopatu.

    Chrzest przez pokropienie, aczkolwiek można udzielić go ważnie, jest sprawą wątpliwą, dlatego nie jest prakrykowany w Kościele katolickim.
  • [cite] Agulec:[/cite]" Chrzest przez polanie to co innego :-) "

    Święte oficjum czuwa!

    Torquemada, czy nie minąłeś się aby z powołaniem? Może jakieś stanowisko w komisji śledczej, albo prokuraturze?

    Ależ Tomek jest Inkwizytorem :-)

    Z ciekawości: czy w Congregatio pro Doctrina Fidei pracują także świeccy?
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.