Witaj, nieznajomy!

Wygląda na to, że jesteś tutaj nowy. Jeśli chcesz wziąć udział, należy kliknąć jeden z tych przycisków!

Kapitan Raginis imponuje młodym Szwedom

edytowano czerwiec 2008 w Ogólna
KBwwFsKTJGs

Szwedzki zespół Sabaton komponuje utwory o bohaterstwie polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej

Utwory metalowego zespołu, którego członkowie nie mają polskich korzeni, opowiadają o bitwie pod Wizną i o Monte Cassino. Tysiące polskich fanów oglądają w Internecie teledysk Sabatonu "40:1" poświęcony tej pierwszej, zwanej polskimi Termopilami.

Pojawiają się pod nim polskie napisy wyjaśniające, że od 6 do 10 września 1939 r. 720 żołnierzy polskich pod dowództwem kapitana Władysława Raginisa odpierało pod Wizną atak ponad 42 tysięcy Niemców. 40:1 oznacza, że na jednego polskiego żołnierza przypadało 40 zabitych Niemców. Utwór to hołd dla polskich żołnierzy o "duchu Spartan", którzy walczyli do końca.

â?? To polscy fani pomogli nam przetłumaczyć słowa utworu na wasz język â?? mówi "Rz" menedżer zespołu Hans Friberg. Autorem tekstu jest zainteresowany historią wokalista Joakim Brod??n.

â?? Joakim czytał bardzo wiele o polskiej historii i zaimponowało mu to, czego się dowiedział â?? komentuje Friberg. Żaden polski weteran wojenny jeszcze nie kontaktował się z zespołem. Mimo zainteresowania historią wojen tylko dwóch spośród sześciu członków zespołu odbyło służbę wojskową, w tym jeden w obronie cywilnej. Nazwa sabaton pochodzi od określenia części rynsztunku rycerskiego. Szwedzki zespół uznał ją za pasującą do tematyki utworów.

Sabaton powstał ponad dziewięć lat temu. Uznano go za najlepszą grupę hardrockową w Szwecji w 2007 roku.

Źródło: Rzeczpospolita

Komentarz

  • tekst piosenki 40-1 jest ciekawy. Jednak zespół prezentuje również inne, nie podzielane przez wielu z nas, wartości:

    "Burn Your Crosses"

    No use to pray, thereâ??s no one listening
    I will die anyway.
    Some say Iâ??ve killed, some call me Satan
    Now my blood must be spilled

    Iâ??m sentenced for crimes I did not commit
    Iâ??ll pay with my blood, is this really it?
    Creations of God?
    No way!

    Burn your crosses, make way for science
    Christ has only caused death and violence
    Burn your crosses and make way for yourself
    Put faith in mother earth

    Donâ??t call his name, donâ??t trust in others
    Bishops fighting for fame.
    Torture in vain, I wonâ??t surrender
    Purified by pain.

    Mankindâ??s great mistake was to create God
    Creation of man, excuse to spill blood.
    Creations of god ?
    No way !

    No use to pray, thereâ??s no one listening
    I will die anyway.
    Leaving this place, the end is near now
    Dying ainâ??t no disgrace

    My last night alive has come to an end
    Death once I feared, but now itâ??s my friend
    Creations of God ?
    No way !

    Burn your crosses, make way for science
    Christ will only cause death and violence
    Burned my crosses and made way for myself
    In mother earth I trust.

    NOW WE BURN !
  • ale są na dobrej drodze bo któz z nas nie był kiedyś skinem.
    Maciek, to nie Ciebie widziałem 14.02.2007 w Stodole?

    NaRa \0

    Potwierdzone daty:
    23.10.08 Wroclaw Firley
    24.10.08 Krakow Studio
  • Byłem wtedy w stodole, ale u górala w Gliczarowie :cool:
  • Archiwum koncertów
    14.02.2007 Gliczarów Stodoła górala

    wszystko się zgadza Oj Oj
  • I po co taka ofiarność? Czy na poświeceniu jego i wielu innych wyrosły dobre owoce? Szkoda Ich ofiarności.
  • [cite] Ola i Paweł:[/cite]??:confused:
    No Paweł nie udawaj Greka. Na pierwszy rzut oka widać że nie jedne glany w życiu zdarłeś.
  • Zdarłem, ale nie jako skinhead :tongue: Natomiast co do zespołu to mnie osobiście przeszkadza, że w pewnym sensie obraża on Chrystusa i Kościół.
  • [cite] Ola i Paweł:[/cite]Zdarłem, ale nie jako skinhead :tongue: Natomiast co do zespołu to mnie osobiście przeszkadza, że w pewnym sensie obraża on Chrystusa i Kościół.
    "w pewnym sensie"? :shocked::shocked::shocked:
    Niech napiszą coś takiego o Allachu, czy o prawie mojżeszowym...
  • jesli nie pala kosciołow to i tak sa lajtowi jak na szwedzki zespół :)
  • kapitan Raginis na końcu popełnił błąd
  • Nowa wersja klipu z YouTube. Robi wrażenie, zwłaszcza dźwięk wyciąganej zawleczki granatu na końcu...

    eX2F6A81yKI
  • przy okazji nie otwierającej sie nowej wersji:

    CrusadeNR
    Oto fragment listu jaki otrzymałem od Sabatonu w sprawie usunięcia klipu:

    "I am shocked, and frustrated. (...) I will try to contact Polish government
    and ask them to help"


    C0z_rTw-hic

    A Wy tak jedziecie na Samoobrone, a to dobre chłopaki.
Aby napisać komentarz, musisz się zalogować lub zarejestrować.